Napi Magyarország, 1998. március (2. évfolyam, 51-76. szám)

1998-03-02 / 51. szám

1998. március 2., hétfő* ballszurkolónak. Pontosítanék: a magyar futball szurkolójának... Mostantól bizonyos, neki a meccsre járás sem egyszerű fel­adat, főként úgy, hogy a közleke­dési vállalat által előírt fizikai licensznek is meg kell felelnie. Mert nem úgy megy az, hogy fel­pattanunk a villamosra, a stadion­nál meg le. A Határ úti végállomá­son például egyetlen kocsiból álló „szerelvény” próbálkozott több mint kétszáz drukker fuvarozásá­val. Persze, hogy nem fért fel min­denki egyszerre, tehát valahogy érvényt kellett szerezni az akarat­nak. Egyértelmű a helyzet akkor, ha valaki gyorsabban fut, és a lök­dösődésben jobban használja ki testi erejét. Vagy ha több évtizedes rutinnal furakszik... Zűrös pedig akkor, ha az ellenfél szurkolói is ki akarnak menni a pályára. Olyan­kor bizony jöhet a verekedés. Mert verekedni­­ kell... Az ilyen utazás előnye, hogy nem kell kapaszkodni, igaz, le­vegőhöz is nehezen jut az em­ber. A megérkezés után - jó ma­gyar szokás szerint néhány perc­cel a kezdés előtt - még egy ne­héz feladat megoldása szüksé­ges: be kell jutni a kerítésen bé­nák még ilyenek, simán megy, hál’ istennek, az újságírónak is. De mit csináljon a „mezei” drukker, ha nincs nyitva a pénz­tár? Márpedig Kispesten most megesett, hogy két perccel a Diósgyőr elleni bajnoki előtt több százan ácsingóztak a pénz­táraknál jegyre várva - s nem az óriási érdeklődésre való tekin­tettel. Akik bejutottak, azokra még egy próbatétel várt. Meg kellett nézniük a mécs­esét... Ami az első félidőben egyéb­ként nem is volt olyan nehéz. A vezetők által is elismerten több tízmillióért megerősített Kispest Bárányos Zsolt tizennyolc mé­teres lövése révén a 15. percben szerzett előnyt, amit a román lé­giós, Florin Calin emeléssel nö­velt a 29.-ben. Az egy-két érin­tős támadásvezetés is sikerült néhányszor a hazaiaknak, csak azt nem lehetett érteni, mire (vagy kire) gondolt az a fanati­kus, aki 2-0-nál megállapította: „Bárányos, te olyan vagy, ami­lyen szoktál lenni.” Esetleg arra a tehetségre, aki a félpályán „akszikkal” dekázgat, vagy arra a focistára, akinek beadása a ka­pu mögötti bitumenes tengópá­­lyán volt „ászértékű”. Végül is mindegy, a lényeg akkor az volt, hogy a Kispest vezetett a szünet előtt két góllal is, és is­mét esélye volt, hogy nyerjen egy meccset. Az igazsághoz hozzátartozik a Diósgyőr formája is. A vendégek erejéből a második játékrészben ugyan szépítésre futotta - Kiser adott kötényt Vezérnek a 85. perc­ben -, de nagyobb gólszerzési le­hetőségük sem előtte, sem utána nem volt. Tornyi Barnabás, a DFC edzője tűrhetetlennek minő­sítette csapata első félidei teljesít­ményét, de haragudni nem tudott játékosaira. Inkább sajnálta őket, Komora Imre meg csókolgatta az övéit. A kispesti klubigazgató­edző az öltözőfolyosón úgy csim­paszkodott Mátyus János hátvéd nyakába, mintha bajnokságot nyertek volna. A diósgyőriek né­hány méterrel arrébb a karhata­lom igazságérzetéről tartottak kiselőadást, miszerint hogyan le­hetséges az, hogy a stadion felé menet a kispestiek petárdát dob­hatnak szurkolóik buszába, ame­lyet a parkolóba érve még össze is törnek. Ráadásul a meccs után a rohamosztag nem a pályára özönlő, a vendégszektorban tar­tózkodókat hergelő hazaiakat te­reli vissza, hanem az övéiket „könnygázozza”. Arról azonban már nem tud­hatnak, hogy a villamoson két honvédos kötözködött egy diós­győrivel. Ütésváltás nem történt, ám épp a legjobbkor értek a „pajzsosok” a megállóhoz, ami­kor