Nemzeti Sport, 1929. május (21. évfolyam, 83-103. szám)

1929-05-31 / 103. szám

6 gén ■védte. Kitűnt Weisz, Tym, Bajor és Melczer. A vereséget iránti, hogy a csapat tartalékosan állt fel, Bajor és Melczer pedig délelőtt is játszott bemutatkozó meccset, küzdve végig Újpest tartalékcsapatában. A Turul Sanger késése miatt 10 emberrel kezd, de már a 8. percben Altmann gólt rúg, amit a 33. percben ugyanő még eggyel megtold. A félidő utolsó percében Vaczek a kifutó ka­pus mellett a Turul harmadik gólját rúgja. Szünet után a P. Húsos több veszé­lyes támadást vezet, de gólt ismét a Turul ér el Sanger révén. A P. Húsos egyetlen gólját, amely az elbámész­kodó Spindler feje fölött ér hálót, Hestyanek lövi a félpályáról. Zala-Kanizsa — Józsefváros 4:1 (3:0) Nagykanizsa, 1500 néző. Bíró: Barna. Zala-Kanizsa: Megyeri — Réder, Joós — Tamás, Babos, Horváth — Szabó, Kelemen, Farkas, Bakonyi, Csász. • Józsefváros: Juhász —­ Schmidt, Masovszky — Talmács, Vági, Zsebe­­házy — Németh, Schuster, Szagán, Busch, Hajós. A Kanizsa kezd szél ellen és már az első percben megszerzi a vezetést. Farkas kiadását Zsebeházy kézzel üti le és a megítélt szabadrúgást Tamás Kelemenhez, ő pedig Bakonyihoz to­vábbítja, aki szép gólt lő. 1:0. Válto­zatos a játék, majd a 12. percben a 16-oson belül felvágják, 11-es, melyet Farkas értékesít. 2:0. A 17. percben Farkas hosszú labdájára Bakonyi startol a kapu felé, Juhász kifut és előbb éri el a labdát, Bakonyi meg­­rúgja Juhászt, mire a bíró kiállítja. Juhász néhány percre kiáll, helyette Zsebeházy áll a kapuba, majd amikor Juhász visszatér, a csatársorban ját­szik a félidő végéig. A 32. percben Szabó—Farkas összjátékából utóbbi háromra szaporítja a gólok számát. Ezután a Józsefváros kerül fölénybe, de eredményt nem tud elérni. Szünet után a Józsefváros eredeti felállásban játszik és negyedórán ke­resztül nagy fölényben van. Majd Joós előretör és Farkashoz passzol, a Csőszhöz továbbít, szorítják, de azért mégis a hálóba gurít. A Józsefváros lankad, úgy látszik, mintha beletörő­dött volna sorsába, mégis a 37. perc­ben egy szép Hajós—Busch akcióból utóbbinak sikerül szépíteni az ered­ményen. A Zala-Kanizsa legjobbjai: Megye­ri, Réder, Joós, Farkas és Csász, a Józsefvárosból pedig Masovszky, Tal­mács és a balszárny: Hajós és Busch t frált ki. Pécs-Baranya—Terézváros 2:1 (0:0) Pécs, 2000 néző. Bíró: Hazai. Pécs-Baranya: Deiers — Ivan­csics, Krebsz — Elblinger, Palkó, Foór — Grünfeld, Dóra I.