Magyarság, 1928. április (9. évfolyam, 76-98. szám)

1928-04-03 / 77. szám

RADIO Műsorok Kedd, április 3. BUDAPEST (557.5 m — 3 KW) 9.30. Hírek, közgazdaság. 11.45. Hírek, közgazdaság. Közben 12.00 óra­kor déli harangszó az Egyetem-téri templom­ból. — Utána: Ultraphon-hangverseny. 1.00. Pontos időjelzés, időjárás­, vízállásje­lentés. 3.00. Hírek, közgazdaság, élelmiszerárak. 3.30. A Tündérvásár postája. 4.15. „Asszonyok tanácsadója." Trörectcné­­Arányi Mária előadása. 4.45. Pontos időjelzés, időjárás­, vízállásjelen­­tés és mozik műsora. 5.00. Kalmár Tibor­­ zenekarának hangver­senye. 6.15. Gottesmann Dina felolvasása: „Hollan­­­dia és a gyermekakció.“ 7.00. . A m. kir. Operaház „Holtak szigete“ és „Toledói pásztoróra“ előadása. 10.00. Pontos időjelzés, hírek. — Utána: A Panapalota-nagyszállóból Bachmann jazz-band. KÜLFÖLD BRESLAU (322.6 m) 7.45. Szinielőadás a Stú­dióból: „Jedermann.“ BRÜSSZEL (508.5 m)­ 8.15. Énekhangverseny zenekari kísérettel. FRANKFURT ,(428.5 m) 8.15. Zenekari hang­verseny. . HAMBURG (394.7 m) 8.00. Zenekari hangver­seny. — 11.30. Tánc­zene. KÖNIGSBERG (329.7 m) 8.00. Balsac: „Cha­­bert ezredes“, tragédia. KOPENHÁGA (337 m­) 3.00. Délutáni hangver­seny. — 9.15. Egy színdarab közvetítése. LEIPZIG (365.8 m) 9.15. Zenekari hangver­seny. — 10.15. Tánc­zene. MILANO (526.3 m) 8.50. Szórakoztató zene. MÜNCHEN (535.6 m) 7.30. Dal- és ballada lesz. — 9.35. Tarka-est. NÁPOLY ,(333.3 m) 8.30. A házizenekar hang­versenye. RÓMA (447.8 m) 5.30. Szórakoztató zene. STOCKHOLM (454.­5 m). 6.30. Könnyű zene.­­— 7.45. Hangverseny. STUTTGART (379.7 m) 12.30. „Jézus halála", oratórium. '­-n 9.30. Egyházi zenekari hangver­seny. TOULOUSE (391 m) 12.45. Szórakoztató zene. c— 8.15. Zenekari hangverseny. BÉCS (517.2 m) 7.30. A zenebarátok egyesüle­tének hangversenye. —­9.00. Hangverseny. Szerda, április 4. BUDAPEST (557­ m —3 KW) 9.30. Hírek, közgazdaság. 11.45. Hírek, közgazdaság. Közben 12 órakor déli harangszó az Egyetem-téri templomból. Utána: Zongorahangverseny. 1.00. Pontos időjelzés, időjárás- és visállásje­len­tés. 3.00. Hírek, közgazdaság, élelmiszerárak. 3.30. A Rádió Újság „Morse“ tanfolyama. 1.00. Bzitoók Emma meséiből olvas fel Ritoók Margit. 4.45. Pontos időjelzés, időjárás­, vízállásjelen­tés és mozik műsora. 5.00. Zsoldos Benő királyi Ítélőtáblás bíró elő­adása: „A parlamenti sajtószolgálat kezdetei és kifejlődése. II. rész.“ 5.30. Szimfonikus zenekari hangverseny a Ze­neművészeti Főiskola kupolaterméből. Vezényel: Unger Ernő karnagy, a Zeneművészeti Főiskola tanára. 1. Dvorak: Új világ — szimfónia. I. Ada­gio Allegro méltó. II. Largo. III. Scherzo. IV. Al­legro con fuoco. 2. Gounod: Faust —* ékszer ária. Énekli: Horvatovich Istvánná, operaéne­kesnő. 3. Goldmark: Sakuntala — megnyitó. 7:00. Hans Göttling dr. német nyelvű felolva­sása: „Neue deutsche Romane.“ (Schäffer, Su­dermann , Maretti, Dörfler, Grimm.) 8.00. Előadás a Stúdióban: „Igazgyöngy." Víg­játék három felvonásban. Írta: Fóthy János Rendezi: Siklóssy Pál dr., a Nemzeti Színház rendezője. Személyek: Martin Róbert — Petheő Attila. Dóra, a felesége — Kopány Erzsi. Márt­­tonffy Ákos dr. — Cselényi József. Egon Kürthy György. Inas — Csorba Dénes. . 