Magyarság, 1924. július (5. évfolyam, 130-155. szám)

1924-07-08 / 135. szám

1924 július 8. kedd! MAGYARSÁG Hatodik futam: 1. Stapard (Anglia) 1 p. 57.6 mp, 2. Philipp (Franciaország), 3. Larsen (Dánia). Hetedik futam: 1. Lowe (Anglia) 1 p. 58 mp., 2. Barraton (Franciaország), 3., Hoff (Norvégia). A finn Nurmi nem indult­ , 10000 méteres síkfutás. Olimpiai bajnok:­­Willie Bitala (Finn­ország 30 perc 23.2 mp. (Világrekord), 2. E. Wide (Svédország). 31 perc 10 mp., 3. Berg (Finnország) 31 perc 59 mp., 4. Sipilo (Finnország), 5. Barter (Anglia), 6. Britton (Anglia). A magyar Király Pál helyezetlenül futott.­­ Start után, Wide vezetett, Ritola szorosan a nyomá­ban. A 3000 méter ideje 8 perc 47.5 mp. volt. Még mindig Wide diktálta a tem­pót, de 4000 méter után hirtelen Kitola szökött az élre, de Wide a nyomában maradt. Az 5000 méter ideje 15 perc 0.5 mp. volt és 7000 méterig külön versenyt futott a két futó. Innen kezdve Kitola állandóan növelte az előnyét és végül finis nélkül 300 méterrel győzött Wide ellen a célvonalban. A régi világrekor­dot ugyancsak Ritola tartot­ta 30 perc 35.3 másodperccel. Gerelydobás. Olimpiai bajnok:, Myrrha (Finnor­szág) 6296 cm., 2. Lindström (Svédor­szág) 6092 cm., 3. Oberst (Amerika) 5835 cm., 4. Equist (Finnország), 5. Neufeld (Amerika), 6. Blomquist (Svédország). Magasugrás. A selejtező mérkőzésekből a 183 centi­méteres magasság átugrása után a hét­fői döntőbe jutottak: Poor (Amerika), Osborne (Amerika), Bron (Amerika), Lemd­en (Franciaor­szág), Gouilloux (Franciaország), Ro­berts (Délafrika), Self­esen (Norvégia), Jensson (Svédország) és Juday (Ame­rika). Birkózás. Légsúlyban: Magyar győzött a svéd Osztmann ellen. Pehelysúlyban: A norvég Nordsen pontozással győzött Radvány Ödön ellen. Könnyűsúlyban: Keresztes Lajos 6 p. 53 mp. alatt győzött az egyiptomi Rahmir ellen. Nagyközépsúlyban: Varga Béla dr. 19 perc alatt győzött az olasz Ceccatelli ellen. A második­ nap siet az Aáds eredményei Abrahams legyőzte Amerika futóit­­Le Gendre távolugró-világrekordja A cambridgei angol egyetemi futó­­Abrahams, a 100 méteres síkfutás dön­tő futamában 10.4 másodperces világre­kordidő alatt győzött az amerikai Scholz és az újzélandi Perrit ellen. Paddock, Murchison és Bowman a vert mezőnyben végeztek. Magasugrás döntő mérkőzés. Olimpiai bajnokok: Osborne (Amerika) 198 cm. 2. Brown (Amerika) 195 cm. 3. Leieden (Franciarország) 192 cm. Gáspár Jenő (Magyarország) 1SS cm. ugrással az ötödik helyen végzett. 400 méteres gátfutás. Olimpiai bajnok: Taylor (Amerika) 52.6 mp, 2. Vilén (Finnország), 3. Riley (Amerika). Pentatlon. A távolugrásban az amerikai Le Gendre 776 és fél centiméteres ugrással győzött. Az eredmény új világrekord. Somfay 677 centiméteres ugrással 5-ik lett. A gerelyvetésben Somfay 52.46 cm­-es dobásával második lett. 800 méteres futás. I. középfutam: 1- Stallard (Anglia) 1 p. 54.2 mp., 2. Richardsson (Amerika), S. Martin (Svájc). II. középfutam: 