Nemzeti Sport, 1927. május (19. évfolyam, 68-85. szám)

1927-05-16 / 77. szám

,. Hétfő, 1927 május­z. Az Attila is, a Bocskay is 2:1-re győzött­­ Soroksár csak elkeseredett küzdelemben gyűrte le a listat záró Terézvárost — A feljavult Pesterzsébet diadalmasko­dott Palota felett is Pesterzsébet— Rákospalota 2:0 (1:0) A lelkes honi csapat megérdemelten győzött Erzsébet-u. Bíró: Himmer. Pesterzsébet: Bereczky — Guttmann Schuck, — Wester, Baski II., Domon­kos — Jekl, Kovács I., Heer, Kovács II., Lakner. Rákospalota: Juhász — Pénzváltó, Jurás — Durmics, Bitter, Mödl — Hegedűs, Tóth, Polt, Seiden, Tárnok,­ A nemrég még bajnokságra törő, mostan hétről-hétre mindjobban ha­nyatló Rákospalota együttese megérde­melt vereséget szenvedett a frissebb és lelkesebb játékot produkáló honi csapat­tól, melyben a néha-néha igen kirívó hibáktól eltekintve, minden egyes já­tékos tudásának és játékkedvének leg­javát játszotta ki. A csatársorban a két szélső gyors és veszélyes, a belsők pedig sokszor kitűnő lövőképességet árultak el. A halfsor Baski 77.-vel az élén szor­galmasan és fáradhatatlanul rombolta szét az ellenfél lassan felépített táma­dásait. A két hátvéd gyors és kemény­­kötésű játékos, Bereczky a kapuban pe­dig méltó tagja a triónak. Rákospalota csapata most is csaló­dást keltett. Egyedül Juhász állott fel­adata magaslatán. A két belek fauk­jai, helyezkedési hibái sokszor hozták ve­szélybe a kaput. A halfsorban Ritter vált ki. Durmics csupán agilitásával excellált. A csatársor volt a csapat leg­gyengébb része. Darabos, széteső táma­dásaik sorra megtörtek az ellenfél vé­delmein.­­ Rákospalota kezd, rögtön támad, de a Pesterzsébet-védelem jól funkcionál, majd Heer ■, Kovács, Lvgt ugratja ki, de őt elnyomják. Rákospalota csatársorá­nál szembetűnő a csatárok góliszonya és ezért inkább Durmics veszélyezteti Be­reczky kapuját. A 15. percben Pólt szép fejesét Wester fejeli le, ezután lassan felnyomul a honi csapat és a 28. perc­ben Baski előreadott labdáját Kovács I. Kovács II. felé tálalja, ki védhetetlenül küldi a hálóba. (1:1). 1 Szünet után erősen küzd Rákospalota a kiegyenlítésért, de csatársorain meg­törik minden kísérlet s inkább Pénz­váltó óriási luftja hozza veszélybe Ju­hász kapuját, de ő szépen véd, majd a 26. percben Jekl-nek nyílik jó alkalma, de túl erősen csavarja. A 38. percben Heer kap jó labdát, amit élesen vág a sarokba. (2:0). A hátralévő idő unal­mas csapkodással telik el. Hackspacher lövése hálót ér (1:0). Egy percre rá Ham­ász hendszet vét, a megítélt 11-est Pflum II. küldi a gólba (2:0). Az 5. p. meghozza a Te­rézváros első gólját Pflum I. rendsze miatt megítélt 11-est Baski helyezi a sarokba (2:1). Azután lanyha mezőny­játékkal múlik el a félidő. Szünet után a Terézváros óriási elánnal fekszik bele a küzdelembe, aminek két eredménytelen korner után a 6. p. meghozza a gyümölcsét. Me­nyász felszabadító rúgását Streicher élesen küldi a sarokba (2:2) Soroksár sem csügged és a 9. p. Hackspachert durván fogja Tóth. A 11-est Plum 77. helyezi a hálóba (3:2). Majd a 13 p. Hackspacher egyéni lefutásból, élesen lövi a