Nemzeti Sport, 1928. december (20. évfolyam, 236-255. szám)

1928-12-10 / 242. szám

Hétfő, 1928 december 10. Ráday­ utca 29. szám alatt a 7^11. SZABOLCSI ÚRI ÉTKEZŐBEN többf­ogásos ebéd, vagy vacsora. MENÜ: 90 fillér és 1.20 pengő, kenyérrel és feketével. Főzés úgy mint otthon! Reggeli vagy uzsonnakává 26 fillér! Sportkedvelők találkozóhelye. 9 Az amatőröknél: Meglepetés a BRSC veresége A II. osztály Stobbe-csoportjában a Pestújhelyi SC fordul első helyen a tavaszi szezonba . Sok válto­zást hoztak a tegnapi mérkőzések II. osztály Stobbe-csoport: PSC—UMTE 2:1 (0:1). Szt. László­­tér. Bíró: Schhissler. PSC: Bokker — Báder, Jeney I. — Jambrik, Tischner, Eringer — Köpeczy, Jeney H., Turner J., Lubovinszky, Börzsey. — UMTE: Várkonyi H. — Paulik, Csábi — Lő­rincz, Szabó, Nagy — Benkő, Pál, Vö­rös, Vár­konyi I., Pataki. Hevesiramú mérkőzés melyben a rutinosabb PSC megérdemelten győz. Mindjárt az első perceikben megszerzi Várkon­yi I. az UMTE-nek a vezetést, mire a PS­C csak a második félidőben válaszol Turner I. révén. A győztes gólt Tischner rúgta. Kitűnt a PSC-ből Tischner, Köpeczy és Turner, míg az UMTE-ból Paulik, Csábi és Lőrincz. — PSC ifj.—UMTE díj: 2:2 (2:0). RTK—Vérhalom­ 1:0 (1:0). Rákos­szentmihály. Bíró: Meicher. RTK: Schrank — Straba, Szokolyai — Csuz­­mann, Schefffer II., Beticsik — Gor­­szky, Kiss, Horváth, Zsin, Tarr. — Várijaiéra: Lőwi II. — Weisz II. Ster­­ba — Krajina, Lőwi I., Báron — Weisz I., Csabai, Agendorfer, Lehrbaum, Lendler. Az RTK nem érdemelte meg a győzelmet. A Vérhalom jobb volt s csak Scheffer II. nagy­szerű játéka sze­rezte meg az RTK-nak a két pontot. A gól az első félidő 10. perceiben úgy esik, hogy Szenda Vérhalom estében kézzel érinti a 16-oson­­belül a labdát, a bíró 11 -est ítél, amelyet Scheffer II. értékesít. RUAC—UTSE 1:1 (1:0). URAK-pá­lya. Bíró: Sikos. RUAC: Balog — Zu­­ber, Manglitz — Major, Adorján, Buti — Tímár, Gug, Lőwy II., Lakatos, Ku­pek. — UTSE: Bartos — Ries I., Wall­­ner — Markó, Fábián, Matusz — Ross­­kopf, Szabó, Torovszky, Kiss II., Szak­­meiszter. Gyengemívójú heves mérkő­zés, változatos fölénnyel. Az első fél­időben a RUAC szerzi meg a vezetést Tímár góljával. A második félidőben az UTSE hevesen rohamoz, és egyenlít is Szakmeiszter révén. A hátralévő időt eredménytelen támadások töltik ki. A RUAC-ból a közvetlen védelem, to­vábbá Tímár és Gug, az UTSE-ből Bar­tos és Szakmeiszter játéka említhető. MTC—MAFC 3:2 (2:0). URAK-pá­lya. Bíró: Fehérváry. MTC: Bíró — Helta, Mészáros — Pruzsinszky, Búza, Weisz — Ágoston, Tóth, Kulcsár, Glu­ck, Dávid. — MAFC: Hajós — Ga­­ray, Tóth — Fróniusz, Pollacek, Föld­­váry — Gyürey Lovass, Biber, Var­ga, Nagy. A megyeinek csak nehéz küzde­lem után győzték le szívósan védekező ellenfelüket. Az első félidőben az MTC van fölényben, amit Dávid két góljá­ban­ jut kifejezésre. Szünet után meg­változik a helyzet és a MAFC vezet ve­­szélyes támadásokat, azonban az MTC védelem Mészárossal az élén mindent ment. A második félidő góllövői: Lo­vasi