egy nyugdíjas bácsika jelen­tette, hogy bizony itt komoly ve­rekedés volt. A motozás után a diósgyőrieket leszállították, és rendőri kísérettel gyalogoltak a metróig. Mert hazafelé az út egyedül veszélyes. Odafelé is... Nemes Károly Zalaegerszegen magára húzta üldözőit a Győr Hazafelé az út veszélyes Néhány meglepetéssel folytatódott a labdarúgó NB I-es bajnok­ság. Az élre a Zalaegerszeg győzelme kívánkozik, hiszen az ősz sikercsapata, a tabellát vezető Győr ellen ért el biztos sikert. Ez­zel egy csapásra szorosabb lett az élmezőny, mert bár - ugyan­csak meglepetésre - az Újpest döntetlent játszott Tiszakécskén, egy pontra megközelítette a győrieket. Mindez a hazai pályán a sereghajtó Stadlert legyőző Vasasnak kedvezett a legjobban, két vetélytársához is közelebb tudott lépni. Az akasztói együttes egy­re kilátástalanabb helyzetbe sodródik, mint ahogy nincs mit iri­gyelni a Békéscsabán sem, amely otthon kapott ki a Gázszertől, és kieső helyre csúszott. Elmozdult viszont onnan a Kispest a masszív Diósgyőr legyőzésével, a vendégek a Vác és a Debrecen győzelme miatt két helyet is visszazuhantak a tabellán. A bajno­ki cím védője, az MTK Székesfehérvárra látogatott, ahol bár több helyzetet dolgozott ki, mint a házigazda, meg kellett eléged­nie a döntetlennel, különösen úgy, hogy kiállítások miatt a hajrában kilenc embere maradt a pályán. Csertői (fehérben) lendületet adott a kispesti támadásoknak Fotó: Nagy Béla Mosolygós angyalföldi délután Lehet, hogy visszalép a Stadler? Stadler úr szívélyesen mosolyog. Most még lehet, hiszen a meccs el sem kezdődött, ergo az állás döntetlen, ami a Fáy utcában nem is rossz eredmény. Stadler úr később is mosolyog. Egy félidő már lezajlott, gól nem esett, tehát van miért mosolyognia, ez a Fáy utcában egyre bizta­tóbb eredmény. Igaz, a nevét viselő csapat vé­gig csak védekezett, talán ha egyszer jutott el a Vasas tizenhatosáig, ahol az elöl bóklászó akasztói csatártól a hazai védők úgy vették el a labdát, mint a nagyok szokták a grundon a megszeppent kisgyerektől. Persze, ettől az angyalföldi csapat hívei cseppet sem nyugodtak meg, számukra a dön­tetlen felérne egy kisebb katasztrófával. A frissen megjelent újdonság, a Vasas Krónika szerint a játékosok többsége a bajnoki cím megkaparintását sem tartja lehetetlennek, eh­hez viszont az ősszel egyetlen győzelmet ara­tó, „magabiztosan” sereghajtó Stadlert illene legyőzni, elvégre ha az utolsót nem verik meg, akkor kit?... Ráadásul, mintha meg len­nének átkozva: Mónos, majd Galaschek, utóbbi kétszer is, hatalmas ziccert hagyott ki, s a Vasas ettől szemlátomást görcsössé vált. Különösen Galaschek második helyzete lát­szott elhibázhatatlannak, nyolc méterre a ka­putól nyugodtan levehette a labdát, érdeklőd­hetett Kiri kapustól a hogyléte felől, megkér­dezhette, hova kéri a gólt, aztán ballal a kapu mellé durrantott. Mivel ez a félidő utolsó percében történt, Stadler úr valóban okkal mosolyoghatott, mi­közben a VIP-terem vendégszeretetét élvezte. Parolázott a jelen lévő Kovács Attilával, az MLSZ elnökétől csupán öt-hat méternyire ülő Bodnár Györggyel is, valamilyen okból a két ellenfél ugyanarra a mérkőzésre volt kíván­csi. Magától adódott a kérdés Bodnár György felé, mit szól a tv2 békésen forgató stábjához, mire ő megvonta a vállát: - Semmit. Ma és holnap este is megnézem az összefoglalókat, aztán hétfőn feljelentem az MLSZ-t és a televíziós társaságot is. Az ilyen perek gyorsan lezajlanak, szerintem ne­héz vitatni, hogy a jog ma még mindenféle­képpen a Football Duo Kft.