Nemzeti Sport, 1930. február (22. évfolyam, 22-41. szám)

1930-02-03 / 23. szám

• »*"*«»» mp4 — De hogy,lehet így !... Egy kicsit sántikál, aztán kiáll. Révész csóválja a fejét, aztán be­szól : — Rem­­er hátra! Nem sokat bekkelhet Remmer, mert már jön Nagy János, a kemény szombathelyi. Rögtön észrevéteti ma­gát egy-két erélyes belem­enéssel. Schiller mintha nem lenne tisztában a futballjáték szabályaival, egymás­után kétszer akaszt meg óbudai tá­madást egészen naiv tíz-tizenkét méteres orszájddal. Támad a kerü­let. Mándi trükkösen ad hasa, majd Kompóti erélyes szerelése kavarja föl a kedélyeket. 26. perc: Drössler szabadrúgását Németh nehezen fog­ja, pár másodpercre rá viszont Len­gyel jóval nehezebb lövését nagyon szépen védi. Werner erélyes szerelé­sével­ végződik az első félóra, mely ezúttal az első félidőt jelenti. A félidőben a Hungáriánál panaszkodnak az óbudaiak nem éppen barátságos, vagy pláne tréningszerű keménysé­gére. Kocsis fürdik már, fájlalja a sípcsontját. — Most a második csapat fog ját­szani! — mondja Révész. — Egy fél­óra teljesen elég a fiúknak, hiszen mára volt előirányozva az első labda­­tréning, ezt a meccset akkor hatá­rozták el, mikor én Nagyváradon voltam. Ha Nádler és Lenkey még nálunk lenne, akkor még Mándinak és Híresnek sem kellene játszania. A III. kerületnél Király tart sza­bad előadást a tizenegyes rúgás mi­kéntjéről, különben álmos a hangu­lat. — Mi végig maradunk, nem válto­zik a csapat, — mondja Lenkey Ica. A II. félidőre kivonuló Hungá­ria élénk feltűnést kelt. A kevésbé benfentesek jódarabig ta­lálgatják az egyes játékosok kilétét. Erre van bőven idő, olyan unalmas, szürke a játék. — Hát ez csak tréning, — menti valaki a csapatokat. — Jó, jó, tréning! — vág rá egy másik. — Akkor inkább fussanak egy pár kört. Híres nagy orszájáról szökik, a lövés gyenge, de a bíró megkapja a magáét. , — Ez biztosan reformpárti, — jegyzik meg — olyan korszakalkotó reformjai vannak a szabályok te­rén. Jecki szépen szökik a hatodik percben, de a kitűnő Wern­er fölé­nyesen szerel. Még egy Kormos-lö­vés, aztán egészen vigasztalan a helyzet. A Hungária is alszik, a fényképészek ásítoznak Fehér ka­puja mögött. Fröhlich jó helyzetben habozik a lövéssel, mire Nagy sze­relt. A 15. percben a Hungária kor­­nert ér el. Híres jól ível, Nehadoma kapura fejel, a pattanó labda most­a, behú­zódott Jecki fejét éri, ez annyira meglepi Feh­ért, hogy képtelen vé­deni.2:0. Ez egy kicsit fölrázza a­é­get. A csapatok nagyon­­játszottak. Egy hang: közönsé­gyengén — Úgy kivannak, mintha futbal­loznának! A 22. percben Mándi megunja a dicsőséget, kiáll, helyére Remmer áll be újra. Kisüt a nap, az idő egé­szen tavaszi, Skvarek is leveti a szvetterét, mindenki örül, csak az óbudaiak nem, akiket váratlanul szembetalál a februári­ napsugár. Ott-ott akad egy-egy helyzet, Len­gyel egészen­­jó helyzetből lő mellé, Jeckl viszont­ Fehérnek gurít. 26. perc: Schiller kornere sem jelent veszélyt. Semmi feljegyezni való nem tör­ténik most, középen a labda, mikor a bíró a 30. percben a játék végét jelzi. Nyilatkozatok: . Reccse Róla, a, Ilingu­r­g is előre. Én meg vagyok elégedve a játékkal. Ismétlem, nagyon korai a meccs, ehhez képest remélni tudom, hogy tavaszra ismét nagy lesz a Hungá­ria, örülök, hogy Wébernek­ semmi­­baja. Lenkey Imre, a Hr. ker. Irénére: Mit lehet­ erről mondani. Nem volt komoly dolog. Mindenesetre biztos, hogy kondícióban előrevitte a csa­patot ez a meccs. t Nemzeti—Turul 7:2 (2:0) Kevés szépet is zajlott ez a tipikusan szezenieleji tréningmeccs Góllövő: Czétényi, Szepes, Rémay 11., Czétényi, Pomázi, Rémay II., Földi, Szepes, Rémay 11. Millenáris pálya, 200 néző. Bíró: Deutsch (NSC). Nemzeti: Gallina — Török, Szendrő (Győry) — Hossó, Razga, Bartos — Wéber, Szepes, Rémay II., Győry (Schuc­h), Czétényi. Turul: Spindler — Polt (Reisner, Gutmann), Reisner (Polacsek) —­­Herzfeld, Búza, Polacsek (Polt) — Vaczek, Pomázi, Lutz III., Földi, Dénes (Reisner). Könnyű tréning-meccsnek szánta mindkét­ csapat vezetősége ezt a mér­kőzést. Olyan is vett. Nem nagyon­­erőltették, meg magukat egyik részről sem a játékosok és élénkebb játékot csak addig láttunk, amíg tüdővel bír­ták. A Nemzeti az első félidőben nagy fölényben volt, a másodikban azon­ban, amikor már 5:1-re vezetett, a Turul lett hosszú ideig a többet tá­madó és csak a mérkőzés végén szer­zett újabb gólokat a fekete-fehér együttes. A Nemzeti feltétlenül jobb volt ugyan, de ezt a nagy gólarányú vere­ségét elsősorban feltűnően bizonyta­lanul dolgozó védelme kiáltó hibáinak köszönheti a Turul. A Turul kezd, de mindjárt a Nem­zeti lendül támadásba és eleintén eléggé formás és gyors akciókkal ve­szélyeztet. A 6. percben a balszárny támadásának végén­ a túlsó oldalról átfutó Reisner nagy hibájából Czé­­lényi kiugrik és a kifutó Spindler mellett nyugodtan begurítja a labdát. 1:0! A 9. percben Szepes ügyesen ki­ugratja Wébert, akinek védhetetlen­­nek látszó bombája a felső lécről jöt­­tan vissza. A Nemzeti-fölény tovább tart, a Turul csak elvétve veszélyez­tet. Csatársora nem bír a masszív Nemzeti-védelemmel. A 23. percben, ismét Reisner hibájából — aki túl röviden játszik ham­u, Szepes előbb csípi el a labdát, mint a kifutó Spind­ler és az üres kapuba vágja. 2:0! Rögtön rá Lutz III. ugrik ki a má­sik oldalon, de Gallina kifutással és merész belevetéssel leszedi lábáról a labdát. A Nemzeti fölénye tovább tart, de támadásait most már nem kiséri siker. Sőt a félidő utolsó per­ceiben a Turul veszélyesebb és Galli­nának kétszer is alkalma nyílik pará­dés védésre. Az utolsó percben Szendrő erősen megrándítja jobb térdét, úgy, hogy el kell hagynia a pályát. Szünet után Győri bekkel Szendrő helyén a Nemzetiben és az ő helyét Schell foglalja el. A Turulban Gut­mann lesz jobb bekk, Dénes kiáll és Reisner megy a helyére. A Nemzeti egy darabig még folytatja támadá­sait és a 6. percben Czétényi lefut, ívelt centerét Rémay II. csípi el és ikernek lövéssel védhetetlenül a bal felső sarokba vágja­ a­ labdát. 3:0! A 8. percben Czétényi hatalmas ofrszájáról indulva elfut, lő, a kapu­ból kiugró Spindler felüti ugyan a labdát, de az mögötte mégis becsú­szik a léc alatt a hálóba 1:0! A 10. percben végre a Turul táma­dásait is siker kíséri. A balra kitör Földi beadó,sét Pomázi közvetlen kö­zelről a bolgárokba vágja 1:1! A 13. percben a Nemzeti lő újabb gólt. Bar­tos beadását ugyanis Gutmann hibá­jából Rénney 11. védhetetlenül továb­bítja a hálóba. 5:1! A Nemzeti most visszaesik. A Tu­rul kerül frontba és a 18. percben Po­­lacseknek a fél pályáról kapu felé irá­nyított felszabadító rúgását Földi ka­pásból továbbítja Gallina mellett a, hálóba 5:2! A Turul lelkesen támad. A Nem­zeti mintha nem ambicionálná már a játékot és tartalékos védelmével szem­ben sokkal jobban érvényesül is most a Turul csatársora. A 26. percben a kiugró Földit Török hátulról faul­tolja a tizenhatoson. .4 bíró 11-est ítél. Reisner lövírét azonban Gallina felüti és még idejében el is csípi a labdát a rárohbant csatárok elöl. Ugyanő védi a következő percben Reisnernek a­ tizenhatosról a­ balsa­rokra irányított veszélyes szabadrú­gásá­t is. A félidő vége felé ismét támadásba fog a Nemzeti, de a meccs most egy­általán nem komoly már, nem is tré­ningjel­legű, inkább kabarészerű kezd lenni. A bíró is elnézi az időt és öt perccel tovább játszat, így azután már a 46. percben Czétényi beadását Sze­pes kapura lövi és a labda­ Spindler­ kezéből a­ hálóba perdül. 