Nemzeti Sport, 1912. január-november (10. évfolyam, 1-45. szám)

1912-09-01 / 35. szám

8. oldal mérkőzést. Rowing­ Club tehát az idei Henley regattában elért győzelmét ép olyan kiválóval párosította, amelynek a párisi sportkörök lel­kendezve örülnek. — Várjon nálunk Budapesten mikor látunk reprezentatív nyolcas versenyt? Lyon és Genf városok közötti reprezentatív nyolcas evezős versenyt, mely Genfben, az Európa bajnokságaival kapcsolatban rendezte­­tett meg. Lyon város nyerte meg, a győztes lyoniak: Benoit, Bailly, Janin, Phalandier, Waganay, Burand, Siwitz és Doguard. Idő: 7 perc 4'h­. mp. Európa evezős bajnoki versenyei általános meglepetéssel végződtek. Genfben f. évi aug. hó 18-án megrendezett versenyek elé Európa szerte élénk érdeklődéssel tekintettek s külö­nösen a világhírű belga gandi evezős egyesület részvéte keltett érthető figyelmet, mely egye­sület már jó idő óta kénye-kedve szerint győz­te le a külföldi evezősöket, többek között két évvel ezelőtt büszke Pannóniánkat Ostendé­­ben. A nemzetközi evezős sportéletben még soha nem volt ilyen szenzációs eredmény, mint amelylyel Európa bajnoki versenyei az idén végződtek: a kettős és nyolcas versenyszám­ban a világhírű belga Gand-i evezős egyesület kifulladt, e versenyeket feladta és az otthon levő Svájc könnyen és biztosan három szám­ban győzte le elbizakodott ellenfeleit, a fran­ciákat, belgákat és olaszokat. Részletes eredmények: 1. Négyes, Franciaország díjáért: 1. Svájc (Grashopper Club, Zürich, Schöller, Rudolf, Schmied, Walter) Idő: 8 perc 13 mp. 2. Bel­gium 8 p. 29 mp. 3. Olaszország 8 p. 34 mp. 4. Franciaország 9 p. 31 mp. II. Egyes, Belgium dijáért: 1. Weizmann (belga, a Gand-i evezős egyesület tagja, ideje 8 p. 45 mp. 2. Sinigaglia (olasz, ideje 8 p. 49 mp. 3. Pettmann (Svájc, ideje 9 p. 11 mp. 4. De la Plane (francia). III. Kettes kormányossal, Adria dijáért. 1. Svájc (Holzmann és Felber) 8 p. 37 mp. 2. Franciaország 8 p. 49 mp. 3. Olaszország 8 p. 51 mp. 4. Belgium (Gand-i evezős clubbal, mely a versenyt feladta). IV. Kettes, kormányos nélkül. Svájc dijáért. 1. Olaszország (Cannes és Annoni) 7 p. 36 mp. 2. Svájc (Walter és Schmied) 7 p. 58 mp. 3. Franciaország 8 p. 10 mp. 4. Belgium 8 p. 19 mperc. V. Nyolcas, Olaszország dijáért. 1. Svájc (Walter­. Rudolf, Schmied, Wirth, Thona, Schöl­ler, Bon és Schmid J.) 6 p. 39'0 mp. 2. Olasz­ország 6 p. 444/s mp. 3. Franciaország 6 p. 455/1, mp. 4. Belgium, a híres Gand-i evezős clubbal, mely a versenyt feladta). A hétről. Az 1912—13. évi football szezon vasárnap kezdődött meg. A Magyarország 1911—12. évi bajnokságáért hirdetett mérkőzés barátságossá zsugorodott, mivel az MLSz már törölte azon szabályát, hogy a vidéki csapatok mérkőzé­seiből kikerülő „legjobb vidéki csapat" egy mérkőzés eredménye alapján elnyerhesse a 18 kemény mérkőzésből győzelmesen kikerülő budapesti bajnoki csapattól az országos baj­noki címet. Az 1912—13. évi dijmérkőzések sorozata is megkezdődött az MLSz nagyobb dicsőségére, mikor még az 1910—11. és 1911—12. évi elő­döntők sincsenek lejátszva; reméljük, hogy még az 1912. évben lezajlanak a hátralékos dijmérkőzések döntői. Maguk a mérkőzések nem sok értéket képvi­seltek, a csapatok még formán kívül vannak, de a legtöbb játékoson meglátszott a nyári pihenés és az athletizálás. A csapatok