Nemzeti Sport, 1929. május (21. évfolyam, 83-103. szám)

1929-05-10 / 89. szám

#*««*•» tmProtek, 1929 május 19. RÁC—JTC 3:1 (1:1). Zágrábiját. Bí­ró: Benkő. A RÁC folytatta győzelmi sorozatát, bár ezúttal a csapat nem mu­tatott valami jó játékot. Csak a szeren­cse döntötte el a küzdelmet. Góllövő: Tóth (3), illetve Harsányi. RAFC—NTC 1:0 (1:0). Cinkota-Nagyiice. Bíró: Wozik. Változatos küz­delemben a jobb szentmihályi együttes megérdemelt győzelmet aratott. A gólt Traján rúgta. A mezőny legjobbja Kom­­pis RAFC volt. Az NTC-ben Botos ját­szott kitűnően. BOSC—ÉMOSz 3:0 (3:0). Hidegkúti- Bíró: Koch. A BOSC váratlanul jól játsz­va megérdemelten győzött a gyenge ÉMOSz ellen. Góllövő: Alföldi (2) és Nagy. Kitűnt a BOSC csatársora, míg az ÉMOSz-ból a közvetlen védelem. Jutagyár—Cukrász 1:0 (1:0). Hideg­­kúti­ út. Bíró: Komár. Unalmas játék. Sok gólhelyzetet kihagytak a két csapat csatárai, de a meccs végül mégis eldőlt megérdemelten a Jutagyár javára Hut­­ter góljával. A mezőnyből kimagaslott Lehremsz Jutagyár. Malaky-csoport: h­u, ker. SC 21 15 1 5 50:33 31 2. CsTK 20 13 4 3 60:20 30 3. VSE 21 12 6 3 60:28 30 4. SzFC 22 10 6 6 45:32 26 5. KSSE 21 10 5 6 40:28 25 6. SzNSE 20 10 5 5 44:31 25 7. NFC 22 10 3 9 45:52 23 8. Cs. MOVE 21 7 4 10 52:38 18 9. FTK 21 7 3 11 30:60 17 10. ETSC 21 6 3 12 32:49 15 11. K. Törekvés 20 5 5 10 24:40 15 12. MOVE WTC 20 6 3 11 27:47 15 13. Kalapos 21 2 8 11 20:49 12 14. REAC 21 3 4 14 22:44 10 15. Cipész törölve 16. P. Jutagyár visszalépett CsTK—MOVE VVTC 3:0 (1:0). Gu­bacsi-út. Bíró: Ganz. A bajnokaspiráns CsTK megérdemelten győzött. Reinwald lövi az első félidő gólját, majd szünet után Reinwald és Gangó révén háromra szaporítja a gólok számát. Jak Komka, Gangó CsTK, Czimbalik és Helckner MOVE WTC. X. ker. SC—FTK 8:0 (5:0). Halom-u. Bíró: Richtarek. Mindkét csapat tartalé­kosan, sőt az FTK csak nyolc emberrel játszott. A X. ker. SC tetszés szerint éri el góljait. A gólokat Tomecskó (3), Farkas (2), Kopácsi, Kempfner­­ és Kertész rúgta. Farkas X. ker. SC ki­állítva. Cs. MOVE—NFC 0:0. Kőbányai­ út. Bíró: Havas. Az alacsony nívón mozgó mérkőzés a mutatott játéknak megfelelő eredménnyel végződött. A Cs. MOVE- ban a közvetlen védelem, az NFC-ben a csatársor balszárnya tűnt ki. — NFC ifj.—CsTK ifj. 1:0 (0:0). Kalapos—KEAC 2:0 (1:0). Halom-u. Bíró: Bakonyi. Lanyhajramú mérkőzés. A Kalapos nagyobb fölényét kihasználva megérdemelten győz. A KEAC tartalé­kos csapata gyengén játszott, különösen a csatársor. A gólokat Friedmann II. (11-esből) és Lux II. rúgta. Barátky a tegnapi Ferencváros B.—Hungária B. Szövetségi díj­­mérkőzésen megsérült, de sérülése nem bizonyult súlyosnak és így vasárnap az Admira ellen ő fogja a Hungária csatársorát irányítani. Vác: Népjóléti MSE—Váci Re­mény 3:3 (1:0). Barátságos. Bíró: Schiller. Nívótlan, csapkodó játék, igazságos eredménnyel. Góllövő: Gudenus báró III. (3), illetve Új­helyi, Molnár (11-esből), Babochay. A Törekvés kassai túrája a Co­­rinthian-díj sorsolása miatt csak pünkösdkor valósul meg. Vasárnap, május 12-én, d. u. 1 órakor Budai 33-Somogy 3 órakor III. ker. FC-Sabaria I. profiligabeli bajnoki mérkőzések. 