9.50. Pontos időjelzés, hírek. — Utána: A Bri­tannia­ nagyszálló étterméből Bertis Jenő és ci­gányzenekarának hangversenye. Figyelte meg mindennap közleményünket. A ,,Magyarság“ kiadóhivatalá­nál, V., Bank-utca 7., minden magyar színdarab megszerezhető. Színdarabárjegyzéket kívánságra ingyen küldünk. 4 Színművek iskolák részére: Amanda vagy Juci? Lőcsei E. (5 leány) P­p.40 Az angyal. Pásztor J. (2 fiú, 2 leány) . P 1.— Anikó, Körmendy V. (8 fiú, 4 leány) • , P 1.— Aranyhid. Koszterszitz J. (9 leány) , 1. — 1.— Aratóünnep. • P 1.60 Bácskai lányok. Nyári Andor. (Nagy leányok részére) ........................... P. 1.20 Bálint bá’ inl tanul. Somlay K. (2 fiú, 1 leány ......................................................P Biróék m­eglakják Pestet. (Péczely J.) . P 1.— Cserkész-Színpad. 2 egyfelv. cserkész­szinmű .....................................................P 2 .80 Csodapiktor. Cierás, Látványos játék 5 képben .......................................... . . P —.60 Éjjeli őrségen. Erdey F. dr. Tréfás cser-Krífiplpnpt ... P 4 ... Élet és iskola. Szávay Gy. Alkalm­i játék lányok részére ......... P —.70 Erdő mellett nem jó lakni. Ercz­brucker -A................................. . . . P —.20 Erzsébet királyné emléke. Erdélyi Z. : P 1.— Estimára szól a harang. Bohdaneczky A. dr. (5 fiú, 2 leány) P -Az ezüst létra. T. Kovács K. * . . . P 1.­­V­id­ék­re való szállítás az összeg előzetes meg­küldése, esetleg utánvétel mellett történik. SPORT Vasárnapi sporteredmények 1 .kerű lendülettel győztes Hungária csapata-F F J­ónak csak az árnyékait lehetett látni mozogni A Ferencváros biztosan győzött, a Hungáriáig pályán Minden megfordítva történt, mint ellenben csak eldöntetlenül mérkőzött vasárnapi bajnoki fordulón Ferencváros—III. ker. FC 2:1 (1:1). Hungária—Sabaria 1:1 (1:0). Újpest—Attila 2:1 (0:0). Kispest—Budai „33“-as 2:2 (0:0). Vasas—Bástya 5:3 (3:2). A tavaszi szezon eleji gólözön már véget ért és nagy gólarányú győzelmek helyett bi­zony a vezető csapatoknak még mérsékel­tebb képességű ellenfeleikkel is ugyancsak meg kell dolgozniok a bajnoki pontokért. Általában a nyilvános „papírforma“ már két hét óta erősen ingadozik és nem is volna már meglepő, ha egy következő vasárnapon fejtetőre állna. Nem csodálkoznánk ezen, mert hiszen szinte természetesnek látszik, hogy például a Ferencváros csapatán olykor olykor megmutatkozik a karácsony—újévi külföldi túra és az azóta pihenés nélkül itt­hon lejátszott bajnoki és nemzetközi mérkő­zések fáradtsága, tetézve a csapat legnagyobb erősségének, Bukovinak, olaszországi sérülé­sével és vasárnapi itthoni lerúgatásával. Új­pest csapatánál sem a véletlen okozta, hogy saját pályáján is csak a legnagyobb erőfeszí­téssel tudta legyűrni a miskolci Attila csapa­tát és a Sparta ellen győztes Hungária tá­madósorának is letagadhatatlan visszaesését látjuk abban, hogy csak egygólos eldöntetlen­nel volt kénytelen megelégedni a meglehető­sen lesajnált Sabaria ellenében. Mindezek olyan jelenségek, amelyek már mostan figyel­meztetőül szolgálhatnak a szövetségi kapi­tánynak, hogy annak idején a májusi bécsi magyar—osztrák mérkőzés előtt, még kellő időben, gondoskodjék a számításba vehető válogatott játékosok testi kondíciójának a feljavításáról. A Ferencváros nem volt rossz és bizo­nyára jóval nagyobb gólaránnyal is győzhe­tett volna a III. ker. FC ellen, ha támadásai­ban meg