Magyar Szó, 1983. október (40. évfolyam, 285-300. szám)

1983-10-31 / 300. szám

Sportvilág XIII. évf., 44. (619.s­zám 1983. október 31., hétfő A MAGYAR SZÓ HÉTFŐI MELLÉKLETE ___________ Szerkeszti:SZÁNTÓ ZOLTÁN ) Sznép mat nap SZARAJEVÓI TÉLI OLIMPIA Megkezdődtek a megnyitó és a záróünnepség előkészületei A téli olimpiát előkészítő program­ban külön helyet foglal el a meg­nyitó ünnepség, amelyet a tévé­közvetítés révén a világon mintegy kétmilliárd ember láthat majd. Ezért a program minden apró­ részletét nagy gonddal készítették elő. A ko­ Sevói pályán megkezdődtek a gyakor­latok. A megnyitót innen közvetítik majd jövő év február 8-án 14.30 órai kezdettel. A Sarajevo labdarúgóklub­nak, más pálya után kellett néznie, s október közepétől a Grbavica pályán látja vendégül ellenfeleit. A zöld pázsitot 1000 fiatal vette bir­tokába, azok, akik a megnyitón sze­repelnek majd. A megnyitón Szara­jevó és hazánk fiataljai, a bosznia­­hercegovinai művelődési egyesületek és a hadsereg tagjai vesznek részt. Ezzel párhuzamosan folynak az elő­készületek a záróünnepség begya­korlására, amely február 19-én lesz a ZETRA csarnokban a műkorcsolya­gála bemutató után. (Tanjug) SÚLYEMELŐ VB ÉS EB, MOSZKVA Szovjet háziverseny a 100 kilósok között (Különtudósítás a Magyar Szónak) A néhány évvel ezelőtt bevezetett 100 kilósok súlycsoportja osztatlan sikert arat a súlyemelők körében. Ez mutat­kozott meg a moszkvai világ- és Euró­­pa-bajnokságon is, ahol ebben a ka­tegóriában 26 versenyző lépett porond­ra, 20 országból, 5 Földrészről. Először fordult elő, hogy a Szovjetunió két súlyemelőt is porondra küldött, ugyan­akkor Bulgária ebben nem indított versenyzőt. Kezdettől nyilvánvaló volt, hogy a 100 kilós súlycsoport a szov­jetek háziversenye lesz, mert a vetély­­társak közül a néhány évvel ezelőtti világ- és Európa-bajnok, világcsúcs­tartó, nyugatnémet Misser már nem jelenthetett igazi konkurrenciát. Az 1959-ben született Popov és az 1961-es Kuznnyecov versengett egymással. A szakítás Popovnak sikerült jobban, öt­kilós előnyt szerzett Kuznyecovval szemben. Ez kevésnek bizonyult a vég­ső elszámolásnál, mert Kuznyecov, mint a lökés világcsúcstartója, olyan súlyokra ment, amely sikerét ered­ményezheti. Mindig 5 kilóval nagyobb súlyon tett kísérletet, így amikor Po­pov kilökte a 220-at, ő a 225-tel bir­kózott meg­, majd Popov 230 kilójára 235-tel válaszolt. Popov utoljára ki­lökte a 235-öt is, Kuznyecovnak így 240-re volt szüksége, ki is lökte. Mind­ketten a verseny befejezése után lö­késben világcsúcs-kíséreltet tettek, Po­pov 241-en, Kuznyecov pedig 245-ön. A rekord egyiküknek sem sikerült. Nem sikerült a verseny a magyar Hlavati Andrásnak sem, szakításban ugyan 180 kilóra javította a magyar csúcsot, lökésben azonban 212,5-öt, há­romszor is elejtette, így kiesett. A 100 kilós súlycsoportban világ- és Európa-bajnok Pavel Kuznyecov (Szov­jetunió) 415,5 (132,5 240), 2. Popov (Sz) 422,5 (187,5 , 235), 3. Komar (Lengyelor­szág) 407,5 (180 , 227,5). BOSKOVICS Jenő TORNÁSZ VB, BUDAPEST Natalija Jurcsenko világbajnok összetettben Az idei tornászvilágbajnokság össze­tett versenyében Natalija Jurcsenko, a 18 éves rosztovi egyetemista lány bi­zonyult a legjobbnak. A lehető 40 pontból 39,75-öt szerzett, tízest