Magyar Jövő, 1939. október-december (21. évfolyam, 224-297. szám)

1939-10-31 / 248. szám

Kedd, 1939. évi október hó 31. MaGVAPJOvO FILM A menekülő élet. Francia remek­mű, melynek főszereplői három vi­lághírű nagy francia filmszínész játssza: Jean Gabin, Michele Mor­gan és Pierre Renoir. URANIA Ma premier A menekülő élet A Heardy család második esete: Csak egyszer vagy fiatal. A Heardy sorozat filmjei minden réteget meg­hódítanak. A népszerű család ka­landjai elsőrangú szórakozást nyúj­tanak. Legújabb kaland: „Csak egy­szer vagy fiatal“, egyszerű, őszinte, emberi történet. A kísérőfilm, az „Aranyrablók“­ rendkívül izgalmas banditafilm. Mától csütörtökig a Corsóban. CORSO Csütörtökig! CSAK EGYSZER VAGY FIATAL KORONA Ma utoljára Hotel Imperial Robert Koch rekordbevétele. Míg a franciákés Harry Baur el­vesztette népszerűségét, addig — úgy látszik — Emil Janningsnak, a németek nagy színészének népszerű­sége törhetetlen. Eddig a maximá­lis filmbevétel Németország terüle­tén négymillió márka volt. Ezt a bevételt a Hazatér­és című filmmel érték el. Robert Koch című film ezt a bevételt is túlszárnyalja, ameny­­nyiben ötmillió márka bevétellel számolnak ennél a filmnél. Az egész magyar filmprodukció évi gyártá­si költsége kevesebb, mint ennek az egy német filmnek a bevétele. Egyébként a Tobis filmvállalat most készült el a nagy Sudermann regénnyel, amelynek c­íme: Utazás Thilsitbe. A filmet Veit Harlan ren­dezte. Egész Amerika felfigyel arra az őszinte hangra, amellyel Elsa Maxwell a fiatal ame­rikai lányok életéről leplezetlenül és biztos ítélettel megírta „Hotel For Women“ című regényét. Először nagy felzúdulást, hírlapi csatákat, okozott, később már csak azt szá­molták, mikor éri el a könyv a mil­liós példányszámot. Ma már azon is túl, a megfilmesített regény új sikeréről és a filmverzió 12 sztárjá­ról beszélnek azok, akik nem tud­nak, vagy nem akarnak napirendre térni Elsa Maxwell alkotása felett, mert millió és millió lány sorsáért, jövőjéért szállt síkra ez a könyv, egész generáció fiataságának volt segítségére a felszabadulásban, a fiatal leányok jogainak kiterjeszté­sében. A film címe: „Asszonyok szállodája“ lett és főszereplői kö­zött az új sztár, Linda Darnell mel­lett személyesen fellép a szerző, El­sa Maxwell is. Amerikai filmsikerek Budapesten. A szép sikerrel induló magyar filmek mellett az amerikai film­gyártás is büszkélkedhetik olyan al­kotásokkal, amelyek a főváros kö­zönségének figyelmét magukra irá­nyították és hetekig uralták a bu­dapesti úgynevezett elsőhetes film­színházak műsorát. Elisabeth Berg­­ner világhírű filmje, A szerelem tolvaja öt hétig futott a legelőke­lőbb közönség előtt a Corsa mozgó­ban és a fővárosi lapok kritikái szo­katlan elismeréssel és méltatással adóztak ennek a valóban rendkívüli érdekes és témájában újszerű pro­ dukciónak. Az elismerés természete­sen elsősorban Bergnernek szólt, aki csodálatos átéléssel érzékeltette a­­ két különböző szerep minden árnya­latát. Hatalmas sikert aratott a Royal Apollóban a magyar tárgyú I Hotel Imperiál, amely a magyar katona bátorságát és hősiességét­­ glorifikálja. A kritikák különösen azt az élethűséget és az amerikai filmgyártásban szokatlan pontossá­got méltányolják, amellyel a film rendezője a harctéri jelenteket, a