Makói Népujság , 1947. szeptember (3. évfolyam, 197-220. szám)

1947-09-10 / 203. szám

» Nagy György István és neje Tóti­ János Luther-utca 57. számú házát 10 ezer, Baranya Sándor Baranyi István Valasits-u­tca 5. számú házá­nak felerészét 1000, Siket Béla és társa Mágori Sámuelné 1 hold 550 n-ös rákosi járandójának felserészét 6000, Hess Antall és neje Joó Julián­­nna 1 hold 159 n-öl igási tanyaföld­jét 6000, Molnár Rozália és társa Szabó István és neje Táncsics Mi­­hály­ utca 40. számú házát 6000,­­Balogh István és neje Cs. Kiss Lsst­­ivánné 1106 n-ös ménesi járást 6000, ■Kiss Márton István és neje Kiss­­József és neje 214 n-ös gerizdesi /földjét 500, Nagy Ferenc Erdei Im­­réné 1­­hold 658, n-ös igási tanyaföld­­j­ét 8000, özv. Simon Ferencné Bar­­­rtha Ferencné 163 n-ös gerizdesi föld­­jét 1200, Lóka Sándorné és társa Nagy György Imre 1 hold 552 n-ös kopánospusztai járandójáit 3500 fo­rintért. Tárgyilagos megbízható, elfogulatlan a Makói Népújság minden beszámolója Színház Csókos asszony, operett bemutató Vasárnap délután és este mut­at­­­kozott be Makón a Radó­­társulat a Hagymah­ázba­n. Megn­yitódó­ra­konák a Csókos asszony című operettet vá­lasztották. A könnyű fajsúlyú darab még a nem adott elegendő alapot ahhoz, hogy a színtársulat teljes művészi értékű bírálatát megalkossuk. Ma­ga az operett annyira, könnyű amy­­nyira hiányzik belőle a­ művészi és a kultúráiig érték, hogy egy kis jó­akarattal sajnálatosnak is lehet m­on ♦Jani azt a választást, ami erre a da­rabra esett egy megnyitóelőadás szem­pontjából. A darab muzsikája régi slágerek gyűjteménye, néhány után­érzés és tartalma nem emelkedik túl a szokványos operett-romantikán. Ezért természetes, hogy a színtár­sulat szereplő tagjai számára nem is nyújt sok lehetőséget, hogy tehet­ségüket megmutassák. Oláh Klári és Szabó Samu, a két komikus aratták a legtöbb nyíltszíni tapsot, de Elek Ica, Tunyogi Péter ,vs dr Herédi Gyula, valamint a töb­­­bi­ek is s­ikert arattak.­­ A Radó-társulat az igazi próbát a legközelebbi prózai előadásán állja majd ki, amikor nemcsak a s­zóra­­koz­tatás, de a kultúra tolmácsolása lesz a feladata. HÁZTARTÁSI alkalmazottat keresek, lehetőleg bentlakót, azonnalra. Vidéki előnyben. Eötvös-utca 24. Ókortyogóban lévő 91 kéve kukorica­­szár trágyáért elcserélhető. Értekezni lehet Attila-utca 1. szám. ELADÓ 1 kat.hold föld a városhoz kö­zel. Ért. Bartha Imre, apátfalvi kövesút. 3855 ÜZLETBERENDEZÉS eladó Magyarcsa­­nád 342. szám alatt, Vodaszéra Szveto­­zár. 3935 ZONGORASZÉK, fürdőkád és egyéb bútor eladó. Kálvin­ u. 30. 3883 EGY IDŐSEBB beteg nő mellé kisegítő kerestetik tanyára. Ért. Bajza­ utca 8. szám. 3924 HARMADOS vagy tanyás munkás ke­restetik. 3-4 munkabírású családtaggal; 35—40 hát. hold föld a város közelében. Érdeklődni: Makó, Hold-u. 21. 