Nemzeti Sport, 1929. május (21. évfolyam, 83-103. szám)

1929-05-19 / 95. szám

6 komb.—MILL vál., bíró: Szél L. Békés: BISE—BTE, bíró: Boros. Hétfő: Barátságos. Mezőtúr: MAFC— Bohngyár, bíró: Leipnicker. Szarvas: Turul—VÁC, bíró: Vezér II. Oros­háza: A. vál.—B. vál., bíró: Lapu I. Tótkomlós: TTC—Makói TK, bíró: Osztrogonácz. Hódmezővásárhely: HMTE—HTVE, bíró: Klein. Délnyugati alszövetség. Vasárnap. I. őszi. bajnoki. Baja: BSE—NTE, bíró: Rosenfeld I­ II. osztályú bajnoki. Baja: BPSK —Sz. Turul, bíró: Balog. Nendtwich-serleg. Pécs: PAC— PSG, bíró: Lindenbaum. PVSK— DVAC, bíró: Barna. Dr. Balázs-vándordíj. Pécs: DVAC ifj.—PSC ifj., bíró: Hebrony. Barátságos. Szigetvár: SzAK— Budapesti SE, bíró: Stenger. Dombó­vár: D. VOGE—Elektromos művek, bíró: Lovag. Hétfő: Barátságos. Pécs: Pécsi amatőr vál.—Turul, bíró: Krebsz. Baja: Ba­jai vál.—Pécs-Baranya, bíró: Rosen­feld I. Szigetvár: SzAK—Budapesti Futb­allf­elszerelések Kertész Tódornál, IV., Kristó Mér ! Árjegyzék ingyen SE, bíró: Láng. Bácsalmás: BSC— NSC, bíró: Balog. Simontornya: SBTC—­Elektromos, bíró: Balaskó. Dr. Balázs-vándordíj. Pécs: PVSK ifj.—DVAC—PSC ifj. győztes, bíró: Horváth. Középmagyar alszövetség. Vasárnap. I. osztályú bajnoki: ÚTE—V. Re­mény, Vác, VAC-pálya, fél 6. Bíró: Bóka-Papp. II. oszt bajnoki. BTE—Kistarcsai SC, Balassagyarmat, 5. Bíró: Dal­­noky. MTK—KTE, Maglód, 10­ ..(40 perc utánjátszás). Bíró: Gulik. Corinthian-díj. DAC—Kispesti MTE, Dorog, fél 5. Bíró: Eperjessy. MSE—Siketnémák, Monor, 5. Bíró: Jónás. KTE—Féltén SC, Kecskemét. KTE-pálya, 5. Bíró: Kecskeméthy. Barátságos mérkőzések. SASC— BTC, Sashalom, fél 6. Bíró: Müller. RTE—MÁV Gépgyár, Rákoskeresz­túr, 5. Bíró: Leiner II. SzMTE—B. Vasutas, Szolnok. MÁV-pálya, 5. Bíró: Vághy. KAC—MTK, Kecske­mét, fél 5. Bíró: Rubint. VSC— BTK, Vecsés, fél 5. Bíró: Seemann. RTK—EMTK, Rákoscsaba, fél 6. Bíró: Bardach. PAC—Ganzgyár, Pécel, 5. Bíró: Drexler. C. MOVE— MOVE OTE, Cegléd, 5. Bíró: Szalay. Corvin—B SzKRT, Rákosszentmihály, fél 4. Bíró: Kohányi. D. Magyarság —Ferencvárosi SE, Alag, 3. Bíró: Kondy. ASC—DSE, Alag, fél 6. Bí­ró: Tenczel. Tokod—HSC, Tokod, fél 4. Bíró: Takács. Kiskunsági alosztály. Vass József LSE—K. Tömöri SK, Kalocsa, 5. Bíró: Nürnberger. Hétfő. I. oszt. bajnoki. SzAK- -Sz. MÁV, Szolnok, 5. Bíró: Engel Pál. Barátságos: RTE—BRSC, Rákos­csaba, 5. Bíró: Amster. ASC—FSE, Alag, fél 4. Bíró: Szikszay. Magyar­ság—DSE, Alag, fél 6. Bíró: Rákos. Tartalékbírák: Kelesi, Bencz és Fejér M. A vasárnapra tervezett MOVE T. Előre—Olimpia meccs elmarad. A Marosinak, a jeles Törekvés csa­tárnak számára a kassai mérkőzé­sekre a CSK játékengedélyt kért a BLASz fegyelmi bizottságától. Soponyai, a BSE amatőr váloga­tott hátvédje nagyon rossz kondí­cióban érkezett vissza a BLASz franciaországi túrájáról. Úgy lát­szik, megártott neki a francia levegő. #?*»**■***** tm Sh eitTVasárnap, 1929 május 19. A Bocskay megérkezett Szombathelyre, csapatösszeállítási gondok között — és hasonlók közé — saját tudósítónktól.