Nemzeti Sport, 1929. március (21. évfolyam, 41-61. szám)

1929-03-11 / 48. szám

4 stílusban lő s Takács II.-nek komoly riválisává nőtte ki magát. A csatársor mozgatója Spitz, aki­nél kevesen élnek csatáraink közül jobban a télutó mély talaján. Nagy­szerűen vezeti a labdát s ötletes, technikás játékát mindig tudja válto­gatni. A kapu előtt persze most sem jobb, mint azelőtt. Veder nagyvonalú irányító, aki két szárnyát tökéletesen összefogja. Ha nem sérül meg a II. félidő kezdetén, az újpesti gőzhenger talán még hatásosabban működött volna. A szélsők közül P. Szabó ját- Futballfelszerelések­­ Kertész Tódornál, IV., Krstóf-tér | Árjegyzék Ingyen ! ezett bátrabban és hasznosabban, míg Török még most sem elég határozott, ha a javulás meg is van nála. A fedezetsorban Wilhelm, de fő­leg Lutz kitűnő játéka keltett feltűnést. Borsányi is jó volt, de társai ver­senyre keltek vele. Különösen tempó­­bírásával tündökölt az újpesti half­­trió. A bekkeknek nem jutott nehéz munka, de az ő biztosságuk is javult. Aditnak még kevesebb alkalma volt képességei bemutatására, de a 11-es­­nél is jó benyomást szerezhettünk formája felől. A 33-asoknak képességeiken túl­menő feladat jutott. A csatársorban és a fedezetsorban amúgy is akad néhány gyengébb for­mában lévő ember s így nem sokra mentek a többiek sem. Titkost né­hány bevezető akciója után veszteg­zár alá helyezte a Borsányi—Kővágó kettős s azután nem igen jutott lab­dához A belsők pedig túl lassúak ah­hoz, hogy átdolgozzák magukat az új­pestihez hasonló masszív védelmeken. A fedezetsorban sem tűnt ki senki­­sem, a védelemben azonban Lantos és Lőwy érdemes munkát végzett. Lantos néhány védhetetlennek tetsző labdát hárított el, Lőwy pedig a me­zőny legbiztosabban rúgó bekkje volt. Oláh is sokat mentett, de az ő teljesít­ményét lerontja, hogy kíméletlen já­tékmodoráról nem tud leszokni. Bíró Sándor öthónapi kényszerpihenője után el­­ismerésre méltó bíráskodást produkált. Hét nyilatkozat az „újpesti foétr®i“ Langfelder, Ú­jpe­st igazgatója: Hét védhetetlen gólt lőtt csatársorunk a jól védő 33-as kapusnak, ez maga a leg­nagyobb dicséret. A csatársor egysé­gesen és jól játszott. Még többet vá­rok tőle. Bányai, Újpest trénere: Ha a csa­pat tovább is így fejlődik, igen szép szereplést várok tőle a tavaszi szezon­ban. Fogoly III.: A talaj nagyon jó volt. Nem csúszott. A 33-asok veszélyesek, de mi gyorsabban voltunk rajta a labdán. Veder: Egyszerre rúgtunk . Lőwy a cipőm orrába rúgott, hogy megrán­dult a bokám.-Nem tett jót, hogy to­vább játszottam, de remélem, így se lesz bajom jövő hétre. Még eddig sose volt baj a bokámmal. Szende Béla, a 33-asok igazga­tója: Rossz volt a csapat. Csak a köz­vetlen védelem játszott megfelelően. Lantos­: Újpestnek minden lépése kijött, minden sikerült nekik. Igaz, hogy Veber remek labdákat adott. Bíró bíró: Újpest határozottan jobb volt, de nem ennyi góllal. Nekik job­ban kifutott. I Sportember csak 1FRICKÓ-ww**-e­s késsel beretvalkozik. 27,28-as P 4.