1. Loewe (Anglia) 1 p. 56.4 mp., 2. Hongliton (Anglia), 3. Wal­ters (Amerika). III. középfutam: 1. Tudge (Amerika) 1 p. 57.4 mp., 2. Enecke (Amerika), 3. Hoesch (Norvégia). főorvos tanintézet a r­égi­ókban készít elő magán­vizsgákra Budapest, VII., Dohány­ utca 14. Telefon: 3: 124-47. m -- -- --­­ S­zúnyoghálók faj­­uibonték Haidekkemét Budapest, Vili, üllői-út­iSZ&sz. Vasárnapi sporteredn­ények Atlétika: Magyarország ifjúsági atlétikai baj­nokságai a várakozáson felüli jó ered­ményekkel kerültek lebonyolításra a margitszigeti sporttelepen. A verseny­nek két legkimagaslóbb eseménye Da­rányi József 13 méteres súlydobása és Somogyi Béla 4 perc 19 másodperces ideje az 1500 méteres síkfutásban. Mind­két eredmény új országos ifjúsági re­kord. A bajnokságok részletes ered­ménye a következő: 100 méteres futás. Bajnok: Hajdú Sán­dor (MAFC) 11.3 mp­. 200 méteres futás. Bajnok: Hajdú Sándor (MAFC) 24.1 mp. 400 méteres futás. Bajnok: Szalay Jenő (MOVE BSE) 54.4 mp. 800 méteres futás. Bajnok: Tary József (MAC) 2 perc 7.4 mp. 1500 méteres futás. Bajnok: Somogyi Béla (MRT) 4 perc 19 mp. (ifjúsági re­kord.) 3000 méteres futás. Bajnok: Dom­­­sitz Gyula (BEAC) 9 perc 47.8 mp. 110 méteres gátfutás. Bajnok: Hahn Károly (MTK) 17.5 mp. Magasugrás. Bajnok: Grosz Imre (MTK) 171 cm. Távolugrás. Bajnok: Tary József (MAC) 646 cm. Rúdugrás. Bajnok: Mondray Jenő (Győr) 315 cm. Súlydobás. Bajnok: Da­rányi József (MAC) 13 méter (ifjúsági rekord). Diszkoszdobás. Bajnok: Kauf­mann Béla (MTK) 3645 cm. Gerelyvetés. Bajnok: Takács Miklós (MOVE BSE) 4155 cm. Egyesületek szerint az MTK 4, a MAC 3, a MOVE BSE , a MAFC 2, a BEAC 1 és a Győri AK 1 bajnokságot nyert. Labdarúgás. A Szombathelyi Atlétikai Klub és a Diósgyőri VTK csapatai a régi lóver­senytéri pályán mérkőztek a vidéki baj­nokságért. A mérkőzés folyamán határ­­­­ozott fölényben volt a Szombathelyi AK csapata, de gólt elérni nem tudott és a 90 perces játékidő eldöntetlenül végző­dött. A meghosszabbított játékidő első percében lőtte Fahr a szombathelyiek egyetlen, győzelmet jelentő gólját: 1:0. A következő percben azután párját rit­kító botrány szakította félbe az addig meglehetősen sima lefolyású mérkőzést. A diósgyőri Vrabaia■ hátvéd teljesen véletlenül és akaratlanul talpával érin­tette az alacsonyan repülő lapdát fejelni akaró szombathelyi Holtzbauer nyakát, mire a játékot vezető bíró 11 méteres büntetőrúgást ítélt a diósgyőri csapat terhére. A diósgyőri játékosok termé­szetesen tiltakoztak a jogtalanul túlszi­­gorú ítélkezés ellen és a mind hevesebbé vált vitatkozás izgalmaiban Vrabata arcon botolta Vértes bírót, aki a követ­kező percben vérző szájjal menekült ki­felé a pályáról. Játékosok és nézők még percekig ütö­tték-pof­ozták egymást és a mérkőzésnek a­ rendőrség vetett véget. Győzött Szombathely 1:0 (0:0), gól­aránnyal. A mérkőzés a Labdarúgó Szö­vetség és a büntető törvényszék előtt fog folytatódni. Úszás. A Nemzeti