Nemzeti Sport, 1926. február (18. évfolyam, 19-34. szám)

1926-02-01 / 19. szám

Hétfő, 1926 február 1.3 ETSC-KAOE 4:1 (110) Durva küzdelem három tizen­­egyessel Erzsébet ucca. Bíró: Csillag. ETSC: Leinwander — Wolf, Léner — Turza, Simon, Fressmann — Bruda, Schuck, Klovács, Talmács, Lovicsek. KAOE: Schreiber — Kocsis, Mihalica­r~ Ellbogen, Szücs, Mon­charik, Meleer, Geguss, Braun, Hot­., Kádár IV. Az ősszel szenzációsan szereplő pest­erzsébeti csapat a tegnapi játéka u­tán korántsem nyújtotta azt, amit tőle a tavaszi szerepléséért joggal elvárhat­tunk. A lehetetlen rossz talajon, térdig süppedő sárban erősebb fizikumuk job­ban érvényesült és a II. félidőben tel­jesen kifulladt KAOE fölött könnyű győzelmet arattak. Az I. félidőben még egyenlő erők küzdenek, helycsere után a KAOE egalizál, majd a Törekvés Újra megszerzi a vezetést. Azután a ke­reskedők felmondják a szolgálatot, ener­giájuk a nehéz talajon teljesen felőrlő­dik. Melicharik és Schreiber csak ön­feláldozó játékukkal tudják megakadá­lyozni a csúfosabb vereséget. A csapatokról A pesterzsébeti csapat legjobb része a csatársor volt, azonban lapos játékuk csak szünet után érvényesült, mikor már nem találtak ellenállásra. A két szélső közül Lovicsek volt a gyorsabb és veszélyesebb. Schuck és Talmács ki­tűnő, áttörő erejű játékosok. A hals­­ztorban Simon játéka érdemel említést, nagy agilitása, óriási munkabírása nagy hasznára volt a csapatnak. A védelem elfogadhatót nyújtott, bár nagyobb erő­kifejtésre nem igen került a sor. A KAOE csapata szánalmasan vergő­dött. A kereskedők jobb sorsra érdemes, fiatal játékosokkal spékelt csapata szü­net előtt még tűzzel, lelkesedéssel ját­szott, még ambicionálták a győzelmet, de azután megtörtek és átengedték az oly sokat jelentő pontot a honi csapat­nak. A kapuban Schreiber brilliáns vé­désével, elsőrangú helyezkedésével nagy képességről tett tanúságot. A veszélye­sebbnél veszélyesebb lövések egész lé­gióit tette ártalmatlanná nagy bravúr­ral. A kia Melicharik nagy energiával, fiatalos lelkesedéssel, pedig még csírá­jában fojtotta el a veszélyes ETörekvés támadásokat. E két ember mindent ki­adott magából, de ez nem volt elegendő a vereség meggátlására. Mellettük még Mihalkca nyújtott elfogadhatót. A mérkőzés Mezőnyjátékkal kezdődik a mérkőzés. A 15. percben Bruda erős suttot eresz* meg, Schreiber kiejti és a résenálló Lovicsek belövi. Rögtön rá újra Bruda lövését a kapus bravúrosan komerre tolja. Geguss lefut, beadását Wolf leüti. A megítélt 11-est Kocsis Leinwandernek rúgja, aki ki­ejti, de utána nyúl, parázs helyzet ke­­letkezi­k. Kocsis belerúg, mire Flo sé­máit átfogja, a bíró tettlegessé­get lát­va, mindkettőt kiállítja. Azután hol az egyik, hol a másik kapu forog veszély­ben. A 37. percben Bruda lövése Mel­­­oha­rik kézért érinti, a megítélt 11-est Simon nagy erővel lövi kapufának Helycsere után a játék mindinkább hevesebb és heve­sebb lesz. A játékosok emberremenő küzdelme inkább bikaviadalhoz hason­lít. Lovicsek kornere Talmács elé pat­tan, ki habozás nélkül a gólba küldi, de­ a bíró ostszájd címén nem adja meg. A 19. percben a KAOE-nak sikerül egalizálni. Gegusst durván fellökik a 16-oson belül, a büntetőrúgást