Magyar Sakkvilág, 2011 (9. évfolyam, 1-12. szám)

2011-08-01 / 8. szám

Korcsoportos bajnokság a Ság-hegy alatt Idén június 26. és július 3. között került meg­rendezésre az országos korcsoportos sakkbaj­nokság. Újdonság volt a helyszín, Celldömölk. Itt - tudomásom szerint - a szokásos áprilisi Ság-hegy Kupát leszámítva nemigen szoktak országos jelentőségű versenyeket rendezni. Új­donság volt az is, hogy a korábbi 9 nap helyett a verseny ezúttal mindössze egyhetes volt. Ez persze nem feltétlenül negatívum, hiszen néha a korcsoportos világbajnokságon (például ta­valy Porto Carrasban) is volt dupla forduló. Gergácz Balázs, a főrendező és az egész szervezőgárda kitűnő munkát végzett. A tágas versenyterem, a tornához közel eső Vulkán Él­mény- és Gyógyfürdő (ahol a sakkozók ugyancsak kedvezményes áron frissülhettek fel), a zökkenőmentes lebonyolítás, a mindig naprakész játszmaanyag az interneten a ver­seny nagy pozitívumai közé tartoztak. Elgon­dolkodtató viszont az alacsony részvételi hajlandóság a lány korcsoportokban. A 10 éven aluli lányoknál 13 fő, a 12 éven aluliak­nál 8(!) fő, a 14 év alatti lányoknál 14 fő, a 16 alattiaknál 7(!) fő, végül a 18 év alatti lányok­nál 7(!) fo indult. Másfelől a fiú korcsoportok­ban is helyenként bizony nagyon foghíjas volt a mezőny. Hogy ez minek tudható be? A kor­­csoportos világbajnokság távoli és költsége­sen megközelíthető helyszíne (Brazília) a fő ok, vagy a gazdasági válság elhúzódó hatása, netán az, hogy többen (alaptalanul) tartottak a kissé ismeretlen celldömölki helyszíntől? Marti György főbíró és rutinos csapata jó szín­vonalon látták el a versenybírói feladatokat, több korcsoportban érdekes és szakmailag is jó versenyt láthattunk. Kiemelkedően szerepeltek az MGKSZ (Maróczy Géza Központi Sakkiskola) növen­dékei, Kozák Ádám, Vályi Blanka Borbála, Gledura Benjámin, Vályi Adél, Csonka Ba­lázs, Juhász Barbara és Tésik Csaba aranyér­met szereztek, és a központisok közül még sokan felállhattak a dobogóra. A 10 éven aluli lányoknál Érseki Tamara és Lengyel Andrea szinte külön versenyt futot­tak az aranyéremért. A 10 éven aluli fiúknál Kozák Ádám 5-ből 5 ponttal rajtolt, és sokan úgy gondolták, hogy 100%-kal nyeri a ver­senyt. Ez végül nem sikerült, ám a különös­képpen ígéretes zuglói srác végül így is teljes pont előnnyel ért célba. A 12 éven aluli lá­nyoknál Vályi Blanka Borbála is 5-ből 5 pont­tal indult, majd a 6. fordulóban Szakasics Emese ellen vesztett, ám így is fél pont előny­nyel lett bajnok. A 12 éven aluli fiúknál Gle­dura Benjámin teljes pont előnnyel lett első. Nagy kár, hogy nem indult el Kántor Gergely, az ő részvételével éles, többesélyes versengés alakulhatott volna ki ebben a korcsoportban. A 14 éven aluli lányoknál izgalmas versenyfu­tást láthattunk Vályi Adél és Gombos Bettina között. Ezúttal fél pont előnnyel a szegedi lány ért célba. A 14 éven aluli fiúk csoportját „ha­lálcsoportnak” is nevezhetjük. Itt Antal Tibor Kende többször is győzni tudott a korábbi években, de nem egyszer volt már bajnok Korpa Bence is. Ugyanakkor tavaly Juhász Ármin volt az ezüstérmes, másfelől meg Csonka Balázs is , ,maj­dnem­ FIDE-mester’ ’. No és kitalálja-e az Olvasó, hogy ki vezetett ebben a korcsoportban 8 forduló után? Szaj­­bély Zsiga állt az élen fél pont előnnyel! Aztán mivel Zsiga veszített a 9. fordulóban Kende ellen, a bajnoki címet Csonka Balázs szerezte meg­­ négyes holtversenyben. Amit azért ész­revettem, hogy ebben a csoportban talán túlsá­gosan is sok „taktikai” döntetlen született alacsony lépésszám mellett. A 16 éven aluli lá­nyok csoportjában Juhász Barbara teljes pont­tal előzte meg a csoport nagy esélyesét, Bea Boglárkát. Ha itt Kádái Zsuzsi indult volna, lehet, hogy teljesen más az élcsoport végered­ménye. A 16 éven aluli fiúk csoportja már a rajtnál nagy izgalmakat ígért. Úgy gondoltam, hogy (névsorban) Bagi Máté, Eltigani Omár és Tésik Csaba a bajnoki cím nagy esélyesei. Végül holtverseny alakult ki az első helyen, és a Bucholz-értékelés Tésik Csábinak kedvezett. Harmadik helyre (meglepetés) Becskei Zoli fu­tott be. A 18 éven aluli lányok versenye kissé egyoldalúan alakult, Varga Klári minden ellen­felét legyőzve 6-ból 6 ponttal, két pont előnnyel lett első a tavalyi U16-bajnok, Havanecz Bi­anka előtt. A 18 éven aluli fiúk versenyére leg­inkább az óvatosság volt a jellemző, a dobogón fél-fél pont különbség volt a játékosok között. A rajtnál a tavalyi (Nagy Gábor) és a tavaly­­előtti bajnok (Juhász Kristóf) versenyfutására tippeltünk, ezúttal Nagy Gábor magabiztosab­ban játszott és duplázni tudott. A díjkiosztó ünnepségen - mint az egész mezőny legeredményesebb versenyzője - kü­­löndíjat vehetett át Varga Klára 100%-os telje­sítményéért. Jómagam még (könnyen beszélek) különdíjjal jutalmaztam volna a Vályi-lányo­­kat, a legjobb családi eredményért, két bajnoki cím egy családban nem annyira gyakori. Remélhetőleg 2012-ben a sakkozók mos­taninál népesebb családja áll majd rajthoz a kor­­csoportos bajnokságon. SZICÍLIAI VÉDELEM B85 Szajbély­ Antal 1.e4 c5 2.d 0 d6 3.d4 cxd4 4.£fxd4 £f6 5.£k3 a6 6.i­e2 e6 7.a4 £b­6 8.ie3 ie7 9.0­0 0-0 10.&hl­­c7 11.14 Se8 Manapság alaplépés, annak idején Kaszparov kedvenc folytatása volt az 80-as években, amivel - némi túlzással - Karpovot leszoktatta l.e4-ről. 12.a5!? Szellemes gyalogáldozat a kezdemé­nyezés megragadása érdekében. Az elméleti főfolytatás 12.113 volna. 12...£fxa5 A puding próbája az evés. 12...Jtd7­ 12...£­d7 13.e5dxe5 14.fxe5ffxe5 14...­$jd7!? 151.f4ffc5 16.ea4 ®a717jb­3 17Jc7ec4! 18±xc4b5 19.£ib6 24 Magyar Sakkvilág