Nemzeti Sport, 1927. június (19. évfolyam, 86-105. szám)

1927-06-27 / 103. szám

­ssa Hétfő, 1927 június 27. A Kecskeméti FC szom­baton győz Bulgáriában Kecskemét FC—Csernomorec 2:1 (0:0) A Nemzeti Sport távirati jelentése: Burgas, június 25. Legyőztük az itteni Csernomorec csapatát 2:1 arányban, az első fél­idő végén még 0:0-ra állt a meccs. A vezető gólt a bulgár Kendal sze­rezte meg, de részünkről előbb Em­ber egyenlített, majd Pahr lőtte a győztes gólt. A bíró igen gyengén vezette a mérkőzést. Jobb bíróval és jobb talajú pályán nagyobb arányú lett volna győzelmünk. Boncz. Vasárnap kikapott a Kecskemét Burgasi vól.—Kecskemét 3:1 (1:1) A Nemzeti Sport távirati jelentése Burgas, június 26. Burgas válogatottól állandó fö­lényünk dacára 3:1 (1:1) arányban kikaptunk. . Boncz A Brigittenau súlyos veresége az osztrák bajnokságban A bajnokságot már nem lehet elvenni az Admirától — A Nemzeti Sport telefonjelentése — Bécs, június 26. Az Admira hatalmas gólaránnyal in­tézte el egyetlen riválisát,­­ a Brigitte­­nauer AC-ot és ezzel biztosította magá­nak az osztrák bajnoki címet és a rész­vételt a Középeurópai Kupában. I. osztályú bajnokság: Admira—BAC 5:0 (1:0). Práter­pálya. Bíró: Miesz. 20.000 néző. Első félidőben unalmas, a másodikban durva játék. Admira biztosan győz. A BAC- ban csak Köhler kapus volt igazán jó. Stoiber és Schall 2—2, Siegl 1 gólt lőtt. IVAC—WSC 0 :0 (0 :2). Práter-pálya. Bíró: Retsb­urg. A WSC volt a jobbik együttes. II. osztályú bajnokság: Nicholson— IAF 8:2. Vorwärts—Bewegung 5:2. Gersthof—Donau 6:3. Neubau—Bewe­gung XX 6:0. Sportfreunde—Victoria 2:0. Howorka Ottó. Dr. Kajdacsy Vill., József­ körút 2. szakorvos rendel: 10—1­ lgrési 7—8-ig férfi- és nő­betegek­nek MŰVÉSZI SPORTÉRMEINK ÉS PLAKETTJEINK ÁRBAN. MINŐSÉGBEN SZENZÁCIÓSAK!!! KÉRJEN KÉPES ÁRJEGYZÉKET ARKANZAS STERK BUDAPEST, IV., VÁCI­ UTCA 23. SZ. TELEFON: T. 111—47. ALAPÍTVA: 1896 Sportolásnál a Tetra­ sportfehérneműt viseljen, matat az izzadtságot magába szívja,­­ a test kigőzölgését és a le­­vegőcserét megkönnyíti és mert le­vegőt foglal magában, (tudvalevőleg a levegő a legrosszabb hővezető) a­­ hüléstől feltétlen­ül kapható sport- és fehérnemű-üzletekben figyeljen a fenti védjegyre! Csak az azzal ellátott „Tetra“ fehér­nemű valódi! 3: 2-re győzött a Ferenc­város, a bír© mégis 3:3-nak hirdette ki az eredményt A bírói cradatlanság terén rekordot javított Diabak (Kladno) Ferenc­város-Rapid 3:2 (Osl) — A Nemzeti Sport tele­fonj­elentése — Bécs, június 26. A labdarúgás sok évtizedes törté­netében kétségkívül páratlan ese­mény zárta le a két főváros zöld-fe­hér reprezentánsainak találkozását. A Rapid-pályán 7000 néző előtt le­folyt mérkőzést Diabak, a cseh szö­vetség által delegált kladno­i bíró ve­zette. Az első félidőben olyan biztos kézzel és fölényesen irányította a meccset, hogy szünetben a tribünök és öltözők dicséretétől voltak hango­sak. A II. féidőben már váratlanul gyengének bizonyult,­ a 44. percben hozott lehetetlen ítéletével pedig tel­jesen elrontotta a mérkőzést, amely­ről most senki sem tudja, hogy mi is voltaképpen a végeredmény. A 44. percben ugyanis Diabak 11-est diktált a Ferencváros ellen. A magyar csapat erősen tiltakozott az ítélkezés ellen, de Szigeti elnök közbelépése lecsillapította a kedélye­ket. Csak Takács izgalma nem csitult és a kiváló bekk a sípjel után befu­tott a 16-osba és saját kapujába lőtte a labdát. A szabályok világos rendelkezése ellenére nem rúgatta újra Diabak a 11-est, hanem általá­nos elképedésre gólt ítélt. Utána nyomban le