Magyar Élet, 1940. október (2. évfolyam, 223-249. szám)

1940-10-15 / 235. szám

Kedd ,1940. évi október hó 15. MAGYAR ÉLET Hétfőn már kipróbálták a tapolcai fürdőpalota fűtőberendezését Miskolc, október 14 A tapolcai fürdőpalota munká­latai, — mint megírtuk, — köze­lednek már a befejezés felé. A legnagyobb belső berendezési munka a központi fűtés beszere­lése, ami a fürdőnél szinte a leglé­nyegesebb, teljesen elkészült és hétfőn délelőtt ki is próbálták. A próbán megjelent Fekete Bertalan dr. polgármester és Demes Béla műszaki tanácsos, a mérnöki hiva­tal vezetője. A vízvezetéki munká­kat és a központi fűtés berendezé­sét végző Mes­ter­ház­y mérnök rész­letes felvilágosítást adott a polgár­mesternek a munkálatok lefolyá­sáról, majd megtörtént az első fű­tési próba. A berendezés hibátlanul­­működött. Ócska hajókat vásárol Anglia Amerikától .,, Washington, október 14 (NST) Az amerikai haditengeré­szeti bizottság vasárnap árverésre bocsátott 19 forgalomból kivont régi hajót. Valamennyi hajót az angol hajózási vállalatok megbízottai vet­ték meg, akik minden egyes hajóért legalább 50 százalékkal magasabb árat kínáltak, mint az amerikai hajó­zási vállalatok. Papírdobozban, sírdombban tista,el csecsemőjét egy lel­ketlen anya Miskolc, október 14 Vasárnap délelőtt szokott körút­ját végezte a közrendészeti teme­tőben a temető őre. Az egyik sírha­lom tetején friss, feltűnő földhá­nyást látott és amint beletúrt a földbe, papírdobozt álált, amlyben egy újszülött holtteste volt. A do­bozról, amelyet eredetileg postán küldtek, lekaparták a címzet és feladó nevét azonban elfelejtették a ragszámot leszedni és így ezen a nyomon indul el a nyomozás. A temetőőr azonnal jelentést tett a rendőrségen ,ahonnan bizottság ment ki a helyszínre. A hullavizs­gálat során azt állapította meg a bizottság, hogy az elföldelt csecse­mő egy-két nappal ezelőtt szület­hetett. Halálának okát azonban nem sikerült megállapítani s így Kollonay Gyula dr. vizsgálóbíró elrendel­te a csecsemőholttest fel­­boncolását. A csecsemőholttestet a vizsgálat megtarttása után elszállították s a rendőrség azonnal erélyes nyomo­zást indított meg. BAROSS HÍREK (—) Felhívjuk a fűszerszakosztály miskolci és vidéki tagjait, hogy a mó­­niák szóda igénylésüket jelentsék Szövetségünk helyiségében a hivata­los órák alatt 6—8-ig. (—) Értesítjük a fűszerkereskedő tagjainkat, hogy a szappan bejelentő­­lapok kaphatók Szövetségünk helyi­ségében egész nap. S­PORT A Felföldi nélkül játszó diósgyőriek pontot hoztak Újpestről DiMAVaG—Újpest 4:4 (3:1) A DiMÁVAG ismét balszerencsés körülmények között játszott nagy­nevű ellenfele­ben. A csapatból hiányzott Felföldi, aki az Ádám­­mal való összecsapáskor megsé­rült s 60. percen keresztül nélkü­lözte egyesülete. Ez a balszerencse tette azt, hogy most nem egy pom­pásan szereplő újonc fényes sike­réről, hanem félsikeréről adunk be­számolót. Ez a félsikerű mérkőzés azonban a nemzeti bajnokság nagy meglepetése volt. Az újpesti mérkőzés heves iram­ban indult. A 2. percben Gáspár ki­futással akarta leszedni a labdát Jobbágy lábáról, azonban a jó helyzetben álló Berzy társa át­adásából megszerezte a vezetést. 