Sport Club úszóversenye a társegyesületek hallgatólagos bojkottja jegyében folyt­ le a Csillaghegyi Árpád­­fürdőben. A III. ker. TVE és a MAFC legjobb versenyzőiket visszatartották a r­észtvét­eltől, ami természetesen erősen lefokozta a versenyek érdekességét. Anyagilag is nagy veszteség érte a ren­dező egyesületet, mert a vasárnap dél­utáni csillaghegyi héber strandolók erőszakkal elfoglalták a nézőhelyeket és nem voltak hajlandók belépődíjat fizetni. A fontosabb versenyek részletes eredménye a következő­ , 500 méteres gyors­úszás: 1. Gáborfi, Antal (NSO) 1 perc 8.4 mp. 100 méteres hátomúszás: 1. Bartha Károly (NSC) 1 perc 18.6 m. 160 méteres hölgyverseny: 1. Dénes Irén (NSC) 1 perc 38.4 mp. 50 méteres gyorsúszás: 1. Schlenker Antal (NSO) 29.4 mp. 100 méteres hölgy-mell­úszás: 1. Molnár Ella (Baja) 1 perc 37.4 mp. Tennisz. A Ferencvárosi Torna Club tennisz­­versenye vasárnap nyert végleges befe­jezést. A mérkőzéseket az erősen fújó szél befolyásolta. Ennek volt betudható az is, hogy Kehrling Béla a Fittler Kamill elleni mérkőzése közben a har­madik szettet elveszítette, egyébként 6:3, 6:1, 4:6, 6:1 arányban győzött ellene. Külföldi eredmények Bécsben győzött a magyar vízipóló­­csapat és mindvégig fölényes játékban 9:2 (1:2) gólaránnyal verte meg Ausztria válogatott csapatát, amelyet­­ egy héttel előbb Budapesten 4 :2 gól­aránnyal győzött­, le. A magyar csapat a következő összeállításban játszott: Bárfa—Homonnái II., Fazekas—Keserű II.—Wenk, Keserű I., Homonnái I. Az első gólt Keserű II. lőtte négyméteres­ből már az első percben, majd az 5-ik percben Wenk, a 10-ik percben Keserű I. és a 17-ik percben ugyancsak Keserű I. lőtték az első félidő góljait. A máso­dik félidő 5., 7., 14., 18. és 19. perceiben Keserű I., Keserű II.,­­Wenk, Keserű I. és Keserű II. lőtték a további gólokat. Győzött a MAC nyolcasa a vasárnapi bécsi folyamregattán, ahol a nagy nyolcevezősben 7 perc 49 mp, egy hajóhosszal verte meg az Istar csapatát. A magyar csapat győzelme annál értékesebb, mert a verseny elején rákot fogva, majdnem egy hajóhosszat veszítettek és csak 2009 méternél hozták be hátrányukat. A közvetlenül a nyolc­evezős verseny után rendezett négy eve­zős versenyben a MAC csapata második lett a 7 perc 40 mp. alatt győző teljesen pihent Pirat mögött. Lóverseny ()A júliusi alagi lóverseny vasárnapi megnyitó napjának legérdekesebb ese­ménye a 2000 méteres júliusi hendikep volt, amelyben Vonzalem bizonyította be újólag, hogy a másodklasszis leg­jobbjai közé tartozik. Mint eddigi győ­zelmeinél, úgy vasárnap is, már a start­tól kezdve nyerte versenyét és amikor lovasa a fordulóban szabadon engedte egyszerűen megszaladva a mezőnytől, igen könnyen másfél hosszal győzött a célvonalban Myosotis ellen. Az ailagi benfentesek tipja, Bosselino, csak rossz negyediknek tudott bevergő­dni. Az 1000 méteres Lomnici-hendikep kétévesei kö­zül, a mindig nagyratartott Pimpo végre kifutotta otthoni