Nemzeti Sport, 1928. december (20. évfolyam, 236-255. szám)

1928-12-17 / 247. szám

Hétfő, 1928 december 17. ShorT A II. ligában: Rosszul kezdett a Husos-Pesterzsébet házasságból származó csapat A harmadik hely komoly jelöltje ismét a Turul kiadása tisztán találja Fischert, de az nem használja ki a jó helyzetet, Kocsis faultolja Moravcsikot, s Nagy szabadrúgása közvetlen a léc mellett süvít el. Ezzel azután vége is van az Erzsébetváros első félidei támadásainak. A Turul mindinkább felnyomul s sok meleg helyzet adó­dik Léderer kapuja előtt. Seresik gyönyörű, váratlan lö­vése kapufáról pattan a me­zőnybe, majd közvetlen utána Vacek fejese hajszálnyira kerüli el Léderer háló­ját. A Turul tovább rohamoz, s Sen­­gert a 16-oson belül faultolja Braun, de nincs büntető. Szünet után sem változik a hely­zet, a Turul tovább is offenzívában marad, de a csatároknak semmi sem sikerül. Végre a 15. percben megszüle­tik a vezető gól: Grünspan faultolja Vacekot a 16-os sarkánál. Szabadrúgás. Ennek Vacek áll neki, szépen íveli Senger fejére, s a nyurga összekötő fejese már bent is van Léderer hálójában. Er­zsébetváros még nem adja fel a har­cot s ellentámadásba megy át. De ez csak rövidéletű. Mert öt perc múlva már ismét ott a labda az Erzsébetváros hálójá­ban. Leresik 16 méteres szabadrúgását Léderer kiejti, s a szemfüles Senger gólt szerez. A Turul támadókedve még most sem csökken. Fischer lab­dáját Makády menteni akarja, de az lábáról a hálóba pattan, s meg van a harmadik gól. Az utolsó és egyben a negyedik gól úgy esik, hogy Ser­esik hosszú szabadrúgását az Erzsé­betváros védők elnézik, s Senger ki­használva a kedvező alkalmat, ismét gólt szerez. Ez után öt perc múlva vége a meccsnek. 1. Pécs-Baranya 119 1 1 30:14 19 2. Attila 118 1 2 37:6 17 3. Zala-Kanizsa 115 4 2 23:13 14 4. Rákospalota 115 4 2 27:2314 5. Turul 105 3 2 21:1013 6. Húsos 104 3 3 21:22­11 7. Józsefváros 11­­14 4 22:2510 8. Erzsébetváros 114 2 5 16:2110 9. Terézváros 112 2 7 20:316 10. Soroksár 111 4 6 14:306 11. Bak FC 11 13 7 13:245 12. Vác FC 112 1 8 15:405 Hátralevő mérkőzés: Turul—Húsos. Turul—Erzsébetváros 4:0 (0:0) A Turul jó hajfsorával végig sakk­­ban tartotta ellenfelét Góllövő: Senger, Senger, Makády (öngól), Senger. Millenáris. Bíró: "Nagy L. Turul: Spindler — Kocsis, Polla­­csek — Pálffy, Polt, Hajdú — Va­­czek, Kutik, Sercsik, Senger, Fischer. Erzsébetváros: Léderer — Platt, Grünspann — Braun, Dym, Makády — Jeckel, Nagy, Moravcsik, Herz, Schwarz. A már elparentált és fúzióról tár­gyaló Turul összecsapása a jóképes­­ségű Erzsébetvárossal érdekesnek ígérkezett. Különösen a Turulnak fűződtek nagyobb érdekei a mérkő­zés megnyeréséhez, mert így lehető­sége nyílik a zuglóiaknak, hogy ősz­szel a harmadik helyen végezzenek, ha az utolsó mérkőzésükön csak döntetlent is érnek el a Húsos Fü­vei. Az Erzsébetvárosnál viszont a tabella középső részeinek kialaku­lására volt fontos az eredmény s szép küzdelmet helyezett kilátásba a meccs már azért is, mert az Erzsé­betváros mindig a vezető csapatok ellen játszott meglepően jól. A mér­kőzésen azután tényleg érdekes és eleven játék alakult ki. A Turul ugyan nagyszerű half­sorával végig kezében tartotta a játék irányítását, de győzelme még sem volt könnyű. Egyrészt mert csatársora az első félidőben sokat hibázott, másrészt mert az Erzsébetváros védelme szü­net előtt jól állta a harcot. Hely­csere után a fáradtság mindinkább érezhető az Erzsébetváros-védőkön s ha nem is könnyű, de biztos győzelmet hoz a Turul számára a meccs. A győztes Turulban, mint már említettük , főleg a halfsor pro­dukált kiválót. Itt