Magyar Szó, 1983. június (40. évfolyam, 148-162. szám)

1983-06-06 / 153. szám

10 SPORTVILÄr MAGYAR SZŐ Dubrovnikben is győzött a Celik Továbbra is egy pont az Iskra lemaradása — A zrenjaniniak sikere Bosanska Gradiskán — A szerencsésebb csapat győzött újvidéken — Nyolc forduló után két pontot szerzett az OFK Kikinda a döntetlen igazságosabb lett volna Novi Sad—AIK 2:1 (1:0) vidék, dereskerti stadion 300 néző, vezette Hodžić (Doboj). Góllövők: Va­sic (11-esből) a 32. és Pavičević (öngól) a 66., illetve Lukic (11-esből) az 56. percben. NÖVI SAD: Jovanié, Radakovlé, Ko­­sanović, Morača, Milosavljevié. Vasié, Kapicl (Cućuz), Davldović, Curéié, Anikié (Kapetan). Sentivanac. AIK: Majer, Paviéevié, Bakié, Ko­vács. Jabian, Bošnjak, Lukié. Bošković (Krivokapié), Savié, Országit, Mitié (Patarcsics). Nem lett semmi a két csapat szak­vezetősége által ítélt sziporkázó já­tékból. Mindkét fél eléggé lagymata­gon kezdett, ami a vendégek részéről érthető is volt, hiszen nekik főnyere­mény lett volna az egyik pont meg­szerzése. A játék képe alapján tulaj­donképpen meg is érdemelték volna a döntetlent, de amikor már a zsebük­ben érezhették azt az értékes pontot, akkor szerencsétlenül öngólt vétettek, és ezzel veszítettek. Az első veszélyes támadást a topo­lyaiak vezették a 4. percben, de a 16- osba betörő Savicot gyanúsan válasz­tották el a labdától az újvidéki védők. A 12. percben Curékc a balösszekötő helyén robogva egészen az AIK ötö­séig jutott, majd begurított, és Kapics meg Bakic összecsapásakor ez utóbbi kézzel ért a labdához, a bíró egy kissé túl szigorúan 11-est ítélt a hazaiak ja­vára. Kapics futott neki a labdának, de Majer túljárt az eszén, kivédte lö­vését. A 18. percben szabadrúgást végeztek el a vendégek, Lukic 22 méterről szúr­ta rá, a labda a bal alsó sarok felé tartott, de Jovanic kapus résen volt. Ezután hosszú perceken keresztül nem történt semmi említésre méltó ese­mény, azután a 32. percben a bíró 11-est ítélt a sárga kékek javára. A fel­tartóztathatatlanul kapura törő Kapicht Lukic hátulról felvágta, és itt a játék­vezetőnek nem lehetett dilemmája, hogy mit ítéljen. A büntetőt Vasic biztosan értékesítette. A félidő utolsó percében Savic fejese a jobb sarok felé tartott, de Jovanic vetődéssel men­tett. A 47. percben Davidović szólóakció­ját láthattuk, átkígyózott a topolyaiak védelmén, Májert is kicselezte, ám a nehéz szögből nem sikerült a beadása. Az 55. percben Kapicit kiugratták a jobb szélen, ő azután mintegy 14 mé­terről az oldalhálót találta el. Az 56. percben a vendégek hosszú labdával futtatták volna Lukicot, el is érte volna, de a 16-oson belül Mo­­габа visszarántotta, és a bíró harmad­szor is büntetőt ítélt ezen a mérkőzé­sen. Lukic a bal sarokba irányította a labdát, a vetődő Jovanovic csak érinteni tudta. Két perccel később a pálya közepén