balsarokba csapatának utolsó gólját (4:2). A 22. p. Makovnikot és Berdát a bíró kölcsönös utánrúgásért kiállítja. Vé­gül a 43. percben Bernáth szép korne­­réből Kontardó beállítja a végered­ményt. . Bc Attila 24 16 7 1 58:27 39 2. Bak FC 24 15 6 3 73:41 36 3. Bocska­­ 23 15 4 4 73:42 34 , 4. Somogy 24 11 9 4 51:23 32 5. Turul 24 12 6 6 47:28 30 6. Soroksár 24 13 3 8 67:43 29 7. Rákospalota 24 12 3 9 46:39 27 8. Húsos 24 9 7 8 42:47 25 9. Pesterzsébet 24 8 7 9 35:32 23 10. Erzsébetváros 24 4 10 10 35:37 18 11. Kossuth 23 5 4 14 38:61 14 12. Városi 24 2 6 16 29:69 10 13. Óvások 24 2 5 17 33:58 9 14. Terézváros 24 9 1 19 25:85 9 Attila—Somogy 2:1 (0:1) Az Attila egy góllal tényleg jobb volt Miskolc, 4000. néző. Bíró: Schissler. Attila: Német — Maszlonka, Dankó — Janovitz, Kripkó, Müller — Friesz, Muhoray, Kautzky, Siklósy, Pimpi. Somogy: Erdős — Szattyin, Morvay — Tallián, Lyka, Budai — Gacsár, Palkó, Dsida, Ölvedy, Rabi. Mindvégig izgalmas mérkőzés, mely csak az utolsó pillanatban rúgott góllal dől el az Attila javára. A mérkőzés mindvégig érdekes és szép sportot nyúj­tott. A mezőny két legjobbja a két bal­hátvéd. Úgy Morvai, mint Dankó fényes formát játszottak. Az Attila-halfsort erősen visszavetette az, hogy Kripkó sé­rülése a játék elején kiújult és ezért csak statisztálhatott. A halfsorban leg­inkább Müller tetszett. A csatársor na­gyon sok szép támadást vezetett. Sik­lósy volt ismét a legjobb, de Kautzky is javulást mutatott. Muhoray agilitása dicséretre méltó, a szélsők közül Friesz a jobbik. A Somogy legjobb része a közvetlen védelem, melynek mindhárom tagja mindent elkövetett, ami tőlük telhető volt. A halfsorban Lyka tartotta a lel­ket, míg a veszélyes akciókat keresztül­vivő csatársorban Gacsár és Dsida a legjobbak. • Tapogatódzó játékkal indul a mérkő­zés. Néhány erőtlen Attila-támadás után a 6. percben Dsida szökteti a bal­­szárnyat, Ölvedy tiszta helyzetbe kerül, de Németh az utolsó pillanatban lábaira dobja magát és ezzel tisztázza a meleg helyzetet. Erre az Attila felel támadás­sal, de a lövések nagyon vérszegények. A 18. percben Dsida szökteti Gacsárt, Németh kifut, de Gacsár lövését még a kapuban álló Maszlonka sem tudja vé­deni. 0:1. Egy percre rá Siklósy bom­báját Erdős kornerra védi. Változatos játékkal telik a félidő, inkább az Attila támad többet. A II. félidő 11. percében Siklósyt a 6-on belül csúnyán faultolják, de a bíró nem akarja észrevenni a faultot. A kö­zönség erősen reklamál, de mindhiába. A 13. percben nagy kavarodás a So­mogy kapuja előtt, melyből Kautzkynak sikerül kiegyenlítenie. 1:1. A 36. perc­ben Rabl­t sorozatos faultjáért a bíró kiállítja. A Somogy erősen belefekszik, támadásait az Attila-védelem biztosan parírozza. A félidő végén az Attila is mindent belead, hogy a győzelmet meg­szerezze, ami a 45. percben Kautzkynak nagy nehezen sikerül is, egy tumultusból kifolyólag. 