Nemzeti Sport, 1929. február (21. évfolyam, 22-40. szám)

1929-02-11 / 28. szám

1 Ha elegánsan és jól akar ! öltözködni, úgy forduljon bizalommal FODOR MÓR úriszab­óhoz vl.: Natívmező­n. 30 1.2 lem.: A. 116­ 0­1 4 kiemelnünk, bár utóbbi az első félidő­ben sehogysem talált magára és sok helyzetet rontott el. A lelkes Húsosnál a közvetlen védelem, Schuck és Lyka játékát illeti dicséret. A Nemzeti gyors kezdésre­ nagy fölényt diktál, de lassan kint enged az iramból s mezőnyjáték alakul ki, melyből a pesterzsébeti együttes is alaposan kiveszi a részét, sőt Sebnek II. remek fejesével a vezető gólt is sikerül megsze­reznie. A Nemzetit felvillanyozza a gól, újra kezébe veszi a játék irányítását és si­kerül is Odrn lövésével kiegyenlítenie. Helycsere után a Nemzeti néhány új játékossal jelenik meg s tovább tartja az első félidő végén diktált tempót. A Húsos lelkesen védekezik, de lassanként elkészül erejével, s így a Nemzeti Odzi és Kautzky (2) góljával a maga javára dönti el a meccs sorsát. * EGYÉB TRÉNING JELLEGŰ MÉRKŐZÉSEK BRSC—Józsefváros 4:1 (1:1). Rákos­falva. Bíró: Suga. A BRSC-pálya felülete vetekszik a legfinomabb jégtükör simaságával. A­­szépszámú közönség dideregve futkas fel-alá és kíváncsian várja a játékot. A bíró sípjelére a következő csapa­tok állanak fel. BRSC: Balogh — Steinmüller, Hochstein -- Suga III., Kaltenecker VIII., Csizlinszky — Szabó, Kaz­­sli­szky, Bachmann, Kéménczy, Ma­rék. Józsefváros: Juhász — Schmidt, Fehér — Kiss, Elb­inger — Iglódy, Németh, Tüttő, Suszter, Hajós. BRSG választ és a Józsefváros kezd. Rögtön felnyom­ul a BRSC és már a 4. percben szép csatárjáték után gólt 15 Csizlinszky (1:0). Hosszú ideig a BRSC van fölényben, de Juhász a leg­szebb lövéseket sorra védi. Majd fel­nyomul a Józsefváros is, Iglódy kitör, Kazvinszky a 16-oson szabálytalanul akaszt. A szabadrúgást Iglódy bomba­­szerűen lövi, a BRSC kapus kiöklözi. Németh 15 és csak a kapufa ment. Marék és Bachmann szép össz játék­kal közelíti meg a Józsefváros kapu­ját és Bachmann jól helyezett lövését Juhász bravúros elvetéssel védi. Iglódy és Németh akciójából születik meg a Józsefváros kiegyenlítő gólja. A 25. percben ugyanis Németh közeli védhetetlen lövése jut a hálóba (1:1). Váltakozó támadások közepette hol az egyik, hol a másik kapu van veszede­lemben, de a védelem mindkét oldalon a síkos pálya dacára nagyszerűen működik. A II. félidő 7. percében Kéménczy szenzciós lövését Juhász még szenzá­­ciósabban védi. A 13. percben Iglódy —Hajós veszélyes támadását Stein­müller rombolja széjjel. A 18. perc­ben Bachmann kiszökteti Szabót, Ju­hász korán fut ki, Schmidt lyukat rúg és Szabó szép gólt lő (2:1). Szór­ványos Józsefváros-támadások után a 23. percben Kaltenecker VIII. 20 mé­terről felső saroklövéssel hatalmas gólt rúg (3:1). A 29. percben ugyan­ezt teszi Kazvinszky és megvan a ne­gyedik BRSC-gól. Középjátékkal telik el a hátralévő idő. A korai szezon dacára a csapatok szép játékkal lepték meg a közönsé­get. A Józsefváros veresége jórészt annak tudható be, hogy 9, majd 10 emberrel játszott, viszont a BRSC i s tartalékosán állott fel. A profiknál kitűnő volt Juhász, Iglódy, Németh