Nemzeti Sport, 1927. szeptember (19. évfolyam, 149-169. szám)

1927-09-05 / 151. szám

SKtf-6, 1927 szeptember 5. Somogy „a nagy favorit" nehezen­­győzött · A Pesterzsébet — Városa meccs csak barátságos jellegű volt — A II. liga mérkőzései Vl. ■ — A Nemzeti Sport tudósítójától. —­­. . . Megindult n­égy csomó érdekes ered­­m­énnyel a­ II. liga szezonja. Az ered­mények­­hoztak egy-két meglepetést,­­ de alapjában a tavalyi erőviszonyok­nak felelnek meg. . II. liga állása a 16-osról le­terős, de védhető­ góljá­­val. Ezután a mérkőzés f­eldurvul,­­szá­mos csúnya fault tarkítja a játékot, aminek eredménye Fischer kiállítása. Rákospalota -Terézváros 4:1 (2:1) Palota nem volt jó, de az ellenfele még hozzá szó méltó Rákospalota, Bíró: Klein Árpád. Rákospalota:­­ Juhász. — Fischier, Ju­­rás — Pénzváltó, Polt, Módi —­ Fess­­ler, Drajkó, Jvanics,Ruff II., Durmics. Terézváros: Müllero­f— Tóth, Streicher — Prietter, Sipőcz, Makovnik — Hege­dűs, Schmidt, Kovács, Bernard, Sti­­m­acz, V . ' ~ . A II. A­ liga favoritjai közé sorozható Rákospalota debütte nem­ sikerült oly mértékben, mint­­azt várni lehetett vol­na. Csatársora sokszor egyenesen meg­döbbentően széteső'­ játékot produkált. A három belső csatár csak csetlett-bot­­lott az ellenfél gyengén funkcionáló vé­dőjátékosai közt. Drajkó némi csatár, de emellett­ balszerencse is üldözte, a k­ét volt MÁV-ista n­e­m szokott bele­ az új környezetbe. Annál, jobb volt a két szélső, akik­, egymaguk nyerték meg a meccset. Durmics a csapat­­egyik­­leg­jobbja volt.­­ A hálósorra nagy feladat hárult, m­e­­­lyet csak Polt nagy munkabírása révén tudott elvégezni. A két bekk, különösen az újonc, Fi­scher kitűnő, Juhász ,csak a ■gól után kezdett­ védeni. Terézváros tavasz óta sokat javult. Különösen a Hegedűs által vezetett csa­tár során volt feltűnően érezhető a fris­seség. A meccs külön, szenzációja volt Ko­vács két ritkán látott" SZép kapásból tőtte-,kiapufája--. A. hallgpr .. robotolt, de „nemi bírt az ellenféllel. A védelem né­hány végzetes, hibával vonta magára a ■figyelmet. . r . . . •A játék kezdetén Drajkó vezet néhány szép támadást, ■ a­ 7. percben azonban Hegedűs ér el eredményt: hosszú sza­badrúgását Juhász elnézi. A sok tomna­,­dás Rákospalota váratlan gólját hozza: Fischer 40 méteres szabadrúgását Mül­­ler beejti. Kovács egymásután két nagy­szerű kapuralövést enged meg, majd a 43. percben Ivanics közelről lőtt góljá­val megszerzi a vezetést. A második félidőt Durmics támadá­sai uralják. A 10. percben beadásából Ivanics ér el gólt, majd a 19. percben Fes­sler már-már mellément labdáját maga Durmics viszi, be a kapuba.­ ­ T. Soroksár 11-----— 2:0 2 2. Rákospalota 1 1 — — 4:1 2 3—4. Erzsébetv. 1 1----------2:1 2 3—4. Turul 1 1---------2:1 2 5. Somogy 1 1 —---- 3:2 , 2 6. Kossuth 1----------1 2:3 — 7—8. Bak 1----------1 1:2 — 7—8. Orás 1------1 1:2 — 9. Terézváros 1 — — 1 1:4 — 10. Húsos 1---------1 0:2­­-1 11—12. Pesterzsébet, Városi még nem játszott. gr. :■* - -■ '■ .-v'- ’ Turul—Bak FC 2:1 (1:0) A Ferencváros-fiók legyőzte a Hungária-rexervel üllői-et. Bíró: vitéz Karsai. Turul: Spindler — Czanik, Bavlinka —.•■ Pálfi, Lyka, Kiss — Praszkó, Va­déi,­ Fischer, Remer, Tasnádi. Bak FC: Dobos — Gutwillig, Varga — Szekeres, Kollmann, Milosevits. — Ku­kán­,­­Grósz, Fer­dl, Tritz, Leib­ert. A­ Ferencváros és­ a Hungária tarta­lékcsapatainak, azaz a Turul és Baki FC-nek a küzdelme elég gyenge sportot nyújtott. A két rossz közül győzött a­­ szerencsésebb­­ és a kevésbé rossz Turul. ,A gyenge játékban nagy szerepe van­­az átázott talajnak s ez menti a játé­kosok momentán rossz formáját.