Nemzeti Sport, 1929. szeptember (21. évfolyam, 169-190. szám)

1929-09-09 / 175. szám

8 hatunk. Mind a két együttes gyenge még. Egy-két tréning mindkettőre rá­fér, de emellett új erőket is be kell állítaniuk, ha k­omoly szerepre áhí­toznak. Sabaria—Turul 1:0 (1:0) Ideges hangulatban nehezen szü­letett meg a Sabaria győzelem Szombathely, 2000 néző. Bíró: Klein. Sabaria: Vermes — Janzsó, Prém — Sárközi, Vámos, Bakos — Hollós, Szabóki, Borbély, Szita, Németh. Turul: Spindler — Pollacsek, Guttmann — Búza, Polt, Hajdú —­ Vaczek, Sánger, Altmann, Pomázi, Fischer. Váratlanul nagyszámú közönség előtt kezdi el a játékot a Sabaria nap ellen s mindjárt támadásba is lendül. A 2. percben Szabóki 18 mé­terről irtó szabadrúgást küld kapura, mit Spindler csak kornerre tud men­teni, ebből Szita mellé fejel. A 8. percben Prém kornert vét, de a kor­­nerrugás mögé száll. A Sabaria is kornerrel válaszol, de ez sem hoz­­ eredményt. Szabóki pompásan ugrik most ki s lövése gólba is száll, de a bíró sípja már előbb szól s offszájdot jelez, így a gól érvénytelen. A 21. perc azután eldönti a meccs sorsát, mert ekkor születik meg az egyetlen gól. Hollós hosszú beadása Némethig száll, a szélső visszatolja a labdát Szitának, ez Borbélynak, ki azután , mintegy öt méterről a balsarokba to­vábbítja. 1:0. A gól után is inkább a Sabaria tá­mad. A 30. percben szabadrúgás a Turul ellen, Szabóki lövi, de Spindler kornerre védi. A hátralévő időben még egy Sabaria és egy Turul-korner veszélyeztet. Szünet után a Sabaria átszervezi csatársorát, mely most­ így fest: Né­meth, Borbély, Hollós, Szabóki, Szita. Az első tíz perc mezőnyjátékkal telik el, mindkét részről a támadások csak a bekkekig jutnak el. A 13. percben nagy helyzete adódik Borbélynak, de a rutin még hiányzik s így a gól el­marad. A 28. percben a Turult WS2­-he­lyeztet, Altmann éles lövése a felső kapufáról pattan le s csak ekkor fog­ja meg Vermes. A Turul gólt rekla­mál, de a bíró nem adja meg. A vita nagyon parázs s ennek hevében Va­czek önként elhagyja a pályát. A 26. percben Spindler összecsap Szitával, a kapus megsérül, de egy perc múlva megint a helyén áll. Altmann remek 18 méterről küldött szabadrúgását fogja Vermes. Majd Polt és Vermes fut össze, minek eredménye, hogy Poltot leviszik a pályáról s nem is tér vissza. A Turul kilenc emberrel is támadásban marad, kornerrel is ve­szélyeztet, majd a szombathelyiek érnek el egymásután két kornert s Turul-támadások közt véget ér a mérkőzés. A Sabaria egész csapata idegesen és néha túl keményen játszott s ez a magyarázata annak, hogy olyan ne­hezen verekedte ki a győzelmet. A védelemben egyik ember sem volt a szokott jó. A halfsorban Vámos a legértékesebb erő, de két szélső társa is jól segítette. A csatársorban Hollós játszott legszebben, Szabóki is jó, de kissé lassú, a többiek szürkék. A Turulnál a közvetlen védelem elsőrangú. A halfsorban Polt nyúj­totta a legtöbbet, míg a csatársorban Altmann és Fischer a legveszélye­sebb. Egyesületi, szüreti ■ilatságikhez szükséges összes cikkek tűzijátékok, lampionok, szerpentin, konfetti, stb. legolcsóbban