Nemzeti Sport, 1926. június (18. évfolyam, 87-103. szám)

1926-06-25 / 100. szám

f'/-) SFfirC*-t /? Y */// 5%T • »' :^illiratUAWli/v r » Ára 2000 ^ M -w " Pérí­ek korona («llillillF ^ % Wt* Jg&» ffi* JE^ ^ 1926 június 25. Ausztriában 25 Orosch­en nE^ ^j^l*** gj® MSm XVIII. GVI. 10Ctii -«.-• Jugoszláviában 2*/* dinár %"f'rfS^^A Megjelenik; Csehországban l*/» csk. vasárras, hévien, £^#, külföldre 150.000 K. 118—29, 118-31. Az Országos Testnevelési Tanács, a M­agyar Olimpiai Bizottság, a Magyar átásf.ka* Szivatsél, a Magyar, sík­görög Országos Szövetsége, a Magyar Országos Céllövő Szövetség a Magyar Országos Lawn-Tennis Szövetség, a Magyar Országos Testedző Egyletek Szövetsége, a Magyar Ökölvívók Szövetsége, a Magyar Vívó Szövetség és a Pénzintézeti Sportegyletek Szövetsége hivatalos lapja Az alakulás munkáit végzi az új osztrák szövetség Vereség nélkül győzött a II. osztály­­ban a BAC — A Hakoah győzelme a Slovan ellen­­A Nemzeti Sport telefonjelentése. Bécs, június 24. Bolspah—Slovan 5:3 (4:1). Hebe Warte. Bíró: Braun, 5000 néző. A Hakoah a meccs háromnegyed ré­szében fölényben volt és megérde­melte a győzelmet. Legjobbjai: Schwarz, Gutmann, Fábián. A Slo­van kapusa. Hlosek, teljesen cső­döt mondott. Góllövők: Grünwald (2), Schwarz (2), Katz, a Slovan ré­széről pedig Sobotka, Buresch, Cer­­nicky, Sobotka kiállítva. * A II. osztályban a bajnok BAC utolsó meccsét játszotta le a Be­­wegungsspieler ellen és 3:1-re győ­zött. Ezzel veretlenül játszotta vé­gig mind a két szezont és csak két eldöntetlen eredménye volt. Gól­aránya 128:26. A WAC profijai 5:0-ra győzték le a WAC főiskolásait. A szövetségi szakadás megy a maga útján. Liegl titkár már csak az új szövetségnek dolgozik, ahol Meisl a nemzetközi ügyek intézését vállalta. Jellemző a­­ helyzetre, hogy már több mint 100 kisegylet csatlakozott az I. osztályú­­ ligához és belépését jelentette az új szövet­ségbe, amely a politikamentes spor­tot írta zászlajára. Július elején formailag is megalakul az új szö­vetség, Howorka Ottó. A Bíró Testület kedden tartott tanácsülésén Langfelder elnök főü­­gyeletes szavakkal emlékezett meg az elhunyt Lucius Károly érdemei­ről, akinek emlékét a tanács jegy­zőkönyvben örökíti meg. Ezután a tanács elfogadja Kain Ferencnek azt az indítványát, amely seriül az MLSz-nek ajándékozott sorig re! fényképfelvételt készíttet a B"I­s azt propaganda céljából sokéi"­­­rosíttatni fogja. Fodor Endrének a minősítések szempontjából beadott javaslataival a tanács a legközeleb­­bi ülésén fog érdemileg foglalkozó .Végül Fodor Endre indítványára a tanács a multévi elnökségnek, továbbá Vámos Soma, Szűcs Ala­dár, Machó Ferenc, Riesz István dr. és Klug Frigyes szövetségi bírák­nak aranyjelvényt adományoz. Kilencre emelik az első osztály létszámát a keleti kerületben, mert tavaly a DVSC—DMTK fúziójából kifolyólag a DMTK helye üresen maradt s így az elmúlt évben csak nyolc szereplője volt a keleti kerü­let bajnokságának. A kerület inté­zőbizottsága most állást foglalt a kilences létszám mellett s így már az őszi bajnokságban, a három má­sodik osztályú bajnok, DMTE,KSE, KIKSE között megrendezendő kör­mérkőzésnek a két első helyezettje is az elsőosztályú egyletek között lesz. Hallowich Tibor, az NSC kitűnő kapusa, szakadó esőben