­A­ legnyúlyobb acéláru-raktár 1DRESZMANN KÁROLY, VII., Erzsébet­ körút 22 SSSit Hétfő, 1929 március II. Nem várt eredmények a li. ligában: Rákospalota győzött Nagykanizsán, míg a Turul meccse Pécsett döntet­len eredménnyel félbeszakadt kövei megdobták a Turul játékosát, mire a II. félidő 31. percébben a bíró lefújta a mérkőzést — később a rend helyreállt, de a Turul már nem volt hajlandó játszani s a bíró öt percnyi várakozás után ismét lefújta a meccset — A Bak TK új csapata szerencsét­lenül mutatkozott be, nagy gólarányú vereséget szen­vedett a Józsefvárostól — Saját tudósítónktól — Tegnap játszották az első mérkőzé­seket a II. ligában. A szezon rögtön sok izgalommal kezdődött. Akad nagy gólarányú győzelem­, favoritverés, sőt botrány is. A liga állása különben a tegnapi meccsek után a következő: 1. Pécs-Baranya 129 2 132:1620 2. Attila 118 12 37:6­17 3. Rákospalota 12­6 4 230:2416 4. Turul 125 4 3­23:1514 5. Zala-Kanizsa 125 4 324:1614 6. P. Húsos 115 3 324:2213 7. Józsefváros 124 4.A.128:2712 8. Erzsébetváros 114 2 516:2110 9. Terézváros 116 2 720:316 10. Soroksár 111 4 614:306 11. Bak TK 121 3 815:305 12. Vác FC 112 1­ 15:405 Pécs-Baranya—Turul 2:2 (1:1) Mivatlan, durva já­ék, igazságos eredmény — A mérk­őzés a máso­dik féridő 31. percéban félbe­­szakadt Pécs, 1500 néző. Bíró: Juhász Attila dr. Pécs-Baranya: Deierl — Ivan­­csics, Krebsz — Liptay, Palkó, Foór — Elblinger, Grünfeld, Halas, Tritz, Köves. Turul: Spindler­­— Kocsis, Polla­­csek — Pálffy, Polt, Hajdú — Va­­czek, Lengyel, Sefcsik, Senger, Fischer. Meglehetősen nívótlan, szezon­­eleji mérkőzés. Mindkét csapat a szép játék helyett durvaságokkal excellált, de ebben bizonyos fokig a bíró is hibás, mert a sorozatos faultokat nem torolta meg elég szi­gorúan. A Turul csapatában a közvetlen védelem megfelelt, Pollacsek volt a legjobb. A fedezetsorból Polt fárad­hatatlan játékáért érdemel dicsére­tet, míg a csatársorból Fischer gyorsaságával, Sefcsik pedig átütő erejével tűnt ki. Pécs-Baranya kapuját Deierl ki­fogástalanul védte. A kapott gólok­ról nem tehet. A hátvédek közül ez­úttal Krebsz volt a jobbik, a fede­­zetsornak legjobbja Foór, Palkó is megfelelt, de Liptay egészen gyenge játékot produkált. A csatársor na­gyon gyenge széteső játékot muta­tott, alig volt egy-két sikerült ak­ciójuk. Változatos játék után a 12. perc­ben Halasz Grünfeld akció végén Grünfeld kapufát lő és a visszapat­tanó labdát Tritz befejeli. 1:0. A gól után is változatos a játék. A 23. percben Sefcsik lábáról leperdülő labdát Vaczek lövi, de Deierl szép elvetéssel ment. A 37. percben Ha­las orszájdgólt lő. Utána Fischer elszalad a balszélen, centerével Sef­csik kiugrik és nyugodtan a jobb­sarokba gurítja a labdát. 1:1. A második félidő 7. percében újra Fischer fut el, pontos beadását Len­gyel lövi a hálóba. 