Magyarság, 1926. március (7. évfolyam, 49-73. szám)

1926-03-02 / 49. szám

12 UAAáAiAAAAAAAAAAAAAAAAiAAAiiAiAAAAAAAAAAAA: 3 Az É minden esle BANDA kiAüCI muzsikál. -fYVVVVTVTTVVVYWVYVYVVWYTVVVVVVVVVTVVVVVvt * Vecsey Ferenc Budapesten. Vecsey Fe­renc, a világhírű magyar hegedűművész, va­sárnap­­­élelőtt 11 ómkor Budapestre érke­zett feleségével, Baldeschi grófnővel együtt. Fogadásukra a Déli vasút pályaudvarán nagy közönség gyűlt egybe. Megjelent Hubai­ Jenő dr., Veesey egykori mestere, a MEFHOSz ötventagú küldöttsége, több társadalmi egye­sület képviselői és az Újságírók Kórház- és Szanatórium Egyesülete nevében, melynek javára rendezi Vecsey első­ hangversenyét, Troóz Rezső alelnök és Walikovszky Károly igazgató. A művész, aki tíz év óta nem volt Magyarországon, hanem szerte a világban szerzett dicsőséget a magyar névnek és csi­nált propagandát hegedűjével Magya­r­ország­nak, mély meghatottsággal köszönte meg az ünnepélyes fogadtatást. A főiskolai hallgatók nevében Szilvas­ Géza hazafias beszéddel kö­szöntötte Vecsey Ferencet, aki feleségével és Hubay Jenővel a Dunapalota-szállodába haj­tatott. Még aznap délelőtt, ki sem pihenve a hosszú út fáradalmait, első útja a Ferenciek templomába vezetett, ahol feleségével együtt szentmisét hallgatott. Vecsey Ferenc hang­versenye elé a legnagyobb érdeklődéssel te­kint egész Budapest. A fellépésért semmi ho­noráriumot nem fogad el a világhírű hegedű­művész, aki — mint egy interjú során kifej­tette — dolgozni jött haza Magyarországért. Vecsey Ferenc a vidék nagyobb városaiban mindenütt fellép és a jótékonycélú hangverse­nyek egész sorát adja. ◄ 3•4« -S Romfai»Og®feMmbafii Perbell Attila Telefon : J. 121-68. :i. Az Országos Tiszti Kaszinó hangver­senye. A Magyar Királyi Országos Tiszti­­Tudományos és Kaszinó Egyesület március 16-án, szombaton este 9 órakor hangversenyt rendez. A műsoron Sándor Erzsi kamaraéne­kesnő, M. kir. Operaház tagja, Koncz János hegedűművész, Machula Tibor gordonkamű­-­­­vész és Fricsay Richárd zeneügyi igazgató vezetésével az 1. honvéd gyalogezred zenekara szerepel. Személyjegy 20.000 korona, jegyeket csakis tisztikaszinói tagsági igazolvány, vagy meghívó ellenében adnak ki. Estélyi öltözet kötelező­. Előadás után a kaszinó földszinti éttermeiben vacsora és tánc. R©fal«Osr,fesjml$ati Halna Alisé kezdete 8T/1 órakor. * Székely-est. Molnár Sándor (székely­­keresztúri) e hsó 6-án fél 6 órakor tartja jó­tékonyét*] a „Székely Est“-jét a Zeneművé­szeti Főiskola nagytermében. Közreműködnek K. Eitner Mén, Illyésyné dr. M. Margit operaénekesnők, Schüler Alajos operaénekes, Kereszty Jenő, Tiboldi József zeneszerzők, Hosszú István dr. (Dani K­á’), a Lubinszky testvérek és az Egyetemi Énekkarok. A mű­sor minden szövegrészét Molnár Sándor írta. Az előadáson megjelennek a kormányzó és a főhercegi h­áz tagjai is. Jegyek már csak kor­látolt számban kaphatók a Zeneművészeti Fő­iskola portásánál 10—15.000 korona árban. Gróh Klára hegedűestje. Nagy érdeklődés előzi meg Gróh