Nemzeti Sport, 1930. január (22. évfolyam, 1-21. szám)

1930-01-13 / 8. szám

Hétfő, 1930 január 13.ShorT Profi-amatőr vegyes meccs jelentette tegnap a futballt a fővárosban A Turul TE legyőzte a Tuttysramnak profikból és UTE- játékosokból álló együttesét — Saját tudósítónktól — A futballholttíze­n legholtabb nap­ja, a téli pihenő középpontja sem múl­hatott el futballmeccs nélkül. Persze csak barátságos volt a meccs, szerep­lői közt akadt PLASz-, BLASz-, MILL- és CLL-játékos egyaránt.­­Ami lénye­gében mindegy. A meccs szép volt, jó volt, sport volt, üdítő a csatakos ja­nuári vasárnapon is. Turul TE—Tungsram 1:0 (0:0). Babér­ utca. Bíró: Szabó. Turul TE: Budai — Füzi I., Bez­­dovics — Paul II., Buda, Barna — Varga, Szabó, Pálinkás, Fűzi II., Eller. Trmngsram: Szülik — Mészáros, Krieshofer — Balló, Czury, Schweitzer — Tranz, Schneider, Senger, Laukó III., Tunyogi. Értékes és szép győzelmet aratott az amatőr másodosztályban szereplő Turul TE a Tungsram cégcsapat el­len. A Tungsramban elsőklasszisú amatőrjátékosok, valamint Iprofik játszottak és ez ellen az elsőklasszisú együttes ellen érte el sikerét a tripoliszi csa­pat. Az UTE játékosai adták a Tungsram csapatának a zömét. Nem kevesebb, mint öt játékos (Balló, Czury, Schweitzer, Krieshofer és Tu­nyogi) képviselték az újpesti BLASz-vezeti a támadásokat. Utóbbinak­­be­adásából Songéia szép lövést ereszt meg, de Budai a helyén van. A Tungsam fölénye állandósul. A 40. percben Tranz labdájára Budai kifut a kapujából, de elveszti azt. A kapu üres, Balló lő,­ Füzi II. azonban kézzel érinti a labdát a 16-oson belül. Tizenegyes. Senger áll a labdá­hoz, de erős lövését Budai kivédi. A hátralevő idő mezőnyjátékkal te­lik el. Szünet után, mindenki a Turul TE összeroppanását várja. Ez azonban nem következik be. Sőt. Az együttes az első húsz percben támadásban is tud ma­mám. Laukó III. lövését csak szeren­csével védi Budai. A 7. percben esik a győztes gól. Szülik egy Tungsram­­támadás után a 16-osig jön ki a kapu­jából. A Turul TE ezt jól kihasználja, mert Barna harminc méterről lő­s a labda az üres kapuba, száll. 1:0. Ez sem aggasztja azonban egyelőre a Tuungsram­ot, továbbra­­is a Tand irányíthatja a játékot. Csak az utolsó huszonöt percben esik vissza a tripoliszi együttes. Ekkor azonban már­ nehéz helyzetben van a Tungsram, mert a Turul TE körömszakadtái­g védi megszerzett előnyét. Tránz komért csikar ki, de sarok­rúgása kárbavész. Majd Laukó III. tör ki magányosan, de Budaival egyedül állva szemben sem tud ered­ményes lenni. Tunyogi lövése száll ezután kapu mellé, majd az utolsó gólszerzési alkalmat Tránz hagyja ki. A Turul TE-nek a nagyszerűen mű­ködő hali sora nyerte meg a mérkő­zést. Játékának jellemzésére elég annyi, hogy időnkint a­ Tungsram megfelelő csapatrészét is felülmúlta. Egyénileg Buda a legjobb. Budai biztoskezű kapus. A hátvédek közül Füzi I. labdabiztos. A­­ csatársor leg­jobbja Eller és Varga. A Tungsramban Szalik könnyen vette a meccset. Krieshofer a véde­lem oszlopa. A halfsor az első félidő­ben gyengén játszott, szünet után magára talált, de akkor sem volt egészen jó. A csatársorban Tunyogi mutatta a legtöbbet. Általában az egész csapat elbizakodottan játszott, ami a részét okozta. SÍNADRÁJ* P25-­SÍ ZSÁKOK MOb­ilozgyul.InAl, VII., Károly-körát 3. szám. Telefon: .1, 321 02 színeket. Elsőosztályú profikapus őrizte Szülik (Pécs-Baranya) szemé­lyében a csapat hálóját. Ezenkívül másodosztályú prof­i j­átékosokból­­(Tranz, Laukó III. és Senger) állott az együttes. Így érthető is a meccs végén a Turul TE vezetőinek öröme a győzelem nyomán. A Turul TE győzelmében nagy része van a pálya talajának is, mert­ azon a vendégcsapat sehogysem tudta