Nemzeti Sport, 1929. augusztus (21. évfolyam, 148-168. szám)

1929-08-16 / 158. szám

tt) Kispest kapujában Dénesinek volt egy pár szép védése. A két bekk első­rangú munkát végzett. Raix szerelé­seivel, Rozgon­yi pedig felszabadító rúgásaival aratott nagy sikert. A csatársorban a két új akvizíció, Ma­gyar és Raffay felé fordult a leg­nagyobb érdeklődés. Mindkettő igen tehetséges játékos, egy pár erős meccsre azonban szükségük van. A III. ker.-ben Neuhaus igen jó formában védte kapuját. A három bekk közül Király volt a legjobb, de Schmiedt sem csinált nagyobb hibát. A fedezetek közül Magyar játékát illeti teljes dicséret, kívüle még Len­­nerth játéka emelkedett ki. A csatár­­sorban Fenyvesi csak a végén jött bele a játékba, Drösslernek azonban nehéz dolga volt a kispesti bekkekkel. A belsők viszont a kapu előtt gyen­géknek bizonyultak. Ferencváros B—FTC 2:2 (2:1) Nagy volt az érdeklődés a Ferenc­város új szerzeményének játéka iránt Üllői­ út. Bíró: Honigberger Ferencváros B­: Enyingi — Krausz, Turner — Matuz, Stecovits, Liptai — Lázár, Lettener, Gyurcsó, Lukács, Kö­lnit II. FTC: Bolykovszki — Süveges, Bö­­decs — Havlik, Lechner, Stefancsics­­— Berger, Oravetz, Demján, Berdó (Oberfrank), Wrankó (Barna). A kora délelőtti óra dacára is tekin­télyes számű­ nézősereg helyezkedett el az üllői úti pálya tribünjein, hogy meg­győződést szerezzen a Ferencváros új szerzeményeinek formájáról, valamint az FTC csapatának készülődéséről. Teljes képet azonban nem alkothatott a játékosokról a ferencvárosi hívők se­rege, mert mindkét csapatból hiány­zottak a standard játékosok. Így is következtetni lehet azonban, hogy a Ferencváros B­ csapatában különösen a csatársorban néhány jó erő fog ki­fejlődni az őszi szezon folyamán. Gyúr- CSó InérÁT és Kofa-üt IT a támadósorból. Az FTC játékán látni leí.cic., azt az .lageuer-ILCi., ámen..... a csapat a jövő heti ősrégi rivális MTK elleni mérkőzésre készülődik. A half­sor és Süveges játéka töltheti el biza­lommal az FTC híveit. Az első félidő­ben sok szép akciót vezetnek a támadó­sorok. A profik vezetnek Gyurcsó gól­jával, de az amatőrök egyenlítenek Oberfrank lövéséből. Majd Gyurcsó J­ohut II. beadásából gyönyörű gólt fejel. Szünet után az amatőrök nem hagy­ják magukat s legalább az egyenlítésre törekednek. Ez sikerül is nekik, mert Oberfrank góljával kialakul a végered­mény. 2:2. gólt lő, 2:0. Továbbra is a Kanizsa van támadásban, de csatársora a kapu előtt puha. A Somogy a végén erősen belefekszik, de eredményt csak a 44. percben ér el. Rákosi­ Miklós vezet támadást, melyből utóbbi meg­szerzi a kaposváriak egyetlen gólját. A Zala-Kanizsa csapatából a köz­vetlen védelem játéka érdemel első­sorban dicséretet. Megyeri is, Réder és Fekete is elsőrangút nyújtott. Raj­tuk kívül még Dsida érdemel dicsé­retet. A Somogy legjobbja Blum, Szat­­­tyán, Vadas és Galambos volt. Zala-Kanizsa—Somogy 2:1 (1:0) A Zala-Kanizsa megérdemelten győz Nagykanizsa. Bíró: Avas. Zala-Kanizsa: Megyeri Réder.