Modellezés, 1986 (28. évfolyam, 1-12. szám)

1986. január / 1. szám

TISZTELETTEL EMLÉKEZÜNK Egy csodálatos emberrel, egy kétlábon járó legendá­val lettünk örökre és pótolhatatlanul szegényebbek. Amilyen világhíres személyiség volt, olyan szerény és kedves, mindenkihez figyelmes, igazi szeretetreméltó katona, sportember és nevelő volt. Csak a féltett hazát veszélyeztető fenyegetések tud­nak sziklaszilárd jellemű embereket úgy megedzeni, mint őt, a mindenki által tisztelt nagy Hőst. Minde­ne volt a repülés. Így lett a legjobbak között az első, az örök példakép! A fiatalokért rajongott. Több al­kalommal járt hazánkban és minden alkalommal szí­vesen vártuk kedves vendégként. Egy látogatása alkal­mával mondotta: „Szeretettel és türelemmel foglalkoz­zanak a modellező fiatalokkal, mert ők képezik a re­pülőutánpótlás alapjait!” 1985 novemberében röpítették világgá a távirati irodák a szomorú hírt. Elhunyt A. I. Pokriskin repülő­­marsall (szül.: 1913. március 6.), a II. világháború le­gendás hírű vadászpilótája, a Szovjetunió háromszoros Hőse, a szovjet testvérszervezetünk, a DOSZAAF KB nyugállományú elnöke. Felejthetetlen emlékét tisztelettel megőrizzük! K­étségtelen, a legnépszerűbb sportág a veszprémi Alumíniumipari Vegyipari és Híradástechnikai Szakközépiskolában a repülőmodellezés. A ,,B” típusú klub 1972-ben alakult, jelenleg 43 (ebből 12 felnőtt) versenyzője van. Nem utolsó szempont: több mint 300 pártoló tag se­gíti a sportolókat a felkészülésben, a versenyeken és persze anyagilag. Ez nem megvetendő, hiszen jelentős az anyagköltségük. Az önzetlen segítők évente 18 ezer forinttal gazdagítják a közös kasszát. Társaik mindezt szép eredményekkel hálálják meg. A klub tagjai öt évvel ezelőtt voltak a csúcson, igaz, akkor jobbak is voltak a körülményeik. A megyei szintű ver­senyeken több kategóriában szerezték meg az egyéni és csapatelsőbbséget, a Dunántúl-bajnokságról, a Bányász Ku­páról, az országos bajnokságokról is el­hozták az aranyérmet. Pekker István az országos bajnokságon gumimotoros kate­góriában 1983-ban győzött, Takács Ta­más harmadik lett. Nem szabad elfelej­teni, hogy a középiskolások együtt ver­senyeznek a felnőttekkel. Abban az év­ben az öt kategóriában építő klub má­sodszor vette át a kiválóaknak járó cí­met. (Hajómodellekkel is foglalkoznak, de ezekből csak egy-két darab épül évente.) Ebben a tanévben, ’84 őszén, a Bányász Kupán a csapat az ötödik helyen vég­zett. Sokan egyénileg szerepeltek jól. Mit hoz a fiatalítás? Tavasszal (1985) a városi bajnokságon három kategóriában öt dobogós helye­zést szereztek. A megyei bajnokságon szállítási nehézségek miatt csak rádió­irányítású gépekkel indultak. Érdekes­ség, hogy a 640 diákot oktató iskola igazgatója, Erdősi László — aki 15 éve modellezik együtt tanítványaival —, első helyen végzett László Lajos, a klub tit­kára és Licsák Károly, az iskola volt tanulója előtt. — Míg nem vezették be a szabad szom­batokat, jobban itt maradtak a gyerekek a kollégiumban, aktívabb volt a társa­ság — mondja László Lajos klubtitkár. — Munkánkat nehezíti, hogy nem kap­tunk például autót a megyei versenyre. Csökkent az edzések száma is, mert Berhida és Pét közötti rétre — 25 kilo­méterre van Veszprémtől — nem mehe­tünk ki busszal, kezünkben a gépekkel. Jelenleg Vilma-pusztára járunk ki ed­zeni. A megváltozott körülmények azért nem szegik kedvünket, de hát szűkül­tek a lehetőségek. Pintér Huba is a lelkes modellépítők közé tartozik. — Az úttörőházban kezdtem, itt foly­tattam a modellezést — mondja a má­sodik osztályos fiú, aki a városi baj­nokságon az előkelő harmadik helyezést szerezte meg. — Érdekel a gépek szer­kezete, ezért is építettem meg a „Só­hajt”, legalább 150 óra alatt... A szak­körnek jelenleg 200 repülőmodellje van. A klubban hétfőn tartunk foglalkozást, de akinek kedve van, bármelyik nap dolgozhat. Szentesen, a júliusi országos bajnoksá­gon tisztesen helytállt az erősen megfia­talított csapat, ősszel mindhárom kate­góriában indultak a Bányász Kupán. Itt a legjobb eredményt Nagy László sze­rezte meg, negyedik helyen végzett gu­mimotoros kategóriában. Egy ponttal maradt el a harmadik helyezettől . . . Csapatuk összetettben 20 pont híján nem állhatott fel a dobogóra. A téli hónapokban tovább építik a rá­dióirányítású modelljeiket, s szeretnének a területi versenyekre is eljutni a jövő­ben, mivel a megyében nem találnak legyőzőre . . . MÁTÉTELKI ANDRÁS Edzés előtti pillanatok László Lajos klubtitkár magyaráz Takács Róbertnek