teljes tudását kifejteni. Csonka csapatokkal indul meg a já­ték. A Turul TE-ben kilenc, míg a Tungsramban tíz a játékosok száma. Az első támadások a Tungsram­él. Tranz elfut s a 16-osról küldött szép lövését csak­ nehezen védi Budai. De a Turul TE nem­ ijed meg a Tungsram kezdeti lendületétől. A 4. percben a csapat teljes lesz, mert Füzi I. és Varga beáll s így már át tudja verni a játék irányítását. A 6. percben Krieshofer hazaadásából kap először labdát Szülik. A 10. percben azonban már az ellenfél foglalkoztatja a jeles kapust. Varga hosszú, de erős lövése a Pécs-Baranya kapuvédőjének a zsákmánya. A Turul TE továbbra is támad. A halfsor jól támogat. Eller beadása nyomán nagy kavarodás ke­letkezik a Tungsram kapuja előtt s Krieshofer csak az utolsó pilla­natban tisztáz. Lassan magára talál a Tungsram is. A 30. percben áll be Mészáros a Tungsramba s így teljes lesz a csapat. A halfsor itt is feladata magaslatán áll A két szélső, Tranz és Tunyogi IV., Kossuth Lajos­ utca 6 Egyenruhák és polgári öltönyök részletre! Nagy Kálmán Nagy választék angol szövetekben! A VI. ker. SC házimeccse a hagyományokhoz híven eldöntetlen lett De nemcsak Tripo­sz volt, hangos a fut­ballisták zsivajától. Az Angyalföld is, ahol a VI.­­ker. SC­­rendezte hagyomá­nyos meccsét. Ezzel az eredménnyel. VI. ker. SC volt játékosai—VI. ker. SC 3:3 (2:1). Dehel­u. Bíró: Burger. VI. ker. SC volt játékosai: Pintér —­ Páromei*, Küvnsztler — Csulák, Góliás I., Bandán — Góliás II., Schreiber, Mo­­ravcsik, Harrer, Horváth. VI. ker. SC: Édes* (Dobos) — Herda, Riesz —Tóth, Kalicza, Ádler — Balogh, Lentardt, Zahl, Büki, Lada. Nem sikerült a VI. kerületi profik revánsa az amatőrök ellen. Két év előtt is döntetlenül végződ­ött ez a meccs, csak a gól­arány lett nagyobb. Akkor 2:2, míg tegnap 3:3 volt az eredmény. A profik nagyon ambicionálták a győzelem meg­szerzését, de ezt megakadályozta az amatőrök szünet utáni játéka. Hatalmas lendülettel küzdenek az amatőrök ,s már a 4. percben vezetnek is: Lenfcardt gyö­nyörű húszméteres lövése a kapulécről pattan a 6-ossra, a szemfüles Balogh ráfut s gólt szerez. Az amatőrök az első félidőben csak ne­gyedóráig bírják az iramot. A régi­ já­tékosok az urai ezután végig az első fél­időnek. A 22. percben történik az egyen­lítés: Harrer komért csikar ki, ezt Hor­váth jól irányítja, Eder a labdát kiejti, Moravcsik pe­dig a hálóba küldi. A régi játékosoknál Góliás II., míg az ellenfélnél Lada­­labdája száll kapu mellé. A 40. percben már vezetnek se profik: jobbodali támadás után Schreiber gólt szerez. Szünet után váratlanul megemberelik magukat az amatőrök. Jó játékukkal ki­érdemlik a döntetlent. A 10. percben Zahl egyéni játéka után gólt­­ér el s ekkor 2:2 az eredmény. A 28. percben Harrer átadásából Moravcsik gólt fejel. A végeredményt a 38. percben 11-esből állítja be a VI. ker. SC: a kiszökő Ba­­loghot Pamm­er durván faultolja a 16-oson belül, a penaltyt Büki értékesíti. A 44. percben a VI. ker. SC-nek alkal­ma van a győzelem megszerzésére, de Balogh üresen állva négy méterről sem értékesít. A VI. ker. SC volt játékosainál a csatársorban Moravcsik és­­Schreiberr vált ki, míg a halfsorban Góliás I. és Bon­­dár elégített ki. A VI. Iker. SC-ben Dobos­, a második félidőben, beálló volt profi kapus pom­pásan látta el feladatát. A balfsorban Ádler mutatta a legtöbbet, míg a csatár­sorban Balogh gyorsaságával vonta ma­gára a figyelmet. Mellette Sverkhardt és Büki neve említhető. A BT keleti alosztályának tisztújító közgyűlése — Saját tudósítónktól — A BT keleti alosztálya tegnap tartotta évi rendes tisztújító közgyűlését Debre­ceniben. Ezen a központ képviseletében Schissler József, a Keleti LASz képvi­seletében