keményen összecsapott Moraca és Sa­vié, aminek az előbbi itta meg a levét, a bíró kiállította. A 62. percben Kovács 25 méterről váratlanul lövésre szánta el magát, a labda elsuhant a jobb kapufa töve mellett. A 64. percben Anikic a bal összekötő helyén betört az AIK 16-osába, de a kimozduló Má­térba lőtte a labdát. A 66. percben eldőlt a találkozó sor­sa: Kapics elvi­h­arzo­tt a jobb szélen­, majd élesen keresztbe lőtte a labdát, s az védhetetlenül vágódott Pavičević­­ről a hálóba. A 74. percben Jablan ajándéklabdát kapott a Novi Sad vé­dőitől, de közelről a labdára vetődő Jovanicot találta el. A hátralevő negyedórában szinte állandóan a sár­ga-kékek térfelén pattogott a labda, de az AIK kapkodó akcióit nem koro­názta siker. (V) Bohózat a városi stadionban Spartacus—Radnik 0:0 Városi stadion, mintegy 2000 néző, já­tékvezető: Vincek (Varaždin). SPARTACUS: Pooović, Asanović, Ljiljak. Vrga. Perduv. Kovaöevié. Sía­kié (Mi.iatov), Slijepčević. Triiinié. Dragojevié. Lukács. Djurovié. RADNIK: Handžić. Musemić. Агаоо­­vić. Tonković. Njegovanović. Sobo. Urošević, Pilaković. Kusljagić. Ostoiić. Ibrahim ovié (Tomié). Cikkünk fenti címét egy fel­dühödt szurkolócsoport adta a mérkőzés után, ők javasolták, hogy ezen a címen kel­le­ne meg­jelennie a mérkőzésről szóló k­omm­entár­n­a­k. Már régen hangzott ilyen "hosszan és ilyen hangosan­ — és tegyük­­hozzá: ilyen kevés né­ző köz­reműködésével — a füttykoncert, mint tegnap a szabadkai Városi stadionban. A felbőszült nézők nemcsak a mérkő­zés befejeztével fejezték ki e csapa­tok teljesítményeikkel kapcsolatban elégedellenség tikéi, hanem már a mérkőzés második­ félidejében is igen gyakran fel-feh­otmaud a nemtetszést jelrő füttykoncert, igaz, ami igaz, ré­gen volt már ige­n gyenge mérkőzés a szabadkai Városi stadionban, és még a pártatlan szemlélőkben is felmerült a gyanú (amelynek egyébkén többen is hangot adtak a mérkőzés kezdete előtt), hogy a két csapat megegyezett a mindkettőjük számára legmegfele­lőbb eredményben, csak é­ppen nem közölték a nézőkkel A látottak alap­ján sokan társulnak e meggyőződés­hez, és csak azt sajnálták, hogy nem ilip-os vagy 4:4-es eredményben egyez­tek meg, mert akkor legalább gólokat is láttak volna, így csak közönséges labdakínzás volt a tegnapi mérkőzés, amely szinte a mérkőzés egész ideje alatt egy kapura folyt: a 90 percből legalább 85-öt mindkét csapat játéko­sai a Radnik térfelén töltöttek, ám ha az igazi gólhelyzeteket számoltuk, ak­kor a Radniknak kellett volna győznie 3:1-es eredménnyel. A vendégcsapat két nagy helyzetét­ Urošević hagyta ki, a 7. percben elfutott a bal szélen és lövés helyett befutó csapattársa Ibra­him­ovic elé gurította a labdát, de ő egyszerűen nem tud mit kezdeni vele, pedig csak a kapus állt előtte. A 34. percben Urošević még a vetődő kapust is kicselezte, de