Magyar Szó, 1983. június (40. évfolyam, 148-162. szám)

1983-06-13 / 160. szám

Sportvilág ХП1. évf. 24. (599.) szám 1983. június 13., hétfő A MAGYAR SZÓ HÉTFŐI MELLÉKLETE Szerkeszti: SZÁNTÓ ZOLTÁN Radnički—Vojvodina 4:0 (3:0) Cali stadion, 3000 néző, játékve­zető Z. Petrovic (Belgrád). Gólflö­­­vők: Milosevic a 13., 25. és 65. és S. Nikolic a 43. percben. RADNICKI: Milenkovié, Gaziba­­rić. RadosavHevié, S. Nikolié (Sto.i­­ković), Trivić, Bojović, Beganovié, Djordjević, Mitošević, Rinčič, Stanković. VOJVODINA: Ćirić, Mókus (Mi­­jié). Mészáros, Zovko, Grxibor, Di­­mitrié, Marié (Spreeak), Ilié, Mi­­éanovié, Djurovié, Tintor. A találkozó kezdete előtt hideg eső esett, az idő lehűlt, így kiváló körülmények között került sor a mérkőzésre, amely nem sok örö­met hozott a Vojvodina szurkolói­na­k. A Radniijcki több cserejáté­kossal lépett pályára, mégis nagy­arányú győzelmet aratott. Ezt fő­leg Milosevicna­k köszönheti, aki a 13. percben egy gyors lefutás után megszerezte csapata számára a ve­zetést. A 25. percben ismét ő volt eredményes. S­­ Nikolic kihasznál­va az igencsak rezignáltam játszó Vojvodina védelmének rossz nap­ját, a félidő előtt két perccel to­vább növelte csapata előnyét. Kapucsere után a Vojvodina to­vábbra is gyengén játszott, és sa­rokba szorítva védekezett. Nem tu­dott ellenállni a Radnički­­ roha­mainak. A 65. percben Matosevic végkép megpecsételte a vendég­csapat sorsát. R. K. ÚSZÁS AZ ÉRMEK AZ NDK-BA ÚSZTAK Újvidéken tartották meg a vas­utas nők úszó Európa-bajnokságá­nak küzdelmeit. Akárcsak koráb­ban London­ban, Drezdában és Iszjencsu­mban, ezúttal Újvidéken is az NDK lányai voltak ,a legsi­keresebbek. Nagy fölénnyel nyer­ték a csapatversenyt. Az egyéni verseny legsikeresebbje is kelet­német lány volt, éspedig Grü­th, aki aranyérmet nyert 200 m mell­úszásban és 400 m vegyesúszásban, ugyanakkor pedig tagja volt an­nak a 4X100-as NDK-váltónak is, mely a második helyen végzett. A győztesek névsora: 200 m gyors: 1. НШе (NDK), 300 m mell: 1. G­rüt­h (NDK), 100 m gyors: 1. Lausch (NDK), 100 m mell: 1. Petruk (Szu), 100 m pillangó: 1. Miklósfeiti (M), 100 m hát: 1. Linder (NDK), 400 m vegyes: 1. Grüth (NDK), 4X100 m gyors: 1. NDK, 4X100 m vegyes: 1. Szov­jetunió. A csapatverseny végső sorrend­je: 1. NDK 1­23, 2. Szovjetunió 101, 3. Magyarország 71, 4. Bul­gária 51, 5. Franciaország 33, 6,7. Jugoszlávia és Csehszlo­vákia 10, 8. Hollandia 5, NSZK 3 pont A 160 méteres hátúszás rajtja „Az első leszek, aki átugorja a 2,40 métert” A kínai sportközvélemény nagy örömmel nyugtázta, hogy honfitár­suk Dzsu Gyianhua 2,37 méterrel új világcsúcsot állított fel magas­ugrásban. Az öröm annál nagyobb, mivel a kínai sportmozgalomban az atlétika a gyengébben fejlett sport­ágak közé tartozik. Mint az AFP hírül adta, a vi­lágcsúcs felállítása után Liu Ven­­cian a Kínai Atlétikai Szövetség főtitkára a lelátóról lement a Dá- Ivára, hogy gratuláljon a kitűnő eredményhez, és egyúttal hogy meggyőződjön róla, minden a nem­zetközi szabályok szerint zajlott-e le. Dzsu Gyianhua nem győzött válaszolhatni az újságírók kérdé­seire.