5 órakor Hungária-Adnta I., nemzetközi mérkőzés. HERENDI DÍJ Revánsot vett a NULL a BLASz-on, ha csak döntetlen formájában is BLASz ifj.—MILL 4:4 (2:2) Üllőii út. Bíró: Glück. BLASz ifj.: Glotz — Orosz, Süve­ges — Dornfeld, Schefranka, Balogh — Magó, Pachert, Hauer, Friesz II., Füstér. MILL: Kubala — Velicskó II., Fe­jes — Androvics, Stróbl, Weisz — Knazoviczky, Gyurcsó, Heim, Behrin­­ger V., Plávits. Az idei Herendi-díjért menő küzde­lemnek nagy érdekességet kölcsönzött az a körülmény, hogy egy héttel ez­előtt a MILL súlyos vereséget szenve­dett a BLASz-tól, így tehát a reváns vágya is fűtötte a csapatot. A MILL különben teljesen új csapattal állt fel és a döntetlent kiérdemelte. Ezt leg­inkább csatársorának köszönheti. Gyurcsó és Behringer szorgalmas, eredményes, a két szélső veszélyes, Heim azonban nem igazi irányító. A BLASz csatársora is nagyon szépen játszott. Hauer elsőrangú játékos. Társai közül leginkább Pachert ér­tette meg. A halfsornál némi plusz mutatkozott a BLASz javára, azonban egyik half sem klasszisjátékos. A bek­­kek mindkét csapatnál általában meg­feleltek, különösen az Orosz—Süve­ges pár volt jó, a másik kettős már csinált hibákat. A kapusok csapni­valóan védtek. A BLASz kapuját Sá­ritz helyett a tartalék Glotz őrizte. A MILL kezd, azonban rögtön a BLASz lép fel támadólag. A 2. perc­ben jobboldali támadás indul meg a MILL kapuja ellen. Hauer kapja a labdát és nem is valami erős lövést ereszt meg kapura. A labda a kapus kezéből a hálóba perdül, óriási hiba volt! 1:0. Ezután változatos játék fejlődik ki. A 10. percben Pachert kitör, veszé­lyes a helyzet, de a bekkek idejekorán kornerre mentenek. Ez eredményte­len. Egy perccel ezután Plávics fut le s óriási helyzetet teremt magának, de el is rontja. Az egész MILL-csatársor nagy off­­szájdon áll, a bíró továbbot int, most Heim gólt lő, Glück bíró most már sípjába fúj s nem adja meg a most már érvényes gólt. A 19. percben Hauer kitör, a bekkek nyomják, ő azonban a sarokba küldi a labdát. 2:0! A 27. perc meghozza a MILL első gólját. Orosz rendsze miatt 11-est ítél a bíró, a büntetőt Behrin­­ger értékesíti. 2:1! Utána Süveges kiáll karsérülése miatt, helyére Füs­tér megy hátra. A 35. percben Gyur­csó gyenge lövését Glotz elvetéssel akarja meteni, de a kapuba tolja a labdát. 2:2! Helycsere után izgalom nélküli me­zőnyjáték folyik egy ideig. A 12. percben Gyurcsó beadását Heim ér­tékesíti. 2:3! Négy perc sem telik el, máris egyenlít a BLASz. Füstölt egyéni akciót kezd, lefutja a védel­met és a labda a kapu bal sarkába ke­rül. 3:3! Két perc múlva Fejes a 16-oson belül rendszer vét, 11-es, me­lyet a közben beállt Süveges a kapu­ba rúg. 1:3! A 29. percben esik a meccs utolsó gólja: Balogh gáncsolja Behringert, akinél pedig nem is volt már a labda, újabb 11-es, melyet Behringer kihasznál. U'­h. Süveges reklamál, mire a bíró leküldi a pályá­ról. Lanyhuló játékkal ér véget a meccs. Nyilatkozatok: Gudenus Hugó báró, a BLASz