ahelyett, hogy az üres kapuba gurított volna, elveszítette egyensúlyát és labdástul kisodródott az alapvonalon túlra. A 47. percben Os­­tojic egy szabadrúgás után egyedül állt Popovicival szemben, de lövését a szabadkai kapus szögletre hárította. A hazaiak egyetlen helyzetét Mijatov hagyta ki a 60. percben, amikor 5 méterről fejese kapu fölé szállt. A mérkőzésen több említésre méltó nemigen történt. A nézők csak azt látták, hogy a szabadkaiak kínlódva szövögetik támadásaikat, amelyek rendre elakadnak az ellenfél 16-osában. Azokat is maguk rontják el azzal, hogy lesre futnak. A nézők számára semmi atraktív, semmi érdekes nem volt ezen a találkozón. Nagyon nehéz brákit is kiemelni a hazai csapatból, mert mindenki egy­formán rosszul játszott a hátsó alak­zatot kivéve, mert hát a védők még­sem vádolhatók azzal, hogy nem akar­tak gólt lőni. ők feladatukat kiválóan teljesítették. Az ellenfélből dicséretet érdemel Urošević (bár elnevesenkedte nagy helyzetét, valamint Ha.nđžić és Milovanović. Vinček játékvezetőnek nem volt különösebben nehéz dolga, pontosan és pedánsan bíráskodott. Cs. J. П. liga — kelet A 31. forduló eredményei: Timok— Vlaznimi 0:0. Duboéica—OFK Titograd 1:1, TrepCa—Borac 2:3. Teteksz—Radnič­­ki (P) 1:1, Sutjeska—Peliszter 4:2, Bor— RadniCki (K) 1:1, Priština—Lóvéén 2:0, Rád—Líria 2:1, Sloboda—Napredak 2:1. A táblázat: A kővetkező forduló: Borac—Duboči­­ca, Radnički (P)—Trepča, Peliszter— Teteksz, Radniéki (K)—Sutjeska, Nap­redak—Bor, Lóvéén—Sloboda. Líria— Priština. Vlaznimi—Rad, OFK Tito­grad—Timok. 1. Pristina 31 19 9 4 58:27 45 2. Sutjeska 31 19 6 6 54:25 44 3. Teteksz 31 14 8 9 37:25 36 4. Trepéa 31 14 6 11 43:26 34 5. Rád 31 15 4 12 51:35 34 6. Bor 31 14 6 11 42:37 34 7. Peliszter 31 13 5 13 43:33 31 8. Napredak 31 13 5 13 37:43 31 9. Timok 31 10 10 11 24:23 30 10. Sloboda 31 9 12 10 23:27 30 11. Radniéki <P) 31 11 8 12 35:41 30 12. Vlaznimi 31 9 12 10 24:31 30 13. Líria 31 11 8 12 22:31 30 14. Borac 31 11 7 13 47:45 29 13. Radnički (K) 31 9 11 11 47:50 29 16. Dubočica 31 7 8 16 21:43 22 17. OFK Titograd 31 5 10 16 22:55 20 18. Lóvéén 31 6 7 18 23:46 19 Ez után a szabálytalanság után ítélt 11-est a bíró a Növi Sad javára az AIK elleni mérkőzésen A két képen világosan látszik, hogy Lukié (7-es számmal) hátulról elgáncsolta Kapiclt (NÉMET Mátyás felvételű:) Külföldi labdarúgó-bajnokságok NB­L Továbbra is egy posit az ETO és a Fradi közt (Budapesti tudósítónk jelentése) Sokan úgy vélekedtek, hogy a ma­gyar bajnoki címért folyó izgalmas versenyfutásban a 23. forduló d­öntést hoz. A Vasashoz utazott a listavezető Kupa ETO, Békéscsabára pedig a Fe­rencváros. Ez a két, magyar viszony­latban valóban kiemelkedő csapat nem ismeri a botlást, újra győztek, s immár hat forduló óta változatlan közöttük az egy pont különbség a győriek javára. Az még várható