­­ A Tóráiban Spiindler jól végezte dol-tW~----­-----------------------------------­Bolognából távit atoszá. — Hát­ mégis indult az a Paren­­tin? — Sajn­os. —— Pedig már elparentáltuk. Hát, a gól nem az ő hibája. Bavlinka volt a bekkek közül a jobbik, míg a halfsorban csak Pálfi játékát illeti di­cséret, míg a másik kettő szürkén ját­szott. A­­csatársorban a jobbszárny a veszélyesebb és a gólképesebb. i. ii . A Baki FC már csak régi dicsőségé­ből „él”. .Dobos a góloknál hibázott, különben volt egy-két szép védése. A b kit hátvéd ,megbízható, míg a halfsor­ban Milosevits­ a legkülönb. A csatár­sorban ■ Kukán az egyedül akcióképes,­­Tritz itt sem sok vizet zavart.­­ A játék változatos támadásokkal in­dul. Hosszan előreadott labdákkal ope­rálnak a csatárok, de a védelmek min­­­dig idejekorán lépnek közbe. A Baki FC kezdetben tám­ad, azután a Turul nyo­­idul fel és a 25. percben meg is szerzi a vezetést­: Praszkó szép kornerét Do­bos ki akarja öklözni, de a gólvonalról­­a hálóba üti­. A félidő további részében eseménytelen, nívótlan játékot láttunk. Szünet után a szebb akciókkal kísérle­tező Turult látjuk az elején frontban. De a 16. percben mégis kiegyenlít a Blak, FC. Kukán lerohan, kicselezi a két hátvédet és a kifutó Spindler mellett az üres kapuba gurítja a labdát. Négy perc múlva eldől a mérkőzés, Vaczeknak Soroksár—Húsos 2:0 (1:0) A Soroksár hatalmas lelkesedésé­nek köszönheti a két pontot Soroksár. Bíró: Mészáros. Soroksár,­ Lantos .­- Schgerer, Licht­­ner — Eisrich, Pflum I., Kovacsics —• Menásch, Pflum II., Pflum III., Tóth, Hackspacher. , •­•'■' Hús­os: Populás — Schmidt, Csihula — Bajor, Melczer, Veszély — Szántó, Vanicsek, Úrik, Mes­tyanek, Fieger. ■ Még a legfanatikusabb soroksári drukker sem­ merte remélni, hogy a há­rom tartalékkal felálló Soroksár le­győzze a komplett Húsosokat. De So­roksár az első perctől kezdve oly ha­talmas lelkesedésse­ feküdt bele a küz­delembe, hogy az eredmény nem ma­radhatott el. A Húsos ugyan mindent megtett a vereség elhárítására, de csa­társorának puha és mindent túl kombi­náló játéka nem érvényesülhetett a ke­mény soroksári védelemmel szemben. A győztes csapatban Lantos kitűnően véd­te hálóját. A bekkek közül Schweier volt a jobbik, míg Lichtner gyakran kihagyott. A halfsorból Pflum I. emel­kedett ki,agilis­ játékával, de­ társai sem csináltak nagyobb hibát. A­­ csatársor volt a csapat legjobb­­része, , itt elsősor­ban a két szélsőt kell kiemelni, kiknek minden lefutásai veszélyt jelentettek a Húsosok kapujára'.­A­ két Pflum — nem hiába testvérek­ ■— nagyszerűen meg­értették egymást, ellenben Tóth kirítt az együttesből.­­ A Húsosok, vereségük ellenére geri­e keltettek rossz benyomást. A védelem­­­­ben Schmidt, a halfsorban Veszély és­­ Melczer produkált elsőrangú játékot. A csatársorban Uriknak nem volt szeren­cséje lövéseivel,, kívüle Mestyanek és Vanicsek mutato­tt még legtöbbet." A mérkőzés öldöklő iramban gyönyö­rű akciókkal kezdődik. Menasch, majd Hackspacher beadását védi Populás, míg Schmidt ,félpályás szabadrúgása szintén, a kapus­­ zsákmánya. A 8. percben Ko­vácsiék szabadrúgását Populás bravúro­san kam­em­a tolja, a sarokrúgást Pflum II. lövi, nagy kavarodás a Húsos kapu előtt, a labda Hackspacherhez kerül, ki szép lövéssel megszerzi a vezetést. 1:0. A gól felvillanyozza a Húsosokat, ellen­támadásba mennek át, de Soroksár ka­­puja előtt lévő hatalmas tócsa­ meg­akadályozza­­ őket, hogy egészséges lö­vést küldjenek Lantos kapujára.