Nemzeti Sport, 1928. június (20. évfolyam, 106-126. szám)

1928-06-11 / 113. szám

6 V. gr. Tisza Istvá­n­ u. 7, Pécs, nyár. Felvételeit expressz kidolgozzuk. Pesterzsébet—Kossuth 8:0 (3:0) Kossuth unott védelme a gól­­arány szerzőtársa Erzsébet­ utca. Bíró: Egner. Pesterzsébet: Bereczky — Sehnek, Rottler — Fischer, Kalmár, Wenz­­ter — Fleckl, Urbancsik, Talmács, Lyka, Lakner. Kossuth: Leiwander —Wolf, Klo­vá­cs — Klein, Simon, Gál — Kard­hordó, Blan II., Németh, Balasits, Mihály. Pesterzsébet együttese nagy len­dülettel játszotta végig a mérkő­zést az unott és nem sok ambíció- i Futballfelszerelések , Kertész Tódorénál, Kristóf-tér | j Átjegyzés: ingyen -^mrrrr-rm—------ • ■-* ■— — ■ ■ rh ■— i— n E»flKWs*»» gra €t^j§s^,0 Hétfő, 1928 június 1L ~r~.................................. 11« ..................MiiiiBWBmmwraraMriinimiir...m.....—i A Turul játszik osztályozót, míg az Órás és Terézváros kiesett Hiába győzött a Pesterzsébet 8:0-ra, mert a Turul 7: 6-os győzelmével tartotta meg jó gólarányát . Az Órás is 6:2 arányban hatalmas győzelmet aratott a Terézváros ellen, melyet így társsal vett a kiesésben „Tempó gólarány” nap Volt tegnap a Pesterzsébet és a Turul között az osztályozó helyért. A Pesterzsébet berúgta azt a nyolc gólt, amellyel utól érte a Turult, de közben a Tu­rul sem hagyta magát s 7:0-ra verte ellenfelét. Így maradt a Turul gól­aránya a jobb, sőt még úgy is vezet a Turul, ha az alábbi tabellából le­vonjuk azt a 4:0-ás eredményt, amit a Rákospalota ellen ért el, ahol a Pesterzsébet viszont 0:0 gólaránnyal kapott 2 pontot. A kieséstől a Vác megmenekült, mert az óvás 6:2-re páholta el a Terézvárost s így társul vette maga mellé a II. B- ligába. A bajnokság végső állása a követ­kező: Órás—Terézváros 6:2 (1:1) A stílusosabban játszó Órás Cen­terben győz Üllői­ út. Bíró: vitéz Katsai. Órás: Kubala — Helchein, Kra­ Usz — Sipőcz, Vági, Lőwy — Dur­ics, Schiwarz, Moravcsik, Har­­rer, Beck. Terézváros: Müller — Streicher, Tóth — Mihalecz, Kondardó, Mödl ■— Hegedűs, Makovnik, Skalitzer, Bernáth, Stinmer. _ . A mérkőzés különösen a Teréz­városra nézve bírt nagy jelentőség­gel, mert győzelme esetén bent ma­radhatott volna a második osztály­ban. A játék képe­­ azonban éppen az ellenkezőjét mutatta. Ugyanis az esélyesebb Terézváros olyan bá­gyadtan és lélek nélkül küzdött, mint akinek már teljesen reményte­len a helyzete. Igaz, hogy a játék­tudásuk i­s jóval kevesebbnek bizo­nyult­ a végig agilisan és nagy har­cikedvvel küzdő Órásénál. Az eső félidőben még vátozatos, de nem egészen nyílt a mérkőzés, mert az Órások nagyobb­ technikai és taktikai tudása név­i fölényt biztosított. Ekkor azonban még a csatársoruk tehetetelen volt a kapu előtt. A Terézváros erőtlen, gyenge támadásaival ritkán volt veszélyes. A második félidőben azután az Órások egyre fokozzák az iramot, majd a belső csatárok gyakori ki­töréseit eredmény kíséri, ami vég­leg kedvét­ veszi a Terézvárosnak és feladja a küzdemet. Az impozáns leventeünnepély if miatt csak egy órával későbben in­dítja útnak a labdát