6:2! Már mindenki a befejezést várja, Spindler jóval a tizenhatoson túl­ áll­dogál, amidőn az 50. per­cben egy kb­­de kerül, hozzá, a rárohanó csatárok elől Gutmannhoz akarja átpasszolni, ettől azonban elszedik a labdát és Ré­may II. f­eltalálva magát huszonöt mé­­terről a teljeslem üres kapuim továb­bítja. 7:2!" Amennyire tréningjel­egű volt a mérkőzés, olyan szezonél­ért volt mind­két együttes formája is. Alig egy-két játékos tűnt ki a két csapatból külö­nösebben. Azok is inkább csak addig, amíg tüdővel bírták. A Nemzetiben Gallina jól védett, Szendrő, amíg meg nem sérült, a leg­jobb ember volt. A halfsorban arány­lag még Hossó volt a legjobb. A csa­társorban Szepes mulatott a legtöb­­bet, akinek azonban nagy hibája, hogy túllassú. Elég jó volt még Ré­may II. is és igen agilis Czétényi. A Rémay III.-at helyettesítő Wéber­nek is volt néhány szép akciója. A Turul védelmében Polacsek ért a legtöbbet. A csapat két legjobb em­bere a két half, Búza és­ Polt volt. A csatársorban a belső trió hellyel - közzel nagyon igyekezett, de kiemel­kedőt egyik sem mutatott. Hétfő, 1980 február 3. Somogy—KAC, KRSC kombinált 11:3 (5:2) A Somogy váratlanul jó játékot mutatott s a kapos­váriak most már bizakodva tekintenek a Pécs-Baranya elleni meccs elé Kaposvár, 600 néző. Bíró: Goór. A kaposvári proficsapat ezévi első komolyabb meccse elé élénk várako­zással tekintettek Kaposvárott s ez a várakozás a megjelent nézők számá­ban kifejezésre is jutott. A mérkőzés az érdeklődést megérdemelte, mert a Somogy legénysége jó játékával fe­lülmúlta a­ legoptimistább várakozást is. A látottak után most már egész Kaposvár bizakodva tekint a jövő va­sárnapi Pécs-Baranya meccs elé. Különösen a csatárok tettek ki ma­gukért. Közöttük is főleg Galambos, Jakube és Presovszky. A halfok is csak dicséretet érdemelnek, a védő­játékosokról ellenben nem lehet kriti­kát mondani, mert alig volt komoly dolguk. Az amatőrök között a két Krum­­pach, továbbá Kerek, Kiss, Löwh és Schwarczenberg jeleskedett sok si­kerrel. A csapatok így állanak fel: Somogy: Kutasi — Szattyán, Mor­­vay — Pesovnik, Blum, Győrffy —­ Galambos, Somogyi, Jakube, Pre­sovszky, Miklós. Amatőrök: Bíró — Lédermayer, Krumpach II. — Kerek, Böhm, Krum­­pach III.­— Steiner, Tadics, Löwi, Kiss, Schwarczenberg. Az amatőrök nagy lelkesedéssel kezdenek s az első percekben urak is a pályán. Pesovnik, majd Morvay egymásután csak kornerrel tud men­teni. Tíz perc után azonban már a Somogy kerül felül s innen az amatő­rök csak elvétve jutnak szóhoz. Ga­lambos nyitja meg a gólok sorozatát, majd a 11. percben Galambos átadá­sát Presovszky értékesíti, a 16. perc­ben pedig Jakube szerez remek gólt. 3:0. A 32. percben az amatőrök ered­ményesek : Schwarczenberg magas labdáját Löwi befejeli. 3:1. Válaszul Jakube lő gólt ismét Galambos beadá­sából. A 42. percben Morvay 11-est vét s ezt Böhm értékesíti. 4:2. A fél­idő végeredményét Presovszky állítja be egyéni akció után. 5:2. Második félidőre a Somogy változ­tat az összeállításán. Most így alakul a tizenegy: Kutasi — Pesovnik, Joós — Miklós, Blum, Győrffy — Galam­bos, Somogyi, Jakube, Presovszky, Kárpáti. A Somogy teljesen beszorítja az amatőröket s a gólok egymásután po­tyognak. Az 5. percben Jakube, a 7. percben Somogyi, a 15. percben ismét Somogyi küldi kapuba a labdát. A 20. percben kornert csikarnak ki az amatőrök s Schwarczenberg ebből gólt fejel. 8:3. A további gólokon Ja­­kube, Kárpáti és újból Jakube oszto­zik. . Korcsolyák, rótitik, varrógépek, kerék­párok, gramofonok és b­roexok leszállí­tott árakon. Eladás, vétel és csóró. Kikkorozés, élesítés és Javítás Essenfeld Dobosi-K­kca 7-9. ex