beszerezhetők EMMERLING A­­GYARÁBAN Budapest, IV., gróf Károlyi­ u. 26 .:: Árjegyzéket kívánatra díjtalanul küldünk ::: Soroksár—Rákospalota 2:1 (0:1) Palota rácáfolt múltheti játékára Soroksár. Bíró: Barna. Soroksár: Szabó — Lichtner, Pflum I. — Menásch, Hoffmann, Kovacsics — Izsépy, Pflum II., Zwick­, Stumpf, Haekspacher. Rákospalota: Hosszú — Miná­rovits, Reisner — Roszkopf, Klicsó, Medl — Fessler, Laukó IV., Szan­­dálszky, Laukó III., Tranz. A Soroksár lelkes játékával meg­érdemelten győzte le az indiszponál­­tan játszó Palotát. A Rákospalota rácáfolt múlt heti jó játékára s csak az első félidőben volt egyenrangú ellenfél, szünet után pedig teljesen visszaesett, úgy, hogy rá sem lehe­tett ismerni. Palota-támadással in­dul a játék, a 10. percben Lichtner luftol, Tranz megfut és beadását Laukó III. a 16-osról védhetetlenül belövi. (0:1). A gól után unalmas mezőnyjátékkal telik el a félidő. Szünet után a Soroksár némi fölénybe kerül , a 8. percben Izsépy kavarodásból egyenlít. (1:1).. A gólra heves ellentámadással felel a Palota és Reisner két szabadrúgása veszélyezteti a soroksári kaput, de Szabó mindent ment. A 35. percben Laukó III. megsérül s innen a Pa­lota tíz emberrel játszik. Már úgy látszik, hogy döntetlen marad az eredmény, mikor Hosszú a 40. perc­ben Pflum II. gyenge lövését kiejti, a résen levő Zwick pedig megszerzi a győzelmet jelentő gólt. A Soroksár egész csapata dicsé­retet érdemel. A védelem hibátla­nul látta el feladatát, Szabó pedig bravúros védéseivel tűnt ki, a half­­sor legjobbja Hoffmann, míg a két szélsőhalf szürkén, de hasznosan játszott, a csatársorban pedig Izsépy és Pflum II. érdemel említést. A Rákos Flotáról­ nem sok jót mond­hatunk: "A Védelem nem volt meg­bízható, Hosszú egyetlen hibájával eldöntötte a meccs­­ sorsát, a két bekk sem játszotta ki szokott for­máját. A balfsor volt a csapat leg­gyengébb része, míg a csatársorban Tranz volt a legjobb, említést érde­mel még Laukó III. és Fessler. Mindehhez még balszerencse is ül­dözte a csapatot, tisztára magát és közeli félmagas lövése hálót ér (2:0). Szünet után a 3. percben a kifutó Szafin mellett Tóth révén ismét eredményes a vendégcsapat. Azu­tán mindinkább a szélről támoga­tott Megyer kerül fölénybe, amely a 14. percben Salkovszky éles lab­dájával eredménnyel jár (3:1), majd a 25. percben Wágner jó helyzetből beállítja a végeredményt (3:2). ,K­i­i­­ ecsi­ Törésváros — M­egyer 3:2 (2:0) Az új profialakulás érdemetlenü­l vesztett UTE-pálya. Bíró: Bitter. Terézváros: Müller — Streicher, Jerzsabek — Simkó, Kontardó, Gott­­henz — Tóth, Prietter, Udvaros, Ber­­náth, Mihalecz, Megyer, Szatur — Mészáros, Birk­­mayer — Szekeres, Vámos, Makádi — Vágner, Mentes, Salkovszky, Valcz, Karazsy. Az újonc Megyer második veresé­gét érdemtelenül szenvedte el. A győztes csapatban a védelem egy-két hibától eltekintve megfelelt. A haltsorban Rontandó játéka emel­kedett ki, míg a csatársorban Ud­varos kitűnő irányításával vonta magára a figyelmet. Mellette még a jobbszárny tetszett. A megyeriek együttese csak nehe­zen talált