­­ Fekete — Babos (Tamás), Kiss (Ba­bos), Horváth (Kiss) — Farkas (Moravcsik), Moravcsik (Farkas), Dsida, Bakonyi, Csász. Somogy: Kutasi­­-­ Szattyán, Joós (Morvay) — Ondrus, Somogyi (Blum), Győrfy — Galambos (Ehren­­wald), Miklósi, Vadas, Kárpáti, Rá­kosi. Az első félidőben a Kanizsa ját­szik gyengébben, a Somogy akciói tetszetősebbek. Sokat is támadnak, de csatárai agyonkombinálnak min­dent és ezért nem eredményesek. A félidő végén a Zala-Kanizsa jön fel és a 43. percben Moravcsik szabadrú­gását Dsida Bakonyihoz továbbítja, akinek lövését Kutasi meg sem pró­bálja védeni. 1:0. A második félidőben mindkét csa­pat több változtatást eszközöl csapa­tában. A Zala-Kanizsa ebben a fel­állításban sokkal jobban játszik. A 13. percben Réder miatt 11-eshez jut a Somogy, de ezt Vadas mellé plaszí­­rozza. Utána a Kanizsa vezet szép­­ támadást és ebből Farkas helyezett Terézváros—Rákospalota 4:1 (1:1). Rá­kospalota. Bíró, Etek. Terézváros: Müller NI. — Streb­­hner, Pollák — Mihalecz, Contardó, Simkó — Tóth, Steiner, Udvaros, Prretter, Kovács Rákospalota: Hosszú — Móder, Minárovits — Roszkopf, Laukó IV., Mődl — Fessler, Laukó III.,­ Szandalszky, Seidl, Trenz. A tartalékos, de ambiciózus Terézváros megérdemelten vívta ki fenti győzel­mét, az unottan és lélek nélkül játszó rákospalotaiak ellen. A változatos tá­madásokkal indult első félidő góljait Piretter, illetve Laukó III. lövi. Szü­net­e után­ meglepetésre a Terézváros ker­ül fölénybe. Az első esemény Strei­­chernek 11-esből lett gólja, majd nem sokkal később a kifutó Hosszú mellett Tóthnak újabb eredményes lövése 3:1. A mérkőzés utolsó gólját Udva­ros lőtte védhet­etlenül a rákospalotai kapuba. .Jók: Müller II., Mihalecz, Udvaros, illetve Medl, Szandalszky, de különösen Seidl. Soroksár—Józsefváros 3:2 (2:1). Soroksár. Bíró: Hermann. Soroksár: Szabó -- Schiweier, Lichtner — Menasch, Hoffmann, Kovacsics — Tzsépy, Pflum II., Zwick, Pflum III., Koliseh (Plack­­spacher). Józsefváros: Valóczky — Schmiet, Frész — Talmács, Schuszter, Zsebe­­házy — Iglódy, Busch, Kendik, Ha­jós, Kopreda. . Mindkét csapat nagy lendülettel kezd és a Józsefváros szép támadá­­­sait csak szerencsével tudja a So­roksár védelme elhárítani. Gólt csak a 20. percben ér el Iglódy révén A gól után a Józsefváros némileg visszaesik, Koliseh egyenlít, Pflum II. pedig megszerzi a vezetést. Szü­net után Kopreda révén egyenlít a Józsefváros. A 40. percben Hack­­spacher lefutásából Izsétay lövi a győzelmet jelentő gólt. Soroksár csapata egységesebb játékot muta­tott és megérdemelte a győzelmet. Jók a góllövőkön kívül Schweier, Menasch és S-Hoffmann. A