­ Húsos­­támadásssal végződik a félidő. A második félidő szintén Húsos-táma­dással kezdőik, de Száhtó beadását Úrik fölé fejeli. Az ellentámadásnál a labda Pflum I.-től Hackspacherhez kerül és a bekkek közt kisugorv­a helyezett gólt lő. (7 p.). Most Schmidt és Me­styanek helyet cserél, de ez csak­ megbolygatja a csatársor egységét. A 37. percben Pflum III.-at csúnyán e­lfaultolják, ki­viszik és többé nem is jön­ vissza. A Húsos, nehezen nyugszik bele az ered­ménybe, erő­sen küzd, de Soroksár vé­delme mindent ment. Erzsébetváros—Órások 2:1 (2:1) Mindkét fél biztatóan játszott Rákospalota. Bíró: Iváncsics. Erzsébetváros: Pintér — Hellschein, Gerber — Herzfeld, Dym, Brettholz — Juhász, Braun, Gergits, Altmann, Schwarcz. Órások: Drahos — Flóra, Grünspan — Ellbogen, Vági, Makovi — Weisz, Kohn III., Plesko, Viktorin, Beck. A tavalyi másodosztályú bajnokság két gyenge szerepet játszó együttese emelkedő formát mutatott. Különösen Erzsébetvárosról mondha­tunk jó véleményt. Csatársora rendkí­vül friss, ötletes játékot produkált s azt­­hisszük, hogy a csapat ilyen játék mel­lett szép szerepet fog játszani a baj­­nokságban, Gergits kitűnően irányító ,centertalentum, aki egy kis csiszolás mellett komoly játékos lesz. Mellette a­­ kistermetű Altmann a balösszekötőben a csapat lelke volt, az utolsó percig óriási agilitással küzdött. Juhász a jobbszélen sok támadást vezetett, de a lövésben balszerencse üldözte. A halfsor végig állta az iramot, a védelem keményen játszott s nem sok hibát csinált. •• Az óvásokban a védelem tartotta a '•lelket­ . Drahos kitűnő, , Flóra csapata legjobbja volt a szokatlan poszton is, Grünspan sem csinált hibát. Az egyéb­ként gyenge halfsort Vági nagy igye­kezettel és tudással vitte harcba, míg a csatársor túl sokat kombinált. A játékot Kohn 111. szép gólja vezeti be (11. perc). A váratlan eredményt az állandóan támadó Erzsébetváros csak a 39. percben egalizálja: Juhász 1­1-esből gólt ér el. A 44. percben is­ tetsz beadá­sát Gergits belövi és­ ezáltal megnyeri a meccset, mert a második félidőben már inkább magára talált órás­ együt­tes még 11-esből sem tud gólt elérni (Flóra a kapus kezébe lövi). Ellbogent és Hellseheint a bíró egy-egy faultért kiállította. Kezdés után a kitűnő Szattyin tisztáz, majd izgalmas és változatos játék so­rán Weisz kapásból lőtt bombája csak hajszálnyira kerüli el a kapufát. Ga­csár beadását Csida hibázza. A 13. percben Csida gurulós labdáját Lein­­wander elnézi és dermedten látja, mint gurul be a labda a sarokba. (2:0). A Kossuth igen ritkán jut a Somogy ka­puja elé, de mindig veszedelmes. Klo­vács szebbnél-szebb akciói Somogy vé­delmén akadnak fenn. Rábl szép beadá­sát mindhárom belső csatár átengedi, Macsár biztos helyzetben hibáz. Palkó fut le a balszélen, beadását a balössze­kötő helyéről Rábl védhetetleül lövi a hálóba. (3:0)­. Mindenki gólzáport vár, de ellenkező történik. Somogy centerhallja, Palkó nem tudja feltartóztatni a szünet nél­kül rohamozó Kossuth-csatársort. Klo­vács a 26. percben háttal a kapu felé állva, gyönyörűen hátrahúzott labdával gólt ér el. (3:1). A Kossuth szebbnél­­szebb támadásokat vezet a Somogy el­len, de a szerencse nem szegődik mel­léje és az első félidőben az eredmény nem változik. A Kossuth csatárai jóné­­hány biztosnak látszó gólhelyzetet ki­hagytak. A második félidő első percei Somogyé. A Kossuth azonban mindinkább átveszi az iniciativát és csatársora a Klovács mesteri játékával állandóan frontban van. Somogy halfsora néha teljesen