különösen Polt és Hajdú produkált nagyvonalú já­tékot. A közvetlen védelem nem igen állott nagyobb feladatok előtt, mé­gis Pollacsek nyújtott többet. A csa­társor sok helyzetet kihagyott. Az „öreg” Seresik még mindig igen veszélyes, míg Senger csak góljaival tűnt ki. Az Erzs­ébetváros kapujában Lede­­rer sok nehéz helyzetet tisztázott és a szerencsével sem áll hadilábon. Grünspan jobb volt, mint hátvéd­társa, míg a halfsorból a szorgal­mas Makády tetszett. A csatársor­ban Moravcsik és Schwarz volt ve­szélyes. Sercsik indítja útnak a labdát. SerkovitsSam­ásMai Budapest, Anker-palota Deák-tér 6. szám, L­em.­­ b­esebb kivitelű férfiszabaság Húsos FC-Bak FC 1:1 (1:1) Az erzsébeti játékosokban felálló Húsos ál­arító fölénye dacára sem tudja legyőzni gyenge ellenfelét Góllövő: Juhász, Lennert, Erzsébet­ utca. Bíró: Sikos. Húsos: Bereczky — Schuck, Weisz — Talmács, Melczer, Tym — Ka­­razsi, Juhász, Lyka, Fiegel, Ányos. Bak: Lantos — Skarka, Klovács — Kollmann, Klicsó, Neumann — Lennert, Varga, Gulyás, Ruszinka, Győry II. Nagy érdeklődés előzte meg a Pesterzsébet játékosaival kombinál­tan felálló Húsosok szereplését. A mérkőzést igazi szezonvégi csap­kodó, unalmas játék jellemezte és bizony a szép számban megjelent közönség elégedetlenül távozott. Az eredmény teljesen reális, habár a Húsosok a játék túlnyomó részében fölényben voltak, de a tehetetlen csatárai a legjobb gólhelyzeteket is kihagyják. A mérkőzés meglehetős zajos hangulatban folyt le. A második félidőben a bíró többször is megállította a játékot. Egy alka­lommal, amikor a közönség egy ré­sze a határbíróval nem volt meg­elégedve, a vezető bíró olyképen in­tézte el az ügyet, hogy a két határ­bírót átcserélte, mire a publikum megnyugodott. Később általános de­rültséget keltett a nézőtéren az, hogy egy Bak-játékos kapásból lőtt labdával leterítette a vezető bírót. A bírónak az ijedtségen kívül más baja nem történt és tovább vezette a játékot. A Húsos kapuját Bereczky jól védte, a gólt nem foghatta. A két bekk nagyon gyengén szerepelt. A fedezetsor volt a csapat legjobb része, úgy a támadásban, mint a védelemben ki­fogástalanul működött. A csatársor nagyon széteső volt. Lykán meglát­szott a négyheti pihenő és így nem tudta a támadósort irányítani. Ányos csak agilitásával vonta ma­gára a figyelmet. A Baki legjobb embere Lantos volt, aki több ízben biztos góltól mentette meg hálóját. A két hátvéd közül Skarka volt a jobbik, bár Klovács sem csi­nált hibát. A halfsorban Klicsó és Kollmann játszott nagyszerűen. A gyenge csatársor veszélyes tagja Győry volt, a beadásait azonban a belsők nem tudták értékesíteni. A Húsos kezdi a játékot és rögtön komért ér el, de eredmény nélkül. A Húsosok továbbra is támadnak, mi­közben Juhász biztos helyzetből hi­báz. Nem sokkal később Karazsi ügyetlenkedik el egy nagyszerű hely­zetet. A 12. percben Melczer szökteti Ányost, akinek a beadását Klovács a kapu előtt kézzel leüti. A megítélt 11-est Fiegel gyö­nyörűen helyezi, ám Lantos mégis komorra öklözi a labdát. A sarokrúgásból ismét az lesz, míg végre Skarka felszabadít. A labda Győryhez kerül, aki lefutja a Húsos­­védelmet és a tizenhatosról leadott éles lövését Bereczky szépen védi. A 16. percben Kollmann faultolja Ju­hászt, a szabadrúgást Talmács gyö­nyörűen irányítja és Juhász fejéről a hálóba jut a labda. (1:0). A Húsos továbbra is fölényben ma­rad, de a csatárai a legalkalmasabb gólhelyzeteket is elhibázzák. Most a Bak is támad, de csak egy kornert tud elérni. A sarokrúgást Győry gyö­nyörűen irányítja, ám Varga hajszál­nyira a léc fölé fejeli. A 31. percben Talmács húszméteres