volt, hogy a kiesett Békéscsaba nem csinál túlzottan nagy presztízst a Ferencváros legyőzéséből, az viszont nagyon is váratlan, hogy az ETO Angyalföldön megverte a Va­sast, mégpedig az Illovszky legénység második félidő eleji 2:0-ás vezetése után. Bravúr, s ehhez két ember kel­lett: Verebes József, az éles szemű és az ellenfelet mindig meglepő edző, va­lamint Hajszán, a legjobb formában levő csatár és gólerőssége. Az történt, hogy 0:2-nél Verebes lecserélte táma­dójátékának egyik meghatározó embe­rét, az apró termetű jobbszélsőt, Sza­bót, s helyette Szepesi személyében inkább középpályást hozott be. Szabó elárvult helyére átvitte balról Haj­szánt, aki a csere után négy perc alatt két gólt lőtt, majd 10 perccel a le­fújás előtt belőtte a harmadikat is. Hajszán mint balszélső nem boldogult őrzőjével, a Vasas farkasával, a másik oldalon viszont megnyíltak a lehetősé­gei, s ezt a zseniális Verebes előre meglátta. A lefújás után a győriek kö­zött Povazsán doktor (aki egyébként a válogatott orvosa is) lelkesen mondo­gatta: „Ez a Verebes egy zseni, körök­kel előbbre gondolkozik a rivális csa­patok edzőinél.” Lehet, hogy ennek a mesteri sakk- s húzásnak köszönheti az ETO, hogy megvédi bajnoki címét. Két fordulóval a befejezés előtt 1 pont az előnye a I Ferencváros előtt, gólkülönbsége 40, a I Ferencvárosé 26, vagyis összehasonlít- I­hatatlanul jobb. Szerdán az ETO az­­ ismét pontot veszített Honvéd vendége I lesz, s ha csak döntetlenre futja is erejéből, lényegében bajnok, hiszen utoljára szombaton az Újpestet fogad- t ja, s aligha­ valószínű, hogy éppen akkor ne győzne. Különben az ETO­­ kiválóságát mutatja, hogy a 28 for­dulóból 20 alkalommal állt az első he­lyen, s összesen 27-szer szerepelt az első három között. A remek Győr azonban emberére akadt a Nyilasi ve­zérelte Ferencvárosban, az Üllői útiak előtt sincs akadály. Bajnokok lesznek vagy sem, az nem is elsősorban tőlük függ. Minden valószínűség szerint szer­dán legyőzik a Tatabányát és szomba­ton Csepelen is megszerzik a két pon­tot, vagyis nem veszítenek pontot. Min­den attól függ, az ETO mit csinál szerdán Kispesten. A 28. forduló pontot tett a Békéscsa­ba kiesésére. A bíztató ősz után tavasz­ra teljesen összeroppanva csak 4 pon­tot szerzett, s ez a hattyúdala. Hogy ki követi a csabaiakat, még mindig nem dőlt el. A 9. helyen álló és 25 pontos Zalaegerszegtől a 16. és 22 pon­tos Nyíregyházáig 7 klub követheti a Békéscsabát az NB 2-be. Váratlanul közéjük került a sokkal jobb helyre érdemes Debrecen, meglepő vereségei következtében. A gólkirály viszont minden bizony­nyal Dohány lesz: 22 találata van, négy­­gyel több, mint Hannichnak, öttel több, mint Kiss Lászlónak meg Nyilasinak. Ilyen különbséget 180 perc alatt leg­feljebb egy román csatár tudott eltün­tetni Váradi Bélával szemben egy-két éve az aranycipőért