0:1. Gólra góllal fejel a DiMÁVAG. Több sikertelen támadás után a 21. percben Fazekas a lécről visz­­szapattanó labdát hat méterről lőt­te be Sziklai mellett. Felföldi ki­válása után erősít csak igazán a DIMÁVAG. A 25. percben Füzér, (2:1), a 39. percben ismét Füzér eredményes. (3:1). A második félidő ismét az újon­cok góljával kezdődik. A 3. perc­ben Magyar átadását Füzér lőtte kapura. Sziklai hibázott s a kiej­tett labdát a befutó Fazekas tolta hálóba. 4:1. A DIMÁVAG ezután lefékezte az iramot, az eredményt akarta tartani. Az újpesti összekö­tők azonban szabadon mozoghat­tak , előbb Ádám (4:2), majd Zsenglér szépített. 4:3. Zsengellér lövése Gáspár kezéről jutott háló­ba. A 35. percben Vincze lövése kapufáról pattant Ádám elé, aki kiegyenlített. A hajrában legalább három-négy gólhelyzetet teremtet­tek a diósgyőriek, a mérkőzést azonban nem tudták megnyerni. A többi NB eredmény: Szeged— Sal BTC 0:0, Kispest—Gama 5:3 (3:2), WMFC—Haladás 5:0 (0:0), Szolnok—Törekvés 3:1 (2:1), To­kod—Elektromos 2:1 (1:1). • Sorozatos meglepetések az NB II-ben A vasárnapi NB II. forduló a sorozatos meglepetések jegyében zajlott le. A borsodi csapatok kö­zül győzött az MVSC, PTK, kika­pott az M­ DVTK és a bajnokjelölt DVSC. MVSC—Rákóczi SE 3:0 (2:0) A vasutas csapat végre kiszaba­dult vereségei nyomasztó hatása alól s régvárt győzelmét aratta va­sárnap. Játékosai közül Farkas ez­úttal is a legeredményesebbnek bi­zonyult. Húsz percig tartó vergő­dés után a magára talált csapatból Farkas kitört, átjátszva a védelmet vezetéshez jutotta csapatát: 1:0. Sok sikertelen MVSC támadás után ismét Farkas a gólszerző. A 41. percben Győr Töröktől kapja a labdát, kapura lőne, de zavarják, mire átad Farkasnak, aki biztosan találja el­­a hálót. 2:0. Fordulás után folytatódik az MVSC fölény, de az eredmény har­minc percen át nem változik. A 38. percben Szidor előread Baloghoz, az Zilahi elé tálal, aki pompás gól­lal beállítja a végeredményt. 3:0. PTK—SK Rusj 5:0 (4:0) Ilyen eredményt és ilyen arányú győzelmet senki sem várt a PTK- tól. Az ungvári ruszin csapat még vasárnapi veresége­lenére is har­madik a csoport tábláján s ha győ­zött volna, úgy a DVSC-t kiütötte volna az előkelő második helyből. A perecesiek könnyen győztek a szokatlanul rossz napjukra virradt ungváriak felett. A mérkőzés gól­jait Ijjász 2, Jávor 2, és Polcz II. lőtték. Sz-­KAC—M.DVTK 2:0 (1:0) Az ózdi csapat megsínylette a visszavonulás gondolatával foglal­kozó Felvidéki hiányát s nagy meglepetésre vereséget szenvedett Kassán. A vezető gólt a 4­1. perc­ben Páter szerezte, meg kapu előtti kavarodásból. Szünet után kiállí­tották Zentait, majd Anocskait, akik kezesét vétettek. A győztes gólt a kassai Kiss szerezte meg. Északi amatőr mérkőzések eredményei Az amatőrök vasárnapi fordulójá­ban mindenütt az esélyesek győztek. MÁV SAC—MMTE 2:1 (1:1). Az újhelyi vasutasok Miskolcon szép já­tékban megérdemelten győztek. A gó­lokat Kun, Tiszolczy III., illetve Gunda lőtték. A. MÁVAG—MVSC II. 2:1 (1:1). Népkerti pálya, vezette Schramkó. Az Albert-telepi együttes pompás táma­dásai és összjátéka szép, megérde­melt győzelmet eredményezett a kissé széteső MVSC II. ellen. A gólo­kat Princz, Marczinaskó, illetve Esz­­tojka lőtték. M­ DVTK II.