Moravcsik, de Shirn­es jó beadása kárba vész. Majd Hegedűs tör ki, ám Hell­­schein a helyén! Változik a­­játék, az Óvások nyugodt, átgondolt táma­dásaira csapkodó, tervszerűtlen ro­ham a válasz. Végre a 21. percben valami. Hegedűs szép átadását Krausz kézzel akasztja meg a 16-oson belül. A 11-esből Medl gólt szerez. de a kiegyenlítés nem so­káig késik, mert egy kapu előtti ka­varodásból Schwarz bombája egyenlít. A második félidőben azután Har­­rer kitör, lövése már a vezetést, majd Schwarz gólja már a győzel­met is biztosítja (1:1). Utána előbb Moravcsik, majd újból Schwarz a góllövő (5:1). Bernáth pompás gól­ja, már csak szépít az­ eredményen (5:2). Végül Lőwy Il­ essel zárja be a gólok sorozatát. A győztes csapat legjobbjai Nieli­­schein, Vági, Seh­wartz, Moravcsik és Harrer, illetve Müller, Medl, He­gedűs és Bernáth. Müller a negye­dik gól után sérülten kiállt. 1. Somogy 22 15 5 2 59:21 85 2. Turul 22 15 4 3 53:13 34 3. Pesterzsébet 22 16 2 4 77:23 34 4. Soroksár 22 12 2 8 41:31 26 5. Rákospalota 22 11 2 9 54:26 24 6. Húsos 22 11 2 9 30:29 24 7. Bak 22 10 3 9 37:41­ 23 8. Kossuth 22 8 5 9 40:61 21 9. Erzsébetváros 22 7 5 10 29:56 19 10. Vác 22 4 1 17 30:65 9 11. Terézváros 22 4 1 18 29:79 9 12. Urás 22 3 1 18 26 :70 7 Turul—Vác FC 7:0 (3:9) A Turul nagyszerű játékkal lépte ig a Mentesét Üllői­ út. Bíró: Bostvyakovits. Tünd: Spindler — Kocsis, Polla­­csek­­— Kiss, Stecovits, Blum — Koszta, Vaczek, Senger, Altmann, Fischer. Vác FC: Weisz — Davidovics, Te­­hel — Grünblatt, Weisz Gy., Grosz­ V. — Kaufmann, Engel, Boros, Kohn, Klopfer. Hatalmas közönség izzadta végig a Ferencváros fiókcsapatának sorsdöntő mérkőzést. Megjegyezhetjük elöl­járóul, hogy mint amilyen nagy­ drukk előzte meg a mérkőzést, ugyan­olyan könnyen győztek a tiszta zöl­dek. A kiesésre ítélt Vae FG ugyanis a Terézváros veresége folytán már nem kényszerült önfeláldozó küzde­lemre. A Turul ma várakozáson felüli nagyszerű teljesítményt nyújtott. Ha­talmas harci kedvüket a brutális vad meleg sem tudta csökkenteni, mert elejétől végig olyan imponáló fölény­ben játszottak, hogy a nagy­­gól­­arányú győzelem el sem maradhatott Védelmük végig biztosan játszott. Stecovits még messze van Bukovitól Kiss már közelebb. A csatársorban a lendületes és eredményes Vaczek, Koszta és a fiatal Altmann. Senger nem illik ebbe a gyors csatársorba. A Vác legjobbjai Teke­, Weisz Gy., Kaufmah­n, Engel és Boros. Már a 11. percben Davidovics rendsze miatt 11-es, ezt Kiss vágja be. Nem sokkal később Vacek lövése jut a hálóba. Majd újabb 11-es, de azt már Weisz védi. Befejezésül Altmann lövi a harmadikat. A második félidő so­káig eseménytelen, többet a Városi a kezdeményező. De midőn Koszta gyö­nyörű lövése a hálóban ül, a Vác ked­vét veszti. Aztán sorban esnek a gó­lok. A pompás formát futó Vacek még háromszor egymásután juttatja a labdát a hálóba. val küzdő Kossuth ellen, melynek védelme szünet után nem bírta rivá­lisának meg-megújuló támadásait visszaverni, kénytelen volt a súlyos vereséget elszenvedni. Már az első percben gólt lő Pest­erzsébet. Gál