és Biber MAFC, illetve Dávid MTC. Jók voltak: Bíró, Mészáros, Kul­csár MTC, Hajós és Fróniusz MAFC. I. ker SC—P. Remény 3:0 (2:0). Ke­lenföld. Bíró: Vicenník. I. ker.: Man­delik —­­Molnár, Ticska — Stadtmül­­­ler TV., Stadtmüller III., Suszter — Szautner, Kova­lsky, Galambos, Krén, Stettner. — P. Remény: Besco — Trok­­mayer, Moder — Sári, Komáromi, Herber — Kovács, Pecsenfca, Csehy, Muck, Resch. A P. Remény a mélytalajú sáros pályán csak pillanatokra volt el­lenfele a kerületieknek, s így egymás­után harmadik vereségét szenvedte el. Két játékosát a bíró utánrúgásért ki­állította. Kiemelkedett Mandelák, Tics­­ka, Stadtmüller III. és Szautner I. kér. SC, illetve Trotamayer, P. Remény. Gól­lövők: Kowalsky, Stettner és Krén. — P. Remény H.—I. kér SC II. 5:4 (3:3). Zuglói AC—KFC 6:1 (3:0). Thököly­­út. Bíró: Hazai D. Zuglói AC: Spiné­ler — Temczer, Lengyel — Sarlai, Beviz J., Héray — Schusztár, Neubauer, So­mogyi, Menyász, Báli. — KFC: Kin­cses — Németh, Papp I. — Kunth, Du­dás, Hajagos — Szajlai, Papp V., Gö­rög, Pirity, Weinek. Gyönyörködtető erejétől végig tartalmas sportélvezetet nyújtott a két jóképességű csapat talál­kozása, amely a támadások befejezésé­nél sokkal határozottabb és találéko­nyabb Zuglia AC megérdemelt győzel­mét hozta. Az első félidőben a ZAC uralta a játékot, míg szünet után a KF­C vezette a támadások nagyobb ré­szét, de kapu előtti tudománya nem­ ért föl a győztes Zuglóéval. A gólokat Me­nyász (2), Neubauer (2), Somogyi (2), illetve Pirityi lőtte. Jók: Spindler, Len­gyel, Somogyi és Menyász, illetve Papp J., Dudás, Pirityi és Weinek. Egyetértés—Zuglói SE 5:1 (3:1). Kőbányai­ út. Bíró: Gombos. Egyetér­tés: Csúcs — Balázs Rozeman — Sza­kács, Baksa, Zbozmovics — Barna, Do­bó, Kreutz, Petykó, Vojtek. — Zuglói SE: Steffer — Hauszknecht I., Ungi — Weinberger, Gáspár, Ács — Fischer II., Fézler I. és II., Hausknecht II., Tán­cos. Élénkiramú mérkőzés, az Egyetér­tés megérdemelt győzelmével. A Zuglói SE nagyon kedvetlenül játszott. A gó­lokat: Kreutz, Vojtek, Petykó, Dobó (2) Egyetértés, illetve Fischer II. (11-es­­ből) ZSE lőtte. Jól játszott: Csúcs, Blázs, Szakács, Barna, Dobó Egyetér­tés: Hauszknecht II., Gáspár, Fischer II. és Táncos ZSE. BTK—KAC 1:0 (0:0). Sárkány­ utca. Bíró: Müller Gy. BTK: Bokor — Mi­­chelber­ger, Eszlinger — Wolf, Finta, Ihász — Pfeil, Eibenstein, Péter, Ne­­jedli, Németh. — KAC: Láng — Sötér, Dobmosky — Balogh, Kronberger, Já­­nossy I. — Szabó, Jánosy II., Jurács­­ka, Ivánka, Mick. A reorganizált KAC csak balszerencséjének köszönheti vere­ségét. A mérkőzésen többet volt táma­dásban mint ellenfele, s akcióit a me­zőnyben szépen építette fel, de a kapu előtt csődöt mondott a góllövés. Ezzel szemben a BTK ritkábban, de veszélye­sebben támadott.. A gólt Németh lőtte. Kárpáti-csoport Köl. AC—BRSC 2:1 (0:0). B. Vas­utas-pálya. Bíró: Szél. Köl. AC: Hege­dűs — Sztorek, Nell I. — Nell II., Csémi, Mészáros — Jeckl, Konyor, Huss, Dalbertó, Kátai. — BRSC: Kállai —­ Steinmüller Rejtszám — Suga III., Kal­­tenecker VIII., Hochstein — Klötzl V., Gugyella, Kazvinczky, Kéménczi, Lux. Az első perctől az utolsóig izgalmas küzdelmet vívott a két nagyszerű együt­tes. A BRSC két tartalékkal, míg a Köb., AC kompletten állott fel. A mér­kőzést a BRSC akkor veszítette el, ami­kor a bíró Kaltenecker VIII.