Józsefvá­ros több új játékost próbált ki s ezek közül legjobban szerepelt Kop­reda és Talmács, említést érdemel még Sch­midt, Talmács, Zsebeházi és Iglódy. — SAC—SAC komb. 10:4 (5:2). Turul MOTFI-­-TSC 4:1 (2:0). Babér­­utca. Bíró: Brünner. Turul MOTE: Bu­dai — Paul II., Bezdovics — Brisch­­ler, Buda, Szecsei — Paul I., Varga, Eller, Takács, Fábri. — TSC: Ordasa — Büki, Novák­­— Varga, Reich, Pé­­terváry — T­anzin, Valentyik, Zamir, Kalkusz L és H. Tartalékos csapatok küzdelene. A Tond MOTE jobban öss­se­dolgozott csapata nagyobb rutinjával biztosan győz. Góllövő: Varga (2), El­ler és Fábri, illetve Valentyik. A Tu­rul MOTE-ból a halfsor és Varga, a TSC-ből a Kalkusz-fivérek elégítettek ki. — Turul MOTE ifj.—TSC kombinált 3:1 (2:1). BOSC—Lapterjesztők 3:1 (2:0). Hi­degkuti-út. Bíró: Géczi. A BOSC reor­ganizált csapata már az első tréning­mérkőzésén jó benyomást keltett. Ki­vált a győztes csapatból Szvoboda, Né­meth és Trenk, míg a vesztes csapatból a halfsor nyújtott elfogadhatót. Góllö­vő: Horváth, Karlesz, Weisz Lapt. (ön­gól), illetve Kiss. Folyamőrség TE—ZTE Komb. 3:0 (0:0). Vörösvári­ út. Bíró: Ollinger. Fo­lyamőrség: Bonta — Paulin, Kronenber­­ger — Szalay, Végh, Gévai — Gyurai­, Somogyi, Trubin, Nyilas, Fongács. — ÚTE komb.: Konrád (FOTE) — Ond­rus, Louis IT. — Banik­ovich, Ölveczky, Deutsch — Kruszka, Goletz, Gál, Gar­­zsik, Fritsch. Tipikus tréningmérkőzést vívott a két tartalékosan felálló óbudai csapat. A meccs szép fair játék után a nagyobb lelkesedéssel játszó Folyam­őrség győzelmével végződött. Jó a győz­tes csapatban Paulin, Végh és Nyilas, míg a vesztesben Ölveczky, Banikovics és Goletz. Góllövő: Trubin, Somogyi és Nyilas. Kispest B­—K. Törekvés 6:4 (3:2). Sárkány­ utca. — Bíró: Barabás, Kispest B), Erdős — Csajka (Szabó II.), Konkoly — Sipőcz, Hal­­­ler, Marton — Petrisa I., Szabó E. Szagán, Szabó II. (Schneer­inger), Kiss. — K. Törekvés: Sülő — Bóta, Li­eth I. — Weisz I., Beck, Weisz II. — Majsai, Pozsonyi, Horváth, Nagy, Zsellért. A kispesti profiknak teljesen egyenrangú ellenfele volt a jóképes­ségű K. Törekvés. Az első gólt az amatőrcsapat éri el Majsai révén Utána hosszú eredménytelen Kis­pest-ostrom következik , csak Schneeringer beállása után törik meg a jég. A jeles csatár egymaga k­ét gólt rúg, a harmadikat Szabó I., míg az amatőrök gólszerzője Horváth. 3:2. Szünet után Beck egyenlít. 3:3. A gólok további sor­rendje: Szabó I. 4:3, Pozsonyi 4:4, Petrusa 5:4, Kiss 6:4. Kitűntek a Kispestből Kiss Lehneeringer, Pet­rusa I. és Haller, a K. Törekvésből Beck, Li­eth és Majsai. 33 FC—BTK 2:0 (1:0). Pozsonyi­ út. Bí­ró: Bürger. 