és Hajós, míg a BRSC-ben az új akvi­zíció Marék, az ifjúsági Szabó, KJ-­tenecker VIII., Kéménczy és Balogh nyújtottak nagyszerűt. KMTE—Kispesti AC 6:3 (5:1). Sárkány­ u. Bíró: Deutsch. KMTE: Ráth — Mordmann, Saskeöi — Kö­­vesi, Bálint, Borza — Miskovics, Kavala, Almási, Révész, Paulovits. Kispesti AC: Werner — Győrei, Cseréb — Pendi, Balogh, Gzeller, Nyerges, Jánosé, Körmendi, Kron­­berger, Borján. A fiatal,­ jórészt MILL-játékosokból álló KMTE biz­tosan győzte le másodosztályú ellen­felét. Az első félidőben jórészt a KMTE a támadó s ennek eredménye Kavala (2), Bálint, Révész és­ Al­mási gólja. A KAC góljának Bor­ján volt a szerzője. Szünet után a KMTE gólját Kavala rúgja, míg a Kispesti AC gólszerzője Körmendi és Kronberger. A KMTE-ből Ka­vala, Révész és Mordmann vált ki, míg a Kispesti AC-ből Körmendi és Borián tetszett. WSE—SzAC 2:1 (2:1). Gróf Keg­levich­ utca. Bíró: Kovács. WSE.: Mihalik — Győry, Ruszta — Boros II., Borsoly, Petőcz II. — Lipták, Petőcz I., Steinbach, Boros I., Eisler. SzAC: Bodnár — Frank, Szokop — Borb­ély, Sterba, Hoff­­mann — Markó, Witzinger, Tóth, Szokodi, Horváth. A havas, csúszós pályán reális eredményről szó sem lehetett • A játékosok folytonosan bukdácsoltak, testi épségükre na­ K­­­ilitan­ifelszerelések •Certész Tódornál, IV., Kristóf-I.ér . Árjegyzék ingyen­­ gyen vigyáztak és így a komolyabb akcióknál a döntő pilanatokat sorra kihagyták. A mérkőzés nagy részé­ben a wekerletelepiek voltak fölény­ben és helyenkint okos játékkal meg­érdemelten győzték le másodosztályú ellenfelüket. Góllövők: Petőcz (2) WSE, illetve Horváth SzAC. — SzAC ifj.—WSE ifj. 6:0 (4:0). SzFC—MTE 3:2 (1:1). Miklós­­telep. Bíró: Barabás. A nagy hideg miatt 2X30 perces játékidőben mér­kőztek meg az ellenfelek. Az SzFC csak szerencsével győzte le egyen­rangú ellenfelét. Góllövők: Sczirek, Bogodic, Rusznyák II. SzFC, Ifkovics, Wiener MTE. Törökőr FC—VII. ker. UTE 2:1 (1:0). Törökőr. Bíró: Csepel. A­rmor hideg miatt a csat­atok csak 2X30 perces mérkőzést játszottak. A törökőri csapat volt fölényben, amit gólokban is ki tudott fejezni. Gól­­lövők: Turczer, Ács Törökőr FC, il­letve Klein VTT, kér ATE Turul MOTE—URAK 6:1 (3:0). URAK-pálya.­ Bíró: Schlosser. A magas hóval borított pályán jól megérdemelt győzelmet aratott a Turul MOTE csapata az erősen tar­talékos URAK fölött. A nagy hideg erős iramra ösztönözte a játékoso­kat, aminek eredménye bőséges gól­eső volt. A gólokon Eller (2), Füri II. (2), Barna és Tanzin, ill. Mol­nár osztozott. Máris pompás formá­ról­ tett bizonyságot­­ Barna és Füri. (Turul MOTE), ill. Kramarik és Kein. PSC—Compactor 2:2 (2:1). Pest­újhely. Bíró: Eismann. A Compac­­tor csak PSC kölcsönjátékosokkal tudott kiállani a mérkőzésre. Gól­lövő: Tischner és Köpeczy, illetve Müller II. PSC ifj.—Compactor ifj. 1:3 (2:1). 1 T voresolydk, tökélete* homorúm köszörülve, tükör­­lény ősre kidalg­izva P 1.3 J, Koruapiyök eipöre föl-, -/?e Köre olyik, minden £yLt.TiSyi)(J! Mvalasztva a le#;o’'fkát. ^ iesjolcsóbb !­ao hátik. Az i'thta­­m, p* n­­unk eladott kor- 0 atya « felcsav­arva dijnjsntesen szolgáltatjuk ki i LES.