formáját és ál­landóan az élen galoppozva, a távosz­lopnál, megszaladt ellenfeleitől és szinte feltartva győzött Borura­dero és Assir ellen. A paris favorit Paraszt nem bi­zonyult méltónak a nagy bizalomra, mert csak a negyedik helyen végzett. A Nyeretlenek 1600 méteres megnyitó­versenyében a kitűnő származású, de idén még nem futott Bánát váltotta készpénzre a nagy bizodalmát és igen könnyen győzött Cigaro és Beau Fox ellen, míg a nagy papíresélyű Viktor helyezetlenül futott. A versenyek rész­letes eredménye a következő: 1. Nyeretlenek versenye, 1600 méter. Eressi-ménes Benát (1­,1, Gulyás B.) első, Cigaro (3, Scheibal) második, Beau Fox (20, Fetting) harmadik. Futottak még: Viktor, Fruzsi, Gyere be, Vissz­hang, Chicago, Talisman, Frl. Ida. Két és félhosszal nyerve, másfélhosszal har­madik. Tot.: 1000,2900; helyre: 1000,1500, 1400 és 2700. II. Júliusi hendikep: 2000 méter. Wenckheim D. gróf Vonzalom (IV.­, Scheibal) első, Myosotis (4, Vincenz) második, Mende-Monda (6, Kovács L.) harmadik. Futottak még: Cromwell, Kosselino, Josma, Csaba. Másfélhosszal nyerve, nyakhosszal harmadik. Tot.: 1000,2300, helyre: 1000,1300, 1800 és 2000. III. Lomnici-hendikep: 1000 méter. Horvát A. Pimpó (4, Schejbal) első, Borura-dera (8, Pretznsz) második, Assir (6, Nagy G.) harmadik. Futottak még: Paraszt, Meszelő, Székely, Mohrenkönig, Delila, Agricola, Formint. Mit szól hozzá? Ötnegyedhosszal nyerve, három­­negyedhosszal harmadik. Tot.: 1000,6700; helyre: 1000,2000, 1800 és 3100. IV. Nyeretlen kétévesek versenye: 900 méter. Dreher J. Korai (12, Szabó L. I­. ) első, Vak Bottyán (IV*, Pretzner) második, Susa (4, Singer) harmadik. Fu­tottak még: Kopra, Gr­ingóléz, Csepel, Jánoska, Drégely, Sarkantyúé, Wood. Egy hosszal nyerve, fejhosszal harma­dik. Tót: 1000,10100; helyre: 1000,2400, 1600 és 2209. V. Nyeretlen­­ kétévesek hendikepje. 900 méter. Gestüt Lesvár Rachgote (3, Esch) első, Nápoly (2, Scheibal) máso­dik, Futórózsa (5, Pretzner) harmadik. Futottak még: Édes babám, Tündér, Csupor, Tandi, La Gitana, Kockatov, Princi. Három hosszal nyerve, fejhosz­­szal harmadik. Tot.: 1000:3500; helyre: 1000,1500, 1400 és 1900. VI. Hendikep: 1000 méter. Eresti­­ménes Sakk-matt (2­/7, Szabó L. II.) első. Szándék (2%, Schejbal) második, Picikém (8, Rajcsik) harmadik. Futot­tak még: Túrán, Cabochon, Bihar, Po­­ssuse, Disappointment, Embona. Egy és félhosszal nyerve, egy és félhosszal har­madik. Tót: 1000,3600; helyre: 1000,1500, 1300 és 2400. A keddi versenynap főszáma a 2400 méteres Dunakeszi-díj, amelynek érde­kességéből sokat von le az, hogy F. Béla bácsi távolmarad a versenytől. Távol­­maradása folytán Worwitz legerősebb ellenfelétől szabadult meg és nagy meglepetés volna, ha az indulónak jel­zett pehelysúlyú Csaba és Baldur közül bármelyik is megelőzné. Jelöltjeink a keddi versenyekre a következők: I. Pántlikás—Vica II. Ametisz—Hitch-istálli III. Vorwitz IV. Marcipán—Goddlining