33 FC: Ralfasi — Szanczy. Pont — Szép, Zl­eh, Vági — Bere, Ta­más, Lehrner, Michalovics, Jakab. — BTK: S­­aták — ■ Michelberger, Eszlin­­ger — Flinta, Székely, Radeka — Feil, Cságár, Nagy, Péter, Német. Erősen tré­­ningjellegű mérkőzés, melyen különösen a 33 FC eszközölt játék közben több esését Góllövőre: Pont (11-esből) és Tá­rai*. Briktot egy M-est kivédett. * B. Vasutas—Hennínamezei AC 3:3 (3:1). Szőnyi K út Bíró: Uhlatzki. — 13. Vasutas:, Farkas — Zug­éber, Jelanszki — Lug­osi, Kaim, Keresztes —­ Szabó, Reiter, Kovács, Zabály, Papp. — Her­minamezei AC: Mezei — Szokni­esz, Vida — Csömör, Szabó, Kozma — Savanyú, Tóth N­., Kukonyi, Jakab, Csutorás. — Egyik csapat sem állott teljes csapattal a starthoz, de így is szép játék alakult ki a mérkőzésen. A meccs változatos küzdelmet hozott, az első félidőben a B. Vasutas, míg szünet után a Hermina­­m­ezői AC mutatott többet. Az első félidő gólját Papp (2) és Kovács, illetve Szabó rúgja. Szünet után a Herminamezői AC 11-esekből egyenlít Jascani és Savanyú révén. A B. Vasutasból Farkas, Kann és Papp, a Herminamezői AC-ból Vida, Szabó és Savanyú játékát illeti dicséret. — Herminamezői AC if­.—B. Vasutas kombinált 1:1 (1). URAK—BTC 2:0 (1:8). Rákospalota. Bíró: Buchnitz. URAK: Majlák — Je­­ney I., Tóth — Weisz, Schwarcz, Rein — Markót, Kulcsár, Jeney EL, Kármán, Kozák. — BTC: Paicsek I. — Orbán, Radics — Streitmann, Seress, Baum­­garten II. — Mosonyi, Hajdú, Paicsek H. , Simcsó, Schoda. Az első féidőben­­a BTC a többet támadó, de Csatársora gólképtelen. Az URAK egy váratlan lerohanásból éri el első gólját Kármán révén. Szünet után a játék a rákospa­lotai csapat fölényét mutatja. A gólt ekkor Kozák lövi. — BTC H.—URAK II. 2:0 (1:0). — URAK ifj.—BTC ifj. 4:4 (3:1). BTE—BEAC komb. 2:0 (1:0). Lágy­mányos. Bíró: Demeter. Góllövő: Tóth és Gergely. BEAC II—BTE komb. 3:1 (2:1). Lágymányos. Bíró: Péter. A jobb BEAC biztosan győz. Majoros (2) és Thomka góljával. A BTE gólszerzője Éber (11-esből). Vörösmarty SC—RSC 4:0 (1:0). Am­­erikai­ út. Bíró: Schlambach. Könnyű győzelem. Góllövő: Gyüki (2), Weisz I. és II. BRSC—Duna TK 10:9 (4:0). Rákosfalva. Bíró: Kriss S. BRSC: Riezmayer — Sza­bó, Steigerwald — Suga III., Csizlin­­szky, Hockstein I., — Skiga IV., Klötzl V., Gugyela­ II., Bockstein II, Kémén­­czy. — Duna TK Weisz­­i- Csuth, Stein­­müller II., — Pista, Dán I., II. — Pálin­kás, Kiss, Szilágyi, Kazvinszky, Hor­váth I. A Duna TK csak kilenc em­­berrel jött ki és így a BRSC-tő­l kölcsön kapott két játékossal egészítette ki csa­patát. A rákosfalvai együttes fölényes játékban, biztosan győzte le ellenfelét Klötzl V. (2), Suga IV., Gugyella II., Hochstein II. és Kéménczy góljával. A Duna TK-ban a Dán fivérek, a BRSC- ben Szabó, Klötzl V. és Csizlinszky volt jó. RÁC -FTE 4:1 (2:0). Rákospalota. Bí­ró : Maulik. Szép, fair mérkőzés, amelyet a jól játszó RÁC megérdemelten nyert meg. Góllövők: Tóth II. (2), Tóth I. és Ecker, illetve Amfeld. — RÁC II.