­, Ölvedy, Tritz, Köves. Terézváros: Müller II. — Stei­cher, Jerzsabek — Sinkó, Contardo, Gotthenz — Drobina, Mihalecz, Si­­pőcz, Pretter, Stimacz. A mérkőzés eredménye nem érzé­kelteti azt a nagy pécsi fölényt, melynek jegyében a mérkőzés ■ le­folyt. A gólok elmaradásának oka egyrészt az a nagy balszerencse, mely a pécsi csatárokat­­ üldözte, másrészt pedig Müller II. pompás védése. A kiváló terézvárosi kapus a biztos góloknak látszó lövések egész sorozatát tette ártalmatlanná s tel­jesítménye messze kimagaslott a mezőnyből. Rajta kívül a Terézvá­rosban dicséret illeti Stimaczot,­­ Sipőczöt, Contardót és Jerzsabeket is. A Pécs-Baranyában a legjobb rész a védelem volt, különösen a két bekk. A halfsor mindhárom tagja átlagformáját játszotta ki, még leg­jobb Palkó volt. A csatársorban az újonnan szerződtetett Ölvedy (volt Bástya), Tritz és Köves tüntette ki magát. tepsit A pécsiek kezdik a meccset s mind­járt kornerrel veszélyeztetnek, majd pedig a lövések egész hadát küldik kapura, de gól még sem születik. A Terézváros csak elvétve jön át a fél­vonalon, de ekkor sem veszélyes. Szünet után folytatódik a Bara­­nya-fölény. A 3. percben ölvedy a 16-osról pompásan lő s a labda most már a hálóban arcad meg. 1:0. A 19. percben Tritz tör ki s lövése a felső kapufáról gólba pattan. (2:0). A Te­rézváros gólját a 22. percben Sti­macz lövi, szép lefutás után. 2:1. Kornerarány 10:2 a Pécs-Bara­nya javára. Az amatőröknél: A harmadosztály bajnokaspiráns egyesületei majdnem mind kikaptak Botrányos jelenetek Trípoliszban a Turul MOTE—MSC meccs után — A másodosztály Stobbe-csoportjában már el nem vitatható a PSC bajnoksága — Saját tudósítónktól — II. osztály: UMTE—RTK 1:0 (0:0). Szt. László­ tér. Bíró: Rákóczy Ferenc. UMTK: Grossz — Tahó, Paulik — Bárány, Iván, Szabó — Pál, Vörös, Várkonyi, Czank, Benkó. — RTK: Kereki — Horváth I, Stranb — Tarr, Schaffer, Bencsik — Kiss, Kuna, Horváth II., Zsin, Menich. Az első fél­időben a széllel játszó RTK nem bizo­nyult eredményesnek és így a második félidőben a helyi csapat erős széllel, 11-essel Vörös révén legyőzi. Mindkét csapatból a közvetlen védelem vált ki, míg a csatársorban Czank és Kiss nyúj­tott kiválót. — UMTE II.—RTK II. 3:1 (0:0). PSC—UTSE 2:1 (0:0). Szt. László­ tér. Bíró: Szvornyik. PSC: Becker — Tisch­­ner, Szomorú — Borán, Bakó, Ellinger — Köpeczy, Jenei IL, Turner, Lubo­vinszky, Pandúr. — UTSE: Bartos — Nyitrai, Gyöngyösy — Markó, Fábián, Matuz — Roszkopf, Szakmeiszter, Szőke, Tarnovszky, Kiss. Mezőnyben a jobbik csapat az UTSE volt, de kapu előtt a PSC az eredményesebb. A pestújhelyiek legjobbjai: Köpeczky, Turner, Borán, míg helyi csapatból Szakmeiszter és a közvetlen védelem vált ki. A győztes csapat ezzel a győzelmével bebiztosította az első helyét. Góllövő: Jenei II., Kö­peczy, illetve Szakmeiszter. I. ker. SC—P. Remény 1:0 (0:0) URAK-pálya. Bíró: Gébért. I. ker.: Wagner II. — Ticska, Molnár — Kocsis, Stadmü­ller, Encz — Schuszter, Keresz­tesi, Galambos, Krammer, Voracsek. — P. Remény: Karaszek — Móder, Csehi — Bauer, Páncél I., Herbert — Kovács, Páncél II., Varga, Gothinz, Muck. A gólt a II. félidő 43. percében Krammer rúgta. Jók voltak az I. ker.