Nemzeti Sport, 1929. december (21. évfolyam, 234-255. szám)

1929-12-02 / 235. szám

Hétfő, 1929 december 2. A II. ligában: A Sabaria fordul első helyen A szombathelyiek győztek Nagykanizsán — Csak a Vác FC van már a Sabaria nyomában, mivel a Turul és Vasas egymás ellen pontot vesztett — Saját tudósítónktól — A kisebbik profi ligában a Sabaria tegnap játszotta le utolsó mérkőzését. Ezúttal idegen pályán is győzni tud­tak a szombathelyiek s így első helyen fordulnak a tavaszi szezonba. A II. liga állása: Hátralévő ellenfelek: Turul: Bak. Vasas: Soroksár, Vác. Zala-Kanizsa: Merkúr. Vác FC: Rákospalota, Vasas, Kos­suth. Soroksár: Vasas. Merkúr: Kanizsa. Bak TK: Terézváros, Turul. Megyer: Kossuth, Rákospalota, Vác. Terézváros: Bak. Kossuth, Megyer, Vác. Sabaria-Zala-Kanizsa 1­-0 (0:0) A Sabaria csak némi szerencsével győzött Gólövő: Hollós. Nagykanizsa, 1900 néző. Bíró: Nagy L. Sabaria: Vermes — Kovács, Janzsó — Sárközi, Vámos, Bakos — Buresch, Hollós, Borbély, Szabóki, Tárnok. Zala-Kanizsa: Bácsay — Bőhm, Ré­­der — Babos, Sebes, Horváth — Mé­száros, Schuszter, Kelemen, Bakonyi, Iliász. Az egész napon keresztül szitáló esőtől alaposan felázott talaj fogadja a pályára lépő csapatokat. Kezdés előtt Urbán Gyula, a Zala-Kanizsa ügyv. elnöke üdvözli a szombathelyieket és virágcsokrot nyújt át nekik. A Saba­ria nevében Kopfensteiner Manó kö­szöni meg az üdvözlést s viszonzásul a virágcsokorért selyemzászlót ad át a Kanizsának. Borbély indítja el a labdát, de a helyi csapat lendül támadásba vele s az első öt percben alapos ve­szélyben forog több ízben is a szom­bathelyi kapu. Az öt perc leteltével azonban a Sabaria összeszedi magát s a 7. percben már Buresch feltartóz­­hatatlanul száguld Bácsay kapuja felé, pompásan 15 is, de a labda az oldalhálóban köt ki. Komor jön most a Kanizsa ellen, miből Sárközi fölé fejel. A 12. percben Csász erős lövé­sét Vermes fogja — a kanizsaiak sze­rint a gólvonalon belül. Reklamál is a Kanizsa, de hiába. Változatos játék következik ezután, a Sabaria támadásai azonban veszé­lyesebbek. A 25. percben Sebes miatt szabadrúgás szól a kanizsai kapu elé, hol nagy tumultus fejlődik ki, de Ré­­der még jókor felszabadítja a kaput. A 42. percben a Kanizsának alkalma van gólszerzésre. Szabadrúgásból for­más Sebes—Bakonyi—Csász akció indul, a szombathelyi védelem azon­ban a lövés pillanatában Csőszt ki­nyomja. A szünet letelte­­után ismét változatos játék folyik, jó ideig. Az első komolyabb esemény Borbély pompás lövése, melyet Bácsay fog. A 15. percben születik meg a meccs sor­sát eldöntő egyetlen gól. Borbély használható labdát ad ki Tárnoknak. A szélső pompásan szá­guld a labdával, majd előírásszerűen küldi középre, hol Hollós várja jó helyzetben. A center nem állítgatja a lab­dát, hanem fordul, kapásból megvágja s a labda csak a felső sarokban köt ki. Ritkán látható, igazán szép gól. 1:0. A Kanizsa erősít s lépésről lépés­re jobban szorítja a szombathelyie­ket, akik most már erőszakosan kez­denek játszani, minek eredménye a szabadrúgások egész légiója. A 42. percben nagy helyzete van a Kani­zsának. Babos szabadrúgásából Ke­lemen tisztán kapja a labdát, Ver­mes dobja magát, a center azonban elhúz mellette. Most már senki sincs előtte, lő és a labda az alsó kapufáról kipattan. Az utolsó percben még mindig egyenlíthetne a Kanizsa, most azonban Mészáros és Schuszter egymást vágják fel, pedig jó hely­zetben voltak. A játék képe alapján a Sabaria győzelme szerencsének mondható, mert különösen a máso­dik félidőben a helyi csapat egészen nagyszerűen játszott s sok helyzete is volt, de alacsony termetű csatá­rai nem boldogultak a szombathelyi védelem masszív embereivel. A reá­lis eredmény döntetlen lett volna. A Sabaria kapuját Vermes láthatólag idegesen védte, de súlyosabb hibát így sem kö­vetett el. A két bekk megállotta a