3958 ELADÓ egy jó állapotban lévő puhafa há­lószobabútor. Hunyadi-u. 13 3961 ELADÓ Szentháromság­ utca 20. számú ház, 2 szoba­ és mellékhelyiséggel. 3962 ANYATEJET keresek (naponta 4 decit). Cím: Vásárhelyi-u. 46. szám. 3964 ELADÓ jó állapotban lévő egy ló után való parasztkocsi. Vasvári Pál­ utca 12. szám. 3965 KIADÓ 6 kat. hold príma föld, traktorral felszántva, fokhagyma alá is. Bővebbet Kucsesnál, Szegedi-u. 11. szám. 3966 MAKÓI NÉPÚJSÁG SPORT Pankráció, pipogya játékvezetés, döntetlen — Az MVSE súlyos veresége Szegeden MMTE—Szák II. 1:1 (1:0.) Vezette: Laskai. A nagy meleg mi­att mérsékelt érdeklődés mellett ját­szotta le az MTE az összii fordulóban első bajnoki mérkőzését az­­MVSE sporttelepén, a SzAK II. első csa­­patbeli játékosokkal teletűzdelt, gár­dájával. Az MTK: Tóth, — Baróczi, Ko­vács — Bozsán, Mező, Csorba — Bosch, Bárdos, Bandimi, Varga, Pál összeállításban állt­­ki. A kezdés után lanyha mezőnyjá­ték alakult­­ki, mindkét csapat ala­csony nívójú futballt játszott. Ki­tűnt a Munkás győznialkarása. Tá­madtak és azon voltak, hog­­ gólt rúgjanak. A Szak „n­agyjai“ létekte­­lenül, unottan játszanak. Mindkét csapat támad, az 20. perctől változa­tos játék alakult ki. Helyzetek adód­tak, úgy az egyik, mint a másik ka­pu előtt, azonban a csatárok tehetet­lenségén, puhaságán és a védők ke­ttők keménységén meghiúsulta­k a gólszerzési kísértetek és a támadá­sok. A 38. percben támadást vezet a Munkás. A labda a SzAK térfelének 16-osánál táncol, amikor az egyik szegedi játékos kézzel érinti­. A bíró 11-est ítél, amelyet Mező értékesít. 1:0 az MTK javára. Csapkodó játék­kal ér véget az el­ső félidő. Szünet után a második félidő az első percekben váltakozó támadások­kal telik el, majd a 10. perctől kezd­ve eldurvul a játék. A gyenge bíró kiengedte kezéből a játék irányítá­sát. A mérkőzés így inkább pan­krá­­cióhoz, mint futballhoz hasonlított. Összjáték egyáltalában nem alakult ki, vagdalóztak és „emberre ment" mindkét csapat. Az egyik SzAK já­tékos megsérült, ölbe vitték rá a pá­lyáról. Utána a szegedi csapat haj­rázik és sikerül Harangozó révén kiegyenlíteni, 1:1. Az egyenlítő gól után egyik részről sem alakult ki akció, vagdalóztak és bikaviadalhoz hasonlított a játék egészen a mér­kőzés befejezéséig. Bírálat: Az­ MTK dicséretére vá­lik, hogy szívvel játszottak, azonban a SzAK II. játékosaival együtt elíté­lendő a durvaságuk. Bárdos, Varga, Csorba volt jó. Mező, Rozsán játéka kielégített, a többiek­­is igyekeztek. A két szélső nagyon gyenge volt, nem valók a csapatba. Kovács ismét durvaságával akart érvényesülni. Laskai gyenge kezű bíró, nem alkal­mas elsőosztályú meccs vezetésére. SzAK ifi—MTE ifi 1:1 (0:0) Mindkét ifi csapat csapkodósan, összjáték nélkül ,játszott a 90 perc alatt. Az erőviszonyoknak megfele­lősen, döntetlenül végződött a mér­kőzés. * Tisza—MVSE 