Nemzeti Sport, 1930. január (22. évfolyam, 1-21. szám)

1930-01-27 / 18. szám

8 33FC: Raffa­el —Nová­k, Kapás — Hauer (S­tertlich), Zloch, Muharos — Keszler, Tom­szai, Kemény, Szabó II., Jakab. Formás BEAC-támadással indul a játék. A 3. percben Rajnai kitör és helyezett lövése a h­álóba jut. (1:0). A gólra a 33-as balszárnya veszélyes támadással válaszol, de Wodzik biz­tosan szerel. A 18. percben Hauer a kornervonalon kívülről hoz vissza egy labdát és mit sem sejtve a saját ka­pujába gurítja. A bíró gólt ítél. (2:0). A 20. percben Rajnai erős or­­szájáról indulva hel­yezett igéit lő. (3:0). A 30. percben Demkó gyönyö­rűen szökteti Kertészt, a szélső jól centerez, de Németh bombáját Raf­­fael szépen védi. Szünet után a REAC Rajnai pom­pás irányítása mellett erősen támad. A 33FC a 10. percben vezeti ritka tá­madásainak legszebb­i­két. Muharos a félpályán magas labdát ad Zlochnak, a kopasz centerhalf fejjel Szabó II. elé passzol, aki kapásból lő, de a labda éppen hogy csak mellé csúszik. A 32. percben Rajnai a 16-os Son Demirónak passzol és az összekötő kapásból a mérkőzés legszebb gólját lövi. (4:0). A győztes egyetemisták csatársora máris jó formában van. Egyénileg a legjobb Rajnai. A halfsor és a véde­lem még ki-ki hagy, bizonytalankodik. A tartalékos 33FC-cs­atársor nagyon széteső játékot mutatott. A half­sorban az öreg Zloch játszott jól, míg a véde­lemben Raffael dolgozott szépen. Testvériség—Turul TE 4:2 (3:1). Amerikai­ út. Bíró: Kőszegi. Testvériség: Brinkus (Bender) — Varga, Pénzváltó — Ottávi I., Sörös, Steer — Ottávi II., (Gremen), Ve­­csey, Hegedűs, Pajor, Rácz. Tund TE: Budai — Lenkei, Bez­­dovics -I— Szabó, Paul II., (Buda), Meszlényi — Paul I., Varga, Füzi II., (Tauzin , I.), Zalezsák, (Barna), Vrba. A Testvériség lényegesen jobban játszott, mint a múlt héten a TLK ellen. Az első félidőben a Testvéri­ség uralta a mezőnyt. Szünet után há­rom standard játékos áll be Buda, Tauzin I. és Barna személyében a tripoliszi csapatba, amely ekkor már sokkal jobban jobban mozog, de a ve­reséget nem kerüli el. A Testvériség támadásaival indul a játék. Rácz, majd Pajor hibáz, de már a 7. perc­ben vezet a Vasutascsapat. Vécsey ma­gas labdáját Pajor a gólba fejeli. A Testvériség nem adja ki ezután sem a kezéből az irányítást. Öt perc múl­va már 2:0 az eredmény, mert Hege­dűs a 16-osról szép gólt lő. A Turul TE csak ritkán jut szóhoz, de akkor sem veszélyes. A 30. percben ismét Hegedűs a gólszerző, míg a Turul TE három perc múlva Varga révén éri el első­ gólját. Újrakezdés után a Tu­rul TE magára talál s egyformán veszi ki részét a támadásokból. He­gedűs a 18. percben már a harmadik célját szerzi meg a meccsen, míg­­ a Turul TE második góljának nyolc perccel a befejezés előtt Buda volt a szerzője. A Testvériség és a mezőny leg­jobb embere Hegedűs volt. Kívüle még Sörös, Vecsey és Ottávi I. neve említhető. A Turul TE legjobbja Buda. Jól játszott még: Bezdovics, Varga és Barna. — Testvériség ifj. —Turul TE ifj. 4:1 (1:1). — A kom­bináltak meccse közös megegyezéssel elmaradt. Törekvés—KTC 2:1. Félbeszakadt. Bihari­ út. Bíró: Hágen. Törekvés: Kamanetzky — Gergely, Mészáros I. — Dummer, Regős I., Dankó — Nemes, Regős II., Keszei, Déri, Baráth. KTC: Deutsch — Kiatka II., Ruck II. — Ruck I., Turi, Kernmüller — Németh, Hullár, Boross, Liptay, Hubai. A pihent vasutascsapat szemkáp­ráztató játékkal kezd. Különösen a csatársor van elemében. Az 5. percben fá­bról-lábra vándorol a labda, vég­ Készés lövése a hálóban akad meg. A játék kezd eldurvulni és sűrű faultok szakítják meg a játék szépségét. A 10. percben Nemes egy összecsapás­ból kifolyólag megsérül, kiáll és he­lyét Marossy foglalja el. A 12. perc­ben Regös II.