Nemzeti Sport, 1910. július-december (8. évfolyam, 27-52. szám)

1910-11-05 / 45. szám

45. szám. döntetlen eredményét, annak dacára, hogy az aradiak középcsatára betegen játszott, két hát­védjük pedig tartalék volt. Bácska erős küzdelem után győzött a Szegedi AK ellen Szabadkán s így a forduló másik helyére került. Az északi kerületben a Kassai AK a Debreceni Torna Egylettel játszott Kassán, a Miskolci SE pedig a Sátoraljaújhelyi AC-al Miskolcon. Küz­delem után az előbb említettek győztek. Mindszent napján folytatódtak a mérkőzések. Kevés mérkőzés volt, de közöttük a Millenáris pályán eldöntésre került FTC—WSC revanche match. A wieni csapat, két tartalékja dacára, igazolta eddigi eredményeit a FTC, vasárnapi játéka után, az eldöntetlennel meg lehet elégedve. Ezenkívül egy II. osztályú bajnoki mérkőzés volt a két egyetemi csapat között, mely 1:1 arányban nyert befejezést. Volt továbbá egy Corinthian díjmérkőzés, a BAK és a Győri Egyetértés között és néhány barátságos, meg ifjúsági match, melyeknek eredményei a következők: WSC—FTC nemzetközi mérkőzése. Millenáris pálya. (2:0) 2:2. Biró: Fehéry (BAK). BAK—Győri Egyetértés. Corinthian-díj. Ameri­­kai-úti pálya. (5:0) 7:1. Biró: Lucius (BTC). MAC—Erzsébeti. TC. Corinthian-díj. Erzsébet­­falva nem jelent meg. FTC i. cs.—TTC i. cs. Ifj. vándordíj. Millenáris pálya. 1:0) 1:0. Biró: Sugár (NSC). BTC II.—Erzsébetfalva TC I. Barátságos mér­kőzés. Erzsébetfalvai pálya. (2:0) 2:0. Biró: Friedmann. UTE—KAOE. Barátságos mérkőzés. Népsziget. (4:0) 7:0. Palócz (NSC). Osztrák eredmények. A császárváros vasárnapi és keddi programm­­ját az ISC Karlsbad, továbbá az MTK szerep­lése tette változatossá. A karlsbadiakat mindkét napon könnyen verték a bécsiek, a kevés közön­ség előtt lefolyt MTK-Cricketter majch azonban érdekes lefolyású volt, annak dacára, hogy a bíró pártossága nagyon kedvét vette a magyar fiúknak. Kitűnően szerepelt a WAC a Vienna elleni mérkőzés első félidejében. Prágában ezúttal kivételesen olyan angol csa­pat szerepelt, mely a cseh válogatottat és a Slaviát megverte. Nagy meglepetés a teplitziek szereplése, akiket a DFC alig hogy le tudott győzni. Részletes eredmények: Wien, okt. 30. Cricketer—Rapid 4:2­ (2:1) WAFC Florisdorf 4:1 (3:0). Simmering Victoria 12:2 (4:1). Wiener Sport Club-WAC 3:1 (2 :1) Vienna Intern. SC Karlsbad 4:0 (3:0). Prága, okt. 30. Angol Amatőr Szöv. válogatott csapat—Slavia 3:1 (1:0) Biró: Frey A. — A Slavia goalját Kosek rúgta. — Sparta—Olympia (Lipcse) 8:1 (3:0). Biró: Meisl. DFC—Teplitzer FC­­4 : 3 (2 : 2). Wien, nov. 1. Cricketter—MTK 2:1 (2:0). WAFC—SSC Karlsbad 1:0(1: 0). WAC-Vienna 3:3 (3:1). HÍREK. Magyar—osztrák mérkőzés. Tizenhatodszor kerülnek vasárnap, november 6-án szembe Budapesten a magyar és az osztrák szövetség válogatott csapatai. Talán soha olyan lázas izgalom, olyan rosszat sejtő érzés nem előzte meg a szövetségi mérkőzést, mint ezúttal. Nem is csoda. Most úgy állunk, hogy könnyen megtörténhet az, amit a magyar válogatott csapat eddig még mindig kikerült és amiben mi már részesítettük osztrák szomszédainkat, a hazai földön való vereség, és ha ez bekövetkeznék, úgy az osztrákok javára billen a mérkőzések mérlege. A csapatok összeállítása ismeretes. Mindenki tudja, hogy az osztrákok erősebbek, pedig nem küldik az eredetileg összeállított csapatot. A mi csapataink rossz formája — sajnos — lehetetlenné tette az osztrákhoz méltó erős válogatott