­ többek között kijelentette, úgy érzi, ő lesz az első atléta, aki megbirkózik a 2,40 méteres magas­sággal. A magasugrás új csillaga II ével korábban kezdett el atlétázni, ak­kori eredménye 1,35 méter volt. A világ először 1980- an hallott róla, amikor egy mexikói versenyen vett részt, és megszerezte az első he­lyet 2.25 méterrel a szovjet Mula­­dov előtt. E kitűnő eredménye után egy nappal 2.29 métert ugrott, ami­vel megdöntötte a 11 éve fennálló kínai rekordot. Tavaly az Ázsiai Játékokon 2,33 méteres teljesítménnyel harcolta ki az aranyérmet, amely egyben az idény legjobb eredménye is volt. Éppen ezért mint edzője kijelen­tette, nem lepődött meg a 2,36 mé­teres eredményen, mivel az utóbbi években naponta keményen dolgo­zott tanítványával, akivel egy sportcsarnokban dolgozik, amely­nek falára annak idején két víz­szintes vonalat húzott: az egyiket 2,29,a másikat pedig 2,36 méteres magasságban. Tanítványának be­­szuggerálta, hogy minden alkalom­mal, amikor belép a csarnokba, il­letve távozik onnan tegye fel ma­gának a kérdést: mit tettem annak érdekében, hogy átugorjam ezeket a magasságokat? Dzsu Gyianhua 1963. március 29-én született Sanghajban. 1.93 méter magas, 63 kilós. Testnevelé­si tanárnak készül. íme a fejlődé­se az új világcsúcs felállításáig: 1974: 1,35 m 1975: 1,55 m 1976: 1.66 m 1978: 1.95 m 1979: 2.13 m 1980: 2.25 m 1981: 2.30 m 1982: 2,33 m 1983: 2,37 m MEDiTERRÁNI JÁTÉKOK Az előolimpiai év kimagasló eseménye csak a földközi-tengeri övezet, ha­nem a világ sportkedvelőinek fi­gyelmét is magára vonja majd, jelentette ki Artur Takač, a Medi­terrán­ Játékok műszaki bizottsá­gának elnöke a­z eddigi sikeres előkészületeket értékelve. A játékokon 18 sportágban ver­senyeznek majd a sportolók A golf és a rögbi pedig mint kísér­leti sportágak szerepelnek majd a műsoron. Tizennégy sportág ver­senyét Casablancában, a többit pedig a várostól 30—9­0 kilométer­re levő vágásokban rendezik meg. Artur Takač elmondta, hogy a létesítmények építése ideje korán befejeződik, mert már végső sza­kaszukhoz értek. A sportolókat Casablanca egyetemén szállásolják el, a versenyek sikeres előkészíté­sén a szervező bizotts­ágban mint­egy 300-an dolgoznak. A verse­nyen mintegy 2500 sportoló vesz részt. Casablancában és Rabatban új stadionokat és sportcsarnokokat, valamint medencét építettek, ame­lyek minden bizonnyal hozzájá­rulnak majd az ország, további sportfejlesztéséhez. A térséghez tartozó országok megerősítették, hogy szeptemberben megjelen­nek válogatottjaik a játékokon. Ez azt jelenti, hogy igen erős nemzet­közi mezőny és jó eredmények várhatók. (Tanjug) Marokkó készül a Meidi,feterráni Játékok megrendezésére. A ren­dezvénynek Marokkó uralkodója a védnöke, a szervező bizottság el­nökévé pedig fiát nevezte ki. Az előolimpiai év jelentős sportese­ménye lesz a rendezvény, s nem- Reuttiman tragédiája Rijekában A nemzetközi motorkerékpár sportot újabb súlyos tragédia érte. Rolf Reut­timan svájci versenyző életét vesztette Rijekában. Az ismert sportoló tegnap az idei gyorsasági VB keretében is pontozott Jugoszláv Nagydíjáért folyó, sorrend­ben 33. bajnokságon szenvedett halálos sérüléseket. Reuttiman a Grobniki me­zőn, a 125 ccm-es motorkerékpárok mezőnyében, miután a pályán egye­nesbe jutott, elveszítette önuralmát a jármű felett, letért az útról, elesett és nekivágódott a palánknak, halálos sé­rüléseket szenvedett. Azonnal kórházba szállították ugyan, de életét már nem lehetett megmenteni. Totóhíradó A tetttalálatos szelvény: 1. D­ zvezda—Hajduk 2 2. Buducnost—Velež 