Magyarság, 1926. október (7. évfolyam, 222-248. szám)

1926-10-19 / 237. szám

1926 október 19. kedd WICTMKlft keresek megvételre Zwehner Jaques, Budapest, Vill., József­ körút 31/a ♦ szerezte meg Szladovits révén a 20-ik percben és ekkor még úgy látszott, hogy a szombat­­helyi együttes biztosan nyeri a mérkőzést. A túra következményei azonban éreztették hatá­sukat, mert a „33“-asok támadásai mind gya­­koriabbakká váltak és Krámernek így sike­rült még ebben a félidőben kiegyenlíteni. A szünet utáni játék „33“-as támadásokkal kez­dődött és egy 16-oson belüli kezelés, mely egy 11-est eredményezett, vezetéshez juttatta a „33“-asokat, amelyet Eichbaum értékesített góllá. Pár percre rá Rudolf hibájából Krä­mer megszerezte a harmadik gólt is a bu­daiaknak. Ezután a Sabaria is élénkebben kezdett mozogni és Zsák kiejtett labdáját Vámos góllá is értékesítette. 3:2. A budaiak azonban jobban bírták a tempót és így front­ban is inkább ők maradtak és sikerült is ne­kik Schmiedt révén egy újabb góllal bebizto­sítani a győzelmet. A Nemzeti csapata a belső válságokat leküzdve, határtalan lelke­sedéssel szállt bele a küzdelembe, melynek meg is volt az eredménye. Határozott forma­­javuláson is ment keresztül a fekete-fehér együttes és épp ezért elért győzelme is meg­érdemelt volt. A félidő első része lelkes Nem­zeti-támadásokkal és így Nemzeti-fölényt mu­tat, úgy hogy Újpest csapata a meglepetéstől alig jutott szóhoz. A hazai közönség azonban észretéríti az újpestieket és így most már változatos játék fejlődött ki, mely azonban pozitív eredményt ebben a félidőben egyik félnek sem hozott. Szünet után rendkívül élénk játék fejlődött ki, hol az egyik, hol a másik kapu forgott veszélyben. Mindkét csa­pat egy-egy érvénytelen gólt is ért el, de az első érvényes gólt Senger szerezte meg szép lövéssel csapatának a 27-ik percben. A nem­zetiek csapata azonban nem csüggedt és lel­kes játékával, Laukó III révén, nemcsak ki­egyenlíteni tudott, hanem Spitz révén, a 41-ik percben, a győzelmet is sikerült megszereznie. A hátralevő percekben a Nemzeti, úgyszólván, teljesen a védelembe vonult vissza és így meg­akadályozta a kiegyenlítést. A másodosztályú professzionista-liga ered­ményei Turul—Ékszerész 4:2 (2:0). Húsos—Soroksár 2:2 (2:1). Rákospalota—Kossuth 3:2 (1:1). Somogy—­Terézváros 7:1 (2:1). BAK—Attila 2:2 (2:1). Pesterzsébet—Erzsébetváros 1:1 (0:0). Bocskay—Városi AC 7:1 (2:0). Az elsőosztályú amatőr­ liga eredményei Az amatőrök küzdelmeik során, úgy lát­szik, hétről-hétre tartogatnak meglepetése­ket, mert mindenképpen annak lehet mon­dani a BEAC és a Postás vereségét az URAK és a BSE ellen. Részletes eredmé­nyek a­­következők: TTC—ETSC 4:0 (2:0), UTE— Testvériség 5:1 (3:1). MAC—Húsos­­4:2 (1:1). BTC—Főv. TKör'Zil (0:1). UMtIe—33FC 4:1 (2:1). URAK—BEAC 4:2 (2:0). BRSC—BAK 3:0 (2:0). FTC—UTE 2:0 (0:0). MÁV—BTC 3:1 (2:0). III. TV—MTK 7:1 (5:0). Ékszerész—RÁC 3:2 (1:0). KAOE—Törekvés­­2:2 (2:0). Vasas—Zugló 