Nemzeti Sport, 1928. október (20. évfolyam, 192-214. szám)

1928-10-15 / 202. szám

S MsM*e»9 art Hétfő, 1928 október 18.7 A­ II. ligában. A féltucatszor győztes Pécs-Baranyára az Attila mérte rá az első vereséget fi Pécs—Baranya ennek ellenére mégis megtartotta a vezető helyét — ismét győzött Rákospalota s továbbra is a második helyen fekszik — fi­­ak FC első sikere Bak FC—Terézváros 2:0 (1:0) A döntetlen jobban megfelelt volna az erőviszonyoknak Hungária-út. Bíró: Szél L. Bak FC: Lantos — Skarka, Milo­­sevits — Neumann, Klicsó, Kollmann — Lennert, Szőke, Bednárik, Ru­szinka, Győry II. Terézváros: Müller — Streicher, Tóth — Sipőcz, Kondartó, Kovács — Ullmann, Hegedűs, Bornstein, Schmiedt, Makovnik. Ezen a meccsen láttuk, hogy mi­lyen az, amikor azt a csapatot veszi körül a sors mostohasága, amelyik a babért érdemelné. Különösen az első félidőben szegődött a Terézváros számtalan, sokszor egészen ügyes tá­madásai nyomába a balszerencse. A mérkőzés végeredményben nem moz­gott azon a magaslaton, ami a szép­számban megjelent, közönségnek leg­alább annyi élvezetet jelentett, volna, mint­ egy jó amatőr mérkőzés. A győztes csapat ugyan javuló formát mutatott, de még mindig kevés biz­tosíték a jövőre. A kapuban Lantos ma kissé bizonytalan volt, ő jobb szo­kott lenni. A védelemben Milosevits és Kollmann, a csatársorban Győri II. és Neumann vált ki. A Terézváros együtteséből Müller, Sipőcz, Kon­dartó, Streicher, Hegedűs, de különö­sen Bornstein emelkedett ki. A gya­koribb Terézváros, támadásaira a Bak csak ritkán ad választ és mégis Szőke fejeli a félidő egyetlen gólját. A gólra a Terézváros még nagyobb igyekezettel küzd, de csatárai a leg­nagyszerűbb helyzeteket is kihagy­ják A második félidőben már a Bak­tól is látunk némi lendületet és igyeke­zetet, aminek eredménye a 12-ik percben Neumann pompás gólja. Most hosszú ideig úgy látszik, mintha a Terézváros belenyugodnék a vere­ségbe, mert csak a végén tör a Bali kapujára, de ott aztán biztosan tisz­táz a védelem, lefut és centerezését a kapuvonaltól jó fél méternyire Rizik elvetődve fogja és a bíró a legnagyobb csodál­kozásra gólt ítél (0:1). Rá öt percre Bruda fut le és szép beadását Schuszter 5 lépésről bevágja (1:1). Majd Hackspacher száguld le, éles beadását Pflum II. elcsípi és élesen kapura lő, de Kutikról irányt változ­tatva a gólba jut (2:1). Rövid me­zőnyjáték után a 22. percben Thu­­róczy­ szökteti Haksepachert, aki bead, de éles beadását Pollacsek kéz­zel érinti és a 11-est Schuszter góllá értékesíti 13:1). A félidő vége felé a Turul­ is szóhoz jut és Pálffy 16 m­-es szabadrúgásával (3:2) javítja az eredményt. Szünet után a Sorok­sár kissé visszaesik, a Turul fölény­be jut és sikerül Fischer révén egyenlítenie (3:3). A Soroksár csapatában kivált Lichtner, Menázs, Thuróczy és Schuszter, míg a Turulból Fischer, Polt és Sefcsik. Körber bírónak nagyon rossz napja volt. 1. Pécs-Bar. 7 6 2 1 16: 8 12 2. Rákospalota 7 4 2 1 17:12 10 3. Attila 6 4 1 1 16: 5 9 4. Kanizsa 6 3 1 2 11: 8 7 6. Húsos 5 2 1 2 11:12 5 6. Turul 6 1 3 2 8:10 5 7. Józsefváros 5 1 2 2 9:10 4 8. Erzsébet u. 5 1 2 2­­7: 6 4 9. Soroksár 7 12 4 13:19 4 10. Vác FC 4 112 5: 7 3 11. Bak FC 4 112 6: 9 3 12. Terézváros 6 1­­ 5 6:16 2 Soroksár — T­urul 3:3 (3:2) A már 3:1-re vezető Soroksár a győzelmet is megérdemelte volna Soroksár. Bíró: Körber. Soroksár : Rizik — Lichtner, Pflum I. — Menázs, Hoffmann, Ko­­vacsics — Bruda, Pflum II., Schusz­ter, Thuróczy, Hackspacher. Turul: Populás — Kutik, Polla­­csek — Herzfeld, Pálffy, Sanger — Szabó, Polt, Sefcsik, Fischer, Mo­­ravcsik. A sorozatos kudarcok után úgy látszott, hogy a hazai csapat első győzelmét aratja. Soroksár csapata az egész mérkőzés alatt lelkesen ját­szott és meg kellett elégednie a dön­tetlennel. A Turul csapata az I. fél­időben sehol sem volt, de szünet után magához tért és sikerült a már elveszettnek vélt mérkőzést döntet­lenné tenni. Az első gólt a 15. percban a Turul éri el egy súlyos bírói tévedésből ki­folyólag. A gól úgy esett, hogy Szabó Húsos —Józsefváros 2:1 (1:0) Mivaltan játék Lóversenytőr. Bíró: Fenyves G. Húsos: Valóczky — Abai, Weisz — Bajor, Melczer Tym — Karazsi, Pápai, Schwicker, Kikinger, Fiegel. Józsefváros: Juhász — Schmidt, Maschewszky — Vági, Taub, Wein­­berger — Elblinger NI., Schuszter, Lukács, Zsebeházy, Hajós. A két jónevű együttes mai játéka alapos csalódást keltett. A Húsos győzelmét annak köszönheti, hogy csatárai kapu előtt jobban feltalálták magukat. Teljes dicséret illeti a fe­dezetsort, melyben Melczer és Tym egyformán kitűnően szerepelt. A köz­vetlen védelem szürkén, de megbízha­tóan látta el feladatát. A Józsefváros csapatában teljesen csődöt mondott a támadósor. A két szélső hibázott leg­többet, a belsők közül is csak Schusz­ter felelt meg. A fedezetsorban csak a szélső halfok dolgoztak megbízha­tóan. Vági volt az együttes legjobbja Rákospalota—Vác FC 3:1 (3 ) 13 Lendületes kezdésével biztosítja be Rákospalota a győzelmet Rákospalota. Bíró: Vadnay. Rákospalota: Klein — Steitschein, Reisner — Roskopf, Laukó IV., Mödl — Fessler, Seidl, Szandalszky, Laukó III., Dénes. Vác FC: Kohn III. — Fehér, Da­­vidovits — Grünfeld, Klopfer, Weisz — Bingl II., Blau II., Boros II., Ska­­liczer, Kohn II. Rákospalota lerohamozta ellen­felét. Olyan gólratörően játszott a csapat, hogy már a 25. percben két gól ült a Vác FC hálójában. Az első gólt Fessler rúgta a 7. percben. Ma­gas, ívelt lövése a nappal szemben védő Kohn III. fölött az ellenkező sarokba esik. Dénes lefutása hozza meg a második gólt. Futtában lőtt labdája a vetődő kapus fölött ér hálót. A palotai offenzíva ezután is tart. Seidl fejeli Rákospalota utolsó gólját a kifutó kapus keze között. Helycsere után a magára talált Vác FC egyre-másra teremti a veszélyes­nél veszélyesebb helyzeteket Rákos­palota kapuja előtt. Eingl II. felső sarok lövését Klein nehezen, bizony­talanul tudja csak védeni. Ezenkívül említésre méltó lövés nem is esik, mert Vác FC csatárok irtóznak a lövéstől. Végre a 42. percben meg­születik a szépítő gól: Davidovits 20 méteres szabadrúgását Klein tehe­tetlenül nézi, mint száll be. Rákospalota legjobb része a gyors csatársor volt és a két hátvéd. Kö­zülök is ki kell emelnünk Reisner A közvetlen védelem ritkán hibázott, de kiadósan. Az első félidőben a Józsefváros irá­nyítja a játékot, de gólképtelen. Ez­zel szemben a Húsos veszélyes lero­­hanásai a 15. percben eredményt hoz­nak: a hátvédek nagy hibájából Ka­­razsi lövi a gólt 1-0! Helycsere után a Józsefvárosra mosolyog a szerencse.