1 3. Dinamo (Z)—Csijek 1 4. Olimpija—Sarajevo 1 5. Zeljezničar—Rijeka­­ 1 6. Dinamo (V)—Var­dar 1 7. Radnički—Vojvodina 1 8. Vlazmini—Rad 1 9. Raclnički CK)—Sutjeska ® l6. Poliszter—Teteksz 1 11. Proleter—OFK KUdrita 0 12. Borac—Iskina / 2 13. Jedinstvo (Br)—Nr­vi IM 1 .a»»«***» I. szövetségi liga A Partizán már bajnoknak tekinthető SLOBODA—PARTIZÁN 1:2 <0:2> Tászla, 7000 néző, vezette Nikolic (Ljubljana). Góllövők Tomic a 85., ír Tor­ve Varga a 8. és a 25. percben. SLOBODA: Omerovié, Mursel, Kovačević, Zahirovlé. Miljanovié. Menrf­­šević, Mujezinović, Smailovié, (Tomié), Petrovié (Stíllé) Mersed Kova^evié, Cvjetkovié, Seéerbegovié. PARTIZÁN: Stojié, Radovié, Rojevié, Triftmovlé, Ješić, Radanović, Smajié, Varga (Sarajlić), Mance, Vukotić (Dimitrijević), Prekazi. A tuzlaiak nem tudták megismé­telni a zágrábi Dinamo és a C­ zvezdat ellen mutatott kiváló játékukat­, és a nagy négyes harmadik tagjától meg­érdemelt vereséget szenvedtek. A Sloboda a mérkőzés nagyobb részében ugyan enyhe mezőnyfölényben játszott, de a belgrádiak veszélyesebbek voltak, ki tudták használni helyzeteiket és ezzel a győzelmükkel minden valószínűség szerint el is hódították a bajnoki titulust Blažević csapatától. A Partizan a 8. percben jutott vezetéshez, amikor Trifunovic beadását elvétették a hazai védők, a labda Mancehoz jutott, aki kapásból lőtt, Ome­rovic röviden kiütötte és Varga közelről a hálóba továbbította. Ugyanez a játékos a 25. percben bal oldali szöglet után a tétovázó védelem mellett a hálóba fejelte a labdát. Öt perccel a befejezés előtt Tomic váratlan lö­véssel meglepte Stojic kapust. DINAMO (V)—VARD­AR 4:1 (1:0) Vínkovci, Mlađost-stađion, 6000 néző, vezette Delevic (Belgrád). Góllö­­vők: Kalilovic a 42. és a 83., Duspara a 62. és Vitkovic a 71., illetve Ringov az 56. percben. DINAMO: Ivković. Bogdan. Mršlć (Vnjőié). Vitkovié, Novoselae, Sećer, Ručević, S. Lušić, Hohnjec Duspara HaJilović. VARDAR: Grosev (Georgiev), Taszevszkl, Sterfjev, K. Blmitrovszlrl, Rrankovlć. Setinov, Zdravkov (Trajanovszki), Urošević, Manevszkl, Petar Georgievszki, Ringov. Ideges játékkal kezdődött a mérkőzés, a vendégek kemény szerelései felizgatták a kedélyeket. Miután a hazaiak néhány helyzetet kihagytak, a 49. percben Halilovic megszerezte a vezetést. A Vardar labdarúgói vitába szálltak ezután a bíróval, aki kapitányukat, Dimitrovszkit kiállította. A második félidő elején a szkojjeiek veszélyesebben támadtak, és az 56. percben Ringov a kifutó Ivkovic mellett kiegyenlített. Ettől kezdve a Dinamo vette át a játék irányítását, és a 62. percben egy szabadrúgás után Daspara megszerezte a vezetést. Ez a gól szárnyakat adott a hazaiaknak, és Vitkovic révén újabb gólt lőttek, majd pedig Halilovic a 83. percben beállította a végeredményt. Delévié a 63. percben előbb sárga lapot adott Manevszkinak, majd pe­dig rövid párbeszéd után leküldte a pályáról. fcET^TEZNI CAR—RIJEKA 3* Szarajevó. Grbavica* stadion. 2pop néző, vezette Sbinast!­fPrfSztrraj'. Gól­­lövőv­: Ivanovic fd­-esből! a 67., Baždarević a 69. és Pamica a an. nevében. ^ET­.tf.ZNtCar : Sujica. Borján. Tvanovié. 