ifj. szöv. kapitánya: Erősen tartalékos csapatom becsülettel játszott és nem rajta múlt, hogy nem győzött. Groszmann Ferenc, a MILL szöv. kapitánya: A MILL első garnitúrája ellen játszottunk! Észak fölényesen nyerte a másik Herendi díj meccset Északi MILL-Nyugati MILL 3:0 (2:0) Góllövő: Friedmann, Guzi, Szabados Székesfehérvár, 500 néző. Bíró: Halász. Észak: Chemez­­— Bartos, Felföldi — Grossmann, Uhljár, Serfőző — Szabados, Lőrincz, Guzi, Friedmann, Dóri. Nyugat: Rostai — Schwarczinger, Kameniczky — Rosta, Horváth, Ko­vács — Amreihn, Tomozer, Jónás, Simcsó, Both. Üdvözlések és kölcsönös zászlócsere előzi meg a mérkőzést. Nyugat kezd, még pedig erős iramban. Az első ve­szélyes akciót mégis Észak vezeti a 2. percben, Friedmann azonban fölé lő. Lassan kezd kidomborodni az északiak nagyobb tudása. A 7. perc­ben Grossman szépen szökteti Szaba­dost, ki még szebben fut le és cente­rez, melyet a kissé offszájdgyanús helyzetben lévő Friedmann be is vág. 1:0. A gólra Nyugat több támadással felel, akciói azonban erőtlenek, mert a csatársor puha s így nem tud ered­ményt elérni. Nem így Észak. A 9. percben Szabados megint megszökik a szélen, pontosan centerez Guzi elé. ­ Horgászati cikkek Magyar Cserkészek Sportáruházában IV., Váci­ utca 40. Tel.: Aut. 824-21 aki a második gólt helyezi a hálóba. 2:0. Most már végig Észak diktálta a tempót, Nyugatnak mindössze egy helyzete van, de az annál nagyobb, Jó­nás azonban két méterről is mellé teszi a labdát. Szünet után Nyugat nagy elánnal küzd, két komért ér el, de a lelkese­dés hamar felőrlődik s megint Észak kerül felül s fölénye végig meg is marad. A 33. percben Serfőző sza­badrúgást küld a kapu elé, Nyugat védelme hibáz s Szabados öt méterről lövi a harmadik gólt. A meccs végén lanyha iram. Az északi csapatban jó volt a két bekk, továbbá Uhljár, Szabados, Guzi és Friedmann, am­íg a nyugatiban Rostai, Kemeniczky, Rosta, Jónás és Róth érdemel dicséretet. I Corinthian di. Törekvés—Sz. MTE 3:1 (1:0). Szolnok. Bíró: Leiner 1. A Törekvés több tartalékkal állott fel, mégis biztosan került ki győzte­sen a végig szép és élvezetes mérkő­zésből. Az MTE nagy lelkesedésével egyenrangú ellenfél tudott lenni. Gól­lövő: Baráth, Mészáros Ts., Dezső, il­letve Biró. Jók voltak a győztes csa­patban Mészáros, Keszler és a három half, a vesztesben Muczina és a két hátvéd. Szűcs I., a BSE kitűnő amatőr­válogatott hátvédje tréningen orr­csonttörést szenvedett. 1 ~ L flJSL-fc-JL Iroyal apollo! gj S a­­­fa ff Telefon: J. 419-02, 429-46 , R tlililll I]|IN­KM 1. Híradók: OVIN­G Vliwy­e I 2. Az új amerika. Vígjáték - k­efe!v. Fősz.: William Hainesm­arad. ■nijm I 3. Asszonyok ostora. 