Magyar Szó, 1937. június (11. évfolyam, 121-144. szám)

1937-06-01 / 121. szám

Elegáns nyári YüVihir J'u,ány°s áron run&K készülnek C/^\T Tr\Ty­uriszabó­­-L-Ly­ságban GYÖRFFY Str. Stefan cel Mare. SPQRT C. S. Cg.-jVEum SSS. 6:i (3;i) C liga mérkőzés. A helyi csapat megérdemelten győzött, sokkal jobb volt ellenfelénél. Az első félidő 5-ik percében Elekes lövi a mérkőzés első gólját, melyet az SSS. egy percre egyenlít 11-esből. A 29-ik percben a szebeni csa­pat handzot vét és a megítélt 11-est Zöldi II. belövi, a 40 ik percben Elekes háromra sza­porítja a gólok számát. Szünet után a 10-ik perben Farkas, a Mikben Elekes, a 40-ikben Zöldi II. beállítja a végered­ményt. Copia nagyszebeni já­tékvezető elég gyenge volt. CHIVIC-Mur­eul 3:6 (2:0) (Timisoara Temesvár). Az első félidő 20-ik percében Szász Jankó megsérül, hogy kórházba kellett szállítani. A Mure­ul tehát 70 percet 10 emberrel játszott végig. A Mu­­re­ul veresége dacára megtar­totta hatodik helyét a táblá­zaton. Monopol-­Vintica 210 (6:6) Propaganda mérkőzés Szász­­régenben. Mindkét gólt Csutor lőtte. Nehéz küzdelem. A Nautica az ősszel benevez a Kerületi Bajnokságba. Q3M’Stop 11 16:6 (8:0) Kerületi bajnoki mérkőzés. A helybeli munkáscsapat gól­­özönnel győzött a Stop 11 el­len. A pályán fennállása óta a legnagyobb eredményt 15:0 át csak a dicsői Rapid ellen érte el csapat. Az UAM még ezt az eredményt is felülmúlta a 16 góljával. Román Kupa A Román Kupa elődöntőit vasárnap játszották le. A dön­tőbe az FC­ Rapid és a Ri­­pensia kerülnek. Részletes eredmények: FC­ Rapid Venus 5:1 (2:1) Ripensia Juventus 5:2 (3:1) - GUTENBERG FIAI június 6- án rendezik ünnepélyüket a So­mostetőn. 3 alibi Fontos határozatok az Országos Magyar Párt Intézőbizottsága Ülésén Az Országos Magyar Párt elnöki tanácsa és parlamenti csoportja, valamint központi intézőbizottsága Kolozsvárott két napos tanácskozást tartott, amely a romániai magyarság problémáival foglalkozott és a sérelmek orvoslásainak mód­jait kereste. Bethlen György gróf országos pártelnök napok óta betegen fekszik és igy helyette Inczédy-J­oksmann Ödön alelnök elnökölt. A központi intézőbizottság ülésén a napirend előtt Mar­­kovits Manó dr a nagyváradi és biharmegyei tagozat megbí­zásából kifejezést adott a Beth­len György gróf elnök iránti bizalomnak. Az intézőbizottság helyeléssel vette tudomásul az elnökségnek és a parla­menti csoportnak tiltakozását a nemzeti munka védelméről szóló törvénytervezet ellen. Az intézőbizottság folytatni fogja eljárását az ilyen törek­vések ellen. Megütközéssel veszi tudomásul az intézőbizottság azokat az elveket és elgondo­lásokat, amelyek a szellemi munkások különböző csoport­jainak május 17-én Bucuresti­ben tartott ülésén kifejezésre jutottak és hogy a magyar ügyvédeket a május 9-én Bu­­cure­tiben tartott kongresszuson megakadályozták a részvétel­ben. Azután több különböző pa­naszt tárgyaltak, majd elhatá­rozták, hogy a magyarság ez évi nagygyűlését Szepsiszent­­györgyön szeptember harmadik és negyedik napján tartják meg. 27 milliárd lej a bankjegyforgalom (Marosvásárhely Târgu-Mu­­res). Ma az ország gazdasági életének minden egyes ténye­zője azon gondolkodik, hogy a folyton növekvő drágasági hullámot mi okozza és meny­nyiben lehetne ezt a folyama­tot újból egyensúlyi helyzetbe hozni. A Prezentul című gaz­dasági lap azon a véleményen van, hogy az áremelkedések oka elsősorban a világpiacon beállott árdrágulás, valamint a bankjegyforgalom emelkedése. A statisztika azt mutatja, hogy 1932 decemberében az ország bankjegyfor­galma még csak 21 milliárd 594 millió volt, amely 1937 május el­sején 26 milliárd 752 millióra emelkedett, ugyanakkor azonban a Nem­zeti Bank leszámított váltótár­cája csak alig egymilliárddal emelkedett. Világos, hogy a drágulási folyamat oka nemcsak az üzér­kedés, hanem a világpiacok drágulása és a megnövekedett pénzforgalom, miért is a drá­gulási folyamatot egyedül üzér­kedésellenes intézkedésekkel letörni nem lehet, sőt az árak leszállítása inkább hiba volna. Államellenes kifejezésekért három hónapra ítéltek egy rokkant korcsmárost (Marosvásárhely Targu-Mu­­res) Lapunk múlt hó 13-i szá­mában megírtuk, hogy az ügyészség vádat emelt Ajtai Dezső rokkant, félkezű szász­­régeni korcsmáros ellen, akit Moldovan Joan kovácsmester jelentett fel, hogy egy alka­lommal, amikor vele összve­­szett sértő kifejezéseket hasz­nált volna az államra és a ki­rályi családra. A tegnapi tör­vényszéki tárgyaláson tagadta, hogy a neki tulajdonított kife­jezéseket használta volna. Hi­vatkozott arra, hogy mint rok­kant katona tudja a törvénye­ket és felmentését kérte. A törvényszék 3 havi elzárásra ítélte Ajtait. DIVATLAPOKPénzbüntetésre ítéltek egy házas­párt, mert inzultálták a végre­hajtót NAGY VÁLASZTÉKBAN a HÍRLAPÍRÓD AB­A­N Agrár épület (Marosvásárhely—T­argu-Mu­­res) Mónai János és neje, va­lamint fia Mónai Jenő helyi la­­kosok ellen az ügyészség vá­dat emelt, hogy a múlt évben, amikor a lefoglalt bútorokat el akarta szállítani Francies Joan pénzügyigazgatóségi vég­rehajtót nyomdafestéket nem tűrő szavakkal illették és egy bottal megtámadták. A vádlot­tak a törvényszéki tárgyaláson tagadták a terhükre rót bűn­cselekményt. A törvényszék mindhárom vádlottat egyenként 2000—2000 lei pénzbüntetésre ítélte, melyet megfelebbeztek. PRÓBAMOZGÓSÍTÁST tervez a szovjet. A Daily Chro­nicle jelentése szerint a szovjet nagyarányú próbamozgósítást tervez, amelynek során nagy­gyakorlatot tartanak. Valóságos háború fog lefolyni, szárazon és a levegőben. MAtityAi a­m 1937 június 1 kedd