4:2 (0:2). BSE—Postás 2:1 (1:0), MAFC—UTSE 1:0 (1:0), Kelenföld—KAC 3:2 (1:1). A Hungária legyőzte a bécsi Amateure csapatát Hungária—Amateure 2:1 (1:1) A változatos lefolyású mérkőzést nem ép­pen a nagyobb tudás, mint inkább a jószeren­cse döntötte el a Hungária javára, bár ugyanez a véletlen egynéhányszor az Ama­teure csapatát is megsegítette. A vezetőgólt Kocsis akaratlan labdaérintése miatt megítélt 11-es büntetőrúgásból Wieser lőtte a Hun­gária kapujába a 31-ik percben és Jeney lőtte a kiegyenlítő gólt a 38-ik percben. A második félidő 22-ik percében Nádler hátul­ról csúnyán elvágta a lőni készülő Cutti­t, de a megítélt 11 méterest Kropacsek elvetéssel kivédte. A 35-ik percben az Amateure ellen ítélt szabadrúgást a bíró. A rúgás eredmény­telen volt, Nádler lövését Schneider kifejelte, a labdát Kiéber kapta, aki váratlanul a ka­pura lőtt és a labda a meglepett kapus mel­lett a bécsi hálóba esett. 2:1 a Hungária já­vora.­­ Bécsben legalábbis megfordítva lett volna, de nagyobb gólaránnyal. Sporthírek Toldi 43.83 métert dobott diszkosszal az FTC háziversenyén. Veterán rekorderünk ez­úttal is kiváló formáról tett tanúságot, am­eny­­nyiben, kettő kivételével, minden dobása 42 méteren felül volt. Toldi ma is a legmegbíz­hatóbb diszkoszdobónk egyike, kit még sohá nem tud nélkülözni a magyar sport. Hajdú 200 méteren győzedelmeskedett gyenge idő­vel, melynek alapján a klub örökös bajnoka lett. Az eredmények közül kimagaslik még Wéninger magasugró eredménye, ki 1.75 mé­tert ugrott s az 1.80 métert háromszor alig ütötte. A verseny eredményei alapján a klub idei bajnokai a következők: 100 méter: Né­meth 11.4 mp. 200 méter: Hajdú 22.9 mp. 400 méter: Nagy 53.2 mp. 800 méter: Aczél 2 perc 07.8 mp. 1500 méter: Kertész 4 perc 23.8 mp. 5000 méter: Papp 16 perc 21.4 mp. 200 méteres gát: Hajdú 28.3 mp. 3000 méte­res gyaloglás: Hóra 14 perc 15 mp. Magas­ugrás: Weninger 1.75 méter. Távolugrás: Farkas 6.21 méter. Hármasugrás: Ujfalvczky 13.08 méter. Rúdugrás: Farkas 3.30 méter. Súlydobás: Toldi 12.85 méter. Diszkoszvetés: Toldi 43.83 méter. Gerelyvetés: Gyurk­ó 49.04 méter.­­* Piros győzött a MÁV tíz kilométeres ju­nior-versenyén, mely az őszi szezon első or­szágúti versenye volt. A verseny eredményei a következők: 1. Piros (KISOSz, Szolnok) 34 perc 35 mp. 2. Járó (MTE) 34 perc 54 mp. 3. Bokor (MTK) 35 perc 33.6 mp. * Magyarország 1926. évi kerékpár hegymá­szó bajnokságát Lovass (Vil. KK) nyerte. Gyönyörű, szélmentes időben folyt le vasár­nap délelőtt Magyarország ezévi hegymászó b­ajnoksága, melyet nagy meglepetésre egy 17 év­es gyerekember, ifj. Lovass Károly nyert meg. Győzelme­i dacára, hogy a verseny fa­­voritja, Istenes, a cél előtt 300 méterrel fel­bukott, reális volt, melyet óriási munkabírá­sával és nagyszerű végsportjeivel teljes mér­tékben kiérdemelt. Lovass vasárnapi győzel­mével „beérkezett“ s fiatalsága garancia arra, hogy a jövőben még sokat hallasson magáról. A verseny részletes