faultolja Lykát és Rottler a megítélt 11-est, belövi (1:0) Azután a 3-ik percben Lyka a gól­szerző (2:0). Ez­­kissé felrázza az ál­mos Kossuthot, vígy hogy néha ők is támadnak, sőt a 28-ik percben Némethinak egy óriási helyzete van, de Pesterzsébet szerencsé-'ére mellé lő. A­ 35-ik percben egy szép akciót Urbancsiknak sikerül eredménye­sen befejezni (3:0). Most sok jó helyzetet elszalaszt Pesterzsébeti­ Szünet után 18. p.) Rottler nól­­irányzott szabadrúgásából Talmács gólt lő (4:0), majd Rottler beteszi a második 11-est is (SiO). Ezután egy­másután esnek a gólok. A 22-ik percben Lyka ügyesen befejeli Jeckl kornerét (6:0), majd a 24-ik perciben újból Lyka lő gólt (7:0). Nem sokkal később Rottlert a bíró kiállítja. Végül a 41-ik percben az eredményes Lyka berúgja az utolsó gólt. Jó volt a pesterzsébeti védelemből Rottler, aki egyúttal a mezőny leg­jobb embere volt. A hatsorból Kal­már, míg a csatársorból a nagy­­gólképességű Lyka vált ki. Kossuth­­nál Leiwander a sok gól ellenére is kielégített, a két bekk már kevésbé. A csatársor nem igen­ volt játék­ban, talán Blau II. igyekezete ér­demel említést. A MAC kiesett A BEAC ellen csak 3:3-t értek el a szigetiek __ A BSE megverte az MTK-t és feirtokársa vette a második helyet Az M 1 C-t a P­er. Vasutas ütötte el a második helytől Az amatőr I. osztály utolsó napja zajlott le tegnap, a mérkőzéseket mind lejátszották, egy-két küzdelem­ből hátra maradt úgy még néhány perc, ez azonban aligha változtatja meg a jelenlegi helyzetet. Eredmény: Bajnok. Springer-csoport: Testvériség. Oprée-csopat: Törekvés. Kiesett: Springer-csoport: MAC, BRSC, NSC, BEAC, HSC. ^ Oprec-csoport: MAFC, Kelenföld, Zugló, UTSE, KAC. • * A Törekvés—Vasas mérkőzésből (3:1) még 12 perc lejátszatlan. ** A Postás—Zugló meccs a Zugló hibájából maradt el, tehát a két pontot a Postás javára írtuk. BSE—MTK 2:0 (0:0) Hungária-út. Bíró: Himler BSE: B­r­as­tyevátf, S­zk­y — Szűcs I., Soponyai — Rigó, P­rell, Szhweng — Kiss, Novotni, Borsy, Szűcs N­., Hein. MTK: Mayer ,— Bertalan, Rácz,—• Kamarás, Rhéder, Jamda — Joó, Var­ga, Sebes, Phieber, Kálix. A tartalékos MTK az első félidőben teljesen egyenrangú ellenfele,­­volt a nappal szemben játszó BSE-moll. Töb­bet is támadott, mint ellenfele, de Bieber kapufáján kívül semmit sem si­kerül elérnie. A második félidő eleje ugyanezt a képet mutatja. A 15. perc­ben Kiss beadását Nevetni ügyesen át­engedi Borsynak, aki a labdát nyolc méterről a vetődő kapus alatt a hálóba lövi. A gól felvillanyozza a BSE-t, rö­videsen nagy fölénybe kerül, de úgy lát­szik a nagy iram megárt a csapatnak, mert negyedórás ostrom után hirtelen visszaesik. Szerencséjére azonban jön egy 11-es Borsy felvágásáért, ezt So­ponyai belövi, mire azt MTK elveszti minden reményét s legnagyobbrészt ambíció nélkül küzd az utolsó tíz perc­ben. A gólgyőztes csapatból Rastyo­­vánszky, Szűcs I., Soponyai, Prell és Borsy, míg az MTK-sból Bertalan, Rácz, Rh­oder, Sebes,és Kálix vált ki. Postás—Zugló elmaradt meccset a Postás-pálcán kellett volna lejátszani, de a Zugló