-ben Ticska, Kocsis és Galambos, a P. Reményben pedig Páncél I. II. RUAC—BTK 2:1 (2:0). Lehel-u. Bíró, Arányi. RUAC: Reiter — Adorján, Manglitz — Kristóf, Lőwy I., Plathi — Tímár, Lőwy II., Krebsz I, Lakatos, Knapek. — BTK: Bokor — Michelber­ger, Esszinger — Ihász, Vígh, Komenda — Pfeil, Eibenstein, Péter, Negedli, Né­meth I. A nagyobb lelkesedéssel játszó RUAC megérdemelt győzelmet aratott a széteső játékot mutató BTK ellen. Kna­pek az első félidő 21. percében lövi a RUAC első gólját, majd a 37. percben Krebsz I. a másodikat. A BTK a II. fél­idő 30. percében Pfeil révén eredményes. A REAC-ban Manglitz, Plathi, Krebsz I. és Knapek, a BTK-ban Michelberger, Ihász és a csatársor jobbszárnya volt kitűnő. ZSE—MTC 1:0 (0:0). URAK-pálya. Bí­ró: Brünner. ZSE: Schlaffer — Hausz­knecht I., Hauszknecht II. — Wahl­kampf, Lipht, Gáspár — Hodusz I, Ke­lemen, Tanács, Fezler III., Hodusz II. — MTC: Bacsók — Verlai, Bede — Pru­­zsinszky, Heim, Sebestyén — Molnár, Strausz, Ágoston, Tóth, Salamon. Lélek­­nélküli, unalmas játék, amelyben a ki­esésre álló zuglói csapat csak az utolsó percben harcolja ki a győztes gólt Ta­nács révén. Jók: Hauszknecht L. II. és Gáspár, illetve Bacsák és Bede. Vérhalom—KFC 3:0 (1:0). Pozsonyi­ út. Bíró: Vértes Gy. Vérhalom: Lőwy II. — Berghammer, Tiburzió — Agendorfer, Lőwy L, Báron — Weisz, Jávorszky, Stancsik, Majsa, Zimmermann. — KFC: Kincses — Németh, Kiss — Kimi, Ju­hász, Szalai — Hajagos, Papp II, Görög, Bednarik, Weiner. A többet támadó Vérhalom megérdemelten győzött, de az eredmény nem ad hű képet a mérkőzés­ről, mert a vesztes csapat több biztos gólnak látszó helyzetet hagyott kihasz­nálatlanul. A gólokat Majsa (2) és Já­vorszky lőtte. A Vérhalomban a közvet­len védelem és Zimmermann, a KFC-ben Kincses és Hajagos játszott jól. Kárpáti-csoport BRSC—SzAC 2:2 (2:0). Szentlőrinc, Bíró: Holló. BRSC: Háda — Brunner, Steinmüller — Suga III., Kaltenecker VIII., Hochstein — Klötzl V., Suga II., Stefkó, Bachmann, Kéménczy. — SzAC: Bodnár — Szokop, Mérces — Borbély, Kiszel, Magyar I. — Tóth, Varga, Lin­­czinger, Magyar II., Szabó. A BRSC az első félidőben nagy fölényben játszik, helycsere után azonban visszaesik, úgy­hogy a SzAC-nak sikerül az egyenlítés. Góllövő: Klötzl V., Bodnár (öngól), il­letve Magyar és Linczinger. — BRSC ifj.