Nemzeti Sport, 1908. január-június (6. évfolyam, 1-26. szám)

1908-05-02 / 18. szám

18. szám 23. oldal látszó gólt szépen védett. Pressburger, Goldstein, Szantner, Ep­stein szép játékukkal különösen az első félidőben tűntek ki. MTE-­­nek hibája az, hogy játék alatt összefutnak és minden gól után kapusuk a bírónál reklamál, ezáltal a játék lefolyását állandóan megakasztották. E mérkőzést Zsigmond János (FSC.) vezette pá­ratlan szakértelemmel, szokatlan nagyszámú közönség előtt. M­TE. II.—MIK. II. 4:0, (2:0.) Ha MTE. második csapatán végig­tekintünk, felismerjük benne az ILSZ. bajnokságában vezető egyesületek egyike legjobb játékosait (center és 2 szélső), kiemlitést érdemel MTE. csapatában Lajháry Ernő (álnév), ki a kapuban szép védésével meglepetést keltett. MIK. legjobb embere Fehér volt. Sajó I., Márton, Steffanyi (­MIK.) szépen játszottak. 1. ÁKOS- SZENT-MIHÁLY bajnoki mérkőzését Kőbányai Sport- XV Klubnak feladta. J.SC.—RK.-SZT.-MIHÁLY 2:0, barátságos mérkőzés. H­ÍREK. A Megyeri Sport­ Club e hó 20-án tartott rendes évi köz­gyűlésen elnöknek Bures Gyulát választotta, a nevezett egye­sületben egy gyermekcsapat alakult. — A Magyar Ifjak Körének, mint nyilvános egyesületnek e hó 24-én tartott alakuló közgyűlé­sén elnök Kürschner Sándor, ügyvezető elnök Böhm Kálmán, al­­elnök Ritter József, főtitkár Koltay Ernő lett. Kelet kerületi bajnokság. Kolozsvárt vasárnap volt a Keleti bajnokság őszi for­dulójának utolsó mérkőzése. A Kolozsvári Athletikai Klub mérkőzött a Vasutas Sportklub ellen szép szám­ú közönség előtt. Első félidő 5:1, végeredmény 7:1 a KAK­ javára. Az eredmény igen kedvező a Vasutasok csapatára. Az egész idő alatt kitartó lelkesedéssel játszottak. Jó volt a védelem s a csatároknál is fölcsillan már az összjáték. Rendszeres tré­ning után a Vasutasok csapata olyannyira ki fog fejlődni, hogy a kolozsvári csapatok nem fognak rajta egykönnyen győzedelmet aratni. A játékot az atléták kezdik, támadásaikat azonban a vasutasok kitűnő védelme meghiúsítja. A 10-ik percben ad­ják az atléták első góljukat, melyet szép adogatással egymás után 4-re szaporítanak. A vasutasok lerohanása 11-est ered­ményez, melyet a kapu fölé lőnek, csak 2-ik 11-esüket érvé­nyesíti Szabó góllá. Az utolsó percben gyors leroh­anással adják az atléták 5. góljukat. A 2-ik félidő sokkal változato­sabb, a vasutasok többször veszélyeztetik az ellenfél kapuját. A 14-ik percben 11-esből rúgják az atléták 6. góljukat, a 28. percben Kelemen jobbszélső jó beadása folytán elérik 7. góljukat. Eredmény 7: 1 az Athletikai Klub javára. A játé­kot Kiss Menyhért (,.33.) vezette. A vasutasok csapatában Balázs és Szabó hátvédek, az atlétáknál Jenőffy, Kelemen és Pataky tűntek ki korrekt játékuk által. A Kelet kerületi bajnokság jelenlegi állása: Kolozsvári Athletikai Klub 4 9 2 Kereskedelmi Akadémia 2 12 4 Vasutas Sportklub 0 3 18 Észak kerületi bajnokság, K­ASSÁN, április 26-án kelett volna a Kassai ASE.-nek és az Eperjesi i­VE.-nek az északmagyarországi kér. bajnokságért mérkőzniök. Bár a két egyesület között a múlt év óta fennálló feszült viszony egy erélyes bírónak kiküldését tette volna szüksé­gessé — nem tudni kinek a hibájából — szövetségi bíró egyálta­lában nem jelent meg. Szövetségi bíró hiányában, a két csapat csak barátságos (?) mérkőzésre állott ki, amely azonban inkább öldöklő mészárláshoz hasonlított. Az egész idő alatt nem volt pil­lanat, amikor az ETVE­-nek legalább egy embere nem lett volna kénytelen rúgás, ökölcsapás, harapástól (!) eredő sebesülése miatt legalább egy időre kiállani a játékból. Amit Kalmár KASÉ. és ifj. Bodnár KASÉ. durvaság tekintetében mutattak, az felülmúl minden képzeletet. Kalmár még arra is vetemedett, hogy formálisan fel­pofozta játék közben az ETVE. egyik játékosát. Ha a MLSz. nem fog erélyesen fellépni ezen durvaságok ellen, akkor az ETVE. kénytelen lesz csapatját a KASE.