1:2. Alig 5 perc­cel később Grünfeldnek van nagy helyzete, de ő Elblinger okosan át­tolt labdáját az 5-ös vonalról ma­gasan fölé küldi. A 28. percben egyenlít a Pécs-Baranya. Tritz— Halas akció végén a kiugró Halas Spindler mellett gólt lő, 2:2. A 31. percben félbeszakad a játék. A Pécs- Baranya ellen komért ítél a bíró, ezt Vaczek akarja rúgni, de az álló­hely közönsége közül valaki Vacze­­ket kővel dobja meg. A bíró ezt észreveszi és lefújja a mérkőzést. Az inspekciós rendőrtisztviselő fel­keresi a bírót öltözőjében és garan­tálja a rendet, a bíró tovább akarja játszatni a mérkőzést, a Pécs-Ba­ranya- játékosok l­i is jönnek az öl­tözőből, a Turul játékosai azonban nem akarják folytatni a játékot. A bíró 5 percet vár, a Turul-játékosok nem jönnek ki a pályára, mire a bíró a játék végét jelzi Józsefváros—Bak TK 8: 2 (2:2) A Bak TK már 2:0-ra vezetett, de a jobb kondícióban levő József­­város mégis nagyarányú gyözelmet­­ aratott tesette UTE-pálya. Bíró: Antallén. Józsefváros: Juhász — Schmidt, Masevszky — Fehér, Vági, Zsebeházi — Kardhordó, Schuszter, Németh, Busch, Hajós. Bak Tk: Janics — Müller, Spánitz — Koh­mann, Buzási, Pavnicza — Lennert, Becsei, Blaskó, Kocsis, Sa­tek. A két csapat találkozása nívós, mindvégig élvezetes mérkőzést ered­ményezett. A Bak már az első percek­ben megszerzi a vezetést, sőt már 2:0-ra vezet, mikor a Józsefváros csatársora is magára talál és nagy­szerű játék után még helycsere előtt kiegyenlít. Szünet után a Bak kifá­radt védelme már nem tud ellentállni a mind nagyobb elánnal játszó József­városi együttes meg-megújuló táma­dásainak. A Bal hatalmas lelkesedéssel kezd s különösen két gyors szélsője révén veszélyes támadássorozatot indít az indiszponáltnak látszó piros-feketék ellen. A támadásoknak meg is van rö­videsen az eredménye, mert Pavnicza kapufának lőtt 11-ese után Lennert a kifutó Juhász mellett megszerzi a vezető gólt. Kevéssel ezután az­ újra kifutó Juhász helyett Masevszky fogja meg kézzel a labdát, l­es, melyet Spánitz most már a rendeltetési he­lyére küld. 2:0. A gól után József­város is összeszedi magát, lassan kint átveszi a játék irányítását. Különö­sen a jobbszárnya van elemében, egyre-másra viszi a veszélyesnél­ ve­­szélyesebb támadásokat a Bak ka­puja ellen. A 20. percben Schuszter labdáját Németh kapura lövi, Hajós pedig résen ásva besegíti a hálóba. Szórványos Bak-támadások után is­mét a piros-feketék érnek el gólt Németh révén. Helycsere után Józsefváros fölénye egyre jobban kidomborodik, a Bak TK nem bírja az iramot, visszaesik s a piros-feketék könnyen érik el gól­jaikat. Az 5. percben Schuszter, a 11. percben 11-esből újra Schuszter, a 13-ban Busch, a 23-ban pedig Hajós a gólszerző. A győztes csapatban az első negyed­órától eltekintve a védelem kifogásta­lanul végezte munkáját, Masovszky a bekkek közül a biztosabbik. Juhász két hibát csinált s az két gólt eredmé­ Sportérmek, plakettek Cs T& JZT je * j Budapest, I szobrok,serlegek, zománc- f w fi SS a IV. ker., | jelvényen legolcsóbban 1 * JL vX AiCMiHjr XXXfea EskC*fk­ O. j nyezett. A halfsorban Vági és Zsebe­házi dolgozott fáradhatatlanul. A csatársorban egyénileg Schuszter já­téka tetszett, a mezőny legjobbja volt, szinte kizárólag az ő érdeme a győze­lem