Klára hangversenyét. Az ifjú hegedűművésznő nemrégen tért vissza hosszú külföldi turnéjáról, melynek folyamán be­járta Hollandia, Svájc, Belgium, Olaszország nagyobb városait, így Amszterdamot, Rotter­damot, Antwerpent, Brüsszelt, Milánót, Ba­selt, Zűrieket, Bernt. Hágában Vilma királynő kívánságára külön be kellett mutatnia művé­szetét az uralkodó előtt. Gróh Klára, kinek nevét külföldön is a legelsők sorában kezdik emlegetni, március 27-én este fél 9 órakor tartja hangversenyét a Zeneakadémia nagy­termében. Romai-Opfeumban Tóth Bősbe kezdek­. 11­­ órakor. Hangverseny-est Cegléden. Cegléden a Magyar Asszonyok Nemzeti Szövetsége és a Magyar Nemzeti Szövetség gazdag műsora hangversenyt rendezett az árvízkárosultak ja­vára. A nagy gonddal összeállított estélyen a Ipartestületi Dalkár Kiszely János vezetésé­vel énekszámokat adott elő. Benyrrcs Margit kid'é'S prológot mondott, selyebi Káig Mária budapesti zongoraművésznő játéka, Gombos Dénesné fregenthurmi Werner Margit ének­számai, selyebi Kálin Mária, Pavetits Manó, Somogyi Andor, Májer József és Dobó Zol­tán kvintettje, Sárkány­ Józsefbe melodráma­szavalata mély hatással volt a közönségre és a szereplők sok tapsot kaptak. .Az est hétmil­lió koronát jövedelmezett az árvízkárosult­ak­nak. Roy­a­l-OpI©äsmban Salamon Béla Telefon : J. 121 ••«$. * A MOVE-hangversenysorozat harmadik estje keretében a magyar kamaramuzsika szine-java került előadásra. Sajnos, kamara­­zenei mű­vekben irodalomunk elég szegénynek mondható, ám minőségileg — amiről közön­ségünk ezúttal is meggyőződhetett — álljuk a versenyt bátran. Népszerű és kitűnő vonós­négyestársaságunk, Melles—Zsámibokiék Rad­­nay Divertimento-jával nyitották meg a mű­sort. A finom kézzel szőtt, szellemes fordula­tokban bővelkedő s gazdag harmóniai ritmikai elképzeléssel felépített mű­ hálás szerepet jut­tatott valamennyi tolmácsának. Főként az öt­letes „scherzo“ halott elementáris erővel. Doknányi nagyvonalú formavető művészetét az A-dúr vonósnégyes széles ívelésű, nemes romantikájában mindig vonzó Mellesék ki­tűnő egyensúlyozott kamaramű­vészeié a befe­jezésül előadott Kodály: Szerenád (2 hegedű, brácsa) modernebb szellemi világából is teljes sikerrel rögzítette le a közönség előtt a szerző elképzelésének pazar értékeit, s gonddal csi­szolt összjátékuk mindvégig zavartalan élve­zetet szerzett az egyesület mű­barát törzs­közönségének, amelynek sorai — örömmel kell megállapítanunk — egyre sűrű­sbödnek. * Történeti hangverseny. A Nemzeti Ze­nede március hó 9-én rendezi a Zeneakadé­miában történeti hangversenyét, amelynek műsorán szerepel Charpentier kis orató­riuma. Péter megtagadja Krisztust (1680), Jaunequin: Mets ostroma c. Ötszólamú kó­rusa zenekarral (1559), Randi András ün­nepi kórusa az 1634-iki soproni országgyű­lés megnyitására és Gossee hires szimfóniája: A vadászat (1758). Jegyek az intézet irodá­jában kaphatók. * A Filharmóniai Társaság Stravinszky Igort lekötötte március 15-iki rendkívüli hang­versenyére, melyen