pedig Kohlmannr­­Ferenc jelent meg. A központ nevében Schiteck­er József üdvözölte a közgyűlést, amelyet Kere­kes Géza elnök köszönt meg. Utána Szabó Kálmán ügyvezető számolt be az elmúlt esztendőről, majd Hajdú Dezső tette szóvá nagy vonásokban azokat a sérelmeket, amelyek a vidéki bírókat érték. Ere Schissler­­a központ nevében orvoslást ígért. Végül a tisztikar megválasztására került a sor. A választás csak a titkári tisztség betöltésénél hozott kisebb har­cot. Elnök lett Kerekes Géza, társelnök: dr. Kupinszky Sándor, Szabó Kálmán, Nagy Dániel, főtitkár: Schőn Miklós, titkár: Szánthó Zoltán, péti­táros: Deb­­receny Károly, ellenőr: Biauló István, számvizsgáló: Görgey József, Balla Zol­tán, Földes Miklós, ügyész: dr. Kocsis Sándor, orvos: dr. Bóczi Gedeon,­­orszá­gos közgyűlésre és tanácsi kiküldöttek: dr. Kupinszky Sándor és Tamássy László. Választottak ezenkívül 15 ta­nácstagot. I WESTER BUDAPESTEN ELEKTRIC gépen ELŐSZÖR ! •« . .. Szenzációs NÉMETÜL BESZÉLŐ FILM A Mámorkeringő január 13 19-ig, hétfőtől-vasárnapig JÓZSEFVÁROSI FILMSZÍNHÁZ KÁLVÁRIA-TÉR 6. Telefon: 346-44 • '■mm m Fogadás Még évekkel ezelőtt történt, akkori­ban mindenesetre, amikor még Vadas Iván volt a MAC trénere. Somfay Elemér a tréning után fel­kapaszkodott a szigeti pálya korlát­jára és kézenállva sétálgatott rajta egy jó darabon. Vadas Iván odaszól neki: — Ez nem kunszt, Elemér! Csináld meg a Margit híd karfáján, ha legény vagy! Somfaynnk sem kellett kétezer mon­dani. * — Mit kapok, Iván, ha megcsiná­lo­m­! A tréner hitetlenkedett s miért nagy nyugalommal mondta:­­— Hát ha tíz métert mégy kéz­­állásban a híd karfáján, én belengtem a Dunába ugyanonnét. Somfay meghiteltette az ígéretet: — Hallottátok, fiúk? B­ellőni, Egri­s páran még, akik főt­­tanúi voltak az évődésnek, igenlően bókingattak. — Hát akkor gyerünk! — esett Somfay és meg is indult a kis expe­díció a híd felé. Fenn a hídon Elemér még csak tö­rül sem nézett, hanem kicsivel odább a villamos megállóktól felkapaszkodott a karfára és tótágast állva Megkezdte a tízméteres sétát. A ,hatósági tor­nák” nézték és mérték a távolságot. Egy-kettőre megvolt a tíz méter. Per­sze az eset nem ment feltűnés nélkül s mire Somfay leszállt a karfáról, már tekintélyes közönsége volt, majdnem annyi, mint egy kometív atlétia a ver­senynek. J ■ — Iván, most te következel! — szólt oda Vadas Ivánnak a bravúros bajnok. Vadas szó nélkül vetkőzni kezdett. Levetette kabátját, kifűzte és lehúzta cipőjét, a közönség pedig nőttön nőtt Úgyhogy Elemérék jónak látták odébb állni és bevonulni a szigetre. Csak onnét mulattak azután azon, hogy a rendőr hogyan igazoltatja, írja föl és állítja elő az „elfeneeredett öngyilkos-jelöltet”. A BT tisztújító közgyűlésére a fiatal bírák holnap, hétfőn este fél é­úrálar az Ostende-kávéh­áz Meteőtemmében ér­tekezletet tartanak, Slim­mer, a Vasas, majd a budaiak kitűnő­ szélsője Apáimba távozott tíz nappal ezelőtt az ottani futballklub meghívására. Az apatiniak ugyanis már régebben ajánlatot tettek Himmelnek, hogy legyen a trénerük s a gyorslábú szélső most azért utazott le, hogy sze­mélyesen beszélje meg a feltételeket. Elutazásakor úgy volt, hogy egy-két napon belül visszatér Budapestre, mi­után azonban még mindig nem jött vjsz­­■sza, a budaiak vezetősége biztosra ve­szi, hogy végleg megegyezett az tspalmi klubbal s már et is maradt. Éppen ezért a budaiak úgy döntöttek, hogy a tavaszi szezonban az újonnan szerződtetett fia­tal szélsőt, az FTC IMILL csapatának volt balszélsőjét, Váradit fogják a csa­társor balszélén szerepeltetni, akitől na­gyon sokat várnak. Várad v­agyami gyors, energikus és jól jövő szélső, ésszel is játszik és az ős®játékhoz is van érzéke.