-az után­­rúgásért a II. félidő 20. percében kiál­lította. Az első félidő nagyobb részében a BRSC, helycsere után pedig a Köb. AC volt fölényben. Már a mérkőzés 20. per­cében megszerezhette volna a BRSC a vezetést, azonban Hochstein egy 11-est kapu mellé rúgott. A Köb. AC a II. fél­idő 23. percében Kátai révén gyönyörű lövéssel megszerzi a vezetést, majd Kál­lai belerúg az egyik kőbányai játékosba, amiért 11-es jár és ezt Dalbertó értéke­síti. A 31. percben Hochstein szenzációs góllal javít az eredményen és a BRSC minden igyekezete hiába, vereséggel kénytelen a pályát elhagyni. A mezőny legjobbja Hochstein BRSC volt, kívüle jól játszott Kállai, Rejiszám, Suga III., Kazvinczky és Kéménczi, míg a Köln­ AC legjobbja Csémi, Jeckl, Dalberta és Ká­tai volt. A mérkőzés végén a két tábor csúnyán összeverekedett, jajgatások, női sikolyok, kardlapozás akkordjai mellett tért téli pihenőre a BRSC. B. Vasutas—Hungária 2:0 (1:0). Amerikai-út Bíró: Salgó. B. Vasutas: Zugéber — Tarró, Kovács III. — Ke­resztes, Lugossi, Kann — Reiter, Poh­­ner, Zubály, Szőcs, Papp. — Hungária: Born — Szarka, Bednár — Takács I., Vella, Strausz — Kisiván, Takács II., Kocsis, Kollár II., Cserepes. A mindin­kább formába jövő B. Vasutas biztos győzelmet aratott szívósan védekező el­lenfelén. Az első félidő gólja Bodnár hazaadott labdájából esik, míg szünet után Reiter végleg bebiztosítja a győ­zelmet. A B. Vasutasból Reiter és Lu­gossi, míg a Hungáriából Bemi és Szarka vált ki. Turistafelszerelések KISÜTÉSZ TUDOR-nál, IV, KLUSZOI­TER, Árjegyzék ingyen. FSE—BSK 3:1 (0:0). EMTE-pálya. Bíró: Bélés G. FSE: Jackó — Weiland, Szolcsánszky — Gerencsér, Schaffner, Horváth — Ludwig, Márton, Tóth, Wer­­ner, Vida. — BIK: Ruck — Theisz, Karlbauer — Damiké, Prím, Szikk — Bleicher, Tichi, Muck, Baki, Schmidt. Az első félidő iegenrangú ellenfelek küz­delmét mutatja, míg szünet után a ne­héz pályát jobban bíró FIE fölénybe kerül és a BIK-védelem súlyos hibáiból megszerzi győzelmét jelentő góljait. Gól­lövők: Vida, Horváth, Karlbauer (ön­gól), illetve Theisz. — BSK ifj.—FSE ifj. 1:0 (0:0). EMTK—WSC 3:1 (1:1). Wekerlete­­lep. Bíró: Steiner J. EMTK: Kratochwill — Kulcsár, Breitner — Schuck I, Nagy, Kontra — Nehadoma II., Nehadoma III, Schuck II, Pigniczky, Fertig VII. — WSC: Hankovics — Muzsik, Erhlich — Magéra, Balogh, Trayer — Nagy, Ko­­m­áromy, Lukács, Schlager, Erdélyi. A nehéz talajú pályán élénk, változatos küzdelem után megérdemelten győzött az EMTK, bár a WSC több gólhelyzetet és egy 11-est is kihasználatlanul ha­gyott. A gólokat Fertig VII, Schuck II. és Nehadoma II, illetve Schlager a WSC- ből lőtte. Az egységesebb futballt ját­szó EMTK-ban jól játszott a közvetlen védelem és a csatársor, míg a WSC-ben Muzsik és Nagy játéka érdemel említést. A csatársor főhibája a kapu előtti hatá­rozatlanságban rejlett. Komáromy sok támadásnak volt kerékkötője. A mezőny legjobb embere az EMTK Breitnere volt.