saját zongoraversenyét adja elő. Stravinszky a ma zeneéletének elismert ve­zére. A­ világhírű mester két nagyszabású műve kerül­t ezenkívül előadásra: a Petruska és a Chant de Rossignol. Vezényel: Telmányi Emil, a göteborgi .Filharmónia karnegya. Jegyek, Ró­zsavölgyinél kaphatók. * Waldhauer—Kerpely ma, március 2. ). félkilenc. Jendrassik Ernőné Bach és Grecsa­­ninov kvartettkisérete­s dalokat énekel. Dohnányi-trió. Beethoven nagy b-dur kvar­tett. (Rózsavölgyi.) * Zathureczky Ede, a világhírű magyar he­gedűművész amerikai és olasz turnéján ara­tott sikerei után ma Pestre érkezett. Pénteki egyetlen hegedűestjét rendkívüli érdeklődés várja. (V. fél S.) Thélia. * Conrad Veidt megérkezett egyetlen szen­zációs előadóestjére. Márc. 4. V. 8. Jegyek Vajna, Váci­ u. 8. , SPORT ü­nn­pi sporteresem­ények Az elóosztályú labdarúgóbaj­tokság vasárnapi második tavaszi fordulója sem múlott el az el­aradhatatlan meglepetések nélkül: a papírforma szerinti favoritok, az MSK és az A80, csak eldöntetlen ered­ményt tudtak kiverekedni ellenfeleiktől, a Vasasok, illetve a Kispesti A­­ csapataitól és így egy,egy sokatért­ bajnoki pontot veszí­tettek, 1 -1 annál keservesebben érinti a két egyesület fanatikusait, mert ugyanakkor a ve­zető VíG mindkét bajnoki pontot kierősza­kolta az­ ETC csapatától. Pedig a Hungária­­úti pályán lejátszott MTK-Vasas mérkőzés félidejében még úgy nézett ki a helyzet, hogy a kél -fehérek híveinek legtitkosabb re­­ménységei fognak valóra válni és a bajnok­csapat megint fel fog kerülni az élre, habár egyelőre csak az FTC mellé is. Mert ebben a félidőben az Üllői­ úti pályáról lihegve hoz­ták hírül a kémek, hogy az FTC-nek befel­­­legzett, mert a­ félidőben 1:0 gólaránnyal vezetett az ETC. Eze a kelllemes hír érthetően feldoppingolta a fék-fehéreket, akik a Va­sasok vezetőgólja ellenére is annál bizto­sabbra vették a győzelmet, mert az­ első fél­időben sikerült harcképtelenné tenniük a Vasasok legjobb csatárát Takácsot, aki a második félidőben, dagadtra zúzott arcával inkább csak a becsület kedvéért játszott. A második félidőben azután szétfoszlottak a reménységek, nem kis keserűségére azok­nak, akik megelőzően nagy pénzekkel fogad­ták az MTK biztos győzelmét és az FTC még biztosabb­­ vereségét. Mert az MTK Demkó szerencsés góljával éppen csak ki tudott egyenlíteni, ellenben az Üllői­ útról gyors egymásutánban jelezte a telefon, hogy az FTC is kiegyenlített, hogy a második, majd pedig a harmadik gólt lőtte az erzsébet­városiak hálójába. A fogadások természete­sen a vízbe estek és az MTK egy ponttal hátrább került az FTC mögé. Pedig egészen másképpen képzelték el egy félórával előbb... Éppen fordított volt a hangulat az Üllői­­útón, ahol az ETC vezető gólja nyomán ugyancsak lógtak az orrok a félidőnként szünetben és még azontúl is jó 10 percig, amíg az elpusztíthatatlan Potya belőtte a kiegyenlítő gólt, amikor pedig további gólok kerültek az ETO hálójába, a legfanatikusabb zöld-fehérek sem irigyelték az MTK­­kiegyen­lítő