Melicharik a rendelte­tési helyére küldi. Kíméletlen mederben folyik tovább a mérkőzés. A KAOE nem bírja az iramot, csatársora csak éppen lézeng a pályán. Szűcsöt lerúg Szontagít - szeminárium Budapest. IV Kerület. Váci-utca 51 szám­­­o­yvi'di v'Zírákra, jogi szigorlatokra alapd­zs­­ái­ra, áramszáracúelre, ketté* éoyveieere «*'» i mint a Kdzsazd­asápi egyetem colloquiuma'ra és 5 alapvizsgáira előkészítjünk. Jegyzet déri? t, díjtalan elvilágositás az ébai. eu levélben Az Amateure nagy győzelme a Vienna ellen A tavaszi szezon egy előrehozott mérkőzése — A WAC lehetetlenül mély pályán csak eldöntetlent ért el a Wacker ellen — Schlosser elgáncsolóját kiállította a bíró — Az­­ Osztrák Kupa selejtező fordulója — A Nemzeti Sport telefon jelentése — Bécs, tárnád' 31. Eégy I. osztályú bajnoki mérkőzés szerepeit, a­ mai pirogriaimmon és ezek közül három az elmú­lt ősei szezó® ma­radványa, míg­ a Steviand Rudolfsbaget mérkőzés már a tavaszi szezon nyitá­nyait jelentette. Hivatalosam ugyancsak február 21-én kezdődik Bécsben is a bajnoki szezzon, az egyesületek azonban már most igyekeznek tavaszi tamilmu­­sokat­ szabaddá­­felírni,­­­hogy azokat nemzetközi összeköttetéseik kibővíté­séi­­ használhassák fel. A bajnoki ta­bellán újra az Armteure-é az első hely, igaz, hogy csak gólarénnyal a Slovan előtt, de viszont kettővel kevesebb­­le­játszott mérkőzéssel. A bajnoki ered­mények a következők: Amateure—Viemitt 1:8 (2:9). Amateure-pá­lya. Bíró: Zwicker, 15.000 néző. Nagyon­ szép mérkőzés,­­ a me­zőnyben egyenlő­ ellenfelek, kapu előtt azonban a liteszíni csatárok sokkal energi­kusabbak voltak. A Viennnában két új erő muta­tkozott be, Elégi cen­tercsatár és Miresch, a Wat­ker volt ka­pusa. Siegl teljesen csődöt mondott, de Maresch sem produkált semmi különö­set. A Vienna legjobbjai Si­klóssy, Ho­ff­­mann és Kajner voltak. Az Amateure­­ben Lobiinia­n­u fényes formában védett, Curti helyett Sach­ander volt jobb­szélső és egyben, az Amateure legjobb csatára­. Skn­delftr játszott centert. A vé­delemben Tandier volt a l­egj­obb­­ em­ber­. Az első félidő góljait Sindelar (27.) és Haeklander (38.) lőtték, szünet Hitein Biuin gáncsolja Waesert a II1. percben, a, megítélt 11-est Wueser­ lövi be, majd a 40. percben Wieser­ lövi a .. negyedik gólt. WAC—Wacker 1:1 (9:1). Wacker-­pálya. Bíró: Kamiamaain­, 4000 néző. Lehetetl­enül mély" pálya, amely tönkretett minden igyekezetet a jó já­tékra. A WACrbtau a csatársor, a Wa­­ckerben a védelem vállt jobb. A Wacker legjobb ember-p­arázda kapus volt. A WAC-támadás léik©­ újra Schlosser volt. Bappian lövi a 11. ,percbe® a­­ Wincker gólját, amit­. a második félidő 8. per­csé­ben Schlosser egyenlít ki. Nem sokkal ezután K­oh­­er, d­o­r Bor olyat, durván gáncsolja Schblossent, hogy a­ bíró ki­állítja. Simmeri­ng—Hertha 5:2 (3:0) Hjertha-pá­lya, Bíró: Ml­ebi, 3000 néző. Az eredmény­ nem felel meg a mutatott játéknak. A mezőnyben a Héráida egyen­rangú­­efem­lét­ volt, csak csatárainak gólképizetettsége fosztotta meg jobb eredmény elérésétől. Bamba balhialton játszott a Herbitában­, ■ ahol az új krek­kek mind felvonultak. Ba­andstettter ruk­kolt, mint mindig, Osztriczek és Ditrieh megtehető a szürkén