­­ EMTK ifj.—WSC ifj. 4:3 (2:0). ETC—HSC 5:2 (2:1). Soroksári­ út. Bitó: Dr. Bendenritter. ETC: Kaiser — Csizmazia, Oláh — Uglár, Gremsbauer, Miróczky — Mohácsi, Kovács, Kern,­ Bak, Papp. — HSC: Perina — Mikur­­ka, Kozák — Cseszkó, Szabó. Nagy — Csizmadia, Krumpach, Matlák, Kende­res, Ray. Mohácsi és Kéri góljai vezeti be a mérkőzést, amire a HSC részéről Kenderes gólja a válasz. A második fél­időben a küzdelem változatos. A gólo­kat ekkor Bak, Papp, Kovács ETO és Krumpach HSC szerzik. Ray HSC kiál­lítva. Ganz—SzAC 3:2 (1:1). Gróf Kegle­­vich­ u. Bitó, Pohlenz. Ganz, Nagy — Kovács, Podzin — Horváth I, Polgár, Maggi — Horváth II, Grim, Ambrus, Wagner, Keszler. — SzAC: Bodnár — Frank, Torkos — Borbély, Kiszel, Mer­­czel — Szél, Pitroff, Szokop, Tóth, Ma­gyar. Erős iramú, változatos mérkőzés. A SzAC kétszer is vezet, de a Ganz csa­társora egészséges akciók után születő gólokkal a maga javára dönti el a mér­kőzést. Góllövő: Ambrus (2), Keszler, illetve Pitroff II. és Magyar. — SzAC ifj.—Ganz ifj. 3:2 (1:1). HL osztály Gibemo­t-cso­port: MSC—Főv. TKör 3:2 (1:2). Szent László-tér. Bíró: Steiner O. Az MSC csak nehezen győz a jól játszó Főv. TKör ellen. Az első félidőben a Főv. TKör, szünet után az MSC volt a töb­bet támadó. Góllövő: Kovács, Főző és Dincsér III. MSC, illetve Okom é­s W­itt­­ner Fev. TKör. Nyomdász—JTC 5:0 (4­-0). Lehel-u. Bíró: Schwarcz G. Biztos, megérdemelt győzelmet aratott, a Nyomdászok tech­nikailag sokkal felkészültebb csapata a tartalékos JTC ellen, amelynek tizen­egye az egész mérkőzés folyamán véde­kezett. Góllövők: Virágh N­. (4) és Ba­­csai. Jók: Czyrnek, Krukár és Virágú II., illetve Preisz, Ősz és Hágelmann. ÉMOSz—Amatőr 3:2 (2:1). Lehel-u. Bíró: Redlich. Nívós, de helyenként el­durvuló mérkőzést vívott a két VII. ke­rületi csapat. A győztes góljait Wein­­berger (2) és Lőrincz, míg az Amatő­rét Schlesinger (2) lőtte. Kivált a me­zőnyből az említetteken kívül Tóth ÉMOSz. BOSC—Palotai Törekvés 3:1 (1:1). Szekszárdi­ út. Bíró: Varga. Nem sok él­vezetet nyújtó mérkőzés. A kapu előtti határozottság döntötte el a meccs sorsát. Góllövő: Schmied (2) és Balázs, illetve Fodor. Pradl és Szekeres BOSC, Tóth és Fodor Palotai Törekvés kiállítva. Kitűnt Karlesz BOSC, Fodor P. Törek­vés. VI. ker. SC—Cukrász 4:1 (3:0). Le­hel-u. Bíró: Koch. Álmos meccs. Góllö­­vők: Tary (2), Skoda, Horváth a VI. kerületből és Paulits a Cukrászból. NTC—Jutagyár 2:1 (1:1). Szekszárdi­­út. Bíró: Brunner. Erős küzdelmet ví­vott a két hazai csapat. Az eldöntetlen fejezte volna ki hűen a játék képét s csak a szerencse játszott közbe a győ­zelem megszerzésében. Macej NTC ve­zető gólját Kiss egyenlíti, míg a győz­tes gólt szintén Macej rúgja, amely ál­lítólagos hendsz miatt sok vitára adott alkalmat. Sturz Jutagyár egy 11-est nem értékesített. — NTC II—Jutagyár II. 4:3 (3:0). — Jutagyár ifj.