is hideg kedvenc sportjának, a futballnak. Csütörtökön délután ugyanis a szűnni nem akaró esőben védett Wekerletelepen, míg a kapura a WSC ILSz-játékosai suttoltak. Ez azután tényleg ideális sportszerű, tetre vall! Az FTC második, de kis gólarányú veresége Guts Muts~FTG 3:2 (Ott) — A Nemzeti Sport távirati jelentése — A magyar bajnokcsapat tegnap délután a drezdai Guts-Muts jónevű csapatával mérte össze erejét. A Guts-Mutcs idén ugyan Középnémet­­orszá­g drezdai kerületében csak a har­madik helyen végzett, de tavaly még bajnok volt, sőt három évvel ezelőtt, amikor még Urik is a színeiben küzdött, a legna­gyobb játékerejű német csapatok közé számított. úgy látszik, hogy a csapat ismét a régi, mert az FTC együttest, bár rossz talajon és pártos bíró segít­ségével, megverte. A mérkőzésről alábbi tudósításunk számol be. Drezda, júnus 24. Guts Muts—FTC 3:2 (0:1). Óriási esőben és lehetetlen sáros talajon találkozott a két csapat. A mi csa­patunk a teljesítmények maximu­mát nyújtotta, de határtalan bal­­szerencséje és pechje, na meg a pártos bíró megfosztotta a jól meg­érdemelt győzelemtől A vezetést mi szerezzük meg Kohut bombalövésével, egyébként az első félidőt domináltuk. Szünet után a bíró is segítségére siet a drezdai csapatnak és Sengold 11-e­s­­ből kiegyenlítenek, ugyanő rúgja csapatának második gólját is, míg az FTC-ét Héger, majd a Guts Muts tizenegyes védhetetlen lövésével bebiztosítja a­ győzelmet. A mérkő­zést előbb fújták le, és Steczovitsot kiállították. FTC. Az MTK döntetlenül végzett Máhrisch-Ostrauban MTK—SK Slovan 2 : 2 (2 : 0) — A Nemzeti Sport távirati jelentése — Az elmaradt Bratislava-meccs he­lyett tegnap az MTK Moravska- Ostravában a régi Máhrisch-Os­­trauban mérkőzött s az eredmény­ről alábbi táviratunk számol be: Moravska-Ostrava, június 24 SK Slovannal 2:2 (2:0) arány­ban döntetlenül játszottunk. A le­­hetetlen talajviszonyok dacára Busch (0 p.) és Lenkey //._ (30. p.) góljaival már 2:­0-ra vezettünk a félidőben és szünet után is fölény­ben váltunk, de egy kapu előtti kavarodásból­­Dendivsky megsze­rezte a Slovan első gólját, majd a Pékáréi­ nevű bíró teljesen indoko­latlanul 1-est ítél, amelyből Fuchs kiegyenlít. Utána a Llovay-védelem durva faultját azonban nem bünteti 11-essel. A játék a végefelé el is durvult. A meccset 2500 ember néz­te végig. Lenkey Imre. A Slavia legyőzte a Slavia—Sparta 4:3 (3:1) — A Nemzeti Sport telefonjelentése — Prága, június 24. A mai serlegmérkőzésben 18.000 néző előtt hatalmas küzdelemben a Slavia új emberekkel felálló csapa­ta megérdemelten legyőzte a Spar­­tát. Győzelme biztos volt, noha Hrdle bíró a II. félidőben erősen segítette a Spartát, amely azonkí­vül saját otthonában játszótt A vezetőgólt a 2. percben Maloun egyéni akciója révén a Sparta szer­zi meg, de Silny már a 9. percben kiegyenlít. A Slavia tám­ad tovább­ra is s az új Podbrazil—Swoboda jobbszárny akciójából utóbbi a 37. percben a vezetést is megszerzi. A 41. percben Perner rendszer­vét s Hojer a limest belövi. 