3koro, Gnhntié, Cfflfé, (Dor­­devijO. Bahtié. Odovié. Paprica B^darevic. G^abo ffbme). RT-TEKA: Zavelt, Marlanovié IVTdenkovir T enolevié. Radln, JtrriÖté, Maibasa, (Skerianc), Gračan, (Celovié). Lukié. Ruzlé. Desnica. Az első félidőben a hazaiak nem tudták komolyan veszélyeztetni el­lenfelük kapuját. A folytatásban azonban magukra találtak, és biztosan megnyernék a mérkőzést. A Zeljeznicar a 67. percben jutott vezetéshez, amikor T­epojevic a 115- osön belül szabálytalanul választotta el Bažđarevičet a labdától, és a bíró 71-est ítélt. Tvanovic biztosan értékesítette. A vendégek ezután két kínál­kozó lehetőséget is el­szalasztottak, hogy egyenlítsenek, amit a hazaiak megbüntettek. Tapo Bardarevic a Ti­­nercben szóló akcióból, melynek so­rán mintegy 16 métert vezette a labdát, szemtől szembe került Zavelival, és felette a V '- emelte a labdát. Hasonló támadásból­­Tiltotta be a körönre­szár Haprica a végeredményt 5 perccel a befejezés előtt, amikor kicselezett néhány rijekat­­tót és be­mattolta karmjukat. Hosszabb idő után a Zeljeznicar közönsége elégedet­ten távozott a stadionból. BtmrCNTOST—VKI.F* 4П ont Titograd, 3000 néző, vezette Zuber­t Topolyai. szótlövők­: Janovts­ a Tt­az 53. és az 59., és Hađžiosmanović az 51., illetve Bajevtí a 18. percben. ItmjüClS’OST: Đukanovlć, VI ah ovi r. Rrtiovlé. Vlalsavt.levlí. nrobn.iak, Mártáé. Ttatrovié, Ljumovié, Janovié, Kadovté (Radinović), Hadtlosmano­­vlé (Koljenovlé). VELFZ: Marié, Sišič, G. .Túrié, Prskalo. Matijevié ttnranosovlé (Mededo­­vlé), I.íléfé, Karabeg, Bajevtí (S. Jurié). Vladié, Tuce. A titogradi stadionban negyed órai játék után kezdődtek az izgalmak: a 17. percben a fiatal Janovic a 18-asról megadásra kényszerítette Maricot. Mindjárt középkezdés után Tuce beadásából a veterán Bajevic sarokkal a hálóba továbbította a labdát a meglepett Đukanović mellett. Meg kell em­líteni, hogy Bajevicnak a 12. percben is nagy helyzete volt, a titogradi ka­pus tehetetlennek bizonyult volna de Vlahovic a vonalról kirúgta az üres kapu felé tartó labdát. A második félidőben teljesen feljött a Buducnost, és szinte kapujához szögezte ellenfelét. Maric és a Velež védelme csak az 53. percig állta a ha­zaiak ostromait, ekkor Janovic hat perc leforgása alatt kétszer is a hálóba talált, egyszer pedig Hađžiosmanović volt eredményes. A Buducnost a já­téknak ebben a részében sok helyzetet teremtett, és ha mindegyiket ki­használja, akkor két számjegyű eredménnyel győzhetett volna. C. ZVEZDA—HAJDÚK 1:2 is.*/ Góllövők: Borđević a 10., illetve Zoran Vujovic a 63. és 11. percben. 01ЛМРТЈ A—SARAJEVO 1К» Г0.»/ Góllövő: V. Amer­ek (11-esből) a 78. percben. IHNAMO­SZT—OSITEK 1* M Gólövó: Amautovic a 70 percben. OEK Beograd—Galenika 3 . A TÁBLÁJÁT A következő forduló: OFK Beograd—Sloboda, Galenika— Radnički. Vojvodina—Dinamo (V), Rijeka—Olimpija. Sarajevo— Dinamo (Z), Osijek—Buduénost, Velež—C. zvezda. Hajdúk—Par­tizán. Vardar—Željeznićar. 1. PARTIZÁN 32 11 16 5 57:S5 44 2. HAJDÚK 32 13 15 4 50:32 41 3. DINAMO (Z) 32 14 13 5 54:38 41 4. RADNIČKI 32 15 8 9 44:38 38 5. C. ZVEZDA 32 12 16 10 52:48 34 6. SLOBODA 32 11 11 10 43:31 33 7. OLIMPIJA 32 10 13 9 29:28 33 8. VARDAR 32 12 9 11 39:44 33 9. VOJVODINA 32 11 10 11 35:54 32 10. ZELJEZNICAR 32 10 11 11 35:35 31 11. SARAJEVO 32 10 10 12 41:40 30 12. DINAMO (V) 32 12 6 14 54:56 30 13. BUDUCNOST 32 11 8 13 36:46 30 14. VELEŽ : , . 32 11 7 14 52:54 29 15. RIJEKA 32 9 9 14 47:52 27 16. OSIJEK 32 10 7 15 45:50 27 17. OFK BEOGRAD 32 8 9 15 35:44 25 18. GALENIKA 34 4 10 18 29:55 18