­ Már a 9. perc­ben 11-esből egyenlít Schuszter. A csapat tovább támad, de minden ak­ció megtörik az erélyes Husos-véde­l­­men. Viszont egy újabb sikerült Hu­­sos-lefutás végleg eldönti a küzdel­met: nagy tumultusban Fiegel lövése hálót ér. A­ meglepett Juhász még a labda után sem nyúl 2:1­ (24. p.) A hangulat most nagyon izzó, de Bajor és Taub kiállítása lehűti a kedélyeket (27. p.). Néhány kihagyott gólhelyzet után vége a meccsnek, nagyszerű játékát, aki a mezőny leg­­jobb embere volt. A Vác FC kapusa egy gólt védhe­tett volna. A halfsor jól mozgott, ez különösen a második félidőre áll, míg a hátvédek közül Davidovits mu­tatott többet. A csatársorból egyé­nileg sem lehet senkit sem kiemelni. Kanizsa—Erzsébetváros 2:1 (0 : 0) A nagy szélben félidőnként válta­kozó fölény Nagykanizsa. Bíró: Himler.. Kanizsa: Szemző — Réder, Joós — Schreiber, Truckenbrod, Babos — Farkas, Ivanics, Kelemen, Bakonyi, Csász. Erzsébetváros: Léderer — Platt, Grünspann —­Hausner, Dym, Ma­­kádi — Jeckl, Braun, Nagy, Harrer, Schwarcz. Orkánszerű szélben folyt le a mér­kőzés. Az első félidőben a szél az Erzsébetvárosnak kedvezett s ennek megfelelően fölényben is játszott, de ezt csapkodó játékával nem tudta kihasználni. Szünet után megválto­zott a helyzet: a Kanizsa került fe­lül s fölényét gólokra is tudta vál­tani. A meccs Kanizsa-támadással in­dul, de egyetlen helyzetét Csász mellé teszi. Utána a pesti tizenegy veszi kezébe a játék irányítását, úgy, hogy Kanizsa csak egy-két le­futással jut szóhoz, de ez mind ve­szélyes, míg az Erzsébetváros-akciók igen szétesők s így nincs is ered­ményük. Szünet után mindjárt egymásután négy kornert ér el a Kanizsa, de a szél mindegyiket elviszi. A 12. perc­ben az előrehúzódott kanizsai véde­lem mellett az Erzsébetváros csatár­sora lemegy, Schwarcz kicselezi Schreibert. Beadásából a kapu előtt kavarodás keletkezik, miből Braun gólba vágja a labdát.. 0:1. Innen alig jut szóhoz az Erzsébetváros­. A 20. percben Kelemen kidobja Csát­t, kinek szép centerét Bakonyi át­ugorja s Ivanics beteszi. 1:1. A 40. percben esik a győztes gól. Mindenki Léderer kapuja előtt van, de Iva­­nics ügyesen visszatolja a labdát a 16-oson álló Schreibernek, kinek lö­vése a hálóba jut. 2:1. Jók voltak a Kanizsában: Réder, Joós, Schreiber, Truckenbrod,­ Iva­­nics és Csász, míg az Erzsébetváros­ban Léderer, Platt, Hausner és­­ Harrer—Schwarcz szárny. Attila-Pécs-Baranya 3:1 (2:0) A magára talált Attila biztosan győzött Miskolc, 3000 néző. Bíró: Klein. Attila: Németh — Kutik, Dankó — Maszlonka, Pruha, Banaszkievics — Pimpi, Riff, Siklóssy, Muhoray, Elek. Pécs-Baranya: Deierl — Ivancsics, Krebsz­­— Kristóf, Halas, Foór — Kocsis, Grünfeld, Palkó, Dóra I., Köves. Az Attila meghazudtolva múltheti gyenge formáját, a nagyfontosságú mérkőzésen pompás játékkal lepte­­meg híveit. Emellett a pompás játék mellett azután a jól megérdemelt biz­tos győzelem sem maradhatott el. A miskolci tizenegy hatalmas lelkese­déssel vetette magát a küzdelembe s az első félidőben szinte szóhoz sem engedte jutni a pécsieket. Igaz, hogy ekkor az erős szél is segítette. Szünet után már a Baranya is jobban ját­szik s ekkor bizony sok veszélyes tá­madást vezetett, az Attila védelmét azonban nehéz volt megtörni. A győztes csapat védelmében mind­három ember jól végezte dolgát. A halfsorában Maszlonka és Banaszkie­­vics pompásan küzdött. A csatársor­ban­ pedig Siklóssy váratlanul jól irá­nyított, de kitűnő volt Riff is. A­ pécsieknél a védelem lelke Imu-