5:0 (3:0) Az MVSE NB. 1l-es bajnoki mérkő­zést játszott Szeg­eden a Tiszával. Az MVSE nagy gólarányú veresé­get szenvedett a gyenge és felforga­tott összeállítású csapat miatt. Az MVSE: Faragó — Muraa, Sztrapák — Szegedi­, Vizslán, Herbst — Sz­ednicsek, Vörös, Újvá­ri, Szabó, Kiss Gy. Öszeállításban állott ki. Virág játékvezető sípjelére indult el a mérkőzési. Az, MVSE a kezdés után alig-alig ér labdához. Izgatot­tak a csatárok és a védők is. Nem sikerült egyetlen támadást sem ve­zetni. A Tisza nyomasztó fölénybe kerül és az 5. percben gólt rúgnak. 1:0. Kezdés után az MVSE próbál­kozik, Kiss Gy. küzd, azonban si­kertelenül. Vörös ad néhány jó lab­dát Újvárinak, azonban a középcs ha­­tár mindig hibáz. A Tisza továbbra is tartja fölényét. A­ 22. percben eredményes a támadásuk, 2:0. A gól után a szegedi csapat támad és a 37. percben újabb gólt rúgtnak, 3:0. A Tisza állandó támadásaival ér véget az első félidő. Szünet után az MVSE igyekszik a csorbát kiköszörülni. Egymás után vezetik a támadásokat, azon­ban a csatárok nem tudnak egyetlen gólt rúgni. A védelem jól tartja ma­gát. A 20. ,percben Kiss Gy., Veres, Újvári a labda útja, a középcsatár remek helyzetbe kerül. Mindenki gól­szagot érez, de Újvári kihagyja a nagyszerű helyzetet. Váltakozó­ a játék, támadnak a szegediek. A 28. percben Újvárinak van ismét nagy helyzete, de kihagyja azt is. A 32. percben támadást vezet Szeged. A Faragó védelmi­ hibájából újabb gólt érnek el, 4:0. A kezdés után to­vább támadnak a szegediek és a 35. percben kapushibából beállítják az 5:0-ás végeredményt. Bírálat: A győzelmet a szegedi csapat megérdemelte. Sokkal lelke­sebben és jobban játszottak. Az MVSE játékosai ,,öreg urasan“ cs­a­k — mondhatni — ,statisztáltak a­ mérkőzésen. Egyedül Szegedi tűnt kii az együttesből. Herbst dicséretet érdemel. Vörös néha­ akart. Kiüss Gy igyekezett, de eredménytelenül. Az MVSE vezetőségének meg kell talál­ni a­ módot egy jobb csapat összeál­lítására, mert ha így játszanak to­­­­vábbra is, az utolsók között végez­­­­­nek az őszi fordulóban. Virág jól­­ vezette a­ mérkőzést. | UTC ifi—MVSE ifi 6:2 (2:0)­­ Az MVSE ifi­­is vereséget szenve­­­­dett a lelkesebben játszó UTC ifiik­­i­től. A nagy gólarányú győzelmet a­­ szegediek a mutatott játék alapján­­ nem érdemelték meg. NB. II. eredmények:­­ OMTK—Szegedi MTE 2:1 (1:1),­­ Drasehe—Csonigrád B. 3:0 (2:0),­­ Kecsk. MTE—KAC 4:3 (2:2), GSE | Gyulai TE 8:0 (5:0, Szolnoki MTE | Bp. Előre 2:1, Bp. Előre—2:1- B.­­ Előre—M. Textil 1:1 (0:0). I NB. I. eredmények: Vasas — Megtilt 3:2, Szeged Elek­tromos 2:1, Ferencváros—SzAC Ba­­­­rátság 5:1, Kispest,—EMTK 3:3,­­ MATEOSz—V­ ETO 4:1, MTK—­­­­Szolnok 1:1, Csepel—DVSC 6:0. 3 KISHOLD föld kiadó vagy eladó, Ga-­­­csibában. Értekezni lehet Apaffy-u. 4. » szám. 3882 ANGÓRAGYAPJÚT és gubancot fehér és szürke színben veszek, 10-én szer­dán délelőtt. Szegedi-u. 37. 