2:1. A miskolci közönség hoszasan ünnepelte csapatát. Korner­­arány 7:1 az Attila javára. ­ Valódi ezüst serlegek nagy választékban SZIGETI NÁNDOR ÉS FIA Budapest, IV., Múzeum­ körút 17. Soroksár—T­erézváros 4:3 (2:1) A lanyha mérkőzésen a Terézváros nehezen adta meg magát Erzsébet­ utca. Bíró: Majovszky. Soroksár: Lantos — Schweier,­­ Er­délyi — Menyász, Kovacsics, Ma­­sovszky — Berdó, Pflum II., III., I., Hackspacher. Terézváros: Müller — Ham­ász, Tóth — Streiter, Kantardó, Makovnik — Dobina, Breutigam, Baski I., Zer­­náth, Stimac. A két csapat találkozásánál gól bőven esett, de ezt legkevésbbé lehet a játé­kosok kitűnő kondíciójának tulajdoní­tani. A Terézváros törekvő együttes, csak kevés a szíve a küzdelemhez, áll az különösen a csatársorra, hol egyik sem nyújtott valamirevaló játékot. A halfsor is sorozatos hibákkal operált , Streichert kivéve, aki a csapat egyik legjobbjának bizonyult. Ugyanez áll Tóthra is, aki azonban a helyezkedés­ben kissé ingadozó volt. A győztes csa­pat, habár megérdemelte a két pontot, megsem nyújtotta azt, amit hívei tőle elvártak. A védelemben Schweier já­téka érdemel említést, a halfsorban Menyász nyújtott a legtöbbet, míg a támadósorban az agilis Pflum II. és a gyors Hackspacher játéka tetszett.­A 10 emberrel kezdő Soroksár azon­nal támadólag lép fel. A 2...p. már Bocskay—Turul 2:1 (0:1) Egyenlő erők izgalmas harca Debrecen, 3500 néző. Bíró: Vámos. Bocskay, Hübner — Molnár I., Ko­csis — Varga, Sipos, Reviczky — Po­­lanetzky, Molnár V., Vampetich, Urik, Mertin. Turul: Spindler — Bavlinka, Polla­­csek — Pálffy, Steiner Hajdú — Neumayer, Fischer, Pollák, Reiner, Varga. Váratlanul izgalmas és végig öldöklő iramú küzdelmet vívott a két jóképes­­ségű együttes, melyet megérdemelten nyert meg a Bocskay. Az I. félidőben inkább a Turul van fölényben, a II. félidőben azonban az óriási energiával játszó Bocskai dominál s így a győze­lem sem maradhatott el. A győzelem kivívásában ezúttal kivé­telesen a halfsornak van legnagyobb része, Keviczky, de különösen Sipos igazán nagy formát mutatott, mind a védelemben, mind támadásban. A csa­társort szebbnél szebb labdákkal látták el, ezzel a csapat stílusa is egészen megváltozott és a II. félidőben az egész játék irányítását kezükben tartották. A közvetlen védelem megszokott jó já­tékát produkálta. A csatársornak Vampetich, Vink és Mertin, tehát a balszárnya volt kiváló. A Miskolcról vásárolt Molnár játéka nagy csalódást keltett. Polanetzkyn meglátszott a hosszú kényszerpihenő. A Turul keménykötésű játékosokból álló csapata kemény ellenfél, minden csapat számára. Úgy a közvetlen vé­delme, mind a halfsora klasszis játé­kot mutatott. Különösen Steiner volt kiváló, de Hajdú és Bavlinka teljesít­ménye sem maradt sokkal mögötte. A csatársor már nem olyan jó, egyedül Pollák veszélyes. Turul-támadásokkal kezdődik a já­ték. A 9. percben Fischer közeli erős lövését a vetődő Hübner kiejti és a ré­sen levő Reiner egészen közelről belövi. 0:1. Különösebb esemény nincs az I. félidő hátralévő részében, inkább Turul támad többet. A II. félidőben a Bocskay nagyon lelkesen játszik, s már az 5. percben gólt is lőnek, de a bíró nem ítéli meg. A 24. percben Keviczky előretör és a baloldalról ballábbal erős csavart lö­vést küld a kapura, amely az ellenkező kapufáról beperdül. 