kapott lóugrásban és talajgyakorlatáért. A második helyet honfi­társnője, Olga Mosztepanova szerezte meg, harmadik pedig Ecaterina Szabó (Románia) lett, Ecaterina talajgyakorlatáért, az NDK- beli Maxi Gnauek pedig a felemáskor­láton bemutatott gyakorlatáért kapott 10-­est. Gnauek azonban leesett a ge­rendáról, s mindössze 9,30-at kapott, s így az összesítés után a 7. helyen végzett. Eredmények: Natalija Jurcsenko (Szovjetunió) 79.350, 2. Olga Moszte­panova (Szovjetunió) 79.00, 3. Ecaterina Szabó (Románia) 78,975, 4. Borjana Sztojanova (Bulgária) 78,775, 5. Tatjana Frolova (Szovjetunió) 78,725, 6. Lavi­­nija Agache (Románia) 78,575, 7. Maxi Gnauek (NDK) 78,425, 8. Zoja Gran­­carova (Bulgária) 73,350 ponttal stb. A férfiak szerenkénti versenyében a következő eredmények születtek: ta­laj: 1. Tong Fei (Kína) 19,00, 2. Di­mitrij Belozercsev (Szovjetunió) 19,875, 3. Li Ning (Kína) 19,000 ponttal. lóug­rás: 1. Artur Akopian (Szovjetunió) 19,875, 2. 1i Ning (Kína) 19 850, 3. Bern Jensch (NDK) 19,825 ponttal. Lólengés: 1. Dimitrij Belozercsev 20,00, 2. Li Hsziao-ping (Kína) 19,950, 3. Guczoghy György (Magyarország) 19,950 ponttal. Gyűrű: 1. Dimitrij Belozercsev 19,925, 2. Koji Gusiken (Japán) 19,925, 3. Li Ning 19,090 ponttal. Nyújtó: 1. Dimitrij Jar Takač (Jugoszlávia) lett. Belozercsev 19,850, 2. Philiph Vantone WELLINGTON­ — A kerék (Franciaország) és Alekszandr Pogore­ ifjúsági világbajnokságán Sore­lov (Szovjetunió) 19,825 ponttal. Korlát: (Dánia) szerezte meg az első 1. Lu Jun (Kína) és Vlagyimir Arte- Második Oleg Jermolajev (Szo­­mov (Szovjetunió) 19,950. 3. Kodzi Szo- a harmadik Michael Gozzi (So­mura (Japán) és Tong Fei 19,850 pont- Lil­ot ezzel a harmadik vilá­val. (Tanjug)­­ címet szerezte meg Dániában. Vereség az utolsó percekben Celik—Vojvodina 2:1 (1:0) Zenica, 8000 néző, vezette: Spa­­taric (Maribor), góllövők: Min­drag a 31., Spasojevic a 31., illetve Mé­száros (tizenegyesből) az 52. perc­ben. CELIK: Maršalek. Vučković, Per­­duv, Tripurić, Ahmetovié, Vidako­­vić, Miiidrag, Zukar.avié. Vlaski (Djurbuzović), Gradinčić, Papié (Spasojevié). VOJVODINA: Jovanié, Djurovié, Mészáros, Zovko, Popié, Dimitrié. Marié, Ilié, Mijié (Medjimorec), Rácz, Vrga (Tintar). Teljes fél órán keresztül unatko­zott a közönség, mivel mindkét csa­pat játékosai gyenge színvonalú előadást mutattak be. A hazaiak durváskodással próbálták kiharcol­ni a pontokat és a mérkőzés végé­ig négy sárga lapot kaptak. Šoš­­taric játékvezető előbb Vidakovicot, majd Min­dnagot, Zukanovicot és Vlnskit is felírta jegyzetfüzetébe. A 31. percben egy veszélytelen­nek látszó akcióból a Celik meg­szerezte a vezetést. A beívelt szög­letet Min­drag eléggé gyatrán fe­jelte kapura, de Jovanic rosszul számította ki az ívet és a labda a hálóba hullott. Tíz perccel később újabb gólt lőttek a hazaiak, de Soštarić les címén megsemmisí­tette. A második félidőben többet tá­madtak az újvidékiek és az 52. percben sikerült kiegyenlíteniük. Rácz lövését Maršalek kiütötte, Maric megcélozta az üres kaput és Perduvnak nem maradt más hátra, minthogy kézzel állítsa meg a lab­dát, így a bíró jogosan megítélte a tizenegyest. Mészáros biztosan góllá változtatta. A zenicaiak ettől kezdve hullá­mokban rohamoztak, de az újvi­déki védelem