—FTE II. 3:3 (2:1). Kalapos—Standard MOVE 5:2 (2:2). Óhegyi­ út. Bíró: Hutter. Hevesiramú mérkőzés, fölényes győzelem. Góllövők: Weisz (2), Jurás, Gerstein és Pillár, illetve Szőnyi és Stern. Szent­lőrinci RTC—Kőbá­nyai SE 15, cs. 1:1 (1:0). Ujhegyi-út. Bíró: Tóth. Szép és élvezetes mérkőzés. Góllövők: Dusch, illetve Horabek Levente. KTC—Józsefvárosi Remény 3:2 (2:0). Czeglédi-út. Bíró: Ruck. A KTC csak nehezen győzte le jóképességű ellenfe­lét. A győztes csapat gólszerzője Kiss, Budai és Gyöpös, a józsefvárosi Remé­nyé Maradi és Semmel IL (II-esből). Jók: Miklós, Balogh, Somogyi, Kiss és a Budai KTC, Horgos, Babinyec­z, Sem­mel II., Maradi és K­iss IL Józsefvárosi Remény. A profik inkább tartalékjaikkal és ■áj szerzeményeikkel kísérleteztek m «***•*»* m Bástya—SzTK, KEAC kombinált 5:1 (2:1) Szeged, 400 néző. Bíró: Kandiba. Bástya: Benedek — Korányi, Emődi — Wahl, Péter, Tóth (Fix­mer) — Varga, Stemler (Korong), Fossák (Stemler), Schwartz, Ábra­hám. SzTK, KEAC komb.: Szűcs — Vö­rös, Juhász — Dávid, Feigl, Adányi •— Kakuszi IV., Herceg, Horváth, Fürge, Tombácz. A Bástya csapata annak ellenére, hogy a játékosok fáradtan mozogtak, kielégítően játszott. A csapat legjobb­ része a közvetlen védelem. A halfsor-­­­ból Péter játéka emelkedett ki. A csap­­társor az 5 gól ellenére sem produ­kált különösebbet, nem is lehet senkit kiemelni, mert aki az első félidőben jól játszott, az a másodikban leron­totta teljesítményét és viszont. Az amatőrök közvetlen védelme so­kat volt munkában és jól is játszott. A fedezetsor rukkolt, míg a csatársor szép támadásokat­ vezetett, de a kapu előtt határozatlanok és erélytelenek. A nagy gólkülönbség ellenére a já­ték képe mindvégig változatos. A 12. percben Varga kornerét Szű­cs a saját kapujába boxolja. Egy szép Bástya­támadást Schwartz fejez be góllal a 26. percben. Néhány percen keresztül az amatőrök támadnak erősen, ami­nek a 37. percben van eredmnye. Ka­kuszi IV. megfut és szép­­ beadását kapásból védhetetlenül a hálóba to­vábbítja. A második félidőt Bástya-támadás vezeti be és már az első pillanatokban Schwartz szaporítja a gólok számát, majd a 26. percben Korong eredmé­nyes közelről és végül a 36. percben Wahl rúg 25 méterről nagyon szép ítést. Péntek, 1929 augusztus 16. Corinthian-cliji Dunakeszi: D. Magyarság—Nép­jóléti MSE 5:2 (3:1). Bíró: Miko­­lovics. Szépszámú közönség előtt ütközött meg a két nagyszerű képes­ségű csapat. Az első félidőben a Magyarság támadósora sok veszé­lyes akciót vezet, melyeket a gyen­gén funkcionáló NMSE védelem nagy szerencsével szerel. A máso­dik félidőben változatosabb a játék. A Magyarság győzelme megérde­melt és a gólarány is hű kifejezője a látottaknak. Góllövő: Zsíros (2), Brecs, Ács, Fai­n NI., illetve Simon. Jók: Mráz, Brecs, Stefanek, Fáin H. a Magyarságból, Simon, Fejér és Fenyő Ia NMSB-toőt !