csapat összeállítását, különösen a csatársornál áll ez, bár a védelem sem olyan kiváló, mint például az utóbbi mérkőzéseken volt. Nem akarunk előzetes bírálatba bocsájtkozni, hiszen ezáltal csak a beválasztott és kritika tárgyává tett játékosoknak okoznánk meg nem érdemelt keserű perceket, még­sem hagyhatjuk szó nélkül a kiváló formában levő Wei­ber mellőzését, azt pedig egyszerűen nevetségesnek tartjuk, hogy Bodnár Sándort, a Nemzeti SC kiváló csatárát, még a tartalékcsapat számára sem vették észre. Mi azonban mégis bízunk. Nem annyira a csapatban, mint inkább a lelkes magyar közönségben, melynek biztatása már nem egyszer öntött tudást pótló ambíciót a játékosokba. Most csak az a kérdés, hogy ez elegendő lesz-e az osztrák csapat technikai fölényének ellensúlyozására ? A Ferencvárosi Torna Club november 1-én tartott közgyűlésének szenzációja, hogy Horváth és Malaky nem vállalták régi tisztségeiket. Fő­titkár Járitz András, titkár Neuwelt Emil lett. A football ügyek vezetése azért továbbra is Malaky kezében marad. Nem jelent meg a mérkőzés színhelyén Mindszent napján az Erzsébetfalvai TC csapata, holott a MAC-al — megállapodás szerint — Corinthián díjmérkőzést kellett volna játszania. A legérdekesebb a dologban az, hogy az ETC nem is értesítette a MAC-ot és mialatt teljes díszben várták őket a Margitszigeten, azalatt a jó erzsébetfalvaiak barátságos mérkőzést tar­tottak otthon a BTC II. csapatával. A MUE fúziós ügye a Lipótvárosi TC-al — úgy látszik — kedvező befejezéshez közele­dik. A hangulat a MLSz-ben olyan, hogy amennyi­ben a MUE átveszi a LTC-nak a társegyletekkel szemben fenálló azon tartozásait, melyek bajnoki mérkőzésekből erednek, akkor teljesíttetni fog a MUE ismeretes kérelme. Az átigazolás természe­tesen nem fog automatice történni, hanem a játékosok kérelme alapján, szóval a dolognak olyan színezete lesz, miután a LTC feloszlott volna. Az Újpesti Testedzők Köre, mely az ILSz­­ből a MLSz-be lépve, a negyedosztályú bajnok­ságért játszott, feloszlott és legjobb játékosai beléptek az UTE-be. Tizenegy nevező közül tehát már csak öt csapat maradt a bajnokság negyedik osztályában. November 14-ikét, az újoncok bevonulási napját sok első osztályú egylet meg fogja érezni. Legérzékenyebb veszteség a BTC-ot éri, mely kapuvédőjét, Biharit veszíti el. A NSC-ból Ka­­nyaurek, Törekvésből Hauswald, MTK-ból Ker­tész I. vonul be. Rácz Vilmos, a kiváló sprinter, az athletikai szezon befejeztével foottballozni fog. A MAFC elleni mérkőzésen már részt vett a BEAC csapa­tában, mint jobbs első. A Bácska Szal­adkai AC részére igazoltatta magát Reich Jenő, a Terézvárosi TC volt játékosa. Rumbold visszatéréséről sok szó esett az utóbbi időben. A múlt vasárnap lefolyt UTE elleni mér­kőzésen például biztosra jelezték szereplését. Jól informált helyről kapjuk a hírt, hog Rumbold a közeli hetekben tényleg visszajön és valószí­nűleg a MTK elleni bajnoki mérkőzésen játszik először. BAK csapatában a győri Egyetértés ellen Halász jobbszélsőt játszott és hozzá oly kiválóan, hogy egyesülete komolyan kezd foglalkozni azzal az eszmével, hogy őt ezen a helyen állandóan sze­repeltesse. Érdekesnek tar­tjuk megemlíteni, hogy Halász eredetileg csatár volt és a régi MAFC-ban, majd eleinte a BAK-ban is jobbösszekötőt játszott. MTK—Cricketer mérkőzésen Bécsben Taussig játszott jobbösszekötőt, Kertész­­ pedig centert. Legközelebb — úgy halljuk — a Sz­­edi AK-ból