­.?,11 borotva- és kétárn­yára, nikke- r­ezotolop és működzörüldéje. Cudamsi, VIP. Per- 1 Rákóczi-úS 61* Tel.. J. 358-60. Alapíttatott 1889-ben Hétfő, 1929 február­ 11. Katasztrófális vereséget szenvedett a svájci csapat Mannheimban Németország — Svájc 7:1 (3:0) — Telefon jelentésünk Mainnheim, febr 10. Csodálatosan enyhe, szinte tava­­szias idő köszöntött be a válogatott meccs napján, úgyhogy 30.000 ember lepte el a stadion nézőterét. A hótól megtisztított, pályán a következő­képpen állottak fel a csapatok: Németország: Brese­ — Schütz, Weber­­— Knopfle, Leinberger. Gei­­ger — Reinmann. Sobeck, Pöttinger. Frank, Hefmann. Svájc:­ Séchehaye — We­iler I., Rainseyer — . De Lavallaz. Vögeli, Galler —. Fassler, Abbeglen III., Biel­­ser, Abbeglen II., Sirinun. A német csapat nagyszerű formát játszott ki, különösen a csatársor tengelyében Pöttinger és Frank mu­tatott fényes játékot. A beteg Stakl­lauth helyett játszó Kressink nem volt sok dolga. A svájciaknál a sok gól ellenére is kiválóan működött Stykehaye, ezzel szemben a centercsatár helyén Biel­­ser teljesen csődött mondott. A gólzáport Frank indítja el a 8. percben, a 22. percben Sobeck lövi a második, egy perccel a félidő vége előtt újra Frank a harmadik gólt. Szünet után Pöttinger a 12. perc­ben lövi a negyedik gólt, majd Frank a 13. és a 28. percben lő egymás­után még két gólt. 6:0-nál, a 30. percben sikerül végre a svájciaknak Abbeglen II. révén megszerezni a becsületmentő gólt, amit Sobeck a 38. percben viszonoz. Bíró: Andersen Dánia. Az amatőr válogatás és játékosképzés problémái írta: Vághy Kálmán, a Középmagyarországi LASz főtitisa és szövetségi kapitánya Lapunk hasábjain nemrég a vidéki szövetségi kapitányok nyilatkozatai­val kapcsolatban felvetettük az ama­tőr válogatás körüli problémákat. Ez­zel kapcsolatban most Vághy Kálmán, a Középmagyarországi LASz főtitkár­­a és szövetségi kapitánya cikket kül­dött hozzánk, melyben nagy szakérte­lemmel és alapossággal tárgyalja a kérdést , ezért érdemesnek, sőt fon­tosnak tartjuk, hogy teljes egészében leközöljük. A cikk az alábbi: Nagyon nehéz ma arról írni, hogy miként volna megoldható az amatőr vá­logatás problémája. Nehéz pedig azért, mert nem lehet tökéletes rendszert az ama­tő­rszü­­vetségek széttagoltsága miatt bevezetni. A mai amatőrsport erősen sínyli első­sorban is az állandó játékosvándorlást a profisport felé. Ez olyan állandó vesz­teség, amely nem térül vissza többé használható állapotban. Az a szigor, amellyel ezt a kérdést a szövetségben kezelik, helyes, de ha a FIFA-szabályt mellőzni tudta az osztrák szövetség, mellőzhetné az MLSz is s ha nem is 6 hónapban, de­­­­ legalább 1 évben állapíthatná meg a 2 év helyett az amatőrsporthoz visszatérni óhajtóknak a várakozási időtartamot. Külön amnesztiát — hathónapos vára­kozási­ idővel — pedig azoknak, akik a szétválasztáskor meggondolatlanul pro­fikká váltak s ma szerződés nélkül álla­nak. Ezzel részben egyensúlyozódna a veszteség. Sínyli a magyar amatőr futballsport továbbá a trénerhiányt is. Ennek oka részben az egyesületek sze­génységén múlik. Képtelen a vidéki egy­letek 90 százaléka trénert tartani. A profiténereket kivéve, a meglévő tréne­­rek nagy