folyó versenyben. Vasas—Rába ETO 2:3 (1:0) G.: Komjáti, Izsó, illetve Hajszán (3). Az ETO már padlón volt, amikor Verebes nagy cseréje után Hajszán ellenállhatatlannak bizonyult. Békéscsaba—Ferencváros 0:1 (0:1) G.: Nyilasi. A kitűnő formában levő Nyilasi mes­teri szóló után lőtt gólt, s verseny­ben tartotta klubját az első helyért. MTK—Honvéd 1:1 (0:0) G.: Borsó tizenegyesből, illetve Esz­­terházy. A Honvéd vezetett, a kétségbeesett és nagyon akaró MTK a lefújás előtt 5 perccel egyenlített. Csepel—Diósgyőr 2:1 (2:1) G.: Mészöly, Dékány, illetve Oláh. Vezetett a Diósgyőr, de végül is a jobb érdemelte ki a két pontot. Debrecen—Haladás 0:1 (0:1, A Debrecen sokat támadott, de csa­tárai tehetetlenek voltak. Zalaegerszeg—Újpest 4:2 (2:2) G.: Soós (2), Péter, Kerek­ tizen­egyesből, illetve Czigány öngól és Kiss S. 1 . Kétszer is vezetett az Upest, de szül­­­net után a lelkes hazai gárda állva­­ hagyta a lila-fehéreket.­­ Videoton—Tatabánya 1:0 (0:0) G.: Szabó. Videoton fölény, de csak a 85. . perc hozta a talán bent maradást je­­­­lentő gólt, szabadrúgásból. nyíregyháza—Pécs 2:1 (1:1)­­ G.: Halász (2), illetve Dárdai. Vérfagyasztó küzdelemben a csapa­t­tűz Nyíregyháza rászolgált a két pont­­­­ra. . A bajnokság állása két fordulóval a­­ zárás előtt:­­ Szerdán: Újpest—MTK, Debrecen— Csepel, Pécs—Békéscsaba, Nyíregyháza­­ —Vasas, Ferencváros—Tatabánya,­Hon­­­­véd—ETO, Haladás—Videoton, Diósgyőr —Zalaegerszeg. Szombaton az utolsó forduló: Csepel­­ —Ferencváros, ETO—Újpest, Videoton—­­ Honvéd, Tatabánya—Vasas, Zalaeger­­­­szeg—Haladás, MTK—Diósgyőr, Péc­s— Debrecen és Békéscsaba—Nyíregyháza. BOSKOVICS Jenő 1 1. Rába ETO 28 18 5 5 74:34 41 2. Ferencváros 25 38 4 8 70:44 40 3. Honvéd 28 16 7 5 52:31 39 4. Csepel 28 12 10 6 47:43 34 5. Újpest 25 12 7 9 43:40 31 6. Vasas 28 11­­ 11 54:47 25 , 7. Tatabánya 25 8 11 9 38:30 27 , 8. Haladás 28 10 7 11 32:37 27 9. Zalaegerszeg 23 8 9 11 36:43 25 10. Diósgyőr 28 7 10 11 32:42 24 , 11. MTK 25 9 6 13 38:56 24 , 12. Videoton 28 10 3 15 43:43 23 , 13. Pécs 28 8 7 13 3­0:47 23­­ 34. Debrecen 28 7 9 13 30:45 23 15. Nyíregyháza 28 7 8 33 25:36 22­­ 36. Békéscsaba 28 5 7 36 38:69 37 KIKINDA: OFK Kikinda—Borac 3. (2:0) Városi stadion, 2000 néző, vezette Urán (Maribor), góllövők: Radišić a 25., Klašnja a 37. és Pantelic a 80. percben (tizenegyesből), illetve Marja­­novic az 52. percben. OFK Kikinda: Popovié, Bursaé, Ro­­lić, Zec, Karanović, PaŠić (Cilbija), Klašnja, Bajié, Pantelié (Borovnica), Pilipovié, Radišić. BORAC: Karalié, Malbašić, N. Káráé, Demirovié, Sredojevié, Koíur. S. Ká­ráé, Oroz, Marjanovié, Bogojevié Spi­­ca (Gajié). Megemberelte magát a Kikinda. A sorozatos gyenge mérkőzések után győ­zelemmel örvendeztette meg szurkoló­­táborát. A hazaiak 3. gólja tizenegyesből szü­letett, Bilbija színészi alakítása után a maribori játékvezető