legna­gyobb része tartalékokkal erősen tarkítva ál­lott fel. A TTC Bécsben szerepelt a WAF ellen, melytől nem várt eredménnyel szenvedett ve­reséget. A vidéknek erős napja volt vasárnap, két külföldi csapat játszott és az elég jó képességű Grazer ASC csak eldöntetlenül tudott végezni a Szombathelyi csapattal, míg a szerb csapat vereséget szenvedett Kikindán, számos fővá­rosi egylet is szerepelt vidéken, melyek kö­zül csak a MAC és a TTC II. tudtak ered­ményt elérni. FTC—Tatabánya 4:3 (4:2). A mérkőzés az FTC athletikai viadala után folyt le, Fehéry Ákos bíráskodása mellett. A FTC a következő csapattal állt ki: Fritz, Manglitz—Payer, Weinber—Bródy— Blum, Weisz—Pataky—Korody—Schlosser— Tóth. A FTC csapata tehát nem volt teljes. Tatabánya, a vidék kétségkívül legjobb csapata máris jó formában van és ugyancsak megszorí­totta a FTC csapatát győzelmének elérésében. Az első félidő változatos volt, a második fél­időben azonban a FTC teljes fölényhez került, gólt mégis a Tatabánya ért el Schaffer révén, még­pedig egy hands miatt megítélt 11-ből. Az első gólt Korody lövi, a másodikat Schlos­ser Tóth szép összjátékából, a harmadikat Schlosser 11-ből. A tatabányaiak két első góljukat Schaffer révén érik el, az elsőt sza­badrúgásból, a másodikat Fritz hibás védése folytán, melyet alig egy perc múlva Pataky negyedik góla követ. Barátságos mérkőzések: BAK—Törekvés 3:2. Csekély közönség előtt folyt le a vasárnap legérdekesebb küzdelme. — Minkét részről rendkívül heves iramú küzde­lem, mely oly erős volt, hogy akár bajnoki mérkőzésnek is beillet volna. A küzdelem he­vességével azonban nem állott arányban a mérkőzés tartalmi része, amely szempontból bizony nívatlan és sokszor kezdetleges volt. Az első félidőben a Törekvés, a másodikban a BAK volt a jobb és játszott fölénnyel, általában azonban a BAK jobban bírta az iramot. •­ Az első félidőben a Törekvés gyönyörű játék után Nyilas és Ürögdi révén gólt ér el, az elsőt offsideszerű­ helyzetből. A másodikban a BAK egy 11-től elért góltól fellelkesítve, fölénybe került és a félidőben támadt széltől is támo­gatva, Volenszky és Késmárky révén meg­szerzi a kiegyenlítő, majd a győzelmet jelentő gólt. Bíró: Kiss Menyhért 33FC. MTK—NSC 3:1 (3:1). A mérkőzés nem tar­tozott az élvezetesek közé, a játék a szezon eleji képét mutatta. BTC—Testvériség 9:1 (2:1). Ezen tréning­­jellegű mérkőzésen a BTC nagy fölényben volt. Kanitz J. és Fia—Modern és Breitner 5:1. Heiwich A. és fiai—Schopper SC 2:1. Viktória malom—Brust Dávid cég 3:1. Bpesti Önkéntes Mentő E.—Palatínus 1:0. Ulrich B. I. műszaki cég—Bodnár és Társa cég 1:0. Attila SE—Soroksári SC 4:3. Általános Iparbank—Első Magyar Általános Biztosító Társaság II. 4:0. Újlaki SE—Goldberger S. F. Fiat SE 5:5. MAC—Monori SE 7:0. TTC II.—Bácska SzA 2:1. Kaposvári Testvériség—Belvárosi SC 4:2. Győri ETO I.—Szombathelyi ITK 0:0. Maglódi TE—Pannónia SC 9:2. A Kolozsvári AC vasárnap Désen a Dési AC csapatával mérkőzött. Eredmény: 5:4 a kolozsváriak javára. Rákosligeti AC—Franklin Társulat FC 6:0. Aszódi SE— Hatvani SE 4:2. Soproni FAC I.