-val való mérkőzéstől egysze­rűen eltiltani. A KASE. durvasága eredményezte azt, hogy sem Kassán, sem Eperjesen intelligens közönség nem néz meg egyetlen football-matchet sem. — Szomorú állapot. —­ A játék lefolyása kü­lönben a következő volt. Az első félidőben, amíg az ETVE­ játé­kosai épek voltak, az ETVE erősen támad, a 3-ik, 23-ik és 33-ik percben gólhoz jut. Ekkorára azonban már tönkre is volt rúgva. A játékidő végén a KASÉ. egy 11-es révén jut gólhoz. Félidő 3:1 ETVE. javára. — A második félidőben az ETVE. csapata már csak becsületből áll ki, mert a KASÉ. durvasága nagyon lehangolta. A KASÉ. két a tizenhatos vonal mellől rúgott szabadrúgás révén két gólhoz jutva, kiegyenlít, majd Stepankó lerohanása folytán a ve­zető gólt szerzi meg, amelyet a másodlik félidő végén az ETVE. kiegyenlít. A bíró ismeretlen okból tíz perccel meghosszabbítja a játékidőt. A KASE, a 48-ik percben, az ETVE, egy 11-es révén az 51-ik percben jut még egy-egy gólhoz. — Eredmény 5:5, eldöntet­len. — Bíró: Salamon Kassai AC.) volt, aki bár sok jóakarattal de kevés erél­lyel és nagyon határozatlanul vezette a mérkőzést. A csapatok összeállítása a következő volt: ETVE: Párkányi -Kontra, Kobulszky—Uhlarik, Kriebe], Grusz—Wunsch, Gutt­mann, Krizs, Hirschfeld, Antal. — KASE, Herczeg__Varga, Kal­már—Urbán, Major, Serfőző—Klein, Bodnár I. Bodnár II., Glatter, Stepankó. A szövetséget mulasztás terheli a mérkőzés körül, mert nem gondoskodott idejekorán bíróról, akit pedig az utolsó percben kijelölt, az nem volt Kassán. Az ilyen eset egyfelől kellemetlen az egyletekre, de ez volna még a kisebb baj, hanem sokkal súlyo­sabb az, hogy a szövetség jól tudja, milyen óriási a vetélkedés Kassa és Eperjes között és így el lehet arra is készülve, hogy a mérkőzés hevében nem éppen a nemes vetélkedés fegyvereit hasz­nálják fel egymás ellen, amit pedig egy erélyes bíró meg tudna akadályozni. Az őszi fordulóból okulhatott volna a szövetség és ha nem akarja, hogy folytonosan ilyen vidéki háborúskodásokkal gyűljön meg a baja, ami különben is rossz hatással van a vidéki sportéletre, akkor a kellő gondosságot nem szabad szem elől té­vesztenie. Vagy pedig ajánlunk egy radikális gyógymódot: tessék múlhatatlanul felállítani a kerületi intéző­bizottságokat! Délmagyarországi bajnokság: K­APOSVÁROTT Délmagyarország kerületi bajnokságáért a Kaposvári AC. és Monori SE. játszottak. Mivel ezen ke­rület harmadik tagja Szabadka visszalépett, az ezen kerületi bajnokság duellé zsugorodott össze, a két fordulós bajnokság tehát valószínűleg 2 játék után befejezést fog nyerni. Félidő 2:2. Végeredmény 3:3 eldöntetlen. Biró, Benedek (MAFC­). FOOT­ BALL kizárólag ma­yar készítmény. Saját mintáink, erős marhabőrből, tartós kézi varrással, s valamennyi legfinomabb angol vörös gummihólyaggal ellátva, 5-ös nagyságban. „Villám“ 9 kor., „Turul“ 10 kor, „Verseny“ 11-50 kor., „Győztes“ 13 kor., „Hunnia“ 16 kor., „Kincsem“ 4 nagys., iskola-football­­labda 7*50 kor., „Kincsem“ 2. nagys., gyer­­mek-football-labda 5 korona. „Football-cipő“ marhabőrből, kitűnő szabás és erős kézi varrással párja 15 korona. Nagy választék: Football játékhoz tartozó összes felszerelésekben. Továbbá nagy raktár: Lawn- Tennis-, Golf-, Cricket- és Croquet-játékokban, tornaszerek-, vívóeszközök-, vadászati-, halászati-, turista-felszerelésekben stb. stb. Teljes felszerelésnél árkedvezmény! Kereskedőknek előnyárak! Árjegyzék ingyen és bérmentve! Zubek Bertalan és Társa sportcikkek áruháza I Budapest,IV .Múzeum-körút 29. sz.