a tizenegyes pontra mutatott. Ezzel a góllal tulaj­donképpen meg is pecsételődött a ven­dégcsapat sorsa. A büntetőig a Boráé­nak több alkalma volt az egyenlítésre. Kávác és Marjanovic számtalanszor próbára tette Popovic kapuvédőt, s amikor az egyenlítő gól a levegőben lógott, következett az előbb említett tizenegyes. A vendégek tiltakozása mit sem ért, a bíró kérlelhetetlen maradt. A 25. percben Kosic egyéni akciója után Radišić talált a hálóba. A 21. percben egy kapu előtti kava­rodásból Klasnja lőtt újabb gólt. A második félidő elején többet kez­deményezett a Borac, aminek meg­­is lett az eredménye: az 52. percben Mar­janovic mintegy 20 méterről talált Po­­povic kapujába. Kitűnt: Popovic, Bursac és Bajic,­­il­letve S. Káráé és Marjanovié. M. O. 1983. június 6., hétfő II. LIGA - NYUGAT A 32. forduló eredményei: Solin—Jedinstvo (BiH) 1:1, GOívK­­Jug—Celik 0:2, Iskra—Jedinstvo (Br.) 2:1, OFK Kikinda—Boráé 3:1, Kozara—Proleter 1:2, Maribor—Zagreb 1:0, Spartacus—Radnik 0:0, Varteks—Leotar 3:1, Növi Sad—AIK 2:1. A következő forduló: Leotar—Spartacus, Radnik—Maribor, Zagreb—Kozara, Proleter—OFK Kikinda, Borac—Iskra, Jedinstvo (Br.)—Növi Sad, AIK—GOSK-Jug, Celik—Jedinstvo Bih), Var­teks—Solin. A táblázat: í. Celik 32 11 8 6 47:23 44 2. ISKRA 32 18 7 7 52:33 43 3. JEDINSTVO (Br) 32 16 4 12 39:36 36 4. SPARTACUS 32 13 9 10 50:37 35 5. PROLETER 32 13 9 10 39:34 35 6. VARTEKS 32 14 7 11 46:44 35 7. BORAC 32 12 10 10 50:36 34 8. LEOTAR 32 13 7 12 40:33 33 9. GOSK-JUG 32 12 9 11 39:33 33 10. NOVI SAD 32 13 7 12 36:36 33 11. OFK KIKINDA 32 11 10 11 40:33 32 12. ZAGREB 32 11 8 13 44:47 30 13. AIK 32 13 4 15 33:43 30 14. JEDINSTVO (BIH­ 32 10 9 13 34:42 29 15. SOLIN 32 8 11 13 35:47 27 16. RADNIK 32 7 10 12 31:43 27 17. MARIBOR 32 7 12 13 24:37 26 18. KOZARA 32 4 6 22 29:62 14 AUSZTRIA A 27. forduló eredményei:­­ LASK—Simmering 4:2, Rapid— Vienna 2:1, Austria (S)—Risem­­st­adt 6:2, Innsbruck—GAK 2:2, Neussiedl—Union 1:0, Admina— Ausztria (B) 1:4, Sportclub— VÖEST 0:2, Strum—Austria (K) 3:1. Az élcsoport: Riapid és Austria (B) 42, Innsbruck 35 pont stb. NSZK Az utolsó forduló eredményei: Schalke—Hamburger 1:2, Eintracht (B)—Bayer (L) 1:3, Kaiserslau­tern—Stuttgart 2:3, Borussriia (D)— Borússia (M) 4:6, Nürnberg-Ba­yern 2:3, Werder—Boon, um 3:2, Fortuna—Eintracht (F) 5:1, Karls­ruhe-Arminia 1:1, Köln—Hertha 3:2. •jfueqoa : 'D Az élcsoport: Hamburger 52, Werder 52, Stuttgart 48, Bayern 44, Köln 43, Kaiserslautern 41, Bo­russia (D) 30 pont stb. A ligából a Karlsruhe és a Hertha esett ki, míg a Schalke selejtezik a bennmaradásért. ROMA.­­ A Juventus az Olasz Kupa negyeddöntőjében a vissza­vágón is legyőzte a Romát. A to­­r­inóiak­ az első találkozón 3:0, a visszavágón 2:0 arányban győztek. Az elődöntő negyedik tagja az I­­nter, amely 3:2-őt és 0:0-t vld el­­ a Risa el­len..