eredményei a következők: Magyarország 1926. évi hegyi bajnoka ifj. Lovass Károly (Vil. KK) 10 perc 45 mp. 2. Szekeres (TTC) 10 perc 47 mp. 3. Zaka­riás (Turul KK), két géphosszal hátrább, s hiszonnégy induló. A cél előtt 300 méterrel Istenes összeütközött Huszkával, miközben magával rántotta Rusovszkyt is, melynek kö­vetkeztében mindhárman buktak. Juniorok (70 induló): 1. Horváth (KEK) 10 perc 51 mp. 2. Garay (Horgony) 11 perc 07 mp. 3. Denczler (NyTE) 11 perc 11 mp. Szeniorok (14 induló): 1. Lichter (Turul KK) 12 perc 13 mp. 2. Kaupert (MTK) 12 perc 16.3 mp. 3. Sárády (Turul) 12 perc 21 mp. Istenes és Szekeres a verseny után jöv­ő va­sárnapra rekordjavítási kisérletet jelentettek be s az előjelek szerint sikerülniük is fog Lichter 10 perc 19.8 mp.-es rekordját túl­szárnyalni.* Német lövész nyerte a magyar élőgalamb­­lövőbajnokságot. A Galamblövő Egylet őszi meetingjén Magyarország 1926. évi élőgalamb­­lövőbajnokságáért vasárnap indult meg a küzdelem. A huszonnégy induló között Magyarország legjobb lövőin kívül ott láttuk a német, az osztrák és a pozsonyi galamblövő­sport kiváló képviselőit. A verseny meglepe­tésekben bővelkedett. A magyar favoritok ke­vés kivétellel rossz formát mutattak, ezzel szemben a szerencse is a németeknek kedve­zett. A védő, ifj. Szomjas Gusztáv, hibával kezdte, de a 25-ik galambig tartotta magát. Érdekes képet nyújt Lumniczer Sándor lő­­jegyzéke is, aki nyolc hibátlan lövés után há­rom hibát egymásután halmozott és ezzel ki­esett a versenyből. A versenyben végül első lett, általános várakozás ellenére — mely Biedermann Imre báró, később Gáspárdy Béla személyéhez fűződött — Falkenhausen Károly Ernő báró (Németország) 28/26, Gáspárdy 28/25 a második helyre jutott, III. Tiele- Winkle báró 27/24, IV. Hadik Antal gróf 30/27, V. Biedermann Imre báró 30/26. A hölgyek versenyét ifj. Szomjas Gusztávné nyerte, II. Fáy Klára, III. Odescalchi Lórántné hercegné. Az egész mitingnek ese­ménye volt az Andrássy Géza gróf díja. A húsz induló közül a győztes felsőeőri Nagy Gyula és a második helyre került Bohus László báró, 48 és 47 találatot értek el, ami­vel országos rekordot állítottak fel, harmadik Gáspárdy Béla 13/12 találattal. A rendezés mintaszerű volt, ami az igazgatóság, főleg Szilágyi Viktor dr. igazgató és Sárkány Jó­zsef ügyvezető-titkár fáradságos munkájának az eredménye. A KAOE klubbajnokságait vasárnapra hirdette a klub vezetősége s a kitűzött idő­pontra Korenek János tréneren kívül alig egy-két atléta jelent meg. Végül is a klub­bajnokságot résztvevők és rendezők hiányá­ban, „közbejött akadályok miatt“ felkiáltás­sal nem rendezték meg. Toldi Szombathelyről utazott fel, hogy az FTC bajnoka lehessen,­­ a Budapesten lakó KAOJL-istákat azonban nem érdekli a „házi bajnokság“, őket sokkal jobban érdekli egy „jól sikerült“ külföldi túra, melynek különböző „kellemetlenségeit“ kiválóan összhangba lehet hozni a klub „ön­zetlen szeretetével.