—NTC ifj. 3:1 (2:0). VI. ker. FC—RAFC 2:1 (1:0). Szt. László-tér. Bíró: Juhász dr. Heves, ní­vós mérkőzés. A gólokat Cember, Vági, illetve Kompis lőtte. Jó volt Miskula VI. ker FC. Meglepetés a RAFC veresége. Turul MOTE—RÁC 5:1 (0:1), Babér­utca. Bíró: Holló. Az erősiramú mérkő­zésen a Turul MOTE megérdemelten szerzi meg a győzelmet. Góllövő: Buda (2), Vrba (3) T. MOTE és Bariba RÁC. Jók Rezdovics és Tautzin, illetve Tóth. — Turul MOTE II.—RÁC II. 6:3 (5:1). — Turul MOTE ifj.—RÁC ifj. 9:2 (4:0). Sugár-csoport: Compactor—VÁC 5:2 (3:1). Ceglédi­­út. Bíró: Hajós. Erős küzdelem után a jobb védelemmel rendelkező Compactor megérdemelt győzelmet aratott. Góllö­­vő: Müller II. (2), Müller I. (2) és Schmolke, illetve Fenichel és Klein. A győztes csapat legjobb embere Pintér, Hack és Müller I., a VAC-a Színi és Ezer. Ohlmacher I. VÁC és Abaházy Comp. kiállítva. — Compactor ifj.—VÁC MILL 3:1 (2:0). MTE—MFTR 1:0 (0:0). Halom­ utca. Bíró: Stern. Élénk iramú mérkőzés a szerencsésebb MTK győzelmével. A mér­kőzés egyetlen gólját Siegl rúgta. Jól játszott az MTK-ben: Siegl, Fleismann, Bán, míg az MFTK-ben Cziegler, Mélesz és Szabó. TLK—UFC 2:1 (1:1). Vörösvári­ út. Bíró: Gornda. A feltörő TLK csak erős küzdelem után győzött az otthon játszó UFC ellen. A TLK góljait Zeizl és Schmiedt, míg az UFC-ét Seszták IL lőtte. Zeizl TLK, Müller UFC kiállítás: TSC—OFK 4:0 (3:0). Tatai­ út. Bitó, Lovas. Tartalékos csapatok küzdelme. Az OFK nem érdemelt ilyen súlyos vere­séget, mert a mezőnyben egyenlő ellen­fele volt a TSC-nek. Az első félidő gól­jait Kubik (2) és Reich I. lövi, míg szü­net után Kunnak a gólszerző. Hlavács OFK egy 11-est nem értékesített A TSC-ben Kubik, Reich I. és Hajtsák, míg az OFK-ban Hlavács és a hali sor vált ki. Pyber és Perger OFK, Valen­­tyik TSC kiállítva. Köves BSC 1:0 (0:0), Pozsonyi­ út. Bíró: Gellért. Heves, izgalmas mérkő­zés. A­­jobb Kéve szép játékával meg­érdemelten jutott a győzelemhez. A győztes csapat legjobb része ezúttal a halfsor volt. Egyénileg Maraovszky: 1. PSC 15 10 3 2 41:20 23 2. BTK 15 8 3 4 39:26 19 3.1. ker. SC 15 9 1 5 34:29 19 4. P. Remény 18 7 3 3 21:14 17 5. RTK 13 7 2 4 27:19 16 6. UTSE 15 5 6 4 21:25 16 7. Zuglói SE 15 7 1 7 30:32 15 8. MTC 15 6 3 6 31:45 15 9. RUAC 15 5 4 6 30:28 14 10. Egyetértés 15 7 — 8 37:35 14 11. Zuglói AC 12 6 1 5 36:27 13 12. UMTE 12 5 2 5 28:21 12 13. KFC 13 5 2 6 32:83 12 14. Vérhalom 12 2 3 7 12:21 7 15. Kispesti AC 14 2 — 12 17:42 4 16. MAFC 9 1— 8 10:29 2­ 1. EMTK 15 10 1 4 40:23 21 2. BRSC 15 9 3 3 34:23 21 3. B. Vasutas 13 8 2 3 24:16 18 4. BMTE 14 8 2 4 36:27 18 5. FSE 15 8 1 6 30:19 17 6. BEAC 9 7 2 — 27:10 16 7. Köb. AC 11 6 1 4 20:18 13 8. Ganz TE 13 5 S 5 24:22 13 9. NSC 11 5 1 5 18:16 11 10. ETC 14 5 1 8 24:38 11 11. B1K 15 5 1 9 16:27 11 12. SzAC 4 3 3 8 26:28 9 18. Hungária 14 3 3 8 19:29 9 14. Wtelepi SC 15 4 — 11 20:41 8 15. MAC 8 1 4 3 11:16 6 16. Iíusiparcs 12 1 4 7 14:32 6 1