-t kornerre szereli a KTC-védelem. Regös I. szépen ível és Készéi élesen a hálóba fejel. 2:0. To­vábbra is a macska-egér harc folyik, de gólt mégis a KTC ér el Hullár lövése nyomán. 2:1. A bajnokcsapat erősít, de csak Baráth hatalmas kapu­fája és szabálytalan gólja az ese­mény. A 22. percben Klatka II. csú­nyán faultolja Regős II.-t. Erre botrány tör ki. A vezetők nem tudják a rendet hely­reállítani, mire a csapatok levonul­nak a pályáról. A Törekvés-védelemnek kevés dol­ga akadt". A halfsorban Dummer a legjobb, a csatársornak pedig minden tagja, kifogástalanul játszott. A KTC- bert a két Ruck, Tuli és Boross ját­szott. Az egész csapatnak azonban nagy hibája, hogy rengeteget protes­tál és a játékosai veszekednek egy­"míg gyír ! Törekvés II.—KTC II. 7:2 (2:0). BSzKRT—Újpesti Remény 4:2 (1:0). Thököly-út. Bíró: Dennhoffer. BSzKRT: Goda (Halmos) — Bel­csik, Léhner — Szőnyi, Herczeg, Király — Potecz, Bartos (Nikó), Grimnyik, Farkas (Szabó), Borszéki Újpesti Remény: Ölmacher I. — Salga, Gyöngyi — Takács, Fábián, Kiss II. — Steer, Kátai, Olmacher­ II., Kiss I., Szekeres. A nagyobb rutinú és technikásabb BSzKRT győz. A mérkőzés bevezető gólját Bartos lövi, 1:0. Ezután Fá­bián kihagy egy 11-est, de szünet után Salga büntetője mégis meg­hozza az újpesti csapatnak a ki­­egyenlítést. 1:1. Majd Grimnyik lő gólt, (2:1), de Kátai 11-esével csak­hamar egalizál az Újpesti Remény,. Most a BSzKRT fölénybe kerül és Borszéki, meg Szabó révén beállítja a végeredményt. Jó: Herczeg, Bel­csik, Léhner, Szőnyi, illetve Ol­macher I., Salga, Gyöngyi és Fábián. BSzKRT II.—Újpesti Remény II 11:2 (6:2). FTC—MOVE Terézvárosi Előre SC 9:1 (5:1). Üllői­ út. Bíró: Zakuszki. FTC: Bolykovszky (Szirbán) — Bertalan, Deák II. — Havlik, Sárosi, Morvai (Deák I.) — Huber (Friesz I.), Friesz II., Demján, Oberfrank, Kemény. MOVE T. Előre: Paulusz — Veszt­­ner, Kovács — Szentandrássy, Grei­­fenstein, Gáspár — Szabó, Berki, B. Nagy, Svercsele, Varga. Kisszámú, de annál hangosabb kö­zönség előtt játszotta le az FTC első barátságos mérkőzését. Az erősen fel­ázott sárostalajú pálya egyik csapat­nak sem konveniált. A mérkőzés fo­lyamán az FTC döntő fölényben volt. A lelkés T. Előre csak időnkénti gyors lefutásaival vált veszélyessé. A hazai csapat több játékost próbált ki, míg a vendégcsapat két tartalékkal állott fel. A gólokon Demján (3), Ober­frank (2, egyiket 11-esből), Havlik és Sárosi osztozott. A vesztes csapat tiszteletgólját az első félidő utolsó percében egy kapu előtti kavarodás­ból­­Varga lőtte. A győztes csapatban Bolykovszkynak nem volt dolga, a két bekk jól látta el a feladatát, a halfsor az egész mérkőzés alatt frontban tar­totta a csatársort, különösen Sárosi vált ki, aki egyben a mezőny legjobb embere volt. A csatársor iskolajátékot produ­kált, és szép akciók után könnyűszer­rel érte el a gólokat. Damján és Ober­frank a legjobbak. A vesztes csapat­ban Paulusz a gólok ellenére is szépen védett, a bekkek romboltak, a halfok nagy munkát végeztek, ameddig bír­ták tüdővel, míg a csatársorról nem sok jót mondhatunk. Egyedül Szabó tűnt ki lefutásaival. Kornerarány 8:0 (5:0) az­ FTC javára. — T. Előre ifj. —FTC ifj. 1:0 (0:0). FTC II.