“ Ja, a KAOE-ban nagy a lelkesedés s még ennél is feltűnőbb a klubhoz való „érdeknélküli“ ragaszkodás. A Breitenstetter—Haymann-boxmérkőzés, mely a német nehézsúlyú boxbajnokságot lett volna hivatva eldönteni, döntetlenül végződött. A mérkőzést Dortmundban tartották, mintegy 15.000 főnyi közönség jelenlétében. A két ellenfél úgy a támadásban, mint a védekezés­ben, minden fordulóban egyformának bizo­nyult, s így a mérkőzést eldöntetlennek nyil­­vánították. Lóverseny A lovaregyreil-díj I. Bedouine, II. Rajna, III. Jaka A sportesztendőnek utolsó klasszikus verse­nyét vasárnap futották le a rákosi új verseny­­pályán, mint legnehezebb teherpróbáját a tal­pon levő hároméves és idősebb versenylo­vaink szívósságának és versenyképességének. Mert amióta ezt a versenyt futják, nem any­­nyira a klasszis és az abszolút képesség dön­tötték el a verseny végeredményét, mint in­kább elsősorban a kondíció és az állóképesség és bizony a legritkább esetek közé tartozott, hogy a derbynyerők ebben az évvégi 2800 mé­teres versenyben is megtudták védeni pozíció­­jukat, ha ugyan egyáltalán starthoz állhattak benne. A versenystatisztika mutatja, hogy a régebbi idők derbynyerő nagyságai már a St. Leger-ig is csak ritkán jutottak el és ha futottak és győztek is benne, még mindig ve­reséget szenvedhettek utána a Lovaregyleti­­díjban. Olyan nagyságok, mint Beregvölgy és Patience, annak idején már a fölényesen nyert Derby után elkészültek, Morpeth mindent meg tudott nyerni, de a Lovaregyleti-díjban fejhosszal megverte a négyéves Horkay és Rascal is csak második tudott lenni a pihen­­tebb Icy Wind mögött. A szerencsés San Gennaro-t saját, vezetőjénak kiküldött istálló­­társa is megverte és az utolsó évek Lovar­egyleti-díj nyerői: Schalk, Gyere Velem, Co­­canka, Dáridó, Ascanio és Mulatós úgyszól­ván szerephez sem jutottak a Derby-b­en, a múltévi győztes Alperes pedig, mint közepes hendikepló csak azért nyerhetett, mert klasz­­szis ellenfeleit megelőzően már agyonhajszol­ták, vagy hiányzott belőlük a megfelelő szí­vósság. Legvégül meg kell állapítanunk, hogy az idei derbynyerő, Naplopó, ismeretes inrán­dulása miatt már németországi túrája után harcképtelen lett, a Derbylom mögötte helye­zett Guzman és Little Pet pedig az elmúlt vasárnapi St. Leger-ben futottak 6—8 kiló­val akkori formájuk alatt és ennek következ­tében maradtak távol a vasárnapi nagy ver­senytől, amelyben az a­ Vadító és Priel kép­viselték a Derby-mezőnyt, amelyek mintegy tíz hosszal végeztek a fölényesen nyerő Nap­lopó mögött. A vasárnapi Lovaregyleti-díj résztvevői közül Rajna csak kis súlya révén bírta bizalmunkat, Tandi típusa az agyon­hajszolt visszamenő formájú lónak, Vadító már az Állvány-díjban is rosszul futott, Priel pedig csak a szerencsével megnyert Osztrák­­derby dicsőségén élősködik. Mangan csak ve­zetőlónak lett kiküldve, Leuroque-ról pedig Janek már a verseny előtt kijelentette, hogy a ló erősen visszament a formájában. Az an­gol származású John Bull már oláh