lett volna az átgondolás és a csa­társor és a fedezetsor közötti egység, amely­nek a magyar bajnokcsapat eddigi nagy si­kereit legfőképpen köszönhette. Ezzel szem­ben a zöld-fehérek fedezetsora feltűnően bá­gyadtan, sőt olykor unottan játszott és ez meg is látszott a csatársorához előreadoga­tott labdákon. Nem is csodálható, hogy ez a hangulat azután ráragadott a csatársorra is, amely, ha kissé jobban „belefeküdt“ volna, akár 3—4 góllal is megterhelhette volna az i­dői Pesterzsébet csapatát juttatta óbudaiak hálóját. Utóbbit ellenben a szé­­kelyre, Somogy csapata elé­­rencse is védte és amellett az óbudai csapat szívvel-lélekkel játszotta végig a mérkőzést, amelyet könnyen eldöntetlenné is tehetett volna. Pedig Kohut rémes bombalövése már az első percekben az óbudai kapusról pattant vissza és jó negyedórán át alig jutott komoly támadáshoz a III. ker. FC csapata, amely azután is az állandóan lesállásban leselkedő Drossier révén jutott egy-egy komolyabb akcióhoz. Mindkét oldalon esett egy-egy gyenge lövés, majd Szedlacsek, szinte véd­hetetlenenk látszó helyzetből, 5—6 méterrel az óbudai kapu előtt a kapu fölé rúgta a labdát. Ezután óbudai támadás következett, Drossier megint lesben állt, a ferencvárosiak reklamáltak, a bíró fütyült is, de nyomban utána Konyor a ferencvárosi kapuba lőtte a labdát. Természetesen érvénytelen volt. Most megváltozott a helyzet, a zöld-fehérek roha­moztak, Takács élesen a kapura lőtt, de lab­dáját kézzel ütötte le az óbudai hátvéd. Ti­zenegyes, amit Túrai védhetetlenül kapuba lőtt. 1:0. Az óbudaiak dühöngtek, de a fe­rencvárosiak sem nagyon lelkesedtek. Más gólokat képzeltek el ők! A 111. ker. FC ki­egyenlítő gólja mindenesetre szebb volt. Mácsay támadott, magasan a középre adta a labdát, amelyet a gyorsan ugró Konyor Fuhrmann elől a Ferencváros kapujába fe­jelt. 1:1. A második félidő elején két köráért ért el a Ferencváros, de mindkettő eredmény nélkül múlott el, azután a 111. kör. FC tá­madott, de a 6-ik percben már megint a másik kapu előtt ugrált a labda, Túrás szök­tette Takácsot, aki késésről védhetetlen gólt lőtt. 2:1. Újabb ferencvárosi támadások kö­vetkeztek, két eredménytelen kornerrel, majd ugyanez megismétlődött a Ferencváros ka­puja előtt is. A 35-ik percben az egyik óbudai játékos durván belerúgott Bukoviba, akit ájultan vittek ki a pályáról és csak per­cekig tartó­­élesztgetés után tért megint ma­gához. Újabb korner következett az óbudai kapu előtt, majd Kohut lövését védte ki a ügyes kapufa, azután a III. kerületiek fini­seitek, egy-két „meleg“ helyzetet teremtet­tek is a Ferencváros kapuja előtt, de ered­mény nem lett belőle. *’ Derby-mérkőzést hirdettek a Hungária-útra , és annak is várta mindenki, kiegészítve a Hungária fölényes, vagy legalább is biztos­­ győzelmével, de a papírforma itten már tel­­j­­esen csődöt mondott és a Sparta ellen nagy-Másodosztályú professzionista mérkőzések A­-csoport Pesterzsébet—VÁC FC 5:1 (0:0) BAK FC—Somogy 3:2 (1:2) A bajnoki forduló szenzációja, amely it­az első Rákospalota—Órás 3:1 (2:1) Erzsébetváros—Terézváros 4:2 Soroksár—Húsos 3:1 (1:0), (3:1) B­-csoport Józsefváros—Csaba 10:2 (3:1) Kanizsa—Szemere 3:0 (2:0) Pécs-Baranya—Wekerle 3:0 (2:0) II. ker. FC—Újpesti Törekvés 3:3 (1:0). Amatőr bajnoki mérkőzések: Törekvés—KAOE 4:0 (1:0) Világosság—MTK 3:2 (2:1) BSE—MÁV 5:0 (0:0) Vasas—Kelenföld 9:0 (4:0) MAFC—UTSE 3:1 (0:1) III. ker. TVE—Zugló 5:2 (3:0). FTC—UTE 2:1 (1:1) BTC—UTE 1:0 (0:0) URAK—BE­AC 1:1 (0:0) MAC—UTC 2:1 (1:1) 33 FC—Fér. Vasutas 3:2 (2:0) Testvériség—NSC 4:1 (1:0) BRSC—Húsos 4:2 (1:2). $ ■ „ Dany Baby nyerte az első magyar vivő■ bajnokságot. Vasárnap rendezték meg Magyarország első női vívóbajnokságát, amelyen 16 vívónő indult és a legjobak közül egyedül Durand Zsuzsi hiányzott. A versenyt Dany Baby nyerte holtversenyben Bogen Ernával, akit az elsőségért folytatott küzdelemben 5:4 arányban győzött le. A verseny helyezései a következők: Bajnok: Dany Baby Tiszti VG 4 gy. 2. Bogen Erna Tiszti VC 4 gy. 3. Elek Csibi BBTE 3 gy. 4. Tary Gizella Sparta AC 3 gy. 5. Durand Cili MM­C 1 gy. 6. Huberné FTC 0 gy. Vasárnap is kitűnően szerepeltek az angol­­ főiskolai atléták Bécsben. Vasárnapi számunkban megemlékeztünk az angol egyetemi atléták­ szombati kiváló eredményeiről, amelyből kitűnt, hogy az an­golok, a korai szezon ellenére is, nagyon tudnak. Vasárnap az angolok folytatták dia­­dalútjukat és különösen Smith tett ki ma­gáért, aki nagy ellenszélben 15.4 mp.-t futott 110 méteres gáton. A vasárnapi verseny eredményei a következők: Súly­dobás: 1. Howland Cambridge 12.95 m„ 2. Wessely WAC 12.65 m„ 3. Paquier WAF 12.10 m„ 4. Ford Cambridge. Gerelyvetés: 1. Umführer Graz 58.60 m., 2. Weigh­tman Smith Cambridge 54.85 m , 3. Bezwoda WAC 53.55 m. 110 méteres gátfutás: 1. Weigh­tman Smith­ Cambridge 15.4 mp., 2. Mann Cambridge, 3. Steiner. 3000 méteres síkfutás: 1. Skelton Cam­bridge 9:11.2 mp., 2. Blody Hakoah 9:11.4 mp., 3. Franki Hakoah 9:38 mp. Magasugrás: 1. Umführer Grác 175 cm* 2. Wallner WAF 175 cm., 3. Spitzer Grác* 165 cm. Olimpiai staféta: 1. Cambridge (Green* Smouha, Rinkel, Th­itcherime) 3:35.6 mp., 2. WAF a) (Mahr, Beck, Reiser, Geisslert, ahogyan várták. A Hungáriában ezúttal lecsepült védelem játszott legjobban, gyengei­g­g.1. Ki volt a fedezetsor és szinte felismerhetetlenül 1 3:45 (P­ 3- WAF b)­­rossz a győzhetetlennek hitt támadósor, amely egyetlen gólját is tizenegyesből érte el az első félidő 30-ik percében. A Rómában oly nagyszerű játékot produkált Konrád és Hirzer is csak árnyékaik voltak önmaguk­nak, pedig hát mindenki tőlük várta a kék­­fehérek fölényes győzelmét. Még szerencse volt, hogy a Sabaria sem volt jobb, de nem is rosszabb. Stofián mindenesetre a helyéni-- ~--------, -volt és a második félidő legelején közvetlen i­gen csapat igő A közelből kiegyenlített. Ebben a félidőben egyébként a szombathelyi csapat volt fö­lényben, de ezúttal a kapufa is segített Fe­­hérnek. A mérkőzés utolsó perceiben megint a Hungária kerekedett felül, de a szombat­helyi védelem résen volt. Újpest híveinek is nehéz perceket szerzett vasárnap a miskolci Attila. A mérkőzés má­sodik félidejének 30-ik percéig még nem esett gól és Újpest csak egy erősen vitatható tizenegyessel tudta megszerezni a vezetést. Hátom­ perccel később ugyanilyen tizen­egyest megtagadott Iváncsics bíró a miskolci csapattól. Újpest második gólját Jakube lőtte a 39-ik percben az Attila kapujába. Kispest a második félidő 29-ik és 35-ik percében lőtt két góljával (a második tizen­egyesből!) már biztos nyerősnek látszott, de a 38-asok ellent­ámadásba mentek