kivívása. Mellette még Németh és Hajós játékát lehet kiemelni. A Baki TK csapatán még erősen meglátszik a szezon eleje. Védelme idő előtt kifulladt, halfsora pedig sem a védelmet nem tudta segíteni, sem a csatársort eléggé támogatni. A csa­társor így a játék legnagyobb részé­ben magára hagyatva nem tudta a já­ték irányítását a kezébe venni. A csa­patból egyénileg Müller, Koh­mann, Lennert és Satek vált ki. Rákospalota—Zala- Kanizsa 3:1 (2:1) A palotaiak győzelme teljesen reális Nagykanizsa. Bíró: Auspitz Rákospalota: Hosszú — Pénzváltó: Raismer Roszkopf, Laukó IV., Módi — Fesster, Laukó III., Szandalszky, Seidl, Dénes. Zala-Kanizsa: Kiss — Sléder, Joós — Tamás, Babos, Schreiber — Far­kas, Szabó, Limbeck, Bakonyi, Csász. Nagyon rossz állapotban levő talaj fogadta a pályára lépő csapatokat és a bírót s mindenki joggal félt attól, hogy Auspitz nem fogja játékra al­kalmasnak találni a pályát Ez be is következett, de a két csapat vezetősé­gének közös kérelmére a bíró végül is hajlandónak nyilatkozott levezetni a bajnoki meccset. A mély talajon mindkét legénység felette bizonytalanul kezd s a gyenge lövések sorra elakadnak a sárban. A 10. percben alakul ki az első komoly akció, melyet a helyi csatársor vezet, de Reisner ezt is kornerre szereli. Vá­laszul Seidl ereszti meg az első lövé­sét, ezt azonban Kiss fogja. Két perc múlva már gólt is lát a közönség, még pedig hazait. Limbeck szabadra játsza Farkast. A szélső pompásan küldi a labdát Bakonyi fe­jére s m­áris gólban a labda. 0:1. A Kanizsa vezet.­ A Rákospalota most jobban rákap­csol s ennek a 20. percben már ered­ménye is van. A palotai jobbszárny támadását Joós a 16-oson faulttal akasztja, a megítélt szabadrúgást Reisner lövi , szabályszerűen a háló­ba. 1:1. A 25. percben Farkas kerül gólhelyzetbe, de őt is faulttal akaszt­ják. A szabadrúgást azonban itt Hosszú fogja. Most már a Rákospalota a veszélye­sebb. A 35. percben Seidl elég messzi­ről szépen lő, Kiss fogja is a labdát, de kiejti s megvan a második palotai gól. 2:1! A második félidő elején a Kanizsa irányítja a játékot, de csak az első húsz percig, azután újból a Palota az úr a pályán. A 35. percben Laukó III. át­játsza a védelmet s közelről helyezett lövéssel szerzi a meccs utolsó gólját. 3:1. A rákospalotai legénység teljes mér­tékben rászolgált a győzelemre. Leg­jobb embere Reisner volt. Pénzváltó hasznos társa s a halfsor mindhárom tagja is becsülettel dolgozott. A csa­társorban Dénes és Laukó III. a leg­értékesebb. A kanizsai csapat legjobbjai: Réder, Bakonyi, Sehreiber, Szabó és Babos. Csónaképítők és evezosepsisistek figyelmébe! Csónaképítéshez vörösréz és ónozott szög, csavar, tárcsa, villa, villatartó, ülés és kerék, keréti-­n sín, lábtartó, lábcsa- O­LL var, evezőlapát, bajó- if iszkába, nov.szee. ko­­ff ES télcsigák, leszítocsa fél varok, kiváló minő­­ségű csónak-lakkok 'io stb. legolcsóbban be­­szerezhetők. * Ajuín vaskereskedőnél,Újpest,árpád- MIS­­ M n/issH öt 58. Kemény Gusztáv-u. sarok m­in munTetefon: lipót m­ss 4)