3:1. A II. félidő 7. percében Swoboda újabb Slavia-gólt lő, mire a bíró erélyesen a Sparta hóna alá nyúl s a 12. és 17. percben két 11-est ad a Slavia ellen, amelyekből Car­van 4:3-r­a enyhíti az eredményt. Jl Cunovska sportünnepélyét, melyet az ellen­forradalom emlékével kapcsolatban június 24-én vagy az azt követő napokban szoktak megtartani, ez­­idén vasárnap, június 27-én délután s/14 órai kezdettel rendezik. Az ün­nepély főpróbája szombaton, jún. 26-án ugyancsak 14 órai kezdettel lesz. Jegyek csak elővételben kap­hatók a meghívó felmutatása mel­lett. Kifejezetten rossz időben az­­ünnepélyt jún. 28-ra halasztják el. A Slavia Pozsonyban, játszik va­sárnap az SK Bratislava ellen, ugyanaznap a CsAF—MLSz válo­gatottja a zsidó válogatottal mér­kőzik. Igar: Igali SE—Karádi LE 5:1 (2:1). Gyékényes: Gyékénesi LE—Ber­zencei LE 3:2 (1:1). Az erőviszo­nyoknak megfelelő eredmény: Juraj, a TTC volt válogatott hát­védje, a Főv. TKörbe lépett, i .. LEGÚJABB Somfait megoperálták Nem indul a bajnokságban A Szigeten már napok óta nem tudnak hova lenni, a tréningek leg­szorgalmasabb vendége, Somfai Elemér nem mutatkozott. Hosszas találgatás után (Somfai senkit sem értesített betegségéről) tegnap vég­re világosság derült az elmaradás okára. A Nemzeti Sport tudósítója ugyanis Varga Béla dr.-hoz, Somfai kezelőorvosához fordult, aki a szö­­vetkezőket mondotta: — Somfai nagyon erősen meghűlt és ebből a hülésből kifolyólag tá­lyog képződött a fogdúsán. Ezt teg­napelőtt megoperáltam és most lá­zas betegen fekszik lakásán. 4—5 napig feküdnie kell és így nem lehet szó arról, hogy Buda­pest bajnokságában starthoz áll­jon A­z angol bajnokságra véleményem szerint teljesen kiheverheti ezt' a lázi. Somfai vasfizikumát , ismerve, mégsem tartjuk teljesen kizártnak a Budapest bajnokságában való in­dulását, de ez legalább is rendkívül valószínűtlen. A láz is fetétlenül lerontotta amúgy sem a legjobb formáját és így a MAC nem vállal­hatja a felelősséget azért, hogy legjobb atlétájának esetleg egész évi versenykarrierjét tönkretegye az angol bajnokságokra való kikül­detés forszírozásával. Különben ift Somfai valószínű ellenfelei (Helge­­sen: Higginson) olyan jó eredmé­nyeket értek el legutóbb, hogy csak a fitt Somfai vehetné fel ellenük a siker reményében a küzdelmet. A Gödöllői MOVE Tennisz Club június hó 26—29-i országos tennisz­­versenyét, a kedvezőtlen időjárásra való tekintettel és az ennek követ­keztében összetorlódó versenyek miatt július hó 21—25-re halasztotta el. Nevezési zárlat július hó 17-én esti 7 órakor. A nem rég alakult dunántúli ke­­rü­let előrehaladott tárgyalásokat folytat a stájerországi tennisz­­szövetséggel egy Dunántúli Stájer­­ország mérkőzés ügyébenn. A ver­seny a tervek szerint Sopronban kerülne eldöntésre, míg a reváns Grácban. Hasonló tárgyalások foly­nak Horvátországgal is s így ha ezek a tervek valóra válnak, úgy is fiatal kerületben mozgalmas sze­zonra van kilátás. Cochet megverte Richards-t Wimbledoni eredmények: Richards —Janken 6:0, 6:0, 6:0. Cochet— Richards 4:6, 6:3, 6:4, 6:2. Timmer— Strahlen 6:2, 6:1, 6:1. Mayes—Tim­mer 3:6, 6:4, 4:6, 7:5, 6:3. Borotra- Goodfree 6:3, 6:4, 6:4. Brugnon- Mishu 4:6, 6:4, 6:3, 6:1. Decugis— Craw­ford 2:6, 6:4, 8:6, 4:6, 7:5. Aesch­­imar—Lowry 6:4, 7:5, 6:2. Közelül —Thomas 6:0, 6:2, 6:2. Kingsley- Robson 6:2, 1:6, 6:2, 6:4. Lycett— Glant 6:1, 6:2, 6:4. Kinsey—Dickson 6:2, 6:1, 6:1. Peterson—Mackler 6:4 6:1, 7:5. Flaquer—­Holinbeat 8:6, 6:3 3:6, 7:5. Imodiano szivarkapapír MODIANO szivarkahüvely