­­ A Bocskay legénysége már tegnap reggel hét órakor útnak indult Deb­recenből Szombathely felé. Az induló expedíció tagjai voltak: Beke Barna elnökségi tag, Galambos Sándor igaz­gatósági tag s a játékosok: Hubái, Farkas, Molnár, Fejér dr., Villányi, Szolárszky, Reviczky, Markos, Vin­­cze, Telekey, Szemes, Marosi és Deb­­reczeny. Budapestre tizenkét órakor érkeztek meg a nyugati pályaudvaron s itt csatlakozott a társasághoz Sághy és Zemplényi Gusztáv dr. fővárosi kép­viselő. Autókon mentek át a keleti melletti Debrecen-étterembe, itt megebédeltek s rögtön utána utaztak tovább, a bé­csi gyorssal. Budapestig is kellemesen telt el az utazás, a bécsi gyorson pedig egye­nesen pompás volt a hangulat. Ennek oka az volt, hogy nagy sporttársaság verődött ös­sze, mely egy egész kocsit megtöltött. A debreceniekhez csatla­kozott ugyanis a Grácba tartó Rákos­ligeti AC gárdája és a BSE Kő­szegre menő turista csapata. A Bocskay-expedíció Győrben át­szállt a szombathelyi személyvonatra s ezen tették meg az utat a Sabaria székhelyéig, hová hat órakor futot­tak be. Az állomáson Kopfensteiner Manó üdvözölte a debrecenieket, majd utána az egész társaság a Kovács-szállóba vonult s itt ütötték fel a tanyájukat a debreceniek, kik hétfőn reggelig maradnak Szombathely falai között. Ekkor mennek tovább vonaton s nem mint tervezték, autókon, Pozsonyba. A Bocskaynál tegnap este még két poszton is bizonytalan volt az össze­állítás. Nem dőlt el az a kérdés, hogy ki védje a kaput: Hubai vagy Farkas s az, hogy Villányi játszik-e a fede­­zetsor jobboldalán, vagy Szolárszky. A kapusok között Hubai mellett szól nagyobb szerencséje, Farkas mellett pedig az a tény, hogy tréningeken jó formát árult el , hogy a Sabaria el­len pedig mindig bravúrosan védett. A fedezeteknél pedig az okoz bajt, hogy Villányi erősen fájlalja a lábát. Az éj folyamán azonban szorgalma­san borogatták a beteg lábát s így lehetséges, hogy Villányi mégis tud játszani délután. Ha erre nem kerül­het sor, akkor Szolárszky játszik helyette. A Sabariánál hosszas vitatkozás uátn mégis csak döntöttek a végleges összeállítás sorsáról. Bekerült a csa­patba a sérültek közül Hajós, Hollós és Pokolny is, kiknek állapota azon­ban sokat javult s így nagy a biza­lom a Sabaria körében, hogy meg­állja majd helyét az együttes s meg­szerzi a létkérdést jelentő pontokat. TEGA­API EREDMÉNYEK BT—Moktár 4:2 (2:1). Lágymá­nyos, Bíró: Riesz dr. A bírák csa­pata annak ellenére, hogy nehézkes, a futballból már kiöregedett játéko­sokból állott, fiatalos kedvvel és nagyszerű lendülettel biztosan verte­­a lélek nélkül játszó Moktárt. Már az első percekben látszik, hogy a bírák csatársora nagyon ambicio­nálja a góllövést. Alig kezdenek, Ábrás dr. máris megfut, szépen ad be és Horváth lövése védhetetlen. Pár perc múlva egy 11-est Ábrás nagy igyekezetében mellé helyez. Antalics azonban nem követi példá­ját, mert a következő 11-est előírás­szerűen