gólját. Az NSC ezúttal sem tudott győzni, de el­döntetlen eredményével sikerült megőrizni ve­retlenségét, viszont az UTE a sztrájkoló Fogl­­hátvédpár nélkül is meg tudta verni a 33 FC legénységét és így szorosan felzárkózott az MTK és NSC mögé. Az amatőr fu­tballnak szerzett újabb dicsőséget a BEAC, amely óbudai saját pályáján verte meg a 111. kör. TVK csapatát és a VÁC híveinek szerzett ke­serves vasárnap,az a Törekvés, amely 2 :1 arányban verte meg a cionista csapatot. Ezzel a győzelmével sikerült a bajnoki csapatsor­rend 10-ik helyére „felkerülnie“, a VÁC elé, míg Erzsébet­falva reménységei megint visz­­szacsúsztak az utolsó helyre. Nyerges rosszul védte, a labda Cpata elé esett, aki azt a 8-ik. percben a Vasas­ kapujában lőtte­ 1:1. Ettől fogva határozott fölénybe­ került az MTK, de a tömörült Vasas-védelem eldöntetlenre húzta ki a félidőt. Az FTC csapatát az első félidőben szinte végzetesen megbontotta az ETC vezető gólja, amelyet pontosan a 20-ik másodpercben lőtt be Kaufmann a ferencvárosi kapuba. A fejü­ke vesztett ferencvárosi csaárok nyakrafőrei szalasztották, el a kínálkozó gólhelyzeteket é­s a tömörült erzsébetfalvai védelem biztosait, védte kapuját. Az elkeseredett ferencvárosi hívek a szünetben alaposan „megdolgozták“ az FTC játékosait, ami annyira hatott is, hogy a Potya kiegyenlítő gólja után (10. perc), Ste­­czovics és Varga a 17-ik és 28-ik percekben háromra szaporították az FTC góljait és a a továbbiakat csak elkeseredett ellenállással tudta megakadályozni az ETC védelme. Az UTE erősen megérezte a Fogl-testvérek­ hiányát, de klasszissal jobb fedezetsorával ,mégis biztosan nyerte a mérkőzést. A vezető­­gólt, egy igazságtalanul megítélt 11 méteres büntet­őrágáéból a 33 FC szerezte meg Pipa lövésével a 39-ik percben, de vehemens táma­dások eredményeképpen a 46-ik percbem Schalter kiegyenlített. A második félidőbent felváltva támadott a két­ csapat, bár veszedel­mesebb az­ UTE volt. A 25-ik percben Leitner hosszú lövését Zsák a fején át kiejtette a ke­zéből, mire a ráfutó Sch­aller másodszor rúgta azt a 33 FC hálójába. A mérkőzés irama ezután sem lanyhult, de az eredmény többé nem változott. A Törekvés megérdemelten jegyzete a VAU-ot, bebizonyította,, hogy múltheti súlyos veresége nem volt reális. A vezető gólt ugyan a VÁC érte el Haar révén a 21-ik percben, de 6 perccel később Partos csodaszép fejessel már kiegyenlített. A győzelmet jelentő gólt­ Kantzky szerezte meg a 39-ik percben, kinek helyezett éles lövését Fischer nem védhette. A második félidőben a­­VÁC erős fölénybe ke­rült, de a szívósan védekező vasutasok ellen­állásán megtört minden akciójuk. A BEAC biztosan győzött a 111. TV ellen és emeli a győzelem értékét, hogy azt az­ óbudaiak otthonában érte el. Az első 45 perc változatos játék képét mutatta s .Már a Vívók­nál egy 1i.