is fújta a meccset, mert a játékidő már letelt. Diabak azzal indokolta ítéletét, hogy nem törődik vele, ki rúgja a labdát, ha az a ka­puba ment, ő gólt ítél. Szerinte a meccs eredménye 3:3. Ami a játékot magát illeti, a Fe­rencváros volt a messze jobbik együt­tes és győzelme teljesen reális. Az első félidőben még volt a Rapidnak egy 20 perces­ periódusa, amikor ko­moly ellenfélnek számított, de szünet után a Ferencváros egész fölényesen irányította a játékot. A két csapat a következőképen állt fel: Ferencváros: Amsel — Takács, Hungler — Sándor, Bukovi, Obitz — Rázsó, Turay, Dán, Schlosser, Kohut. Rapid: Feigl — Soh­l, Krahl — Richter, Smystyk, Madlmayer — Wondrak, Czernik, Wesselyk, Lueff, Wessely, Rapid kezd. Már a 2. percben Ta­kács szabadrúgását Feigl védi. A 19. percben Takács hendje miatt 11-est ítél a bíró. Solil 11-esét Amsei bra­vúrosan kornerre tolja. A 20. perc­től a Ferencváros pompás támadáso­kat vezet, Bukovi 30 méteres bom­bája ámulatba ejti a nézőket, Kohuté hasonlóképen. A 30. percben Solil hendje miatt megítélt 11-est Dan Feigl kezébe lövi. A Ferencváros folytonos fölénye ellenére is a 40. percben Lueff lövi a Rapid vezető gól­ját. Amsei kiütötte a labdát, de a be­futó Lueff a hálóba emelte. Szünet után Rázsó gyönyörű be­adását Kohut fejeli, Solil csak a vo­nalon állva tudja a sarokból kife­jelni. A 12. percben egy 30 méteres szabadrúgást Kohut a védősereg lá­bai között is biztosan irányít az el­lenkező sarokba. 1:1. A bíró folyton fütyül és rontja a játékot. Lueff durván támadja Amseit. A 30 p.-ben Schlosser támadja Feiglt, Solil le­teríti Schlossert, a bíró kiállítja So­­lilt és Schlossert is. A Rapid Rich­­tert vonja hátra Kekknek. Kohut átmegy három emberen, letolja a labdát Rázsónak, aki pontosan be­lövi. 2:1. Rázsó lesből lőtt gólját a bíró nem adja meg. A 41. percben Lueff kiegyenlít, 2:2. A 43. percben szabadrúgás a Rapid ellen, Kohut szakasztott olyan gólt lő belőle, mint az első, 3:2. A 44.percben kö­vetkezik be a fent megírt eset. Kornerarány 7:6 a Ferencváros, javára. Ferencváros csapatában három játékos kimagaslót produkált. Am­sei, Bukovi és Kohut, mindegyik a maga posztján, a legszebb futballt játszotta. Rázsó csak a szünet után volt jó. Schlesser lassú volt, Turay és Dán csalódást keltett. Takács a védelem egyik oszlopa volt. A Rapidban a csatársor volt fel­tűnő gyenge, az egyetlen Lueff pro­dukált elfogadhatót. A halfsorban Madlmeyer volt jó, Smystyk nem állja ki az összehasonlítást Bukovi­­val. A védelemben Solil volt a leg­jobb. Nyilatkozatok: Szigeti elnök: Sokkal jobbak vol­tunk. A bíró az első félidőben jól vezette a meccset, a második félidő­ben mintha kicserélték volna. Utolsó ítélkezése egyedülálló a futball tör­ténetében. A mérkőzés eredménye természetesen 3:2, a mi javunkra. Schönecker, a Rapid menezsere: A bíró elvesztette a fejét az utolsó 20 percben. A döntése nem helyes, de a bíró autonóm a futballban és így az eredmény 3:3. Meisl Hugó: Diabak úr nem fog új szabályokat kitalálni. A mérkőzés helyes eredménye 3:2 a Ferencvá­ros javára és ha a Ferencváros ezt kéri, az osztrák szövetség ezt hiva­talosan is meg fogja állapítani. Honorka Ottó. Egyformán győzött Szabadkán a Bástya és a Sabaria — A Nemzeti Sport távirati jelentése — Sabaria—SAND 4:0 (1:0) Szabadka. Bíró: Krausz Mihály. Tökéletes szép játékkal győzött a Sabaria Szabadkán. A csapat nagy­szerű kondícióban van s ez különö­sen a keddi Sabaria—Bástya meccs­re nézve örvendetes a szombat­­helyieknek. A csapat minden tagja szinte ki­fogástalanul