beteszi. A félidő második felében a Moktár is elszégyelli ma­gát és Boldog révén szép gólt lő. Ez után a maga nemében páratlan idegborzongató dráma játszódik le a levegőben. A horizonton egy repülőgép jelenik meg, amely óriási sebességgel igyekszik Mátyásföld felé. A figyelő nézők észreveszik, hogy a gép szárnyai remegnek. Cso­dálkozásra sincs idő, a gép jobb szárnya leválik, a hatalmas gép megperdül maga körül és zuhan, zuhan ... A Dunába ... óriási pánik támad a pályán, a játék egy időre megáll. A második félidőben a játé­kosok a borzalmas látványtól depri­máltan játszanak. A bírák még két gólt rúgnak Csárdás és Bandenburg révén, míg a Moktár második gólját Okos lövi. Piatnik SC—Generáli 8:3 (5:0). Thököly­ út. Bíró: Kocsis. A nagy­szerű csatársorral rendelkező Piat­nik SC minden megerőltetés nélkül éri el győzelmét. Az első félidőben állandóan a Piatnik SC van táma­dásban és egymásután lövi góljait, szünet után azonban lefékez és ekkor a felnyomuló Generálinak is sikerül három góllal megterhelni ellenfele kapuját. Góllövők Novod­­ranszky (3), Meyer (V), Cseh I., Cseh II. és Megyesy, illetve Dyn (2) és Szabó. Shell—Tőzsdések 2:0 (1:0). Thö­köly-út. Bíró: Fehér. A jobb és erő­teljesebb futballt játszó Shell meg­érdemelt győzelmet aratott a lelkes, de még kiforratlan Tőzsdések felett. Az első félidőben változatos a játék, míg szünet után a felülkerekedő Shell sorozatos támadásaival telik el a játékidő. Góllövők: Lukács és Gaszmüller. Jól játszott a győztes csapatban Lukács, Biró, Heindlein, Winkler és Magyar, míg a vesztes­ből Steiner, Tornya és Fekecs érde­mel említést. Szeszértékesítők—Phőnix 2:2 (2:1). Lágymányos. Bíró: Messinger. A két jóképességű együttes szép mérkő­zést vívott egymással, kár, hogy a meccs a II. félidő 30. percében félbe­szakadt egyes játékosok indolenciája miatt. A Phőnix 9 emberrel ját­szotta végig a mérkőzést. A gólokat Lady II. és Kádár IV. Szeszértéke­sítő, illetve Wiesnecker és Henz Phőnix rúgta. Kitűnt a Szeszértéke­sítőben Kádár IV. és a halfsor, a Phőnixben Tischner a mezőny leg­jobbja, Szekeres, Benkő és Gottlieb. Postatakarék—PR 4:1 (1:0). Kő­­bányai­ út. Bíró: Redlich. A két csa­pat ma igen gyenge teljesítményt nyújtott. Nem tudtak alkalmazkodni a nagy szélhez és így a passzok leg­­többnyire rosszak voltak. A győztes csapatból a védelem, Ziz­a és Fehér­­váry félét meg, a PR-ból, Vrabel és Lang emelkedett ki. Az első félidő­ben egyenlőknek mutatkoztak a csa­patok, Zizak szabadrúgása, hozza meg a PT első gólját. Ezt a II. félidő elején Lehotzky egalizálja. Utána mindinkább felnyomul a Postataka­rék és Fehérváry, Faller és Tábori gólja eldönti a meccset Vásárpénztár—Angol-Magyar 3:0 (1:0). Amerikai­ út. Bíró: Weigl. A jobb Vásárpénztár végig kezében tartotta a játék irányítását s bár az első félidőben két 11-es közül csak egyet értékesített, mégis biztosan nyeri a mérkőzést. Az első félidő gólját Sebők 11-esből rúgja. Ekkor Mészáros Vásárpénztár egy 11-est kapu mellé rúgott. Szünet után az állandóan támadó Vásárpénztár gól­ Tenniszütők húrozását­ és javítását legjobban MACHER REZSŐ ÉS TÁRSA cég, Budapest, Vl.