magára. A közvetlen vé­delemből Mészáros érdemel dicsére­tet. Birkmayer sokszor kihagy. A halfsorban Vámos és Szekeres tet­szett, míg a csatársor­ból a jobb­szárny vált ki Hosszú, unalmas, csapkodással teli mezőnyjáték u­tán a szélről tá­mogatott vendégcsapat némi fölé­nye mellett, a 25. percben Szekeres passza, Udvaros elé kerül, ki habo­zás nélkül belövi (1:0). A gólt heves­­Megyer-támadás követi, amely Wagner éles kapuralövésével ér vé­get. A 35. percben Udvaros játsza appai Vác FC—Zala-Kanizsa 1:1 (0:0) A gyenge Kanizsa csak limessel mentette meg az egyik pontot Nagykanizsa. Biró, Szél. Vác FC 3: Léderer — Davidovics, Bálán — Klopfer, Grünfeld, Kolin II. — Singer, Neuspiller, Blau II., Engel II., Schwarcz. Zala-Kanizsa: Bácsay — Káder, Fekete — Tamás, Babos, Horváth — Farkas, Orsolyák, Csendes, Ba­konyi, Csász. A Zala-Kanizsa legénysége ezen a meccsen csapnivaló játékot produ­kált s még az e­gy pontot sem ér­demelte ki. Ha a vezetőség sürgő­sen nem szervezi át a csapatot, még sok hasonló, kellemetlen meglepetés éri. A Vác FC sokkal egységesebb játékot produkált s jobb futballt nyújtott. Általában a Vác FC na­gyon jó benyomást keltett Kani­zsán s általános vélemény szerint komolyan beleszólhat a bajnok­ságba. Első félidőben kevés feljegyzésre érdemes akció van, az ellenfelek teljesen egyenrangúak. Szünet után már élvezetesebb a játék. A 3. perc­ben Singer szépen ad át Blau II- nek, a center ügyesen mozog s már­is a hálóban a labda. 1:0. A Kanizsa némileg feleszmél , a 35. percben ki is egyenlít, de csak 11-esből, mit Bálán kezelése miatt ad meg a jól bíráskodó Szél. A 11-est Orsolyák helyezi be. A 39. percben Bakonyi­nak nagy helyzete akad, de az üres kapu mellé lő. A Vác FC-ben pompásan játszott az egész védelem, továbbá a half­sorban Klopfer s a csatársorban Blau II. és Schwarcz. A Kanizsából mindössze Bácsay, Róder, Horváth és Glász játéka ér­demel dicséretet, beadásából Kocsis az ellenkező sa­rokba szép gólt lő. A gól után a Józsefváros lendül támadásba. Ha­jós szabadrúgásából Kendik ha­talmas kapufát lő, nagy tumultus a kapu előtt, amelyben az egyik Bak-védő rendszer vét, Hajós 11-esét azonban Janics parírozza. Most Hajós hagy ki két nagy hely­zetet, majd Buzássy hosszú lövése lesz Valóczky zsákmánya. A 41. percben egy kirígásnál Janics megrúgja Hajóst, a bíró­­ 11-est ítél, amelyből Taknács a József­város tiszteletgólját lövi. A győz­tes csapat védelme, eg­y-két hibától eltekintve, jól játszott. A halfsor­­ban a fiatal Buzássy játéka keltett feltűnést, de Pavnicza is méltó partnere volt. A csatársorról már kevés , jót mondhatunk. Itt csak Kocsis és Blaskó tösnul ki néha. A Józsefváros csapatában a köz­vetlen védelem volt a legjobb csa­patrész. A halfsoro­k is jó labdákat adtak a csatároknak, ezek azon­ban semmit sem tudtak értékesí­teni. Ebbe­n a csapatrészben csak Hajós emelkedett ki, kár, hogy néha indolens. Bak TK—Józsefváros 2:1 (0:0) Nívótlan játék, megérdemelt győ­zelem Üllői­ út. Bíró: Jaskovitz. Bak TK: Janics — Müller, Spá­­nitz — Lipthay, Buzássy, Pavnicza — Becsei, Gombkötő, Bursi, Kocsis, Laubheimer. Józsefváros: Valóczky—Schmiedt, Frész — Taknács, Vági, Zsebh­ázi — Kardhordó, Taub, Kendik, Ha­jós, Kopreda. A Bak kezd szél ellen s az első támadást a Józsefváros vezeti, Taub fejesét azonban fogja Janics. Unalmas, nívótlan mezőnyjáték fo­lyik, melyben a Józsefváros mutat Valamivel többet. A 22. percben feljön a Bak, Kocsis lövése az alsó kapufáról pattan vissza. Utána Hajós beadásából Taub fölé lő. Erőtlen támadások mindkét rész­ről, melyet a védelmek könnyen szerelnek. A Józsefváros nem tudja kihasználni a szél által nyújtott előnyt és csak egy érvénytelen gólt tud elérni Kardhordó révén. Szünet után megfordul a játék képe. Gombötő már a 2 percben ügyesen kiugrasztja Blaskót, aki Valóczky feje felett megszerzi a vezető gólt. A Baki csapatát fel­tüzeli a váratlan eredmény s újabb rohamra tör. Laubheimer egy hosz­­szan előreadott labdával elfut s jó Sporttérmek, plakettek és szobra is, ser­­egek, zománc­­jelvények legolcsóbbanMorzsányinál SSZ. Hétfő, 1929 szeptember 9. Második meccsét is fölényesen nyerte az Attila Kassán Attila-CSSK, 5:0 (0:0) Kassa, 2000 néző. Bíró: Cizek. Attila: Szemző — Kuti, Dankó—­­Bán, Pogány, Jánosi— Kása, Szeder, Siklóssy, Pimpi, Tóth. CSK: Bavlyák — Zenisek, Mráz — Góliás, Regőczy, Mutyka — Polcsányi, Veréb, dr. Frisch, Schuszter, Mor­­vitz. A szokatlanul kis pályán eleinte nehezen melegedett bele a játékba az Attila tegnapi második kassai mécs­esén, úgyhogy a CSK ekkor egyen­rangú ellenfele volt és így hullámzó játék után szünetig gól nélkül végző­dik a küzdelem. A második félidőben az Attila erő­sít és eredményre tör. A 8. percben a bíró teljesen indokolatlanul kiállítja Pogányt. A 10 emberre fogyatkozott miskolci együttes most elkeseredetten belefekszik és szebbnél-szebb akciók­kal közelíti meg a kassaiak kapuját. A 10. percben Jánosi szökteti Tóthot, akinek hatalmas bombája hálót ér. Újból az Attila támad és Szeder a 14. percben kettőre emeli a miskolciak góljainak számát. Az eredmény fel­villanyozza az Attilát és a 18. perc­ben Pimpi átadásából Siklóssy a har­madik gólt lövi, a 24. percben pedig Kása remek egyéni akciója végén a negyediket. Most kissé lefékez a csa­pat, ennek ellenére a 43. percben Sik­­lóssynak sikerül még az ötödik gólt is belőni a kassaiak hálójába. Az Attila csapatjában különösen Pogány, Kása és Dankó nyújtott első­rangút, míg a kassaiak legjobb em­bere Morvitz volt. Szlovenszkó bajnokságáért harmadik döntőmérkőzést kell játszani a Ligetinek és az SK Zilinának Ligeti (Pozsony)—SK Zilina 2:1 (1:1). Pozsony. Bíró: Cejna­r. Miután a múlt heti mérkőzésen ugyancsak 2:1 gólarányban a zsol­naiak győztek, harmadik mérkőzés fogja eldönteni, hogy melyik lesz a két együttes közül Szlovenszkó bajno­ka. A tegnapi mérkőzésen a Ligeti nagy fölényben volt, a gólokon kívül három kapufát is lőtt. A 10. percben Molnár lövi a vezető gólt, Brandl a 15. percben egyenlít. Szünet után Müller szerzi meg a pozsonyiak győz­tes gólját. Egyéb pozsonyi eredmények: Baj­nokság: Vasas—Dunaváros 4:1 (3:1), Húsos—Cérnagyár 1:1 (1:1), Kábelgyár—PTE 3:2 (0:1).