—Soproni T I. 11:0. — Sop­roni FAC II. Soproni T II. 4:0. Makói AC a Nagyváradi AC-tól 6:2 arányban vereséget szenvedett. Trencséni TE—Zsolnai TK 2:1. Váci SE—Cinkota-Mátyásföldi SE 1:1. Nagykikindai AC—Belgrád SC 3:0. Magyar Kupa mérkőzések: 33FC—Megyeri SC 2:0 (0:0). A 33FC sok tar­talékkal játszó csapata könnyű győzelmet aratott szívósan védekező ellenfele felett. — Biró: Friedmann TTC. UTE—Pannónia TC 13:1 (8:0). KAOE—Ékszerészek 2:1 (2:1). III. ker. TVE—Pénzintézet 4:0 (2:0). Vidéki mérkőzések. Debreceni ifj. SK I.—Debr. Munkás ifj. I. 6:0. Nagyvári AC—Szegedi AC 2:0. — Nagyvá­rad ezzel megnyerte a Bihari VC által alapított ezüst labdát. NAC magánt.—NAC fehér csapat 4:0. Szombathelyi SF—Grazer AC 5:5. Losonci AC—Spárta 2:0. hírek. Tekusch Párisban! A nálunk is jól ismert és kedvelt Tekusch barátunk, többszörös osztrák reprezentatív játékos Párisba költözött és ott a Cercle Atlétique de Paris football csa­patában fog játszani. Szóval Tekusch barátunk ügyesen választotta meg a cserét. A francia la­pok örülnek e kiváló osztrák játékosnak, akinek részvététől igen sokat várnak. Tekusch bará­tunk tollából egyik francia illusztrált lapban több hasábos cikk jelent meg, melyben szóval és képekkel tanácsot ad arra, mint kell a foot­ball tudást az emberi szervezetbe megszerezni, biztosíani és fejleszteni; ennek legfőbb titka pe­dig a torna! Tekusch barátunk a football finomabb tudását a tornára vezeti vissza: azt ajánlja ugyanis a francia kollégáknak, hogy úszó szituációban minden reggel és este nyak, törzs, kar mozdulatokat tegyenek előre, ol­dalra vagy hátra, mi­által a footballista teste rugékonyságra és könnyűségre tesz szert, amit tőkéstül-kamatostul a football javára lehet ki­használni. Az egyes torna­gyakorlatokat Te­kusch olyan tornaszakszerű­en írja le, mintha a legképzettebb svéd torna­tanár lenne. A Kolozsvári Athletikai Club vasárnap (aug. 18-án) Désen, a Dési Athletikai Club football csapatával mérkőzött. Félidő: 1:4. Bíró: Nászta István. A Szegedi AC női fooball csapatának szer­vezője, Brauswetter Boriska a következőkép képzeli a SzAC női football csapatának a dresszét: piros triko-ing, egy rakott kurta szoknya, alatta reform­nadrág, hosszú haris­nya, tompa orrú torna­cipővel és egy fehér tornász­sapka. A Magyar Országos Központi Takarékpénztár 24-én tartotta első mérkőzését a Wiener Bank Vérein csapatával, melyet 1:0 arányban meg­vert.­­ Tekintve, hogy MOKT kevés tréning után érte el ezt a győzelmet, a csapat még nagyobb buzgósággal fog a további tréninghez. A csapat játékosai közül megemlítendő Izsák, Legányi és Böhm, kik szép játékukkal tűntek ki a mérkőzésen. Leeds Citer FC eddigi veszteségei 272 ezer koronára rúgnak, úgy hogy a részvénytársa­ság elhatározta a felszámolást és az újra ala­kuló társaságot 170 ezer koronával alapítják meg mely átveszi a régi társaság kötelezett­ségeit. Calend­a-ban az indiai szövetség pajzsáért folyó mérkőzésekből a Royal Irish Rifles ka­tonai csapat került ki győztesként, kik a dön­tőben legyőzték a Black Watch csapatát. A tavalyi győztes a bennszülöttekből álló Mohán Bagan csapata volt, mely az idén az első mérkőzések során esett ki. A Miskolczi Atk­éta Kör érdekes indítványt terjesztett a MLSz. közp. vidéki bizottsága X. évfolyam. Külföldi mérkőzések. Prága. Slavia—Union 9:0. — Sparta—Oly­­pia 5:0. Berlin. Holstein—Preussen 2:1. München. Rapid—Wacker 4:0. Bécs. TTC—WAF 4:0 (1:0). — Rudolfshü­­gel—Wacker II. 6:0. — WAC—Simmering 6:3. — Vienna—Bewegungsspieler 7:1. — WSpCl— Cricketer 2:2.