és két per­cen belül kiegyenlítettek. A Bástya még saját pályáján sem tudta feltartóztatni a kiesés fenyegető veszedelmét. Ebben főképpen a szegedi védelem a hibás, amely messze elmaradt a csatársor teljesít­ményétől. A bekapott öt gól nemcsak a két drága bajnoki pont elvesztését jelenti, de jelenti az utolsó előtti helyet is, amely Sze­ged csapatát od­ajuttatta az immár menthe­tetlenül kiesésre ítélt debreceni Srocskay mellé. A Vasasok győzelme teljesen megérdemelt volt. Góljait Dimmer ,(2), Jeszmás 2) és Báder lőtték. ♦ sporthírek Külföldi mérkőzések: Bécs: Csehszlovákia—Ausztria 1:0 (1 :0), mérkőzés 50.000 néző előtt folyt le. A az­ első félidő 35-ik percében. A mérkőzés re­kordbevétele 80.000 schilling­ volt. Prága: Prága—Bécs 1 :1 (1 : 0). Antwerpen: Belgium—Hollandia 1:0 (0:0). Lisszabon: Argentína—Portugália 0 : 0. London: Skócia—Anglia 5:1 (2 : 0). A­ mérkőzés az angol szigetország nemzeti baj­nokságáért folyt. A bajnokság végső ered­­­ménye: 1. Wales, 2. Írország, 3. Skócia, 4. Anglia. Belgrád: Beogradsky—Nemzeti FC 4:2 (4:1). A magyar csapat második vereségét szombatihoz hasonló gólaránnyal szen­vedte el. A belgrádi csapat rendkívül dur­­­án játszott.*­­A professzionista labdarúgóbajnokság csa­patsorrendje a vasárnapi mérkőzések után következő: Magyar postások—­osztrák postások 1:1 (1:1). A mérkőzés az osztrák—cseh mérkő­­zés előtt került lejátszásra. A vezetőgólt a magyar Kalos lőtte már a mérkőzés 2-ik perc­cében, a kiegyenlítő gólt Wallschke fejelte a 12-ik percben.­­Az angol ligabajnokság csapatsorrendje az szombati mérkőzések után a következő: 1. Huddersfield 44 pont (78:52), 2. Everton 41 pont (80:55), 3. Leicester City 39 pont (77 : 65), 4. Cardiff City 38 pont (59 :64). Obitz 1.81 métert ugrott magasba a fői­­skolai válogató-verseny második napján. A­ főiskolai válogató-verseny második napjá­­nak kiemelkedő eredménye Obitz 1.81 méte­res magasugrása volt. A többiek teljesítmé­­nye bizony inkább az átlagnívó alatt moz­gott és ezek az eredmények nem sok jóval biztatnak a jövő vasárnapi versenyt illetőleg. Főiskoláinknak nagyon ki kell használni a rendelkezésre álló rövid időt, mert ilyen tel­jesítményekkel nem so­k babér fog számukra teremni. Részletes eredmények a következők:: 1' 100 méter: 1. Paitz (BEAC)­ 11.3 mp. 2. Baj­kay (LASE) 11.5 mp. 3. Balázs (BEAC). 4. Zsalogh (MAFC) 11.7 mp. 200 méter: 1. Baj­­kay (LASE) 24 mp. 2. Magdics (MAFC) 24.2 m­p. 100 méteres gátfutás: 1. Ferenczy (MAFC)­ 16.8 mp. 2. Dénes (MAFC) 17 mp. Magas­ugrás: 1. Obitz (BEAC) 1.81 méter. 2. Tóth (LASE) 1.74 méter. Súlydobás: 1. Tóth (MAFC) 12.69 méter. 2. Kovács (BEAC)­ 12.44 méter. 1. Ferencváros 1715 1 1 60 17 311 2. Újpest 1712 3 2 49 18 27 3. Sabaria 1611 2 3 37 22 24 4. Hungária 1610 3 3 52 21 23 5. III. ker. FC 177­2 8 34 41 16 6. Nemzeti 166 2 8 33 34 14­ 7. Vasas 175 2 10 32 44 12 8. Kispest 175 2 10 31 49 12 9. Budai 33-as 174 4 9 16 54 12 10. Attila 174 3 10 22 31 11 11. Bástya 173 5 9 19 35­­­ 12. Bocskay 161 5 10 21 40% 1928 április 3. kedd táj-, genre- és állat­képek, valamint a renaissance nagy mestereinek óréiban testen madonnát kiállító művészek által olajban másolva, valamint eredeti Madonnák és szentképek 12 havi részletre előleg nélkül is vásárolhatók a IV., Kossuth Lajos-u. 8. IL 4 Tel. T. 278-72