monolgtáik. Schimme­­ri­­ig góljait Zielbauer (2), Bestia (2) és Windner lőtték, a Hertháét Daspsira és Wojnar ■ Ru­dolfsbügel—Sievan 8:9. Rudolfsbüge­l-pálya. Bíró: Wer­ner. 3000 néző. A bíró­­ először alkalmasnak minősíti a pályát, majd a 32. percbe® lefújja a játékot azzal,­­hogy a pálya teljese® hasznavehetetlen. Nagy­­ bot­rány tört ki a nézők sorába®, ahol az emberek visszakövetelték a pénzüket. ják, mire elhagyja a pályát. A 34. perc­ben Schuck fejes gólja hálót ér (2:1), majd a 30. percben Bruda szép saroklövése jut hálóba (3:1). Azután Geguss is, Ellbogen is elhagyják a pá­lyát és így a 7 emberrel játszó KAOE nem bírja megakadályozni, hogy Schuck a negyedik s egyben az utolsó gólt a hálóba ne nyomja. KAOE ifj.—ETSC ifj. 1:2 (0:1). Testvériség—Zugló 1:1 (0:1) Lehetetlen talajon lehetetlen játék Am­erik­ai út. Bíró: Vass. TSE: Somogyi — Lőwy, Pénzváltó J­­ölved­i, Bajaik, Mö­ll — Nagy, Hegedűs, Szalai II., Pajor, Berkes. Zugló: Spindiler — Alaszkrajna, Biankó ,Juhász, Párlffy, Bayer — Magyar, Hajdú, Sefcsik, Polacsek, Neusmayer. Bokán felül érő sár borította az egész pályát s senki nem gondolta, hogy ezen a talajon lejátsszák a nap legfontosabb II. osztályú mérkőzését. Ennek ellenére Vass bíró a játékra alkalmasnak minő­sített© s így a csapa­tok kénytelenek vol­tak a meccsre felállni. A ■Játékról bű 'kritikát mondani szinte tehetetlen, mert a mély talajon egyik együttes sem bírta­­ valódi képességeit bem­utatni­. A talaj jobban a Testvériség holmívű játékosait hendikepéit© meg, mert a Zugló erős fiaikuimú legénysége sokkal jobban bírta, a­-mély sarat da­gasztani s így a meccs­ folyamán jórészt fölényben is volt. Ezt még annak is kö­szönheti, hogy haimanáibb­­felismerte, hogy ilyen talajon lapos labdákkal­ dol­gozni nem tehet s állandóan magas lab­dákkal operált. Ezzel szembe® a TSE a megszokott­ lapos pauszokkal akart bol­­do­gul­ni,­ de ezek sorra megfeneklettek a sáriba® s az eil­lanifétnek mindig volt ideje közbelépni. A csapatokról A csapatok teljesítményét bírálva, ki kell emelni a Testvériség-ibalifso­r nagy­szerű munkáját. Egyénileg talán Ölve­­dit kell kiemelnünk, ki mind agilitásá­val, mind gyorsaságával csapata egyik legjobb embere volt. A gól is jórészt az ő érdeme. Mellette, méltó társa volt Haj­nik centerball is, de nem sokban ma­rad­t el kettőjüktől Mödl sem. A véde­lem erősen megérezte Klasser hiányát kit a fiatal Pénzváltó még­ nem tud fe­ledtetni, de ha a kellő rutint megszerzi, úgy méltó utóda lehet.­ Lőseg a szokott jó volt. Somogyi meccsről meccsre töb­bet produkál. Ma már szinte, kifogásta­lan volt. A kapott gólról: nemi tehet. Rendes, mű- és gyors­korcsolyák legnagyobb választékban, speciális korcsolya­cipők, sweater kéz­t­y­ű, sapka IVssssely István, V. kertijei, Váci ucca 9. szám I Ping-pong készlet. . . 24,000-tol Verseny-ütők............ 10,000-töl­ ­ Expander iszubatdrnaszen 60,000-töl Korcsolyák iSalhof, Aanfi■.1 '■ Vackrien Haynes. Hockey) mélyen leszállított áron. llockey-ü­tök ...... 80,000-től Hockey-labda, tor u^sth Vívofelszf* j relének. boxkezt­ük legrdimabb választékban Hócipő (női)............ 