-t illeti meg, ha az engedélye nélkül adnak egyetlen percet is, az közönséges lopásnak számít. És ő is mosolygott. A Vasas szurkolói pedig ünnepléshez fog­tak, ugyanis a második félidő derekán Hámo­ri két védő között elesett, és a közelben álló Pillér büntetőt ítélt. Galaschek ezúttal ponto­san célzott, s látszott, a Stadler ezzel fel is ad­ta. Hámori azért a biztonság kedvéért egy okos góllal bebiztosította a győzelmet, s a hátralévő több mint negyedóra már csupán formalitásnak számított. Stadler úr mosolyog. Igaz, már csak udva­riasan. Aztán váratlanul megjegyzi, hogy vár néhány fordulót, s ha csapata helyzete re­ménytelenné válik, felszámolja a futballt Akasztón, és visszalép a bajnokságtól. Úgy tűnik, komolyan gondolja. És ezen senki sem mosolyog. P. Gy. L. Az NB I/B mérkőzései Soproni FAC-Pécs 1-0 (0-0), Salgótarján-Tiszaújváros 2-1 (1-0), Érd-Komló 2-0 (2-0) Csepel-Kecskemét 1-0 (0-0), Paks-Dunaferr SE 2-0 (1-0), Tiszavasvári-Szeged Dór. 1-2 (0-1), Szolnok-Nyíregy­háza 0-0, Kaba Hajdúsz.-Matáv Sopron 0-0, Rákóczi-Ill. ker. FC 3-2 (3-2). A Nagykanizsa-Dorog mér­kőzés a pálya használhatat­lansága miatt elmaradt, és május 13-án játsszák le A 18. forduló eredményei Vác-Haladás 2-0 (0-0). Vác, 3500 néző. V.: Bede. Gólszerzők: Fü­le (61., 11-esből), Schwarcz (80.). Vasas-Stadler 2-0 (0-0). Fáy utca, 6000 néző. V.: Pillér. Gólszer­zők: Galaschek (68., 11-esből), Hámori (72.). Kispest-Diósgyőr 2-1 (2-0). Bozsik-stadion, 6000 néző. V.: Vad. Gólszerzők: Bárányos (16.), Calin (28.), illetve Kiser (86.). Debrecen-BVSC 2-1 (1-1). Debrecen, 10 000 néző. V: Hanyecz. Gólszerzők: Ilea (45.), Szanyó (66.), illetve Csordás (15.). Békéscsaba-Gázszer 1-2 (1-2). Békéscsaba, 6000 néző. V.: Cserna. Gólszerzők: Fülöp Z. (2.), illetve Árki (20.), Földes (4.). Zalaegerszeg-Győr 4-2 (1-1). Zalaegerszeg, 13 000 néző. V.: Tóth V. Gólszerzők: Arany (43.), Kámán (58., 72., a másodikat 11-es­­ből), Sebők (65.), illetve Mracskó (39.), Csató S. (90.). Tiszakécske-Újpest 0-0. Tiszakécske, 8500 néző. V.: Arany. Videoton-MTK 0-0. Székesfehérvár, 5000 néző. V.: Vágner. A Ferencváros-Siófok mérkőzést ma játsszák 18.45 órakor. Az NB I állása 1. Győr 18 11 5 2 27-15 38 2. Újpest 18 11 4 3 32-16 37 3. Vasas 18 11 2 5 36-26 35 4. MTK 18 10 4 4 35-18 34 5. Ferencváros 17 9 4 4 31-21 31 6. Vác 18 9 3 6 27-29 30 7. DVSC 18 8 4 6 28-21 28 8. Diósgyőr 18 8 3 7 26-17 27 9. Gázszer 18 5 9 4 29-21 24 10. ZTE 18 7 3 8 34-29 24 11. BVSC 18 6 6 6 25-25 24 12. Videoton 18 5 6 7 27-23 21 13. Haladás 18 5 4 9 24-29 19 14. Siófok 17 5 2 10 17-23 17 15. Tiszakécske 18 4 5 9 23-43 17 16. Kispest 18 5 1 12 17-33 16 17. Békéscsaba 18 4 410 13-36 16 18. Stadler 18 1 512 11-37 8 Sport Lassítás A világ egyik legjobb találmánya. Az ember ül a képernyő előtt, és szép lassan, kikockázva visszanézhet min­dent, amit a pályán lévőknek egy szem­­villanás, vagy annak is csak a töredéke alatt kell eldönteniük. Igaz, a lassítás a magyar futball esetében olykor zava­rokat kelthet, mert időnként nem tud­ni, élőképet vagy kockázást láthatunk, annyira egybeeshet a játék iramával. Ennek megfelelően élvezhettük a technika előnyét és hátrányát a Videoton- MTK megtekintése közben is. Hol élénkebb, hol öregurasabb tem­póban kergették a labdát a játékosok, ezúttal szó szerint, mert sokáig egyik csapat sem volt képes megőrizni, ezért aztán szüntelenül csatázni kellett érte. Talán akad, aki ezt a látványt élvezi, ne firtassuk. Felemásan szolgálta a lassítás egyet­len világbajnoki részvevőnk, Vágner já­tékvezető tevékenységének