-es büntető­rúgás révén jó gólszerző alkalmuk volt, a félidő nem hozott eredményt. Szünet után az egyetemi csapat némi fölénybe került és, Pesevnik centezezéséből Sioffián a 7-ik percben megszerezte a vezető és egyúttal győztes gólt. A játék végéig még sok jó gól­helyzet adódott a BEAC részére, de a For­tuna istenasszonya nem szegődött melléjük és így egyet sem tudtak már góllá értékesíteni. A favorit NSC eldöntetlenje a KAC ellen nem volt egészen Ilii kifejezője a mutatott, já­téknak, annak ellenére, hogy a KAC-ban Izsépi az egész második félidőben sérülése miatt csak statisztált. Az NSC stílusosabb já­tékát a KAC csak önfeláldozó, lelkes játéká­val tudta­ egyensúlyozni.- Vémay II. rossz kon­díciója volt a kerékkötője az NSC támadá­sainak, és bár a KAC is volt néhányszor igen veszélyes, főleg Szabó révén, ez volt leginkább oka annak, hogy az NSC fölényét, amelyet a 7­—2-es kornerarány is bizonyít, nem tudta gólokban is kifejezésre juttatni. Másodosztályú bajnoki mérkőzések KA­OE—UM­TE 2:0 (1:0). M.­ V—ÚTIAK 3 :3 (2:0).­­­őv. T. Kör—MAC 1:0 (0:0). BSE—EMTK 1:1 (1:0). Amatőr-ligamérkőzések­ O­TE -MAC 2:0 (1:0) , MAFC—Kispesti Törekvés 2:1 (0:0), Megyeri TC—BTK 4:0 (2:0), PTC—KM­TE 2:0 (1:0), Csepeli MOVE—Újpesti MOVE 2:1 (2:0). Az ESC szenior- és ifjúsági mezei versenye, Király Pál vereségétől eltekintve, a várakon A mérkőzések eredménye a következő: Vasas—MTK 1 :1 (1 : 0). FTC—ETC 3:1 (0 :1), UTE—33 FC 2:1 (1 :1). BEAC—III. ker. TVE 1:0 (0 : 0). Törekvés—VAC 2:1 (2:1). , NSC—KAC 0:0., A Vasas—MTK mérkőzés a vezető bíró erélytelensége folytán már a játék elején elé­fásult, miután az MTK kapuját veszélyeztető Takács a 12-ik percben súlyosan megsérült, úgy, hogy ki kellett vinni a pályáról. Ettől kezdve egyre-másra következtek a durva ösz­­szecsapások, amelyekkel szemben a bíró egé­szen tehetetlenül állott. A 21-ik percben kor­­nerhez jutott a Vasas és a középre rúgott lab­dát Grünfeld az MTK kapujába fejelte. Az MTK nagy erőfeszítéseket tett a kiegyenlíté­sért, de a Vasas-védelem elszántan mentett, egy félig-meddig jogosnak látszó 11-es bün­­tetőrúgást a bíró nem ítélt meg, Nyerges ka­pus pedig olykor éppen az utolsó pillanatban szedte le a labdát az MTK-csatárok lábairól. A második félidőben a sérült Takács csak asz­­zisztátt, ellenben a lerohanó Dem­kó lövését NŐI FELÖLTÜK ÉS RUHÁK LUKÁCS NÁNDOR ízléses kivitelben. egolcsóbban aji divatn Kínáben IV. KECSKEMÉTI­­UTCA 8 Divatköpeny .......................... K 550. OOO-tól Szövet-és selyemruhák K 530. OOO-HH RÉSZLETFIZETÉSRE IS! 1926 március 2. kedd Buforkiáll és Muasztalosnál HAJÓ-, ebédlő-, mríszobákból Jótállással. Vidékre gon­dos csomagolás Ifj. Tóth Kálmán műasztalok XVI, Semme!wela*ti. négy. Táncolóknak nagyon fontos! Hanamzsdaszes szagot azonnal megszünteti a „CONTRADOR“ (nem formalinos). Ára 3'penge = 35.7co korona (2 hónapra elegendő) Készíti: Viktória gyógyiár, Erzsébet-körttt 21L Kapható minden gyógyszertárban* éa drogériában. FRAKK ÉS SMOKING öltönyök kölcsönzése és eladás* Netm­an és Jetében VII.­­ Forgács szabad*. • Dohány... *68. sz. % Vaságyak, sodrony ágybetétek regolonobban Prohá szka-gyarn&i Vl.Qr.Zlohy leno­ u.4Bi