he­lyét, Kovács valamivel mégis jobb volt, mint Janzsó. A halfsor az első félidőben pompásan játszott, különö­sen Vámos brillírozott, szünet után azonban mintha kicserélték volna mindhármukat. A csapat legjobb része a csatársor. Buresch valóságos labda­zsonglőr. A belsők is kitűnőek, csak egy kissé puhák. Tárnok formája is felfelé ível s most már teljesen kielé­gített. Kanizsa védelmében főleg Réder tüntette ki magát, de Bőhm is jó volt és Bácsay sem okolható gólokért. A halfsor a Sabariáéval szemben az I. félidőben gyengén funkcionált, szünet után azonban mindhárom tagja belejött a játékba. A csatárok csak a mezőnyben boldogultak. Nagy hiba volt az is, hogy a balszárnyat favorizálták, ho­lott a másik van formában. Nyilatkozatok: Kopfensteiner Manó, a Sabaria ügyv. elnöke: Első félidőben sokkal jobb volt a Sabaria, szünet után azon­ban halfsorunk érthetetlen visszaesé­sét az egész csapat megérezte. Dön­tetlen eredmény lett volna igazságos. Metzger István, a Zala-Kanizsa ügyv. elnöke: Szerencsétlen küzdelem volt. Vereségünket menti, hogy Ba­konyi sérülten játszott, Kelement pe­dig úgy látszik az eljegyzése izgatta s ezért volt olyan indiszponált. A csa­patom játékával teljes mértékben meg vagyok elégedve. Vasas—Turul 1:1 (0:0) Gólokkal volt jobb a Turul Rákospalota. Bíró: Klug. Vasas: Bereczky — Szemere, Rott­ler — Vági, Burger, Talmács — Brunecker, Bednarik, Egri, Morav­­csik, Stanczi. Turul: Spindler — Hellschein, Pollacsek — Herzfeld, Búza, Polt — Vaczek, Lutz, Senger, Pomázi, Földi. A Turul a mérkőzés nagy részében fölényben volt, de a belső trió önző já­téka miatt nem bírt több gólt lőni és csak szerencsével tudott kiegyenlí­teni. Az első félidő heves Turul-tá­madással kezdődik. Senger bombáját Bereczky kiüti és Szemere a mezőny­be küldi. Majd Egri lefutása jelent veszélyt, de Brunecker fölé lő. Némi Turul-fölény alakul ki, a csatárok messziről lövöldöznek, Bereczky azonban mindent ment. A 38. perc­ben nagy helyzete van a Turulnak, Vaczek lefut, beadása Sengerhez ke­rül, de a lövés a kapufa éléről pat­tan ki. Szünet után már az első percben nagy helyzete van Pomázinak, aki egy lépésről mellé lő, majd Vaczek kornere veszélyes , Bereczky és Rott­­ler csak egyesült erővel tudják el­hárítani. A 20. percben a Turul ka­puja előtt három Vasas-csatár is el­engedi a labdát, majd Stanczihoz kerül, aki a 6-osról védhetetlenül be­lövi (1:0). A gól után egy támadás­nál Senger és Rottler összecsapnak, mindkettő megsérül, a bíró pedig ki­állítja őket. A 35. percben Búza bombáját Be­reczky kiejti, de még van ideje ja­vítani. Ezután a Vasas védelembe vonul és az eredmény megtartására törekszik s már úgy látszik, hogy si­kerül is megtartani. A védelem azon­ban a 45. percben­ Földi beadását elnézi, Bereczky előre elveti magát, de a labdát nem éri el és a befutó Vaczek kiegyenlít. A Vasas védelmében Bereczky, Rottler és Vági állt feladata magas­latán, a csatársorban Stanczl és Brunecker játszott elfogadhatóan. A Turul csapata minden részében felülmúlta ellenfelét. A bekkek egy­formán jók, a halfsor minden tagja kiválót produkált, a csatárok közül Vaczek és Lutz játéka dicsérhető. Szünet után a kék-feketék erősen támadnak. A 9. percben Becsey szép rúgása a kapufáról lepattan, Lede­­rer fogja, a befutó Kocsis nagy rös­­sel nekifut, úgyhogy a hosszú ka­pust arccsonttöréssel kiviszik. Haar áll a kapuba. Spanitz elvágja Sin­­gert, mire a bíró kiállítja. A 14. perc­ben Artmann lő kapura, a kapus kés­lekedik, mire Blau II. bevágja a gólt (2:1). A 24. percben Kohn lövése Buzássyról a­ kapuba jut (3:1). A győztes csapatban Blau I, Fried, Kohn, Haar és a jobbszárny tetszett, míg a Bak TK-ból Lipthay, Pavnica, Buzássy és a jobbszárny érdemel említést. 