meg nem jelenése miatt el­maradt. A Gramofont legolcsóbban, legújabb felvételű lemezekkel ! Reményinél ! Híré­v­ si. 50. Árjegyzék és lemezjegyzékingyen FTC: Bolykovszky — Hungler,­­Ta­kács — Deák, Keleben, Wolf —Grems­­berger, Balassa, Pataki, Oberfrank, Bán. A nem várt hatalmas hőség bágyas­z­­tó hatása erősen meglátszott a két csa­pat teljesíményén. A meglepetések csa­pata a Fér­ Vasutas. Agilis, igyekvő játéka dicséretet érdemel, de a győze­lemre ma nem a legteljesebb mérték­ben szolgált rá. Mentségükre van, hogy két tartalékkal játszottak. Az FTC különösen az első félidőiben nagy fö­lényben játszott, de ideges, sokszor kapkodó csatárai a legjobb helyzeteket kihagyták. Ennek ellenére is feltétle­nül megérdemeltek volna egy pontot. Az FTC mai vereségével minden san­szát elveszítette a bajnokság megnyeré­sére. Vontatott iramban indul a játék. Többet az FTC támad, mégis Velicskó beadásából Fogl II. védihetetlen gólt lő. Nem sokkal a félidő befejezése előtt Pataki kiegyenlít. A második félidőben aztán már élénkebb iramban folyik a játék a győzelmes gólért. Változatos támadások végén Takács felvágja a kitörő Fogl II-t s a megítélt tizen­egyesből Fogl II. a győzelmet szerzi meg csapatának. Ugyanakkor Wolfot a bíró kiállítja. A győztes csapatból Varga, Takács, Varga I., II., Fogl II. és Bánky, az FTC-t­ől pedig Hrungier, Keleten, Balassa, Oberfrank, de külö­nösen Pataki tűnt ki. FTC i­fj.—Fer, Vas. ifj. 5:1 (4:1). MAC—BEAC 3:3 (2:1) Lágymányos. Bíró: Lengyel K. MAC: Puskás — Jancsár, Iván — Kunz N­., Wranovitch, Kunz Eli. — Schenk, Fodor, Okos, Plohl, Katra. BEAC: Fábián — Wodzi­k, Stuaklik — Buday, Reinhardt, Gomor — Ker­tész, Fülöp, Uhreitig, Ghimesy, For­gács. Mindvégig erős és változatos iramú mérkőzés, mely a bíró gyengesége miatt majdnem botrányba fulladt. I­­ I. osztály Oprée-csoport: 1. Törekvés* 26 22 2 2 91:25 46 2. BSE 26 19 2 5 76:27 40 3. III. ker. TVE 26 17 5 4 86:35 39 4. Postás** 26 16 5 5 64:33 37 5. MTK 26 16 4 6 63:29 38 6. Világosság 26 15 — 11 69:55 30 7. Vasas*­­ 26 10 5 11 50:54 25 8. MÁV 26 10 5 11 48:55 25 9. KAOE 26 11 2 13 59:54 24 10. MAFC 26 11 2 13 52:54 24 11. Kelenföld 26 7 4 15 35:72 18 12. Zugló** 26 3 3 20 29:96 9 13. UTSE 26 3 1 23 17:71 6 14. KAC 26 2 1 23 19:98 5 Springer-csoport: 1. Testvériség* 26 16 4 6 63:38 36 2.33FC 26 15 5 6 50:45 35 3. FTC 28 15 3 8 74:37 33 4. Fer. Vasutas* 26 14 4 8 00:42 32 5. URAK 26 10 10 6 49:41 30 6. UTC 26 11 7 8 45:39 29 7. UTE 26 11 6 9 49:38 23 8. BTC 26 9 7 10 42:38 25 9. UTE 26 11 3 12 45:43 25 10. MAC* 26 7 10 9 40:47 24 11. BRSC* 26 10 4 12 56:62 24 12. NSC 26 8 2 16 34:55 18 13. BEAC 26 5 4 17 42:77­­4 14. HSC 26 3 5 18 29:76 11 * A MAC—BRSC meccsből (3:0) 20, míg a Fér. Vasutas—Testvériség meccs­ből (1:1) 7 perc még lejátszatlan. Fér. Vasutas—FTC 2:1 (1:1) Üllői­ út. Bíró: Sugár Ferv Vasutas( Budai — Fogl I., Var­ga­ I.­­— Takács, Varga II., Nagy — Velicskó I., Fogl II., Góliát, Bánki, Szabó I. * Szakorvosi rendelő betegek részére. Rend*, égte nap. OQSJ SALVARSAH-OLTÁS festtőcxMySt UM.C­­$Wtggel_mn6ing