része pedig nem rendel­kezik a­ futballsport technikai és taktikai elmé­leti ,­tudásával sem, hát ,annak oktatásá­val. Ennek nem a trénerek az okai, ha­nem az, hogy a trénerek nem kaptak megfelelő oktatást ezekből, a futballsportra legszükségesebb tréneri kellékekből. Én tisztelem azt a tudást, amit a kiváló játékosaink mint játékosok adnak, de nem tartom ugyanazt a kiváló játékost, alkalmasnak — megfelelő oktatás nél­kül — trénernek. A trénerképzésre kü­lönös súly helyezendő. A trénert a tak­tikai­ és­­techiikai tudásra kell kilágezni, mert ma, amikor­­ tudományos futballt játszanak a csapatok, a tréneri teszt al­apját nemcsak a kondíció fejlesztése képezheti. Ezzel kapcsol­atban szüksé­j­gét látom annak, is — miként az orszá­­­gos kapitányi értekezleten­ is javasol­­­­tam — de ugyanezt javaslom a többi­­ sportágazatnak is , hogy a futballsport minden egyes mozzanata: stoppolás, fe­jelés, passzolás, rúgás (állított, kapás­ból), labdakezelés, védés minden faja, de a játék technikája, taktikája filmre vétessék fel lassított felvétellel és a­ hozzáírt scenárium alapján állandó ok­tatás tárgyát képezze az egyesületek­nél és a trénerképzésnél. Helytelen szerintem a Dréhr-serleg mai rendszere is. Erre vonatkozólag szintén tettem az or­szágos kapitányi értekezleten javasla­tot és pedig azt, hogy a Dréhr-serlegért folyó küzdelem ne a jelenlegi, hanem a Középeurópai Kupa rendszere alapján írassék ki 2—3 évi lebonyo­lítással. Ez a rendszer nagyban segítségére len­ne az amatőr válogatás kérdésének, mert 1—2 éven keresztül folyó alszö­vet­ségek közötti válogatott mérkőzése­ken nagy alkalom adódik , a szövetségi kapitánynak a játékosanyag,, áttekinté­sére. Természetes, hogy az így kapott kép is nehezen dolgozható ki tökéletes­sé, de mindenesetre a lehető, legtökéle­tesebbé teszi a válogatás játékosproblé­májának megoldására. Feltétlen kívánatos azonban, hogy az alszövetségek a válogatási kér­déshez hozzászólhassanak. Az amatőr válogatott összeállításának kérdését a professzionista válogatotté­tól külöö­n kell választani, mert amíg ott főleg Budapest és három vidéki város­ adja az anyagot, addig az amatőr­­válo­gatott anyagának áttekintésénél hét al­­szövetség van, amely az egész országra terjed ki. Az amatőr válogatásnál az egysze­mélyes válogatás rendszere nem megfelelő, ott a bizottsági rendszer továbbra is fenntartandó. Szerintem, bár fontos, hogy a szövetségi kapitány 100 százalé­kos bizalmat élvezzen, azonban a bizott­sági rendszer fenntartása nem a "bizal­matlanságot célozná, hanem az átte­kintő képességnek fokozását. Az ama­tőrsport országos áttekinthetősége egy személy által keresztülvihetetlen. A BSzKRT—Váci SE barátságos mérkőzés, amely a Thökölyi­ úti pályán került volna lejátszásra, a Váci SE tá­volmaradása miatt elmaradt, úgyszin­tén erre a sorsra jutott a BSzKRT komb.—Húsos meccs is, amelyről szin­tén a vendégcsapat maradt ,távol.. FOG orvos tíz. Hegedűs, fogbe­tegségek szakorvosa. Rendel: Erzsébet-körút :m. I. B—(Wf és Baross­ utca 12a este 8—fl-i. Műfog , szájpadlás nélkül. Fogizmás, foghúzás, 6­ 1 évi gyakoriak Régi fo olcsó átalakítása Havi re­­tétfizetésre is.