Nemzeti Sport, 1926. október (18. évfolyam, 156-173. szám)

1926-10-25 / 170. szám

Hétfő, 1926 október 25. • »»*•** r* m 190111 Dr. Szabó és dr. Gödény jogi szemináriuma. Tanuilmányi ügyben díjtalan tanácskozás. ,jegye­zetbérlet Előkészítés bármelyik egyetemre és főiskolára, jogi, ügyvédi. Dirói vizsgákra, állam­­i átvitelre, államvizsgákra, középiskolai kettős könyvvitelre, is. Tiz havi részlet. Központi int. Károly-körút 4. fTe­.: Lipót 963-501 vi’n-y.r.n»:i j.- ^ y .KarjmnuiJEiwsTí.ntaEra­zv:'.pti Angol | I fu Eredeti angol I spork­iRRGfc: g Tennisz, Golf, Hockey, I turista- és paláta- § felszerelések, I Angol esöRepezsgelt fegyver és töltény csakis kiválogatott garantált legjobb minőségben Howotny J.n. Váci­ utca 28. Telefon: 9—23 m 5 A második ligában csak három mérkőzést játszottak le teljesen Somogy első veresége — Rákospalotától kapott ki — Erzsébetváros megverte a Kossuth­ot s így az első győzelméhez jutott — A Turult elverte az Attila —­ Debre­cenben a második félidőt nem játszották le — Rákospalota tovább vezet A tegnapi csonka fordulóban csak három mérkőzés jutott a teljes lejátszásig a kisprofiknál a második ligában, a többi mind félig és egé­szen elázott. De ez a három mérkő­zés is meghozta a már-már megszo­kott meglepetéseket. Somogy—Rákospalota mérkőzése pályaavatóval volt egybekapcsol­va. A régi hagyományos pá­lya avató kabala hű maradt önmagához ezen a mérkőzésen is, a pályáját avató csapat győzött, noha az ellenfél szebb játékával és többet­ támadásai révén inkább megérdemelte volna a két pontot. Ez a mérkőzés egyéb­ként a legszebb és legélvezetesebb igazi profiküzdelmet hozta, míg a meglepetéseket a másik két meccs. A Turul mindjobban lendületbe jött csapatát az Attila legénysége hagyta helyben mindenki ámulatá­ra. Igaz, hogy csak 1:0 arányban, de ez nem számít, az Attilának fő a két pont. Rákospalota-pálya, 2500 néző! Bíró Ég­­ner Kálmán.­­ Rákospalota: Juhász — Varga, Jurás — Pénzváltó,­­Bitter, Polt — Fessler, Tóth, Seiden, Tárnok, Durmics. Somogy: Erdei — Szattyin, Saáry — Talliám, Tóth, Budai — Gacsár, Kauf­­ma­nn, Dsid­a, Morvay, Zaviza. A nap, sőt az őszi évad egyik legszebb mérkőzése született meg Rákospalota— Somogy pályaavató keretében való talál­kozásából. Az ünnepséghez méltó játé­kot láttunk, olyant, amely nemcsak egy második, hanem első ligabeli csapat is büszkén emlegetne. Nem volt ezen a mér­kőzésen gyengén játszó ember, itt min­denki egyformán jól és oroszlán módjá­ra, de a legsportszerűbben küzdött. A másik váratlan eredményt a törekvő Erzsébetváros fiatal le­génysége hozta, elverte a Kossuth­ot. Úgy látszik a K­ossuth pályája lefelé ível, a harmadik helyről már a kilencedikre csúszott. Debrecenben a Bocskay—-Pester­­zsébet-találkozás az első félidőben bezárult, szünet után a játékot a hatalmas zápor lehetetlenné tette. A meccs előtt pályaavató ünnepély folyt le. Szajbély István Rákospalota részéről üdvözli Cserba Elemér dr.-t, a város népszerű polgármesterét, vala­mint a megjelent küldöttségeket, a saj­tót és a vendégcsapatot Beszéde végén selyemzászlót ad át úgy városának, mint a „nemes ellenfélnek" Somogynak. Cserba dr. válaszol s rámutat a testne­velés üdvös voltára, majd Somogy nyújtja át selyem­zászlóját és Rosenfeld Márton a PLSz nevében veszi át az új pályát. A küzdelem most kezdődik a polgár­­mester megnyitó rúgásával. Somogy tá­mad először, de Kaufmann-t csszájdon találja a bíró sípja. Rákospalota veszi át a támadó szerepét , már a 6. percben eredményhez jut. Feszler beadását Tárnok közelről védhetetlenül bevágja. 