3894 Cukrot, mézet, vajat, tojást állandóan veszek. 3861 Látok cukrászda. 31 rjy Mfl* M­g»H Pj*. minden nagyságban és O MlB rr.cm­\ Légben, príma iw ae ''***'' ■ ^tölgyfából, hitelesítve, úgyszintén mindennemű kádáráru, káposztáskád, dézsák stb. és egyéb szerszámlák legolcsóbban beszerezhetők özv. Tóth Imréné szerszám faüzletében. Egy Wertheim-kassza igen jó állapotban, sürgősen eladó, j­elem­­iszertár. 1947 szeptember 10. AKKUMULÁTORSER­VICE. Autó-, mo­torkerékpár- és rádióakkumulátorok, valamint ezekhez való lemezek és kén­sav állandóan raktáron. Akkumulátor­töltés a legmodernebb töltőkészülékkel. Horváth Emil műszaki üzletében Makó. 3832 HASZNÁLT RÁDIÓKAT, csakis gyári készüléket vásárolok. Rádió javító­műhely. Horváth Emil rádiószaküzlete Makó. 3833 EGY használt féderes kocsi eladó. Igási­­út, Gazdag János. 3872 ELADÓ Lázár­ u. 1. számú ház. Érte­kezni Vasvári Pál­ u. 23. szám. 3890 20 KISHOLD föld tanyával árendába kiadó, részben hagymának is, a gaj­­dosi állomástól másfél kilométerre. Ér­deklődni Hódmezővásárhelyen, Szántó Kovács­ u. 93. szám, 3909 A Vármegyei Állattenyésztő Egyesület felhívása. A vármegyei állattenyésztő egyesület. Makó határában folyó hó 10, 11 és 12-én tartja a törzskönyvezett állatok bírála­tát. Az egyesület felhívja azokat a te­nyésztőket, akik írásbeli értesítést kap­tak, hogy az értesítésben közölt időben és helyen feltétlenül mutassák be a bi­zottságnak szarvasmarháikat. 3961 Burgonyaeladás 1 Megérkezett elsőrendű burgonya, kilója: 1 forint. Úgyszintén mindenféle magvakat veszek a legmagasabb napi árban. Ugyanott felveszek egy háztartási alkal­mazottat. Lehetőleg bentlakót. Vidéki előnyben. 39xx Deák Ferenc­ utca 2. az udvarban. Lewsnischnál szerezze be kenyerét, akár hatóságit, akár cserét, ott mindig szépet, jót kap, az a tapasztalata a fogyasztóknak Önkéntes árverés Néhai özv. Pekanovics Dánielné ha­gyatékához tartozó ingóságokból: egy keményfa, teljes ebéd­lőbútor, egy darab plüss huzatú divány, egy darab nagy áló tükör, ebédlő szerviz és m­ás egyéb ingóságok Makón, 1947., évi szeptember hó 10-én d. e. 11 órakor Kazinczi­ u. 4. szám alatt tartandó ön­kéntes árverésen eladatnak. 3895 Tengeri, hagym­a, zöldség és burgonya beszállítást teherautóval gyor­san és pontosan vállalja a MATEOSz kirendeltség és fuvarvállaló iroda Makó, Posta­ u. 1. Tel­: 7. 3961 Eladó föld ! 3922 és ilközvetítője Grőb János keresse fel a városháza mellett ahol most is különböző földek és házak vannak eladásra bejelentve. MAKÓI NÉPÚJSÁG demokratikus politikai napilap. Telefonszám: Szerkesztőség 510 Kiadóhivatal 33 * Felelős szerkesztő: Koncsek László Felelős kiadó: Kónya Lajos Makói „Szabadság" Nyomdaipari Kft Makó, Szegedi­ utca 1. szám Felelős nyomdavezető: Halász Ferdinánd ..