­ Podmaniczky­ u. 45. végzi. Tel.: Aul. 297-04 Árjegyzék ingyen és bérmentve jait Mészáros (2) rúgja. A Vásár­pénztárból Retkes és a halfsor vált ki, míg az Angol-Magyarból Wurth és Pajor tetszett. Slavia-Bohemians 5:2 (0:2) — Telefonjelentésünk — Prága, május 18. Majdnem csattanó meglepetést ho­zott a ma délutáni bajnoki mérkőzés. Félidőben 2:0-ra vezetett a Bohe­­mians a Slavia ellen! Wimmer és Knizek góljaival szemben Planicka tehetetlen volt. Szünet után azonban kifejezésre jutott a Slavia nagyobb klasszisa és Soltys (2), Jóska (2) és Swoboda góljaival lelépte ellenfelét. A meccs 3000 néző előtt Stepanovsky bíráskodása mellett szakadó esőben folyt le. A felázott pálya ellen a Bo­­hemians óvást jelentett be, de csak a meccs után. Moldvay. Az Astalia hatalmas gólképes­ségre­ tett tanúságot szombati bajnoki meccsén Admira—Hertha 7:1 (2:0). — Telefon jelentésünk — Bécs, május 18. Gólzáporral nyerte az Admira mai bajnoki meccsét, amelyen a Herthával hozta össze a sors. A Wacker-pályán 3500 néző előtt Miesz bíráskodása mellett került eldöntésre a mérkőzés, amelyen az Admira úgy győzött. a Sramofont legolcsóbban, legújabb felvételű lemezekkel Reményinél KM A y-u. 59. Árjegyzék és lemezjegyzék ingyen ahogyan akart. A Hertha egyetlen gólja is csak Janda öngóljából esett. A Hertha a mezőnyben elég jó já­tékot produkált, de kapu előtt tehetet­len volt. Legjobbjai: Kettner és Dit­­rich. Az Admirában Stoiber volt na­gyon jó, de Siegl és Koch is kitűnt. Gólok: 8. Runge, 36. Siegl, 7. Run­­ge, 14. Schall, 18. Siegl, 28. Janda ön­gól, 24. Siegl, 41. Schall, Howorka Ottó. Sebes Gusztávot, az MTK válogatott centerét tegnap leszerződtette a Hungária — Saját tudósítónktól — A Hungária vezetősége tegnap villámigazolással játékosának szer­ződtette Sebes Gusztávot, az MTK csapatának legjobb játékosát, váloga­tott centercsatárát. Sebes szerződte­tésével a Hungária vezetősége egy régi tervét valósította meg, amennyi­ben a kiváló játékost már egy évvel ezelőtt akarta szerződtetni, de akkor az MTK vezetőinek kérésére elhalasz­totta Sebes szerződtetését. A kitűnő játékos hétfőn a Viktó­ria Ziskov ellen mutatkozik be új egyesületében, amely nagy reménye­ket fűz játékához és vele véglegesen megoldottnak veszi a csatársor leg­fontosabb posztjának betöltését. Ez természetesen azt is jelenti, hogy jö­vőben Kalmár igazi helyén, a half­sor tengelyében fogja tudását csil­logtatni. ­ A 33 FC csapata igen megerő­södve áll ki a legközelebbi bajnoki mérkőzésére, mert Vedres és Újvári ♦smét szerepel. Madigar, a Törekvés kitűnő játé­kosa Vácra költözik és ott a VSE színeiben fog szerepelni. Plenk, a BSE all-round játékosa meggyógyult és rövidesen elfoglalja helyét csapatában. Kempfnert, a X. ker. SC centez­hallját megoperálták és egy ideig nem játszhat.