átigazolt Vért fogják kipróbálni a középcsatár szerepében a testgyakorlók. December 31-ig felfüggesztette az intéző­bi­zottság Szeiff Aladár játékjogát, mert két helyre (URAK TTC) írt alá nyilatkozatot. A kitiltás azon­ban egyáltalában nem érinti Szeiffet, mert — mint mondta — nősül és így egyelőre nincs szándé­kában footballozni. Spancsek Antal, a MAFC hátvédje, aki katonai kötelezettségének eleget teendő Bécsbe költözött, áthelyeztetett a honvédséghez, Budapestre és már részt is vett csapata utóbbi két mérkőzésén. Ifjúsági Labdarúgás. Az e heti mérkőzések közül FIE—HSC mér­kőzés sötétség miatt félbemaradt és a hiányzó félórát kedden délután lejátszották. Ezen mér­kőzés volt e hét legerősebb mérkőzése, melyet Hungária csak az utolsó előtti percben kapott gól miatt nem nyert meg. A BAK—TSC mérkőzést azért nyerte 6 : 0 arányban, mert a TSC Szent­­mihályon lakó játékosai nem jelentek meg, mivel új egyletet fognak alakítani. Főműhelyi Sport Egylet—Hungária Sport Club 1:1 (0:1). Sötétség miatt félbeszakítva. Bíró , Balassa (VÁC). ÜLI—BSI 2:1 (1:0). ÜLI állandó fölénye da­cára sem tudott jobb eredményt elérni, mivel csapata durván játszott. BSI a második félidő közepe táján Feuerstein kiszökéséből rúgta egyet­len gólját. Biró Balassa (VÁC). BAK—TSC 6:0 (5:0) BAK könnyű győzel­met aratott a nyolc tartalékkal játszó TSC felett. Biró , Rosenfeld (MTE). UTSE-JSC 4:4 (3:0) UTSE állandó fö­lénnyel játszott, félidőben 3 : 0 vezetett. A máso­dik félidőben egymásután 4 gólt kapott és csak az utolsó percben sikerült kiegyenlíteni. Bitó: Hor­váth (NSC). FSE—HSC 2 : 2. Vasárnapon sötétség miatt félórával előbb félbeszakított mérkőzést kedden folytatták. A mérkőzés első negyedórájában HSC vehemensen támad és egy kiszökésből gólt rúg, mit FSE az utolsó előtti percben szabadrúgásból kiegyenlített. Biró: Balassa (VÁC). HÍREK. Terézvárosi Testedzők Köre kilépett az ILSz­­ből és játékosait kikérte az intéző bizottságtól. Terézvárosi Sport Club körülbelül 40 tagja, kik Szentmihályon laknak, kiléptek egyesületükből és Rákosszentmihályi Sport Club név alatt új egyletet alakítanak. Szentmihályon körülkerített pályát kapnak. Magyar Testedzők Egyesülete közgyűlést tartott, melyen új tisztikart választottak és elha­tározták, hogy a tagok nagyobb részét, — kik kötelességüknek nem tettek eleget — kizárják. Kispesti Sport Club név alatt új egylet lépett be az ILSz-be. — A Magyar Athletikai Szövetség ál­tal megállapított szabályoknak megfelelően készített, a szövetség hivatalos szakértői által felülvizsgált, folyószámmal ellátott hitelesített athletikai sport­cikkek egyedüli főraktára Kertész Tódornál. MEGJELENT a Magyar Football Kiányi­ 1910 11-re, rajzokkal és képekkel. (A Nemzeti Sport könyvtárának Magyar Spalding III. kötete.) Szerkesztette: ifj. Földessy János, a MLSz. kp. vidéki bizottságának elő­adója. A „Corinthiának" footballakadé­­miája. írták: W. S. Rowlandson, A. Lodge, B. Middledits, Morgan—Owen, G. O. Smith, B. O. Corbett és S. S. Harris. — A hazai és külföldi football események kimerítő ismertetése. — A teljes 1910—11-ik évi programm írásban és képekben. — A fővárosi és vidéki bajnokságok, vándordíjak sorsolása, az összes szabályok ismertetése, teljes egyesületi címjegyzék. ------ Ára­­ korona. -----­Kapható: ifj. Nagel Ottó könyvkeres­kedésében Budapesten, VIII. Múzeum­­körút (Nemzeti Színház palota) és az ország összes könyvkereskedéseiben. 17. oldal.