el­tűnik. Sorozatos kornereket rúg a Kos­suth Somogy ellen, de Erdős mindig he­lyén van. És a szerencse sem mostoha a somogyiakkal szemben. A 13. percben a halfok könnyelműségén szárad az, hogy Németh a mérkőzés legszebb gól­ját lövi. (3:2). A kiegyenlítés reményében a hazai közönség lelkes biztatására a Kossuth teljes erejét beleadva játszik és a So­mogy a kiegyenlítést csak erős védeke­zéssel tudja megakadályozni. Az eddig teljesen fair mérkőzés talán el is dur­vulna, de a bíró sípja kellő időben meg­szólal. . A győztes csapatban az első félidőben a csatársor, míg a másodikban a köz­vetlen védelem volt jó. Ölvedy betegen játszott. Erdős aránylag kevés dolgát jól végezte, a kapott gólokról nem te­het. A fedezetsorban Palkó nem elégí­tett ki és ez Tallián és Buday munká­ján is meglátszott. A Kossuthban a legjobb ember Klo­vács, aki egyben a mezőny legjobb em­bere volt. Jó volt még Kardhordó, Zse­­beházy és Lakatos. Leinwander két gólt védhetett volna. Somog/-K­ossuth 3:2 (3:1) A többet támadó Kossuth nem érdemelte meg a vereséget Pesterzsébet. Bíró: Krupítzer, 1500 néző. Somogy: Erdős. — Szattyin, Morvay ■— Buday, Palkó, Tallián — Gacsár, Weisz, Dsida, Ölvedy, Rabi. Kossuth: Leh­lwander — Wolf, Laka­tos —­ Balasits N­., Gál, Zsebeházy — Kardhordó, Klovács, Németh, Tolmács, Lovicsek. Az izgalmas és végig erős iramú, de nem durva mérkőzés úgy indult, hogy Somogy gólzáporral nyeri meg. Az első huszonhárom percben rúgott három gól azonban később nagyon kellett a győze­lemhez. A Kossuth minden dicséretet megérdemel, mert míg más csapat a be­kapott három gól után deprimálva ösz­­szeesik, addig ők igazi lelkesedéssel küzdve majdnem eldöntetlenné tették jóhírű ellenfelükkel szemben a mérkő­zést. A mérkőzés Kossuth-támadással kez­dődik és már az első percekben sejteni lehet, hogy egyik fél­ sem adja könnyen a győzelmet. A 3. percben Morvay sza­badrúgásával Rabi lefut, szép beadását Weisz öt méterről biztosam belövi (1:0). Pesterzsébet—Városi 6:0 (2:0) Égner bíró késését Pesterzsébet győzelme bánja Pesterzsébet. Barátságos. Bíró: vitéz Bujdosó. Pesterzsébet: Bereczky — Guttmann, Schuck — We­ster, Kalmár, Kovács I. — Jeles, Urbancsik, Kovács n., Laek­­ner, Herr. Városi: Klein — Davidovics, Klopfer ■— Grünfeld, Weisz, Havas — Rot­­schild, Fodor, Joeke, Bollitz, Kohn II. Egner, a kiküldött bíró késve érkezett és a feleik csak barátságos mérkőzést játszottak. Pesterzsébet csapata a tréning nél­küli Városi ellen határozottan igen jó benyomást keltett. A hazai közönséget teljesen kielégítette a csapat, amely hat szép gólt tálalt fel és amellett a me­zőnyben is kiválót nyújtott. Az első gólt Lackner­­szépen ívelt kar­rieréből Jekl fejeli védhetetlen­ül a sa­rokba. A második gólt Kovács I. előre­adott szabadrúgásából Kovács II. helye­zett fejese jelenti. ■ A 25 percig tartó első félidő után a másodikban, amely az elsővel szemben 10 percig tartott,­­a harmadik gólt a balszárny szép­­ akciója után Kovács II. rúgja. A negyedik és ötödik gólt Ur­­bancsik lövi, utóbbinál még a kapust is kidribiszi nagy közmegelégedésre. A ha­todik­ gólt Jekl szerzi meg. A pályán játszó 22 ember közül mesz­­sze kimagaslik Kalmár tudása, aki sok­szor szinte visszatetsző módon cicázott ellenfeleivel. A győztes csapatból kivált még a jobb­szárny és a két szél­sőball. A Városi kellő tréning után nem lesz lebecsülendő ellenfél és meglepetéseket szerezhet. Jók voltak: Havas, Weis Fodor és Joeke. • mászott ilÉSZF - forduljátok a Fonetikus Jogi Szemkiáris Budapest, Dohány­ utca 83.