1:0. Somogy Korner­ral válaszol, itt Morvay kapu mellé fejel. Most a szél fokozato­san mind erősebb lesz s a honi csapat­nak kell ellene küzdeni, mégis változók a támadások. A 18. percben Fessler sza­badrúgása Tóth fejéről már majdnem a hálóban ül, de Erdős nagy bravúrral véd. A támadások egyenlően oszlanak meg. Somogy kevés szerencsével fejezi be őket, Rákospalota többel. A 28. percben is veszélyes a helyzet Somogy kapuja előtt, s ebből újabb eredmény támad is. Fessler hosszabb tologatások után a két lépésre álló Tárnokhoz ad és So­mogy ismét korn­errel válaszol, de ebből már a negyediket rúgja, míg el­lenfele eddig egyet sem. Most a palotai kapunál keletkezik sokkal veszélyesebb helyzet, nem is látni, hogy ki lő, mert egymásután nyolcan is küldenek a ka­pura bombát, de Juhász jobbra-balra". vetődik és a levegőben úszik. Nincs baj, dísztornát mutatnak be nagy tetszés mellett. Ezután folytatódik a meccs. Leiden ad le rögön egy bombát, de Erdős helyén van, majd Tárnok jut or­­szájára jó helyzetben. Somogy veszi át a támadó szerepét, a kornerek sorozatát rúgja, a csatárok akcióit­­azonban nem kíséri szerencse. Különösen Morvay hű társa a „pech", lövései mind a kapufára jutnak, s talán már a 12-dik hagy nyo­mot a kapufán a 37. percben, de ez ki is pattan s most Dsida jó helyzetben vérthetetlenül be­lövi. 2:1. S­omogyot­ feltüzeli a­ gól, támadást tá­madásra vezet az egyenlítésért, de az ed­dig csendben lévő hazai­­közönség, mint egy orkán zúg fel kórusban „Palota-Pa­lota — tempó Palota" s így buzdítanak a hátralévő 8. perc alatt­i mérkőzés vé­géig. Rákospalotán fog a lelkes biztatás, nem hagyja magát, győz, s tovább vezet a bajnoki listán. A palotai tizenegy különösen az utolsó percekben, de az egész mérkőzésen végig ellenállhatatlan volt. Védelme a szerencse felügyelete mellett kifogást­lanul működött. Egye­Attila: Kozasnyik — Kripkó, Bankó­­t* Janovics, Müller, Selinge­r — Péter­­s­zépnek Molnár, Riff, Muhoray, Cza­­páry, Turul: Spindler —­ Bavlinka, Masz­lonka — Hajdú, Steiner, Pálffy, — Nen­­mayer, Pol­lák, Sefcsik, Fische­r, Tas­­nády. Aki a mérkőzés kezdete előtt fél órá­val látta a pályát, nem is sejtette, hogy az­­bajnoki, mérkőzés lejátszására alkal­mas legyen. Nagyot is néztek, mikor megérkezett Biró Sándor és kijelentet­te, hogy­ a pályán lehet játszani. S tényleg, bár az egész pályát víz borí­totta, sár mégsem volt rajta, mert a pálya kavicsos és salakos felü­letén csak­­a víz áll meg, de sár nem képződik Rögtön megkezdték a víz el­vezetését, mely na­gyrészben sikerült is és így a mérkőzést le is játszották. A meccs különben elsőrangú sportot eredményezett. Különösen­­az első félidő és a második félidő vége volt izgalmak­ban bővelkedő. A küzdelemből megérde­melten került ki győztesen a miskolci csapat. Győzelmét főleg­ nagy állóképes­ségének köszönheti, mert, különösen a h­aifsora, oly határ­talan lelkesedéssel és munkabírással küzdötte végig a mérkőzést, melyet­­szinte már csak vidéki csapatoknál le­het látni. A Turul csak az első félidő­ben volt komoly ellenfél, de veszélyes támadásai, melyek már-már góllal ke­csegtették a nagyszerűen védő Kozus­­n­yikon hajótörést szenvedtek. Szünete után egyszerre fulladt ki a három hal­ és az öt csatár, így az Attila félórán keresztül teljesen ura volt a helyzet­nek s a Turul, csak nagyszerű közvet­len védelmének köszönheti, hogy nem csúfos vereséggel hagyta el a pályát. A kapott gól után ugyan remek I­- núst vágo­tt ki, de az At­tila-védelem sem hagyta magát! mileg Juhász kapus érdeme elsősorban a­­ győzelem. Róla még sokat fogunk hal­­latni, Fischer-szerű mozgása­­ mindenkit elismerésre