magyar egyenruhákat rekonstruál­ta. Igen erős hatást gyakorolt a né­zőkre a magyar huszárok lembergi bevonulása alkalmából aláfestő ze­néül alkalmazott Rákóczi induló. Kiosztották a Csallóközben az elhagyott cseh telepes birtokokat Komárom, október 30 A Csallóközben és a Kis-Alföldön elhagyott cseh-morva telepes bir­tokokat most osztják ki. Mintegy ötezer földigénylő jelentkezett. A jelentkezők személyének és ráter­mettségének gondos megvizsgálása után háromezerötszáz igénylő ju­tott földhöz. Ezek között kétszáz­nyolcvanöt vitézi címre jogosult. A földek kiosztása és tulajdonba bo­csátása most folyik. (MTI) Gólzápor Perecesen Pereces—Beregszász 8:0 (4:0) Állandó perecesi fölény jellemezte­­ a mérkőzést. Beregszász ritkán ju­tott szóhoz, csatársoruk akkor is na­gyon tehetetlennek bizonyult. Pere­ces a 6. percban szerzi meg a veze­tést Fenyves révén. 1:0. A 12. perc­­■ ben Turbéki eredményes. 2:0. A 30. percben Nádas 25 méterről ereszt meg egy bombát — szép gól volt. 3:0.­­ A félidő utolsó gólját Turbéki lövi a 38. percben. 4:0.­­ A második félidőben kicsit lany­hul a perecesi nyomás, de Bereg­szász csatárai nem tudják kihasz­nálni a helyzetet. A 27. percben Mo­nostori szabarúgása hálóba talál. 5:0. A 29. percben Fenyves lő gólt. 6:0. A 40. percben 11-es Beregszász ellen, Monostori berúgja. 7:0. A 45. percben Glas egy öngóllal állítja be a végeredményt. 8:0. A Beregszász a perecesi gólokkal már az 53. ka­pott gólnál tart. Kitűnt: Tátrai, Monostori, Turbé- I­ki, illetve Megyeri és Gyürék. DiMAVAG —Flüekl:0 (0:0'T Fülek ez alkalommal is hű maradt hírhedt nevéhez — botrányos jele­netek miatt Török játékvezető kény­telen volt lefújni a mérkőzést. A Di­MÁVAG nem mozgott a pályán ki­elégítően, fölénye nem volt meg­győző. Igaz, hogy a füleki védelem nagyszerűen tartotta magát. Vatta­kozó szerencsével eseménytelenül telt el a félidő. Szünet után lendületesebb a játék. A DiMAVAG lényegesen erősebb iramot diktál, egymásután vezeti a támadásokat a füleki kapu ellen , egyelőre azonban eredménytelenül. A 2. percben kitör a botrány. Mé­száros lövése a kapu sarkában akad meg, a játékvezető — a partjelző megkérdezése után — gólt ítél. 1:0. A füleki közönség azonban nem tud belenyugodni az ítéletbe, berohan a pályára és tumultuózus jelenetek után egy néző megütötte az egyik partjelzőt. A játékvezető ezek után a mérkőzést lefújta. Jó volt: Felföldi, Fazekas, Barna, illetőleg Hankó, Pokorny, rúgja. A hangulat egyre izzóbb, úgy, hogy a játékvezető lefújta a mérkőzést. Zsengellért közben beszállították a kórházba, majd hazavitték Buda­pestre. A röntgenvizsgálat szerint lábtörésnél nem vált szét a két csontrész. DiMAVAG II.-MVSC 3:1 (2:1) Izgalmas mérkőzés, helyenként durvaságokkal tarkítva. A diósgyő­riek megérdemelten győztek, de a vasutasokat kicsit nyomta a balsze­rencse is. Gól­lövő Teleki (3, kettőt 11-esből), illetőleg Losonczi. A játék­vezető Gáspárt, illetve B­rgert kiál­lította. Lábát törte Zsengellér Újpest—Kassa 1 0 (0:0) Hihetetlenül izgalmas és botrá­nyos jelenetek között a II. félidő 10. percében félbeszakadt a mérkőzés Kassán. Az I. félidő 20. percében Zsengellér a 16-os vonal tájékán for­dulásból balszélre akart adni egy labdát, Takács szintén meg akarta kaparintani, egyszerre csak nagy