hazájá­ban sem képvisel különös klasszist, a cseh tulajdonban levő Jaka pedig még osztrák hendikepekben is helyezetlenül futott már. Az egész mezőnyben az egyetlen Bedouine képviselte az igazi klasszist, de mindenek­­fölött a tip-top kondíciót és a szívósságot és bár a háromévesre kiróható legmagasabb súllyal indult, ezek az előnyök mégis hozzá­segítették a győzelemhez. Hogy mellékesen az indító is segített rajta vagy 5—6 hossz előnnyel az ugyancsak rosszul sikerült indí­tásnál, az mindenesetre megkönnyítette a győ­zelmét és lerontotta Rajna esélyeit, de nem te­heti vitássá azt, hogy Bedouine, mint kanca­évjáratának és a vasárnapi mezőnynek való­ban legjobb lova, nyerte meg az 1926. évi Lovaregyleti-díjat. Bedouine egyébként a verseny előtt meg­lehetősen idegesen viselkedett, úgy, hogy a korlát melletti belső starthelyéről kénytelenek voltak őt a legkülső pályára állítani. Először egészen szétszórtan ugrottak el a lovak, majd másodszor csaknem egyvonalban, de az indító visszarendelte a mezőnyt. Még egy-két hamis start következett és nyomban azután a leg­hamisabb, amelynél azonban lecsapódott a fehér zászló. A start tehát érvényes volt. Az éppen mozgásban lévő Bedouine vagy 5—6 hossz előnnyel ugrott ki a sorból és vágott át a mezőny előtt a belső korlát mellé, ahol leg­gyorsabban John Bull igyekezett a nyomába, még hátrább Rajna és Tandi, majd Vadító következtek, leghátul pedig 10—12 hosszal Bedouine mögött az egyes startszámával ott­hagyott Louraque, amely a start után közvet­lenül következő fordulóban hiába igyekezett javítani a pozícióján. A fordulóban Gutai fokozatosan visszavette Bedouine-t és a tri­bünökkel szemben lévő egyenesbe már az os­torral élrehajtott John Bull fordult elsőnek Tandi és Rajna előtt, míg utánuk belül Va­­dító, kívül pedig Mangan és Bedouine követ­keztek. A második fordulóban Rajna ment a vezető mögé, valamivel hátrább pedig Jaka és Vadító színei látszottak. Az egyenesbe forduló előtt Bedouine is fokozatosan felnyomult és Gutai a már megvert Vadító elé vitte lovát a belső sövény mellé, mialatt Rajna közvetlenül John Bull mellé nyomult. A következő má­sodpercekben már el is dőlt a verseny sorsa. Bedouine a belső pályán utat kapva, hirtelen az élre szökött és abban a pillanatban John Bull és Rajna egyszerre kaptak ostort. John Bull teljesen megverve esett vissza és tűnt el a hátvédben, Rajna ellenben a favorit üldö­zésére indult. A távoszlopnál Bedouine is os­tort kapott és akkor úgy látszott, mintha Rajna még be tudná érni, de Bedouine hűsé­gesen újított az ostor alatt és 2 hosszra nö­velte előnyét, míg Rajna már nem tudott újí­tani. Az utolsó száz méteren már fölényesen galoppozott Bedouine és végül másfélhosszal győzött Rajna ellen, amelyet ugyancsak más­félhosszal hátrább követett a cseh Jaka­ba oláh John Bull előtt. A többiek hátrább, mesz­­sze elszórtan, vergődtek át a célvonalon. A megnyitó Kartali-díjba­n De bizony erős küzdelem után a legrövidebb