késztet. Minden egy­es moz­dulata az Amerikába vándorolt nagy­szerű kapusunkra emlékeztet, s tudásá­nál csak a bátorsága nagyobb. A hali­­sort is a védelem kritikája illeti, kár, hogy egyik tagja, Polt,­­az első félidőben­­ megsérült s így később úgyszólván csak statisztált A támadósornak, bár nem­­ volt a legjobb napja, mégis a győzelem-­ hez eleget dolgoztak, de többet nem. , A somogyi fiúkat * , , , ",• úgy látszik nem nagyon pártolja a sze­rencse. A mérkőzésen többet voltak fö­lényben, de viszont a számszerű ered­ményt nem tudták a maguk javára dön­teni A csatársor akcióit kísérte főként a balszerencse. Oly szép kombinációs játé­kot láttunk a kaposvári együttestől, hogy le kell szögeznünk­­azt, hogy fölé­nyük és szép játékuk­ révén inkább meg­érdemelték volna a 3:2-es győzelmet, mint a 2:1-es vereséget. De hát Mária, a szerencsét nem lehet befolyásolni, még profiék­nál sem! Egyénileg Morvay ész­szerű, a hallso­r agilis, és Erdős kapus­nak a gólok ellenére is kifogástalan já­téka méltó dicséretre. A pálya talajáról­ külön szakaszban kell szólnunk. Tisztán homokos és a nagy esőzéstől teljesen átitatott (egyet­len egy tócsa sem volt látható) tal­aj bi­­­zony igen fárasztó mellékzöngéje volt a küzdelemnek. Kornerarány: 8:2 (4:0) a Somogy ja­vára. ) . Égner bíró ezúttal is kifogástalanul látta el funkcióját, csak kár, hogy sokat hallgatott a határbíróira A győztes csapat tagjait, ha dic­inyni akarjuk, akkor azt elsősorban Kozus­­nyikon kell kezdeni. Nagyszerű védésével még a Tu­rul tagjait is bámulatba ej­tette. Nem túlzunk, ha azt állítjuk, hogy legalább három biztos gólnak látszó labdát fogott. A két elsőrangú bekk kö­zül Kripkó a jobb, habár partnere sem maradt sokkal mögötte. Az állóképes halfso­rból nehéz kikeresni a legjobbat, tán Janovics játéka tetszett legjobban. A csatársor, mely az első percekben, se­­h­ogysem talált magára, mert azt hitte, hogy­­ezen a pályán csak az egyéni ak­ciók érvényesülnek, később­­azonban be­látta, hogy ez tévedés, akkor remek kombinációkkal lepte meg ellenfelét. Kivált­ közülük a gól rúgó ■Molnár, rajta kívül Riff és Péterfreund. A Turul együtteséből már nincs szerencsénk ennyi embert Rákospalota—Somogy 2:1(2:0). A nap legszebb és legélvezetesebb, ízig-vérig menő grofiküzdelmében Somogy érdemetlenül jutott első vereségéhez Aussziás !:@ (Os@) Idegölő finisben megérdemelten győz az Attila Lóverseny­tér. Bíró: Bíró S. az ismét a hálóba lő. 2.0 Cég alapítva: 1871 Kiváló minőségű gyártmányok! Olcsó árak! Elismert, legjobb kiszolgálás! Egyesületeknek na­gyobb vételnél árengedmény! Választékos raktá­ra: Futball-, atlétika- és tornafel­szerelések, vívószerek, turista­­cikkek, horgászó eszközök, kor­csolya, ski, ródli, vadász- és cél­lövőfegyverek, lőszerek és az összes L­e­v­e­n­t­e-felszerlésekben * ZUBEK BIRTWIils TÁRSA sport- és fegyveráruháza Budapest, Múzeum-körút 29. A Nemzeti Múzeummal szemben. mwtxasftt&’mxMms? asm wua­g ^KJÜKKÉ?­ | X27dgte‘ | Conrad Veitít A halálrózsák 8D14f | Világégés Fesz.: Ben Lyon, Blanche Sweet Szünetben folytatódik az ünnepély, és Schwartz Gusztáv pápai prelátus üdvözli az ün­neplő együttest és átvesz Szajbély Ist­vántól egy selyemzászlót. Majd a leven­ték vonulnak fel vitéz Kilián Béla veze­tése és katonazenekar kísérete mellett . 1.Rákospalota 8521 18:12­­2 2.Attila­ 8341 14:910 3.Soroksó 6331 18:69 4.Bocskai­ 6411 23:139 5.Bak 1€ 633— 19:129 6.Somogy 8161 14:98 7.Turul 7232 11:87 8.Pesterzsébet 7232 11:97 9.Kossuth 73—4 11:136 10.Terézváros 73—4 9:196 11.Húsos 6132 7:105 12.Erzsébetváros 8134 9:215 13.Ékszerészek 611—5 12*52 14.Városi 6—15 5:251