egészen a 81. percig jól állt a lábán. Min­drag beadását a cserejátékos, Spasojevic a há­lóba fejelte és ezzel biztosította e győzelmet csapatának. Az utolsó percben Maric átjátszotta a teljes zenicai védelmet, de lövését a ka­pufa állította meg. Tömeges mezei futóverseny Celarevón A felarevín Zdravko Celar Általános , a legeredményesebbekből állítják össze Iskolában megtartották a hagyományos­­ az iskola válogatottját. Ez feljogosít a őszi mezei futóversenyt. Gyakorlatilag­­ hagyományos utcai futóversenyen való harminckét éve évente kétszer, ősszel­­ részvételre, amelyet Bácspalánkán tar- és tavasszal tartják a versenyt. Ennek­­ tanak meg minden évben a város fel­­a hagyománynak megvan a gyakorla-­­ szabadulásának emlékére. A Celareven­ti és nevelő értéke. A tanulókkal meg- s megtartott mezei futóverseny harminc­­szerettetik a természetet, megszokják s két legjobbja részt vett az utcai futó­­n számukra annyira fontos testmozgást. I versenyen Bácspalánkán, a pioníriá- Türelmetlenül várják a napot, amikor­­ nyolc kategóriájában Branka Stojano­­tömegesen megindulnak a Duna-part­iné elsőként futott célba, és két csa­tán. A versengés érdekessége, hogy a pótversenyben is oklevelet szereztek a tanulókon kívül részt vesznek az óvó- celarevói tanulók. A mezei futóversenyen minden cso­dások és a pedagógusok egy része is s­portelső oklevelet kapott. Az őszi futóverseny válogató jellegű, K. F. A kis óvodások legjobbjai a Celarevói mezei futóversenyen -----------------—­ ttaöS-felvétel Innen-onnan TOKIÓ. — A nemzetközi tenisztorna győztese Ivan Lendl. A döntőben az amerikai Scott Davist 3:6, 6:3, 6:4-re verte. CARACAS. — A venezuelai Rafale Orono hivatásos ökölvívó az ötödik menetben kiütötte kihívóját, a Puerto Ricó-i Orlando Mastronát. Győzelmé­vel megőrizte világbajnoki címét a szuperlégsúlyban WBC-rendszerben. FIELDERSTADT. — A nemzetközi tenisztorna elődöntőjében Martina Navratilova 6:2, 6:1-re legyőzte az NSZK-beli Eva Piafot. A másik dön­tős Catherine Tanvier (Franciaország) pedig a romániai Virgina Ruzici felett aratott 1:6, 6:1, 6:4 arányú győzelmet. MADRID. — Az Európai Atlétikai Egyesület VIII. kongresszusán ismét Arthur Goldot (Nagy-Britannia) vá­lasztották meg elnökké, az alelnök Ar­tur Takač (Jugoszlávia) lett. WELLINGTON. — A kerékpározók ifjúsági világbajnokságán Soren Lib­ot (Dánia) szerezte meg az első helyet. Második Oleg Jermolajev (Szovjetunió), a harmadik Michael Gozzi (Svájc) lett. Lilhot ezzel a harmadik világbajnoki Totóhíradó A telitalálatos szelvény: 1. Szarajevó—Dinamó (VT 1 A kis szelvény 9 párja tr.ee­egyezik a nagyszelvényével. 8. Tim­ok—Galenika 1 2. Celik—Vojvodina 1 3. Osijek—O­­hma­ja 1 4. Vardar—Dinamo (?) 1 5. S . zvezda—Rijeka 1 6. Slobođa—Zeljezničar 0 7. Koran—Belasica 1 8 Napredak—Kolutoara 1 4. GIK—Bol 1 10 Novi Sad—Iskra 0 11. Vrbas—OFK Kikinda 6 12. Zagreb—Spartacus * 1 13. Varteks—jedinstvo (Br) l I. LABDARÚGÓLIGA A Hajdúk állt az élre C. ZVEZDA—RIJEKA 4:1 (3:0) Belgrád, Zvezda-stadion, 12 000 néző, vezette: Beslin (Kikinda). Gól­lövők: Milovanović a 14., Nikolic a 22. és a 30. és Marjanović (öngól) a 75., illetve Matiljan a 48. percben. C. ZVEZDA: Ivkovic, Komadina, Jovin, Bankovic, Elsner, Djurovic, Sestić, Milojević (Jurišić), M. Gyurovszki, Milovanović, Nikolić. RIJEKA: Zaveli, Marjanović, Hrstić. Tičić, Radin, Juričić, Lukié (Matr­ljan), Kotur, Stevanović (Krstičević), Radmanović, Desnica. Négy vereség után a fővárosi piros-fehérek végre jó játékkal örven­deztették meg szurkolóikat. Noha a hazaiak tartalékosan léptek fel, végig jobbak voltak ellenfelüknél és megérdemelt nagyarányú győzelmet arattak a liga éllovasa felett. A 14. percben Milanovic indította meg a gólok sorozatát, amikor lövése a sorfalon irányt változtatva, becsapta Za­­veli kapust. A következő két gólt a fiatal Ni­kalic érte el Jovin beadásá­ból, illetve Zaveli hibájából. A második félidőben lanyhult az iram, a rijekaiak kiegyenlítették az erőviszonyokat, de csak a becsületgólra tel­lett tudásukból. VARDAR—DINAMO (Z) l* (1:0) Szkopje, 12 000 néző, vezette: Gjuka (Peć), góllövő: Pancsev az 5. perc­ben. VARDAR: Grošev, Jovanovszki. Szimovszki, Szavevszki. Jancvszki, K. Dimitrovszki, Velkovszki (Jordanovszki), Micevszki (Szetinov), Pancsev, Georgijevszki, Urošević. DINAMO: Vlak (Marié), Munjaković, Z. Cvetkovié, Ifad/.ié. Zajec, Bog­dán, B. Cvetkovié (Jurić), B. Bošnjak, Kranjéar, Mlinarié, Ringov. A szkopjeiek az első perctől kezdve nagy akarással küzdöttek, hiszen csak a győzelemmel mozdulhattak el a táblázaton az utolsó helyről. Lel­kesedésüknek már az 5. percben megszületett a gyümölcse, amikor Uro­­šević szépen talált Pancsev elé és a gólerős csatár nem hibázott. A vezető gól szárnyakat adott a Vardar játékosainak és nemsokára Pancsev lab­dája ismét a hálóban kötött ki, de a játékvezető ies miatt megsemmisí­tette. A 31. percben Pancsevot szabálytalanul szerelték a tizenhatoson be­lül, de a bíró nem í­télte meg a tizenegyest. A Dinamó csalódást keltett, mert eleve egy pontra játszott és egyetlen igazi helyzete sem akadt. SARAJEVO—DINAMO (V) 3:0 (0:0) Szarajevó, grbavicai stadion, 4900 néző, vezette: Jovic (Split), gól!J­övök: Merdanovic a 48. és az 51. és Svrakié a 61. percben. SARAJEVO: Janjuš. Rađeljaš, Kapetanovié. D. Božović. Ferhatović, Milak, Svrakié, Jozić. Musemié (Teskercdžić), B. Božović (Vukéevié). Mer­danovié. / DINAMÓ: Buđimčević, Miipar, Bogdan. Seéer, Novoselac. Macan (Leskovar). Rueevié, N. Lušić (Mršić), Tunjaé, Rajovié, Halilović. A hazaiak végig mezőnyfölényben játszottak, a pontokat is megsze­rezték, de mégis kiábrándították szurkolóikat. A vinkovóiak 8 emberrel védekeztek és csak Rajovictyal meg Halilovictyal próbáltak ellentáma­dásokat vezetni, de nem sok sikerrel. A második félidőben valamelyest feljavult a Sarajevo és sikerült 3 gólt lőnie. Baloldali beadás után a 48. percben Merdanovic a földön fekve az alvó védelem mellett, a hálóba ko­torta a labdát. A második gólnál is tétlenül nézte a Dinamo védelme, hogy Budimcevic röviden kiütött labdáját Merdanovic hogyan továbbítja az üres hálóba. A 81. percben ismét Merdanovic jóvoltából Svrakic védhe­­telen gólt fejelt. OST­JEK—OLYMPIJA 2:1 (1:1) Eszék, 5000 néző, vezette: Sarló (Trebinje), góllövők : Lepinjica a 32. és Piril a 74., illetve Rožić a 4. percben. OSI JEK: Davidovic. Metar. Rakéta Kasain (Káráéié) Zeravica, Kali­­nic. Dilber. Kukurié (Pirsl), Todorovié, Rakela. Lepinjica. OLTMPIJA: Dalanovié. Vujnovir, Radevié. Katanec. HmJarin. PJešiiiac. Voljač, V. Ameršek (Terčić), Kožić ('Zupancić), Petrovic, P. Ameršek. Az eszékiek csak kínkeservesen harcolták ki a győzelmet. A vendégek már a 4. percben vezetéshez jutottak, amikor a ravasz Ražjić szépen át­emelte a kifutó Davidovicot. A 32. percben Todorovic szögletét Baketa Le­­pin­ii­ához továbbította, aki közelről kiegyenlített. A második félidőben beállt Karacic és Kukuric a 74. percben szép akciót vezetett, amelynek végén Pirelhez került a labda és ő belőtte a győzelmet jelentő gólt. SíLOBOD A—ZELJEZNTCAR 0Л Tűzi a, kétezer néző, vezette: Glavina (TCJis). SLOBODA: Omerovié. Mu. Kovacević. Zahirović, Ibrié. MemiSevfé, Djcdovié. Smailovié (Jogunčić), Fetrovlc (Cajić), Me. KovaCević, Tomié, Cvjeíkovié. ÄELJEZNTCAR: Skrba, Borján, Cilié, Grnbo (Bahtić). Capljić, Kom­­sić, Curić, Matković (Boceszki), Paprica Baždarević. Nikié. A döntetlennek a hazaiak örülhetnek jobban, mivel végig vérszegény játékot nyújtottak, ezzel szemben a vendégek több kiváló helyzetet, terem­tettek Cmerovic kapuja előtt, de sorra elpackázták őket. A 30. percben Bazdarevic ugyan a hálóba talált, de mivel közvetett szabadrúgásról volt SZÓ, a bíró érthetően megsemmisítette. A 42. percben Grabo eltalálta a kapuját, majd pedig a 66. percben Paprica baloldali beadásából Curić bombája a szemöldökfán csattant. HAJDÚK—BUDUCNOST 3:0 (1:0) Split, poljudi stadion, 10 000 néző, vezette: U­ljevszki (Szkopje). Gólö­­vők: Zl. Vujovic a 45. és a 75 (az utóbbit tizenegyesből), és Slišković a 65. percben. HAJDÚK: Simovic, Vulic, Miljuš, Celic. Cop. (Drazic), Rožić, Zl. Vil­­jovic (Bogdanovic). Slišković, Zo. Vujović, Su­njara, Pešić. BUDUCNOST: Ljukov&an, Vlaisavijevié. Vorotovlé. Mártáé. Vlahović, Drobnjak. Mirocević (Radinović), Ljumović, Janović, Bakrač, Radović (Ve­­šović). ♦ A titográdiak nyílt sisakkal próbálkoztak, de a Hajdúk még egyszer kivágta a rezet saját közönsége előtt. Miután a Buđućnost két kecseg­tető helyzetet kihagyott, a félidő utolsó pillanataiban Zl­atko Vujovic meg­szerezte csapatának a vezetést, a 65. percben a szélső csatár a fakép­nél hagyta a titogradiak védelmét, használható labdát adott Sličković­­nak, aki 2:0-ra növelte az eredményt. A 75. percben Pešićet szabálytala­nul szerelték a tizenhatoson, belül és Tlijevszki tizenegyest ítélt a soli­­tiek javára. Zlatko Vujovic másodszor is feliratozott a góllövők listájá­­ra, egyben ez volt a mérkőzés végeredménye is. RADNICKI PRISTINA 3:1 (2:0). VELE(—PARTIZAN OH) Ezeket a mérkőzéseket szombaton játszották le. A TÁBLÁZAT: A következő forduló: Priština—Haiduk, Partizán—Radnički, Rijeka—Velež, Dinamo (Z)—C. zvezda, Olimpija—Vardar, Voj­vodina—Osijek, Sarajevo—Celik Budućnost—Sloboda. Dinamo (V)—Zeljezničar. L HAJDÚK. 13 6 5 2 18: 4 17 2. RIJEKA 13 8 1 4 20:17 17 3. PARTIZÁN 13 5 6 2 14:10 16 4. PRISTINA 13 8 0 5 17:21 16 5. ZELJEZNICAR 13 5 5 3 16:11 15 6. VELEZ 13 6 2 5 Í5: 9 14 7. OSIJEK 13 5 4 4 13:12 14 8. SARAJEVO 13 4 5 4 21:15 13 9. C. ZVEZDA 13 5 3 5 15:10 13 10. BUDUCNOST 13 5 3 5 11:13 13 11. DINAMO (V) 13 5 2 6 17:17 12 12. VOJVODINA 13 4 4 5 14:14 12 13. RADNICKI 13 5 1 7 13:20 11 14. CELIK 13 3 5 5 1.2:20 1,1 15. SLOBODA 13 4 3 6 16:26 11 16. DINAMO (Z) 13 4 2 7 20:20 10 17. VARDAR 13 4 2 7 10:17 10 18. OLIMPIJA 13 3 3 7 11:17 9