—SzAC ifj. 4:0 (0:0). Kőbányai AC—FSE 3:0 (3:0). Ke­resztúri­ út. Bíró: Pohlenz. KAC: Cseh — Kátay, Piánk — Mikoda, Preckl, Mészáros — Jackl, Sztorek, Konyor, Hús, Sztopka. — FSE: Jackó — Ge­rencsér, Szolcsánszky II — Wagner, Schaffner, Kapás I. — Kartalyi, Tóth, Tolnay I., Ludwig, Vida. Végig szép és élvezetes mérkőzés. Az első félidőben a szél ellen játszó KAC nagy technikai és taktikai fölényben játszik. Akkor Has (2) és Sztopka góljával biztosítja a győzelmet. A második félidőben a KAC láthatóan lefékez s így­ változa­tossá válik a mérkőzés. A győztes csa­patból Jackl, a teljes védelem, Hús, de különösen Konyor, míg az FSE-ből Jac­kó, Wágner és Tolnay tűnt ki. BMTE—VSC 4:0 (1:0). Budafok. Bíró, Lovas. BMTE: Bodó — Horváth, Demján — Wiezler, Bereczky, Pred­­neczky — Cigány, Andrássy, Dirda, Tóbiás, Ábel. — WSC: Stankovits — Kertész, Erlich — Megyera, Breuer, Mézes — Pápai, Mayer I., Mayer H., Izig, Szabó. A két csapat találkozása meglehetős értéktelen, unalmas mérkő­zést hozott, melyből a honi budafoki csapat megérdemelten került ki győz­tesen. Góllövő: Demján (2), Dirda és Tóbiás. EMTK—Hungária 6:4 (3:2), Erzsé­­bet-u. Bíró, Sólymos. EMTK: Kratocsh­­will — Szabó I., Breitner — Szabó II, Nagy, Kontra — Antal, Nekadoma II, Pignitzky, Kemény, Fertig. — Hungá­ria: Mühlbacher — Kisiván, Sosadek — Sztrencsek, Wella, Wohl — Takács II, Strausz, Ungár, Sábián, Petrás. Az EMTK jobb volt ellenfelénél. A gólok mind súlyos védelmi hibákból estek. Góllövő: Nekadoma H. (2), Antal (2), Kemény (2), illetve Sosadek (2) és Sá­bián (2). — EMTK ifj.—Hungária ifj. 2:2 (II). III. osztály Gillemot-csoport VI. ker. SC—NTC 3:1 (0:1). Nép­sziget. Bíró: Bakonyi Végig izgalmas, pompás küzdelem. Az NTC az utolsó 10 percig vezetett, mikor a VI. kér. Csulák (2) és Balog góljaival nemcsak ki­egyenlített, hanem a győzelmet is meg­szerezte. Az NTC gólját Szalay rúgta. Mindkét csapat mellérúgott egy 11-est. MSC—Turul MOTE 4:3 (1:1). Babér­utca. Bíró: Kovács dr. Az első félidő 10. percében a bíró kiállította Valentát, a Turul MOTE kapusát. Az M­SC jobb csatársorával győzött. Góllövő: Hor­váth (2. az egyiket 11-esből), Sztrigán és Varga, illetve Eller (2) és Kovács. A meccs végén a pályáról az öltözőbe siető bírót Valenta inzultálni akarta, de eb­ben a Turul MOTE vezetősége megaka­dályozta. Ezután Valenta verekedést akart provokálni, de ebben a rendező­ség meggátolta. A bíró és az MSC csa­pata csak rendőri fedezet mellett hagy­hatta el a pályát. ÉMOSz—Nyomdász 2:1 (0:1). Lehel-u. Bíró: Fenyő E. A határtalan lelkesedés­sel játszó ÉMOSz győzelmével valószí­nűleg elkerülte a kiesést. Győzelme megérdemelt volt. Góljait Kacsóh és Palkó rúgta, míg a Nyomdász gólszer­zője Krehács. A mezőny legjobbja Tóth és Kiszely (ÉMOSz). A Nyomdász vé­delme jó volt. JTC—Amatőr SC 3:2 (1:1). Zágrábi­­út. Bíró: Jelanek. Nívótlan, csapkodó já­ték után győz a kilenc emberrel játszó JTC. Góllövők: Undenmayer (2), Fülöp, illetve Schlézinger (2). Jók a JTC-ben a góllövők, az ASC-ben pedig Weisz, Schlézinger. — Compactor ifj.