szabadrúgását Lantos bravúrosan védi. Két perc múlva egyenlít a Bak. Schuck köny­­nyelműen fog egy labdát és Varga el­veszi tőle, lepasszolja Lennertnek, aki véd­­hetetlen lövéssel kiegyenlít. (1:1). A Bak FC-t a gól fellelkesíti és Be­­reczkynek kétszer is nyílik alkalma tudását bebizonyítani. Győry, majd Ruszinka lábáról szedi le a labdát. A második félidő Bereczky nélkül kezdődik, amiből majdnem gól lett, mert nem vették észre, hogy nincs a kapuban senki. Bereczky azután rög­tön elfoglalta a helyét. A Húsosok egymás után öt kor­nert érnek el, de eredmény nél­kül. Most Lantos védi Talmács és Lyka közeli lövését, majd Karazsi hibáz biztos helyzetben. A 17. percben Skarka lövése arcul találja a bírót, aki hanyatt vágódik, de azért tovább bíráskodik. Most Fiegel és Talmács helyet cserél, de így se megy a játék. Az utolsó percben a Bak majdnem megszerezte a­ győzelmet, de Bereczky a lövés pillanatában szedte le Győri lábáról a labdát. Kornerarány 12:2 a Húsos javára. 5 Szövetségi díjban: A Ferencváros B­ fordul első helyen A kék-fehérek és zöld-fehérek is szereztek két pontot tegnap * Visszalépett. ** Feloszlott. Hátralevő mérkőzések: Nemzeti— Józsefváros, Hungária—Vasas, Ferencváros B. —Nemzeti B. 2:1 (1:0) Biztosan győzött a Ferencváros, miköz­ben mind a két oldalról több játékját kiállítottak Góllövő: Pehacsek, Pehacsek, Genesy. Üllői­ út, 200 néző, bíró: Gébért. A mérkőzés előtt némi bajok voltak a Ferencvárossal. Már­mint az össze­­állítás körül. Mivel a mérkőzés újra­játszás, csak azok játszhatnál­, akik már az első meccs alkalmával játékjo­gosultsággal­ bírtak. Három futbal­lista azonban azóta elkerült a tarta­lék­csapatból s így három új embert szabad játszatni. Ámde így is csak 10-en vannak, mert Koszta beteg. Be­áll tehát a negyedik új ember is s a szövetségnél az esetet majd úgy iga­zolják, hogy bemutatják az orvosi bi­zonyítványt arról, hogy Koszta tény­leg beteg s így csak 10 emberrel tud­tak volna kiáltani. A Nemzetinél egyhangúan készü­lődnek. A két csapat így áll fel: Ferencváros B.: Huber — Luka, Hungler NI. — Kiss, Sándor, Obitz — Kovács N­., Stecovits, Szabó, Peha­csek, Kovács I. Nemzeti B.: Balogi — Havas, Tö­rök — Horváth. I­., Tóth, Belcsik — Singer, Vanicsek, Volentik, Genesy, Horváth I. A Nemzeti választ, a Ferencváros kezd. Volentik vezeti az első táma­dást, amely már a 16-os előtt meg­akad. A támadó szerepét átveszi a Ferencváros, a 3. percben Szabó ki­ugrik, de két lépésnyire a kaputól nagy helyzetben elcsúszik. Mind job­ban kidomborodik a zöld-fehérek fö­lénye, de a már biztosnak látszó gólt Stecovits elhibázza. A 6. percben Sin­ger hibáz, majd meg a bíró cselekszi ugyanezt, amitől természetesen megjön a közönség hangja. A 8. percben a Nemzeti sarokrúgás­hoz jut. Egyhangúan folyik a mérkő­zés, csak a közönség „bíróó, bíróóó” kiáltásai, valamint Sándor vitája szintén a bíróval hoz némi élénkséget. Közben a 23. percben Volentik öt lé­pésről megszerezhetné a Nemzetinek a vezetést, de fölé lő. Két perc múlva már a túlsó oldalon folyik a játék s a Pesterzsébet volt góllövője, Pehacsek nyugodtan tolja maga elé a labdát, amelyet jó lövéssel szinte beragaszt a hálóba. Ba­logi csak érinteni tudja. 1:0. A Szövetségi Díj állása: 1. Ferencváros B­ 8 7— 1 22:5­14 2. Újpest B)8 6— 2 44:1312 3. Nemzeti B) 74 12 24:149 4. Hungária B)7 4— 3 28:118 5. Józsefváros B)7 2 14 9:325 6. Szemere 8 21 5 7:295 7. Vasas 7 1— 6 6:34­0* 8. Pesterzsébet *8 5— 3 21:10— 9. Dobó FC**8 1 1 6 17:30— TÖMBFŰRÉSZ­ES ANYAGOK. D RÁKJÁVÁ Fischer László, Budapest I.KI­MMERMAYER KARDIX­ UTCA 3. Képes árjegyzék Ingyen!