re­csegés hallatszott és Zsengellét jaj­gatva elterült. Szerencsétlen dolog, de szándékosság nem volt benne. A II. félidő csak 10 izgalmas, csú­nya percig tartott, huzakodással, botránnyal, verekedéssel a nézők között, mert a bíró 11-est ítélt a kaso­c­saiak ellen. A 11-est Kállai be is Kassai Törekvés—MMTE 3:1 (2:0) Zubogó eső, felázott pálya — a mérkőzést mindennek lehet nevezni, csak reálisnak nem. A gólokat Pok­­lemba, Pollák, Ghimniczky, illetőleg Kovács lőtték. Felfüggesztették a KAC, Füleki TC és Komáromi FC pályaválasztási jogát Gidófalvy Pál dr., az MLSz kor­mánybiztosa közli: Az október 29-én KAC—Újpest FC, Komáromi TC— Tokodi VSC és a Fülek TC—Diós­győri MÁVAG NB, illetőleg NBB mérkőzéseken előfordult botrányok miatt a KAC, a Komáromi FC és a Füleki TC pályaválasztási jogát a mérkőzés ügyében hozandó ítéletig felfüggesztem. A KAC—Újpest NB mérkőzésen történt Zsengellér Gyula játékosnak lábtörése kivizsgálásáig Takács KAC játékos játékjogát fel­függesztem. SPORTHÍREK Id. Gerevich Aladár Kun József­­utcai vívóhelyiségében már élénk vívóélet folyik. A terem látogatói serényen dolgoznak, hogy a nyári szünet után képességeiket vissza­nyerjék és tudásban fejlődve, részt­­vehessenek a közeli versenyeken és Miskolc színeinek a múlt diadalai­hoz híven ismét dicsőségeket szer­ez­­zenek. A KISOK diákvívói már ok­tóber eleje óta dolgoznak, ugyan­olyan szorgalmasak a TÉBE vívó­csapatának tagjai is. November 1-én a miskolci joghallgatók vívói is megkezdik tréningjeiket. Gerevich Aladár mester december közepén nagyszabású tőr- és kardversenyt fog rendezni a miskolci vívósport emelésére és ebbe igyekezni fog kas­sai vívókat is bekapcsolni. Vivona­ .■■I­­ Radványinál Linóleumok Szőnyegek Függönyök Paplanok r Agygarniturák Szövegek Selymek Vásznak és sok százféle más cikk nagyon olcsó árban Radványinál Telefon 14—49. sz­ pok hétfő, szerda, péntek délután 4 órától 8 óráig. Gyermektorna szer­da és péntek délután 3 órától 4-ig. Az NB eredményei: Ferencváros— Haldás 4:1, Hungária—Elektromos 5:0, Kispest—Taxisok 6:0, Törekvés— Szolnok 4:1, Szeged—Nemzeti 5:4, Bocskai—Gamma 3:2. NBB eredmények a felvidéki cso­portban. Eldöntetlenül végződött a nagy forduló — BSzKRT—SalBTC 3:3 (1:1), Ungvár—Nyíregyháza 2:0, LSE—KSC 10:2, Ózd—Losonc 4:2, SK Rusj—DVSC 2:1, B. Vasutas—Mun­kács 3:0. Az ÉLAS egyéb eredményei. I. osz­tály: HVSE—SalBTC II. 1:0, PRV SE-BSE 2:0. — H. osztály: A J. Le­­hel—HVSE II., BPÜSE II.—Losonci Vasutas, ETE II.—Recski TK és a DJ MÁVAG II.—Perecesi TK II. mér­kőzések elmaradtak. OMOK—Előre SC 4:2, MVSC II.-BTK 9:1, NOSE­­MLK 2:1. Miskolc thj. város adóhivatalától, 20.780/vah. 1939. sz. Hirdetmény a házbérvallomási ivek beadása tárgyában. Az 1927. évi Áll. P. M. számú ren­delet, Ut 12­. §-a értelmében a ház tényleges birtokosa, vagy annak meghatalmazottja november hó 30-ig a ház nyersbérjövdelméről, il­letőleg bérbeadás hiányában a ház haszonértékéről a városi adóhiva­talnál bevallást köteles adni. A szükséges nyomtatványok a városi adóhivatal birtoknyilván­­t­artó ügyosztályánál (Kálvin u. 4.) a hivatalos órák alatt szerezhe­tők be. A bevallás elmulasztása a kive­tett házadó 5 százalékos,­­illetőleg 10 százalékos bírságát vonja maga után. Miskolc, 1939 október 28. Kasza sk. hiyatalfőuök.