—Turul MOTE ifj. 6:2 (3:0). Jutagyár—P. Törekvés 3:1 (3:0). URAK-pálya. Bíró: Friedmann-Fodor. A Jutagyár az első félidőben produkált jó játékával megérdemelten győzött. Gólövő: Blum (2) és Kiss, illetve Peske. Kitűnt Lénárt Jutagyár és Peske P. Törekvés. BOSC—VI. ker. FC 1:1 (1:0). Hideg­­kúti­ út. Bíró: Stein J. A kiesés ellen küzdő lelkes BOSC nyomasztó fölényben volt, de a csatárai a kedvező gólhelyze­teket nem tudták kihasználni és így be kellett érniök a döntetlennek Góllövő: Pécsi, illetve Lesch, Malaky-csoport Cs. MOVE I X. ker. SC 3:0 (2:0). Ha­­lom-u. Bíró: Friedrich. A Cs. MOVE ráduplázott vasárnapi szép salsexere. Stobbe-csoport I.PSC 27 20 5 2 81:32 45 2.1. ker. SC 27 17 4 6 58:38 38 3. BTK 27 15 4 8 62:39 34 4. KFC 27 14 4 9 63:52 32 5. RTK 27 13 5 9 57:41 31 6. UMTE 27 13 3 11 49:43 29 7. Vérhalom 26 9 10 7 39:31 28 8. Egyetértés 26 12 3 11 58:49 27 9. ZAC 27 12 2 13 63:54 26 10. REAC 27 10 6 11 57:53 26 11. ZSE 27 11 3 13 48:62 25 12. UTSE 27 8 7 12 32:51 23 13. P. Remény 27 9 4 14 37:51 22 14. MTC 2­7 7 4 16 39:78 18 15. MAFC 24 7 2 15 33:53 16 16. KAC* 30 4 2 24 30:79 10 * Visszalépett: 1. BEAC 24 17 4 3 68:31 38 2. BRSC 27 17 4 6 56:33 38 3. BMTE 28 17 4 7 73:53 38 4. B. Vasutas 26 16 3 7 46:29 35 5. Kőbányai AC 27 16 3 8 61:41 35 6. EMTE 26 16 1 9 65:49 33 7. FSE 26 13 3 10 49:40 29 8. Ganz 25 12 5 8 53:44 29 9. NMSE 26 10 8 8 57:44 28 10. SzAC 27 11 5 11 48:46 27 11. NSC 26 11 4 11 43:40 26 12. BSK 27 9 5 13 34:48 23 13. Hungária 27 6 5 16 51:75 17 14. WSC 26 6 1 19 34:68 13 15. ETC* 30 5 1 24 31:77 11 16. HSC* 30 11 4 25 25:76 6 * Törölve: 1. Turul MOTE 27 20 4 3 79:23 44 2. Nyomdász 28 19 2 7 66:35 40 3. MSC 27 17 4 6 70:42 38 4. RAFC 27 14 8 5 71:33 36 5. Jutagyár 28 13 5 10 62:43 31 6. Főv. TKör 26 11 7 8 54:45 29 7. VI. kar. FC 25 11 6 8 40:26 28 8. VI. k­er. SC 28 10 8 10 53:41 28 9. NTC 28 12 4 12 46:36 28 10. ÉMOSz 28 10 7 11 38:57 27 11. BOSC 25 10 2 13 40:44 22 12. P. Törekvés 27 8 5 14 32:52 27 13. UTC 28 8 2 18 43:70 18 14. Amatőr 26 6 4 16 43:76 16 15. RÁC 24 7 1 16 28:80 15 16. Cukrász 26 3 1 22 27:89 7 1. X. ker.SC 25 17 2 6 56:39 36 2. CsTK 24 15 5 4 71:27 35 3. VSE 23 13 6 4 65:31 32 4. SzFC 25 13 6 6 51:33 32 5. KSSE 23 12 5 6 48:33 29 6. SzNSE 23 10 5 8 45:36 25 7. NFC 24 11 3 10 53:58 25 8. Cs. MOVE 24 9 4 11 58:41 22 9. K. Törekvés 23 6 7 10 30:45 19 10. FTK 23 7 4 12 33:70 18 11. ETSC 24 7 2 15 31:52 16 12. MOVE UTC 23 6 4 13 30:52 16 13. Kalapos 25 3 9 13 24:58 15 14. KEAC 25 5 4 16 30:50 14 15. Cipész törölve 16. P. Jutagyár visszalépett ! Tenniszfelszerelések f" tíí min-im­ ruhával Futball-és kerékpár- f I Banetthúrozás fU166 " 6V670S 10H878I Elszerelések I 1 .......- -------- óriási választékban ■ ■■■ ■ | I 1 Neumann Géza sportáruház Vill., Rákóczi-út 51 és VI.,Nagymező­ u.50 | Péntek, 1929 május 31.