—T. Előr­e II. 6:0 (2:0). ÚTE—III. ker. MSE 8:2 (4:0). Vörösvári­ út. Bíró: Louis László. ÚTE: Bognár— Gestalter (Ondrus IV.), Brumbauer — Wrobel, Spitz­­nagel, Németherta — Jager, Gre­­gustka, Ondrus III., Kuszka, Gál (Babrányi). — III. kér. MSE: Summi — Szigeti, Beutuni — Neu­­bauer, Muszk­ás, Andaházi — Lax, Kohn, Kovásznai, Pomeráncz, Ker­­baum. — Az ÚTE csapata tartalékos volta ellenére is jól játszott. A mér­kőzés folyamán nagy fölényben volt és­­különösen a csatársor tetszetős já­tékot produkált. Az MSE nagy ambí­cióval játszott és­­ inkább a tisztes eredményre törekedett. Jól játszott a győztes csapatban Wrobel, Spitznagel és a csatársor, míg a vesztes csapat­ban Szigeti, Summi és Kovásznai. Góllövő: Ondrus III. (5), Greguska (2) és Jager, illetve Neubauer (2). BRSC—65 FC 4:1 (3:0). Rákos­falva. Bíró: Luiga. A tréningjellegű mérkőzésen mindkét csapat­­cserélte a játékosokat. A rákosfalvai csapat könnyen nyerte a mérkőzést, bár a 65 FC sok szép akcióját tapsolta meg a közönség. Góllövő: Bachman, Klötzl V., Suga IV., Hochstein BRSC és Klopfer 65 FC. MÁV—MÁV MILL 1:1 (1:0). Kő­bányai­ út. Bíró: Goldmann. MÁV: Országh — Krajcsu­k, Zimmermann — Peringer, Berger, Wagner — Za­­va­daky, Ébner, Gállos, Pintér,­ Top­­scher. — MÁV MILL: Horváth — Reichardt, Wéber — Kuti, Windisch, Andódy — Nagy, Moravetz, Fáczán, Györkös, Szőllősy. — Biztató formát árultak el a MÁV csapatai. Már a 3. percben nagy helyzet adódik a MILL kapuja előtt, de Topscher jó beadását Ébner kapásból három lépésről fölé vágja. Utána Zavadzky megy el pom­pás trükkel Wéber mellett, de beadása kapu mögé kerül. A 30. percben Reichardt felszabadító rúgásába Pin­tér beleteszi a talpát s a labda onnan élesen a kapuba pattan. (1:0). Szünet után a MILL magára talál s formás támadásokat vezet az „első” csapat kapuja ellen. Ezeknek egyiké­ből Szőllősy elfut, közeli lövését Or­szági­ Fáczán elé üti, aki azt a kapuba emeli (1:1). Ezután Zavadszky több ízben megszerezhetné a győzelmet, d­e a nagy helyzeteket sorra kiha­gyja. A MÁV-ból a közvetlen védelem, Berger, Ébner és Gállos, a MILL-ből a half­­sor, Reichardt és Moravetz vált ki. — MÁV II.—MÁV ifj. 3:2 (2:1). Kováid SC—FTK, Fer. Törekvés komb. 7:1 (4:1). Maglódi­ út. Bíró: Ventzl. Kováid SC: Benke — Gecsei, Nyári — Frei, Váradi, Szabados — Kovács, Umcsik, Horváth, Bretter, Kaiser. FTK, Fer Törekvés, komb.: Besze — Toldi, Fábián — Grosz, Laczi, Szmolényi — Sturm, Nagy, Majer, Török, Karlovits. A nehéz ta­lajon is jól mozgott mindkét csapat, különösen a Kováid SC. Az első fél­időben a Kováid SC, másodikban a kombinált volt fölényben. A kombi­­náltnak gólképtelen volt a csatársora. A gólokat Bretter (3), Horváth (3) és Kovács (Kováid SC), illetve Tö­rök rúgta. Jól játszott a győztes csa­patban Nyári, Váradi, Bretter és Horváth, a vesztesből Toldy, Grosz, Nagy és Török. III. ker. TVE komb —III. ker. MLE komb. 5:1 (3:0). Határ-utca. Bíró: Pomeráncz I. Megérdemelt győzelem. Gól­lövő: Bauer (3), Horváth II. (2), illetve Pomeráncz I. Uránia—Nyomdász kombinált 4:2 (0:1). Lehel-út. Bíró: Ruzics. A má­sodik félidőben felnyomuló Uránia könnyen győzött Tuhela (2), Richter és Sziráki góljával. Sportérmek, pLakettek és szobrok, neriege Si­, zománc* jelvények fiegolcsófodási Budapest, JV. VerM EssetMK­­­. __________________ * / Hétfő, 1930 január 27. 