játszott. A gólokat, a nagyszerű Szofián (2), Szladovits és Mészáros lőtte. Meccs után nagy ünneplés. Sabaria. Bástya—Szabadkai Sport 4:0 (0:0) Szabadka. Bíró: Mazics. Az első félidőben lehetetlenül gyatrán játszott a csapat. Szünet­ben éppen ezért Simókát a turulista Steinerrel és a szintén turulista gyenge Fischert Busch-sal kicserél­tük. Szünet után már jobban ment a játék. A gólok sorrendje: 10. percben Höss átadásából Varga (1:0) a 24. percben Höss (2:0), a 32. percben Ábrahám (3:0), a 34. percben is­mét Hess lövéséből ér hálót a labda. Az utolsó 10 percben lefékezve játszottunk, a keddi Sabaria—Bás­tya meccs miatt. Bástya. X FELSZERELÉSEK Tm SKABA ÉSPLOBÁL Buda­i8st,VI. Vilmos császár-S 1 33. Telefon: 270—56.______ _ 5 A Pécsi Vasutasok csak nehezen győzték le a Ba­jai Turult az első kerületi döntőben PVSK-Bajai Turul SE 2:1 (1:0) Kerületi döntő: Baja. Bíró: Viczenik­ (Budapest). Erős bajai támadásokkal indul a mérkőzés, de a 8. percben a PVSK felszabadul. A pécsi csatárok szép kombinációval tisztára játsszák Be­­dekovitsot, aki védhetetlen, helyezett gólt lő (1:0). A félidő végéig erős Turul-fölény, de­ csatársora tehetet­len és nem tudja kihasználni a jó helyzeteket. Szünet után a Turul tovább ostro­mol és sikerül is neki a 15. percben Czigány révén egyenlíteni (1:1). Most a PVSK veszi át a játék irányí­tását és a 30. percben Putzer meg is szerzi a győztes gólt (2:1). Kiválót produkált, a PVSK-ban Geschlecht, Cziegler és Haraszti, a Turulban Gyula, Matkovics, Kámán és Elek. Wiczenik bírónak nem volt jó napja. A Diósgyőri Vasgyári TK az északi kerület ezévi bajnoka DVTK—Salgótarjáni SE 6:0 (3:0) Kerületi bajnoki döntő. Bíró: Czeizler. Diósgyőr. DVTK: Czanik — Chvojka, Szabó — Matyuga, Klemenik, Ferenczy — Páva, Völker II., Bova, Kreutz, Völ­­ker I. SSE: Csala — Vits, Paskó — Hainisek, Oravetz, Vonsik — Phi­­lippinyi, Habócsik, Schott, Rigó, Vi­­roszták. A bajnokcsapat együttese nem ér­demelte az ilyen nagyarányú győzel­met, mert a csapat nem igen volt egy­séges s közel sem mutatott olyan já­tékot, mint amilyet hívő tábora várt tőle. A csatársorban csak Völker I. és Kreutz volt megfelelő. A meglehe­tősen gyenge halfsor legjobbja Kle­menik. A bekkek közül Chvojka moz­gott biztosabban. Czanik nem tudta képességeit bemutatni, mert alig akadt dolga. A vesztes csapatban különösen a balszárny mutatott tetszetős játékot, itt Viroszták és Rigó elsőrangú. A halfsor és védelem is megfelelő­ A kapus a gólokat nem foghatta. A sú­lyos vereségben nagy része van Czeiz­ler bírónak, ki túlzásba vitt erélyes­­ségével és határozatlanságával két meg nem érdemelt gólhoz juttatta a DVTK-t, mi lelkileg teljesen letörte a salgótarjáni csapatot. Szépen indul a meccs s eleinte hosszú ideig mezőnyjátékkal telik az idő. Az első gól a 36. percben esik Kreutz lövéséből A 43. percben 11-es az LSE ellen, ezt Chvojka teszi be. A félidő harmadik gólját rögtön kez­dés után Kreutz szerzi. Szünet után a következő sorrendben esnek a gó­lok: 13. percben Bova, a 25. percben Bova és a 37. percben Bova. Svájc Olten. Arsenal Kairó—FC­ Olsten 1:0. Ausztria Grác. Sturm—Stras­senbahn. 5:1. GAC—Kasstell 5:0. Lengyelország Krakó. Vienna (Bécs)—Cracowia 4:4 (3:2). Jugoszlávia Belgrád. Jugoslávia—Slovan (Bécs) 2:1 (1:0). Csehszlovákia Prága. CAFK—Cehie Karim­ 4:2 (2:1). Slavoj—Smichov 5:3 (3:1), Slan—Cehoslovan Kosice 3A, Teplicz, TFK—Slavia (Prága­) 5:4 (4:1)­ A Slavia veresége nagy meglepe­tés, magyarázza azonban az eredményt hogy a teplitziek góljai közül három Ü Lesből­ esett. „