1:1. Erre Bocskay még erősíti az iramot, de Turul kemé­nyen védekezik a 39. percben Polla­­csek rendszer­­ét a 16-on belül, melyből Molnár I. megszerzi a győztes gólt A mérkőzés kellemetlen incidenssel végző­dik, amennyiben a pálya szélén tar­tózkodó Turul-intézőt, Steinert, az ügyeletes rendőrtisztviselő távozásra szólítja fel, aki ezt nem hajlandó meg­tenni, mire hosszas vita után igazol­tatja. Az ügynek alighanem folytatása lesz. A bíró ítélkezéseivel a közönség nem igen volt megelégedve. Jugoszlávia Spalato: Concordia—Hajduk 4:2. Concordia—Hajduk (szombaton) 1:1. Belgrád: Viktória Ziskow (Prága) - Jedinstvo 4:1. Viktória Ziskow— BS­K (szombaton) 3:1. Zágráb: Derbi—Gradjanski 3:3. HASK­—Croatia 4:1. g Brázay siskora~féa és ISéa, «anara%. ­ A német Bräutigam nyerte a bécsi Ring-futást Grosz negyedik, Kulcsár ötödik lett — A Nemzeti Sport telefonj­elentése — Bécs, május 15. Az osztrák főváros szívét kerülte meg ma délelőtt négy ország futói­nak serege, amikor több mint 100 futó tette meg az utat a bécsi város­házától elindulva és a Ring-en és Quai-n át oda visszatérve. Az egész útvonalat a nézők ezrei vették körül és az 5200 méteres pálya mentén több, mint 15.000 néző foglalt helyet. Start után Grosz, Kulcsár és a két német, Prinzler és Bräutigam ment az élre és a Burg-színháznál ők ve­zették a mezőnyt. Az Operánál már kezdett széthúzódni a mezőny, Grosz és Kulcsár azonban most is az élen volt, nyomukban Brautigam, Prinzler és Bierbrauer. A Dunacsatornáig ma­rad a helyzet és csak Quai­n nyomul fel Brautigam, aki 500 méteren 30 méterrel megy el Gr­osztól, és Kul­­csártól, sőt még Prinzler és Bier­brauer is behozza a magyar futókat. A befutás sorrendje a következő volt: 1. Brautigam Lipcse 17.44 mp. 2. Bierbrauer WAF 18 perc. 3. Tu­­schek WAC 18.06 mp. 4. Grosz MTK 18.08 mp. 5. Kulcsár MAC 18.15 mp. 6. Pasztello 18.25 mp. A német Prinzler a 9., a jugoszláv Danko Skur a 25. helyen végzett. A többi induló osztrák volt. Kulcsár és Grosz túl erősen kezdett, azonkívül Orosznak rossz volt a cipő­je is. A bécsiek nagy előnyben vol­tak, mert jól ismerték az útvonalat. Honorka Ottó. Olaszország Bajnoki döntők: Torino—Bologna 1:0. Genoa—Internazionale 1:1. Ju­­ventus—Milán 3:0 (félbeszakítva). Eszerint Torino, Schöffer Imre csa­pata két tiszta ponttal vezet Bologna előtt és a bajnoki döntő győztesének látszik. — CONI-serleg: Alba—­ Andrea Doria 4:1. Livorno—Brescia 4:1. Casale—Fortituda 1:0. Hellas— Modena 2:1. Padova—Sampierdarena 5:1. 5 Tenniszfelszerelés ütő, labda, közép- és kerítőháló, cipő és ruházat, húrozás és javítás szakmunkás által a legjobban és legolcsóbban csakis PLÖKL ÉS HAAS! VI., ANDRÁSSY­ ÚT 13 Címre és házszámra ügyeljünk. Saját­os érdekében kérje árjegyzékünket.­­ ....HMM—B Sportolásnál >!stra« sportfehérneműt viseljen. J az izzadtságot magába szívja, j! ■ a test kigőzölgését és a le­­vegőcserét megkönnyíti és mert le­vegőt foglal magában, (tudvalevőleg a levegő a legrosszabb hővezető) a hírléstől feltétlen­üv kapható sport- és fehérnemű-üzletekben­­ Ügyeljen a fenti védjegyre! Csak az azzal ellátott „Tetra“ fehér­nemű valódi!