fejhosszal győ­zött a reál favorit Ingram ellen, amely 45 és félkilós pehelysúlyával tette csúffá valamikor magasba lendült karrierjét. Ugyancsak a leg­rövidebb fejhosszal győzött Katáng a Wel­ter hendikepben Osculum ellen. Hogy Esch érdeme volt-e Katáng győzelme, avagy az Osculum nyergében ülő Rojiké, nehéz volna eldönteni. A kétévesek versenyében Miette már a startnál hosszakkal szökött meg és fölényesen bevezetett Palóc előtt. A külső pályán star­tolt lovak hosszakat veszítettek az indulásnál. Ugyancsak 6—8 hossz választotta el egymás­tól az érvényes startnál a kétévesek hendikep­jének résztvevőit, amelyek közül a legutóbb megvert nagy favorit Celliota ezúttal könnyen győzött Szente gyerek alatt a legjobban star­tolt Kadarka ellen. Az 1100 méteres hendi­kepnek Szentes volt a nagy favoritja, de ez is csak második tudott lenni a jobbik formá­ját futó Revízió mögött. A vasárnapi verseny részletes eredménye a következő: I. Kartáli-díj, 1100 méter. Szapáry J. gróf: De bizony 44% kg. (2%, Szente) első, Ingram 45% kg. (8 : 10 reá, Blazsek) második, Mondát 49% kg. (4, Csuta) harmadik. Futottak még, Boglár, Utolsó, Viglegény. Fejhosszal nyerve, két hosszal harmadik. Totalizátor: 10 : 70, hely­re 10 : 17, 14. II. Welter-hendikep: 2000 méter. Vácbottyáni istálló: Katáng 57% kg. (3, Esch) első, Oscu­lum 53% kg. (3, Bojik) második, Synbad 44% kg. (10, Schmidt) harmadik. Futottak még: Hop-Toy, Julka, Mausika, Peladan, Mucsai, Bimbula. Fejhosszal nyerve, háromnegyed hosz­­szal harmadik. Totalizatőr: 10 : 34, helyre 10 : 14, 18: 43. III. Lovaregyleti-díj: 2800 méter. Zichy Béla gróf: Bedouine 55% kg. (pari, Gutai) első, Rajna 51 kg. (6, Sajdik) második, Jaka 51% kg. (10, Tuss) harmadik. Futottak még: John Bull, Tandi, Priel, Vadite, Mangan, Louroque. Egy és fél hosszal nyerve, egy és fél hosszal har­madik. Totalizatőr: 10 : 18, helyre 10 : 16, 25, 49. IV. Kétévesek versenye. 1000 méter. Harkányi L. báró: Miette 53% kg. (3, Scheibal) első, Palóc 49% kg. (6, Singer) második, Táncosnő 53% kg. (8, Szabó L. II) harmadik. Futottak még: Elena, Pagát, Hunyad, O. M., Támás, Ponderevo, Blackmailer. Egy és fél hosszal nyer­ve, egy és fél hosszal harmadik. Totalizatőr: 10 : 43, helyre 10 : 19, 33, 24. V. Kétévesek hendikepje. 1200 méter. Wenck­­heim Dénes gróf: Celliota 46% kg. (4, Szente) első, Kadarka 54% kg. (14, Takács) második, Merész 40 kg. (3, Csuta) harmadik. Futottak még: Nobody, Almsee, Silence, Tantris, Ne­bu­­sulj, Blondella, Mortimer, Belzebub. Fél hosz­­szal nyerve, fél hosszal harmadik. Totalizatőri 10 : 75, helyre 10 : 21, 66, 19. VI. Hendikep: 1100 méter. Szentiványi istállói Revízió 45­ kg. (5, Blasek) első, Szentes 51 kg. (2, Scherbal) második, Marika II. 57 kg. (3. Gutai) harmadik. Futottak még: Patt, Freude­nau, Inpair, Bonheur, Sardagna. Egy és fél hosszal nyerve, egy és fél hosszal harmadik. Tot­­alizatőr: 10 : 59, helyre 10 : 15, 14: 16. A VÍG ÖZVEGY A VÍG ÖZVEGY­IVÍG ÖZVEGY 11