elbírálását is. Minden egyes ítélete ült, ám vissza­nézve két esetben mégiscsak tévedett. Az első félidőben a Keneseit a pályáról letakarító - az MTK csatára nem is folytathatta a játékot - Szabó még csak lapot sem kapott, holott jól látszott, szándékosan talpalt ellenfele térdére, kevéssel a lefújás előtt viszont Preisinger ártalmatlanabb szabálytalan­ság után mehetett azonnal zuhanyozni. Mindez teljesen világos volt. A ka­rosszékből. Jfa/u MAGYARORSZÁG » 13 A Bundesligából jelentjük Szűcs hibátlanul debütált A labdarúgó Bundesliga 24. fordulója meghozta Szűcs Lajos számára a várva várt pillanatot - az UTE hajdani kapuvédője első alkalommal őrizhette az élen álló Kaiserslautern hálóját. Méghoz­zá sikerrel: a Karlsruhe csatárai nem tudtak gólt rúgni neki. - Rehhagel edző csak a meccs napjának delén közölte velem, hogy az influenzával baj­lódó Reinke helyett én fogok vé­deni - mondta Szűcs, aki azután megbízhatóan látta el feladatát. Nem rajta múlt, hogy a „vörös ördögök” mégis csalódottan hagyták el a játékteret - számta­lan helyzetből csak két kapufát rúgtak, és a biztosan elkönyvelt három pont helyett kénytelenek voltak megelégedni eggyel. A találkozó hősének a Japánból hazatért Guido Buchwald bizo­nyult, a harminchét éves sepre­­gető biztonságot kölcsönzött a KSC védelmének, és a megví­vott párharcoknak több mint kétharmadát megnyerte. A Fritz Walter stadionba ellátogató Franz Beckenbauer csodálkozva jelentette ki: Meglepő, hogy Buchwald milyen erőnléttel ren­delkezik!­­ A német válogatottal 1990- ben világbajnokságot nyert lab­darúgó a következő magyarázat­tal szolgált: Japánban is profi­nak vallottam magam, ennek megfelelően élek és edzek, har­minchét év még nem­ jelent nyugdíjas kort! A Kaiserslautern első számú riválisa, a Bayern München nem használta ki a kínálkozó alkalmat, hogy csökkentse az ötpontos hátrányát, sőt, az Olimpiai stadionban a „bőrnad­­rágosok” kikaptak a Kölntől, és ezzel tovább fojtogatták bajno­ki reményeik lángját. „Ferenc császár” elnök csalódottan álla­pította meg: Vannak napok, amikor semmi sem sikerül! Az első félidőben kihagyott hely­zetekért megbüntetett a sors bennünket. Szünet után minden játékosunk előtt elsötétedett a világ, bajnoki esélyünk rozoga lábakon áll!­­ A gólvadász osztrák Polster hiányát (sárga lapok) a kieséstől remegő Köln odaadó küzdeni tudással egyenlítette ki, és a téli szünet során a Bayerntől kikölcsönzött Münch vezérletével óriási bravúrt ért el: a középpályás előbb bünte­tőt értékesített, majd a bal szél­ről pontosan Azizi fejére tette a labdát, és az iráni idegenlégiós nem hibázott­­ 2-0 a vendégek javára. A találkozót megtekintő Nevio Scala nyugodt lelkiisme­rettel közölheti tanítványaival Dortmundban, hogy a szerda esti Bajnokok Ligája-negyed­­döntőben nem legyőzhetetlen csapat lesz az ellenfél. A Ruhr­­vidéki fekete-sárgák sem büsz­kélkedhettek, odahaza csak 2-2-t játszottak a Bremen ellen. A he­ti kontinentális kupaforduló to­vábbi német résztvevői sem je­leskedtek. A Real Madrid láto­gatását váró Leverkusen annak ellenére sem tudott gólt rúgni az újonc Bielefeldnek, hogy a vendégek az utolsó húsz percet tíz emberrel játszották végig, a bolgár Zafirov piros lapot ka­pott. Az UEFA-kupát védő Schalke ismét „takarékosságá­val” tűnt ki, mindössze egyet­len gólt rúgott Hamburgban. A válogatott Linke fejese után a kék-fehérek gondolatban már az Internazionale-Milan meccsnél jártak, amikor Gravesen harminc méterről be­vette az elbámészkodó Lehmann hálóját. Az 1-1-es döntetlen hízelgő a HSV-nek. Stefan