V. Korai—Borura-der­ü i VI. Számír—Rikító. , 9 • (Egy Don Jüan-dráma.) A forró sevillai éjszakák féktelen temperamen­­tuma, legendás alakjának, az asszo­nyok ellen vívott, örök harc hősének, a »csókcsatatér« verhetetlen ■ katonájának élete szimbolikussá mélyült az idők tá­­volában... Don Jüant legmélyebben talán — furcsa paradoxon: — Rostand­ látta meg postumus kis drámájában, amikor ezt az ítéletet mondják ad he­roikusnak hitt élete fölött: »Te a nőnek az voltál, mi férfinak a céda...« — és egy olyan sajátságos férfitípus született meg ezen a mondaton keresztül, mely ma sokkal hétköznapibbá szaporodott­ el, semhogy mitikus alak tudna belőle válni. Ha a nők ugyanolyan éles ke­gyetlenséggel érzékelnék az életet, mint a férfiak kiválasztottjai és egy­­iő- Wedekind elképzelhető lenne, akkor m­a az Erdgeist félelmetes Lulujának meg­volna a pendantja, modern felfogású Don Juan-drámában... így azonban minden megközelítése a Don Juan- típusnak csak dadogás, különösen dado­gás pedig Thaddeus Rittnernek az a drámája, amelyet ma este mutatott be Unterwegs címen Raoul Aslan és tár­sulata. A­ darab hőse a mában báróvá reinkarnálódott Don Juan, akinek tu­data alól felbukkannak ködös reminisz-s cand­ák, titkárját pózos ötletből Lepo­rellónak hívja és agyának minden kis tekervényét a nő foglalja el... Elcsá­bítja titkárja feleségét, mire az le­szúrja. Haldokolva még nagy tirádát mond Sevilláról, arról, hogy ő örökké, él és holtan is visszacsókolja a reá bo­­­­ruló szerelmes asszonyt. Ez a tartalmat­lan, érdektelen és egy új szempont fák­lyáját meg nem gyújtó darab teljesen értéktelenné hullott szét Aslan kezében, akinek fogalma sincs arról, hogy kell a nővel bánni, közömbös volt és csak az elragadtatás extázisaiban szárnyaltatta hangját, ahelyett, hogy a darab seké­­lyes figuráját elmélyíteni próbálta volna... például, hogy az elején fölé­­­­nyes, lenyűgöző erejű, mint valami áll­, latszeliditő s az összeomlás ott éri, ami­kor elveszti a fejét és nem ura saját érzelmeinek vagy valami mást!... De' ő egyformán szavalta végig a szerepet, üres hangornamentikával élénkítve be­szédét és közönyösen játszott. R. Albach- Betty asszony finoman közvetlen volt és hangulatot keltett. Kedves volt a ,kis­ kertészleány szerepében Maria Rindauer és jó mint titkár Richard Keleten... .Az Unterwegs már magában sem egy Don Juan-dráma és különösen nem volt az Raoul Aslan lehetetlen értelmezésében. Az irradiáló férfiasságnak ezt a szimbo­likussá nőtt figuráját, Don Juant, vala­hogyan egész másképp képzeljük el.... (M. AJ. COlin&Q Miáz ' fi-mozi­k nagysikerű műsora« Az els® „skót” (Buster Keaton)­­buries:­.: Az álmok lovagja 3 felvonásban A két obsitos , film játék 6 felvonásban . A kettő és a sorsfiatag Amerikai slágerburleszk 2 felvonásban Főszereplő: Harold Lloyd 20« Híradók Előadások kezdete­i Corvin Színhós hétköznap 0, 7 és 9 óra­kor, vasárnap 1 1,6, '/& és '/10 ankat. Tó­maxi Minden nap 8 és 10 órakor