—SBTK 6:0 (1:0). Ózd, vezette Huszár. Góllövők: Pa­­kots III. (2), Kálnai (2), Csanya, Krecsmárik. Kitűnt Maróthi, Kálnai, illetve Fechbauch és Salamon. Az SBTK kapuját a 45 éves Fechbauch edző védte. Az ETK—PTK amatőr bajnoki mérkőzés elmaradt, miután az egri csapat nem utazott le. FOTE—DiMÁVAG III. 3:1 (3:0). Farkaslyuk, vezette Mészáros. Gól­lövők: Magócs, Sződi, Vaszy, illetve Lőhrik. A FOTE megérdemelten győ­zött. A játékvezető a második félidő 1 .percében Pap DiMÁVAG játékost kiállította. Kitűntek: Szittya, Magócs, Sződi, illetve Pribelszky. SPORTHÍREK Megmutatta igazi erejét Erdély labdarúgása. Vasárnap Kolozsvárott játszott a Ferencváros, mely ellen a legjobb erdélyi játékosok küzdöttek igen szépen és ami a legfontosabb, igen eredményesen. Végeredményben az erdélyi válogatott 6:2 (3:1) arány­ban győzte le a Ferencvárost. NB II, eredmények: MÁVAG—DV­SC 2:1 (1:1). A forduló legnagyobb SoAhUCHI Nagy érdeklődés előzi meg Könyves Tóth Erzsi mis­kolci vendégjátékát A miskolci színházkedvelő közön­ség számára mindig ünnepet jelent Könyves Tóth Erzsi miskolci vendég­­szereplése. Könyves Tóth Erzsi finom és tisztult művészete a­ leg­nehezebb művészi feladatokat is brit­liáns könnyedséggel oldja meg. Lé­­lekábrázolása mindig őszinte és min­dig mélységesen emberi. A Feketeszárú cseresznye izzó le­vegőben lejátszódó eseményei alkal­mat is adnak rá, hogy Könyves Tóth Erzsi csillogtassa művészetét. Vele együtt a miskolci színészek legjobb­jai szerepelnek a darabban. A női fő­szerepeket Halassy Mariska és Al­­mássy Ágnes játszák, míg a férfi főszerepet vitéz Bánky Róbert, a színház kitűnő igazgatója játsza. Rajta kívül csaknem minden férfi­­tagja szerepel a színháznak. A Feketeszárú cseresznye holnap­tól kerül színre. A mai­­előadáson a Tokai aszú folytatja miskolci siker­­sorozatát. A SZÍNHÁZ MŰSORA: Hétfőn este 8 órakor: Gyurkovits fiúk B. bérlet. Kedden este 8 órakor: Tokaji aszú. Szerdán este 8 órakor: Könyves Tóth Erzsi vendégfelléptével Fekete­­szárú cseresznye, B. bérlet. 7 meglepetése. Ganz—BVSC 3:0 (1:0), LAFC—T. Előre 8:0 (3:0), SSE— Mátészalka 8:1 (7:0). ÉLASz I. osztály Bükkvidéki csoport MÁV SAC4 4 — — 10: 18 A. MÁVAG4 3 — 112: 66 FOTE4 2 1 1 6: 45 PTK II.2 2 — — 12: 14 DJMÁVAG III.4 2 — 216: 94 MVSC II.4 1 1 2 5: 83 DVTK II.3 1 — 2 9:102 MMTE2 1 — 2 5: 92 BTK2 — — 2 3: 7—­ SBTK4 — — 4 4:27— Miskolc thj. város polgármesterétől. 37.943—1940. ki. szám. Tárgy: Sertés- és zsír­szállítási igazolvány kiadásának korláto­­­zása. HIRDETMÉNY. A m. kir. földművelésügyi minisz­ter úr 206.073—IX. A. 2—1940. sz. rendelete alapján sertésnek és zsír­nak (sertészsír, sertésháj, zsírsza­­lonna) Miskolc thj. város területéről való kiszállítására a szállítási igazol­ványok kiadását 1940. évi október hó 31-ig bezárólag beszüntetem. Ezen rendelkezésemtől eltérést csak igen méltányos és indokolt ese­tekben engedélyezek. Az esetek el­bírálását a közélelmezési ügyosztály vezetőjére ruházom. Figyelmeztetem az érdekelteket, hogy sertésnek és zsírnak szállítási igazolvány nélkül való szállítása a m. kir. földművelésügyi miniszter úr 152.900—1940. F. M. sz. rendelete 18. § 8. pontja szerint kihágásnak minő­sül és súlyos büntetést von maga után. Miskolc, 1940 október hó 11-én. Dr. Fekete Bertalan s. k.­­ polgármester.