Lázár Eredmények: Kaiserslautem- Karlsruhe 0-0, B. Dortmund- W.Bremen 2-2, Mönchenglad­­bach-Vfb Stuttgart 0-0, Wolfs­­burg-Bochum 0-2, Hamburger SV-Schalke 04 1-1, B. Mün­­chen-1. FC Köln 0-2, B. Lever­­kusen-Armina Bielefeld 0-0, Duisburg-1860 München 0-2. A vasárnapi Hertha-Rostock mér­kőzés eredményét a 14. oldalon olvashatják. Áz élcsoport: 1. Kaiserslautern 53, 2. B. Mün­chen 47, 3. B. Leverkusen 42. A Premier Ligából jelentjük: MU: menny és pokol A Manchester United számára az elmúlt hét megaláztatást és jó hírt is hozott. Szerdán a Ligakupa 5. fordulójában az éllovas klub­nak újból össze kellett mérnie ere­jét a sereghajtó Barnsley-val, mert egy héttel korábban Manchester­ben csak döntetlent sikerült elér­nie. Erre a mérkőzésre Barnsley­­ben került sor, ahol a hazai csapat a szurkolók delíriumos örömére 3-2 arányban legyőzte a nagy hírű manchesterieket, így Barnsley ju­tott tovább a negyeddöntőbe, ahol is kétes értékű jutalom gyanánt a Newcastle együttesével mérkőz­het majd. Ezzel szemben a Manchester United gyakorlatilag bebiztosítot­ta magának a bajnoki címet, ami­kor szombaton kemény küzde­lemben 1 -0-ra legyőzte a Chelsea­­t. A manchesteriek így 11 pontot tudhatnak önmaguk és a második helyezett Blackburn Rovers kö­zött. Elméletileg persze még ez az előny is behozható, ehhez azon­ban arra lenne szükség, hogy az üldözők legtöbb mérkőzésüket megnyerjék, az üldözött pedig csupa döntetlennel vagy vereség­gel zárja az évet. Egyik sem való­színű. Az üldözők közül egyedül az Arsenalnak kell még ebben a fordulóban játszania, mégpedig egy szomszédos északkelet-lon­doni klub, a Westham United el­len. A küzdelem teljesen nyílt, ha­bár papírforma szerint az Arsenal az esélyesebb. De ha sikerül is győznie, a Manchester United még mindig 9 ponttal vezet. Egy másik üldöző, a Liver­pool 2-1-es vereséget szenve­dett Birminghamben, az Aston Villa csapatától. A liverpooliak egyetlen gólját a csapat remek fiatal játékosa, Michael Owen lőtte tizenegyesből, míg Stan Collymore, aki a Liverpoolból ment át az Aston Villához, kettőt rúgott korábbi klubjának. Szerdán a Manchester United Monacóban játszik a Bajnokok Ligája negyeddöntőjében. Har­minc év telt el, mióta a manches­teri csapat ezen a tornán győzött, és Alex Ferguson edző ezúttal úgy érzi, ha csapata szerdán továbbjut, akkor minden esély adott a három évtizeddel ezelőtti fegyvertény megismétlésére. Arséne Wenger, az Arsenal francia edzője, aki ko­rábban a Monacót vezette, abban a helyzetben van, hogy értékes ta­náccsal szolgáljon Fergusonnak. Szerinte a Manchester Unitednek elsősorban az afrikai Victor Ikpeba okozhat majd gondot. Jotischky László Afrikai Egységkupa: Burkina Faso Egyiptom a trónfosztó A hét végén játszották le az Afrikai Egységkupa döntőjét, amelyben a címvédő Dél-Afri­­ka Egyiptommal szemben pró­bált a kontinens legjobbja ma­radni - sikertelenül. Már az ötödik percben veze­tett Egyiptom: Ahmed Hasszán a kezdőkörtől vezetve a labdát, 23 méterről bombázott Baloyi ka­pujába. Még fel sem ocsúdhat­tak a dél-afrikaiak, amikor nyolc perccel később egy szép esvérintőzés végén Tarek Musztafa a hálóba passzolt, és ezzel máris 2-0-ra vezettek a „fáraók”. Ezzel el is dőlt a mér­kőzés, a harmincezer néző nem látott több gólt. A címvédő ezen a mérkőzésen még csak helyze­tig sem jutott el, így Egyiptom győzelme egyetlen pillanatig sem forgott veszélyben. Érde­kesség, hogy szövetségi kapitá­nya, Mohamed el-Gohari az első a torna történetében, aki edző­ként és játékosként is elnyerte az Egységkupát.