12fej. I de a műsor a követ- ■J”!" világattre­kező módon változik HUR1 r Jot­ll Gilbeít piládBS­SZBfBpB. Előadások: 5, 1/18 és V2I0 órakor 5 Az MLSz, az öltözők és a sajtó munkásai Az MLSz tanácsa szombaton este foglalkozik a bécsi mérkőzés ügyével és úgy tudjuk, hogy elégtételt készül­nek adni a szövetségi kapitány által megsértett sportújságíróknak is. Ezzel kapcsolatban — hír szerint — azt is ki akarják azonban egyesek mondani, hogy a sportújságírókat nem engedik be az öltözőkbe sem a mérkő­zés előtt, sem a félidőben, sőt a meccs befejezése után is csak bizonyos idő eltelte után. Bármennyire is hihetet­lenül hangzik is ez, a háború után hozzá kellett szoknunk sok minden lehetetlennek vélt dologhoz, komolyan le kell tehát írnunk pár szót ezzel a témával kapcsolatban. Az MLSz 28 év óta dolgozik a ma­gyar futballsport naggyá tételén. Ez alatt az emberöltő alatt sok életrevaló és sok halvaszületett idea vetődött már fel a szövetségben, de ilyen kor­­nírt ötlete még senkinek sem akadt, hogy t. i. a sajtó embereit ki kell zárni az öltözőkből. Annak a sajtónak az embereit, amelyiknek nem kis része van abban, hogy a sport ilyen naggyá lett. Közel három évtizeden át senkinek esze ágában sem volt a sajtó munkásait kizárni azokról a he­lyekről, ahol a futballmérkőzések és az azokkal kapcsolatos események le­játszódnak. Egy sportújságíróé, Föl­­dessy dr. szövetségi kapitányé a szo­morú dicsőség, hogy ő rúgta fel elő­ször ezt az iratlan törvényt és most a szövetség ezt szentesítené?! De hiszen a szövetségi kapitány sem tudta sem célszerűségi, sem egyéb okkal alátámasztani ezt az intézkedé­sét, ellenkezőleg, tanúk vannak arra a kijelentésére, hogy csak a szaklapok tudósítói ellen irányult eljárása. Nyil­vánvaló tehát, hogy bosszúból, ebből a csúnya érzésből fakadt a szövetségi kapitány intézkedése. És most az MLSz a jövőre nézve legalizálni akarja ezt az alacsony indokokból eredő ballépést? Huszonnyolc év alatt senkinek sem jutott az eszébe ez az öncsonkítási művelet, sőt, a szövetségi kapitány­nak sem jutott az eddigi válogatott mérkőzéseken, csak most, amikor a sajtó, a vezérek és a közvélemény egyöntetűen megkritizálta a balkezes válogatását. Mi úgy hisszük, hogy az MLSz ta­nácsában nem lesz egy ember sem, aki odaadná szavazatát a sajtó munkáját és munkásait megcsúfolni szándékozó javaslathoz. Lehetetlen, hogy az MLSz tanácsa ne tudná, mit köszönhet a sport és rajta keresztül a szövetség a közönségnek. Mi pedig, a sajtó mun­kásai a közönség szolgálatában ál­lunk. Mert amikor mi hírek után sza­ladunk, sportemberek véleményét kérjük ki, sporteseményekről számo­lunk be, akkor a közönséget képvisel­jük. Azt a közönséget, amely a fillé­reit áldozza fel hétről-hétre a sport oltárán. Azt a közönséget, amely tudni akarja a történéseket a sport­ban. Azt a közönséget, amelyiknek szeretete, áldozatkészsége, lelkesedése nélkül 25 évvel hátrább volnánk a sportban. És ha a szövetségi kapitány mind­ezt el is felejtette, akkor az MLSz tanácsa nem fogja elfelejteni, hogy mit jelent a sportnak a közönség és mit jelent a sport és a közönség érde­keit egyformán szolgáló sportsajtó! Az angol profik könnyen győztek Párisban Anglia-Franciaország 4:1 — Távirati jelentésünk — Pária, május 9. Az angol profi válogatott csapat minden megerőltetés nélkül 4:1 arányban győzte le a francia válo­gatott csapatot. Csónak-motor Magyar Cserkészek Sportáruházában IV., Váci­ utca 40. Tel.­­ Aut. 824-21