1 . - prirri. Nyomdász—RUAC kombinált 3:2 (1:2). Lehel­ út. Bíró: Rivnyák. Nyomdász: Weisz — Tanács, Gresó — Virágih, Czoór, Pista II. — Goldfin­ger, Szabó, Pista I., Brizsinszky, Bacsay. A Nyomdász némi szerencsé­vel győzte le a lelkesen játszó RUAC­- kombináltat. Góllövő: Brizsinszky, Pista I. és Bacsay, illetve Rózsa I. és II. Jók­a Nyomdászban Weisz, Pista II. és Bacsay, a RUAC-ban pedig Luk­a és Rózsa II. — LTK ifj.—RUAC ifj. 4:2 (2:2). MOVE UTE—Újlaki TC 2:0 (1:0). Vörösvári­ út. Bíró: Germán. ÚTE: Bognár — Zselinszki, Halanda — Kraft, Drevenka, Schaffer — Schu­bert, Puskás, Lehester, Irizi, Bab­­rányi. Újlaki. TC: Pruspinszki — Róth, Németh — Samos, Urbancsik, Kluszka­­ — Hufnagel, Pikárcsik, Kanderer, Zimányi I., Zimányi II. Az újonnan alakult UTC veresége elle­nére sem keltett rossz benyomást. A csapat minden egyes tagja kitett magáért és lelkesen küzdött. Az ÚTE játékosai sem erőltették­,meg magukat és nem annyira az eredményre, mint inkább a tetszetős játékra törekedtek. Kitűnt a győztes csapatból Drevenka, Irizi, Halanda és Puskás, míg a vesz­tesből Pruspinszki, Kanderer és Ur­­bancsik. Góllövő: Drevenka és Pus­kás. Rákosi lábát már gipszkötésbe tették — szépen gyógyul Bi­i térdét ma operálják a Bródy­­kórházban — Saját tudósítónktól — Rákosi állapotában lassú, de állan­dó a javulás. Sebe az utóbbi napokban olyan örvendetes módon tisztult, hogy sérült lábát szombaton végre ismét gipszbe tették, illetőleg a nyújtó-köl­tést gipszkötéssel cserélték fel. A gipszkötésben most már azután remélhetőleg lassan megindul a törött csontvégek között a csontosodási fo­lyamat is. Természetesen a végleges gyógyu­lásig még sok idő fog eltelni. A Bródy-kórház sebészeti osztályá­nak különben ismét új futballista­betege van. Kitűnő volt válogatott kapusunk, Biri végre szintén rászán­ta magát, hogy sérült térdét meg­operáltassa. Miután megállapították, hogy porcleválása van, Molnár főor­vos ma már el is végzi a műtétet. Barátky nem jön vissza a Hungáriához — Saját tudósítónktól­­— Feltűnt, hogy Barátky a Hungária tegnapi tréningjén nem volt jelen, holott ezt az összes kék-fehér játékosoknak szigorúan kötelességévé tette az egye­sület. A­­klubban csak annyit tudtak Ba­rátky távollétéről, hogy a kék-fehér csa­tár még nem érkezett vissza Nagyvá­radról, ahol szabadságát tölti. Más oldalról értetsültünik, — mégpedig megbízható forrásból — hogy Barátky nem is tér vissza egyelőre a Hungáriá­hoz. Családi okoikból ugyanis kénytelen Nagyváradon maradni, — mint egy ba­rátjának írt leveléből kitűnik. Jól tudja, hogy ez tulajdonképpen szerződésszegés, de közli, hogy a Hungáriát írásban fog­ja arra kérni, hogy legyen tekintettel nehéz helyzetére, szüleinek súlyos anyagi gondjaira s lássa be, hogy lehe­tetlen most visszatérnie Budapestre, mert szüleinek szüksége van rá. Hogy a kék-fehéreknek mi lesz az ál­láspontja ebben az ügyben, ez még bi­zonytalan. Hír szerint azonban nem fog­nak belenyugodni az ügy ilyen könnyű elintézésébe és ragaszkodni fognak ah­hoz, hogy Barátky a szerződésszerű kö­telezettségének, amely augusztus 15-ig köti a Hungáriához, tegyen eleget. HANÁK MIHÁLY ÚRI SZABÓ I .V. Sas­ utca 4. I. emelet -