160,000-101 Dr. Fodor és Balogh Erzsébet­ köztől 33. a floyal Orfeum mellett, mert­ előtte hárman is állottak s így a labdát neon láthatta. A csatársor leg­többet,­én fő tagja Hegedűs. A d­ismét szélső, Berkes ás Nagy nem sok hasznára, vol­tak csapatuknak. Berkes ma már csak árnyéka a régi, veszélyes Berkesnek. Pajor sem mutatott se­m­­mi különöset, de góljával kiőrden­ m­eslite hívei tetszését Szalai II. sem, a régi miár. A Zugló csapatában minden dícsérret megilleti Moszlenkét, ki nemcsak csa­patának, hanem talán az egész mezőny­nek is legjobb embere, Menteire- Blaskó is megfelelt. Spindler a kapott gólt némi szeren­csével elháríthatta volna. • A balfeor legtöbbbbtet érő tagja Juhász, ki teljesen­­megbénította a TSE ikafezár­­nyját. A csatlan­sorba­n Neumayer produ­kálta a legtöbbet s ő volt a csatársor legveszélyesebb tagja, mit gólja is bizo­nyít. Hajdúval nem sokat nyert a csa­pat. Sercsik szokott formáját játszotta ki. Magyar és Polacsek pedig a csapat a­ét leggyengébb tagja. A mérkőzés A küzdelmiet a Zugló, kezdi tíz ember­rel, mert Vaczek nem jött ki , csak ké­sőbb vetkőztették le az ifjúsági Ma­gyart helyette. Az első öt percben hatalmas iramban folyik a játék, a labd­a a mély sár el­sőnél­ τ­­Vilt Munigyolistaai megy egyik em­bertől a másikhoz, de komoly veszélyt csak Pajor lövése eredményez, de ez is fölé megy, innen kezdve a TSE mind­jobban visszaesik s a Zugló irányítja a játékot. A 11. percben Neumayer, a 14-iik­ben Sercsik lövése süvít el kapu felett. A 19. percben, egy kirúgás után, mi­kor a labda már a félpályán jár, Somo­gyi megrúgja Hajdút. A bíró 11-est ítél, de Védffy erős lövését Somogyi bravú­rosan fogja. Továbbra is a Zugló tá­mad s ál­lamidóan a TSE térfelén tanyá­zik. A félidő gólja a 37. percben szüle­tik meg: Polacsek labdájával Neumayer kicselezi az elcsúszó Lőwyt s lö­­véséből, a labda váratlanul há­lót ér a meglepődött Somogyi mellett, ki az előtte állóktól csak későn vette észre a labdát. A gól felvillanyozza a Testvériséget, de eredményt elérni nem sikerül a szívósan, sőt kézzel is véde­kező Zugló védelemmel szemben. Szünet után újra úgy indul a játék, hogy a Zu­gló lesz fölény­ben, de ez csak az első percekig tart. Később mindjob­ban felnyomul a Testvériség a Zugló­hoz s most már végig egyenrangú ellen­felek küzdelme folyik. A 6. percben Sza­lainak van alkalma egyenlíteni, de erős lövése fölé megy. A 13. percben a 16-osról szabadrúgás a Zugló ellen, Baj­aik lövése azonban emberbe akad. Nem­sokára rá Nagy beadásából küldi Pajor kapura a meccs legszebb lövését. A 30. percben Vass bíró teljesen érthetetle­nül kiállítja Hegedűst, miből három­perces vita keletkezik. Hamarosan Pénz­váltó, is megsérül, kiáll s így a TSE csak nyolc emberrel játszik. A 42. perc­ben Fuss bíró, hogy Hegedűs elhamar­kodott kiállítását helyrehozza, kiállítja Neumayert is a Zuglóból, pedig jófor­mán semmit sem csinált. A fét percben esik a TSE kiegyenlítő gólja: Ül­ved­o szépen ívelt beadására Spindler kifutva gyönyörűen veti magát, de kiejti s a résen levő Pajor gólba nyomja. Ezután már semm­mi komoly feljegyezni való nem­­ történjük s végig, mező­ny­­játétokail. .telik el az idő. A Világosság—RÁC II. osztályú baj­noki mérkőzés a TLK-pálya használ­­hatatlansága miatt elmaradt