1 1. Sabaria 12 10 1 1 45: 9 21 2. Turul 11 6 4 1 36:10 16 3. Vasas 10 6 3 1 26:11 15 4. Vác FC 9 6 2 1 23: 9 14 5. Zala-Kanizsa 11 6 1 4 26:21 13 6. Soroksár 11 4 4 3 20:18 12­­. Merkúr 11 4 1 6 17:24 9 8. Bak TK 10 4 1 5 13:19 9 9. Megyer 11 4 1 6 20:33 9 10. Rákospalota 11 2 4 5 25:32 8 11. Terézváros 11 3 1 7 15:31 7 12. Kossuth 10 2 1 7 19:41 5 13. Józsefváros 12 1­­ 11 11:38 2 Hozza el szövetét! Elsők­entő szabászat, kitűnő kellé- Ajky kekkel, kétszeri próbával f i 1 OStlBY-lazon §8 Ff K KbD KOCH \ j§L AMERICAN TAILOR­­ IV, Piarista-utca 5 (Vasi-utca sarok, Piaristák épületében) Tetetett: 895-34 kpI szieetetti nagy tisszfö! I Megy©:­—Soroksár 2:2 (2:0) . Egy-egy félidőt hasszált ki csak mindkét csapat URAK-pálya. Bíró: Nemetz. Megyer: Karaszek — Platt, Mé­száros — Csarny, Szekeres, Tóth — Karazsi, Horváth, Török, Kendik, Kopreda. Soroksár: Szabó — Schweier, Lichtner — Szimácz, Hofmann, Ko­­vacsics — Izsépi, Pflum II., Egyed, Elblinger, Stumpf. Soroksár 9 emberrel kezd, Megyer fölénybe kerül, de elbizakodottan játszva, nem tud eredményt elérni. Stumpf és Lichtner beállásával So­roksár is komplet lesz, de csatárai te­hetetlenek. Megyer sártengertől vé­dett kapuja előtt. Megyernek sokkal jobban megy, csatárai szárazon ját­szanak. Szekeres okos passzával Ken­dik fordul a 16-oson és kitűnő lövése a balsarokban köt ki. 1:0. (32. p.) Elblinger egyenlíthetne: Pflum II. szöktetése a 16-oson elakad, a center eléri Karaszek előtt, de kapu fölé vágja. Megyer viszont újabb gólt ér el. Kopreda szép komerét Horváth rosszul fejeli, de Kendik elcsípi a labdát és ismét a balsarokba küldi. 2:0. (41. p.) Helycsere után Megyer páholyban érzi magát és a lelkesen belefekvő­­Soroksár kellemetlen perceket szerez. A 9. percben Egyed pompásan ugratja ki Pflum II-et, aki pontosan küldi a labdát a jobb alsó sarokba. 2:1. Egy perc sem telik bele és Izsépi veszélyes beadását röviden üti ki Karaszek és a résen levő Pflum II. egyenlít, 2:2. Soroksár most sokkal jobb. A kitörő Egyedet Platt fellöki, de a bíró nem adja meg a kiáltó 11-est. (15. p.) Pflum II. lövését pedig a kapufa menti. (25. p.) Megyer csapata az első félidőt el­­könnyelműsködte. Szekeres és Kendik játszott csak jól, a csatársor játékát Horváth önzése és Török lassúsága megbénította. Soroksárban a két hát­véd és Izsépi nyújtott kiválót, Pflum II. is jó volt. Vác FC-Bak TK 3:1 (1:1) A Bak szerzi meg a vezetést, a Vác fokozatosan jön bele Megyeri­ út. Bíró: Iváncsics. Vác: Léderer — Bálán, Blau I. — Grünfeld, Fried, Kohn — Singer, Haar, Blau II., Altmann, Schwarcz. Bak: Janisch — Lipthay, Spánitz — Pátzius, Buzássy, Pavnicza — Blaskó, Gombkötő, Becsey, Bíró, Kocsis. A találkozó erős és mindvégig vál­tozatos küzdelmet hozott. A Bak kezdi a játékot. A 10. perc­ben Haar szép lövése veszélyes, de a kapus védi. A 15. percben Kocsis jó helyzetből mellé lő, majd 2 perc múlva ugyanő lő és a labdát a be­futó Blaskó nagy erővel bevágja (0:1). A gólra a Vác támadással felel, de eredmény csak a 31. perc­ben adódik: Blau II. passzából Alt­­mann kiegyenlít (1:1). OLCSÓ BUTORELADÁS! OPERA BUTORcsam Budapest, VI., Ar­dráasy­ál 29. Bútorok­­a legegyszerűbbtől a legdtaetabb ki­vitelig, milyen már ab kait­érák mellett Nagyon kedvesé­tMaaxMai fettételek BceamMsekknek vana fetteM Menytta 9 Végleg feloszlik SZIRTES EGYETEM­ UTCA 11. (Károlyi palotával szemben) úri és női divatára üzletem Használja ki a rendkívüli alkalmat és KARÁCSONYI bevá­sárlásait már most eszközölje Pengő la angol oxford­ ing gátam--- 3.50 la selyem poplip-ing-----n.» 10.50 la háló-ing komplett hosszban 1A50 8.50 Rajé köpper-nadrág---------3.78 Finom selyem nyakkendő 1.*** 118 Férfi zokni angol ajpor— — US, IX 1.68 Kős harisnya In Hot-----— IM 158 Világmárkás la gallér-------—85. Ugyancsak ELSŐRENDŰ FÉRPV ÉS WOI QÜPÖK egyes párok, versenyen kívüli Arakon Férfi-cipő------------- -----már csak 17.50-as KÖr-Cipő---------már csak 16.50-től míg a készlet tart