Nemzeti Sport, 1930. február (22. évfolyam, 22-41. szám)

1930-02-16 / 32. szám

Vasárnap, 1930 február 16. A Turul nagy győzelmét hozta a bajnoki forduló megnyitó mérkőzése Turul—Merkúr 5:0 (3:0) A ragadó sárban nem gurult a labda, mégis repültek a gólok a Szterkur hálójába a tegnap délutáni meccsen Gótlövő: Pomázi, Reisner, Vaczek, Pomázi, Senger — Saját tudósítónktól — Millenáris, 300 néző. Bíró:­ Barna. A Millenáris talaja nem volt valami bizalom­­keltő. Nedvesen, vizesen csillogott s az ember azt hitte, hogy fene­ketlen sár borít­ja. Barna bíró végigjárta tehát -s akkor látszott, hogy a felső, meg­olvadt réteg alatt kemény a föld. A pályát tehát mérkőzésre alkalmasnak nyilvánította a bíró s a futballra éhes párszáz főnyi közönség elé kivonult a k­ét csapat, hogy következő összeállí­tásban vívja meg a tavaszi szezon megnyitó, ligabajnoki küzdelmét: Turul: Spindler — Reder, Reisner — Herzfeld, Polt, Schmiedt — Va­czek, Schuszter, Senger, Pomázi, Földi. Merkúr: Baloghy — Friedrich, Perina — Mester, Salamon, Tim — Krumpach, Tar, Fieger, Schwicker, Lackner. A Merkúr kezdi a játékot s már az első rúgásoknál látszik, hogy a pálya talaja sokkal rosszabb, mint ahogy messziről látszott. A labda nem gurul rajta, sőt nem is csúszik, hanem két­ségbeejtő makacssággal beleragad a latyakba, amely csaknem az egész pá­lyát borítja. A játékosok teljes erővel rugdossák, de nem mozdul, legfeljebb egy-két métert. Persze mindenki túl fut rajta, elcsúszik körötte s így ha­marosan egész sereg humoros jelenet kacagtatja a nézőket. Teljesen alkal­matlan a pálya a játékra, de a bíró más véleményen van s így.Vergődik a két csapat. A Turul frissebb, lendületesebben támad! A 12. percben kornert szerez, amit Földi jól rúg, de belül rontanak. Majd Vaczek kitűnő beadásait ront­ják a belsők, míg a 6. percben a­ félmagasan a kapu elé szálló labdát Pomázi a hálóba továbbítja (1:0). Kezdés után Schmiedt rúgna szabad­rúgást, de elcsúszik, hanyattesik és van mit kacagni! A 20. percben eny­hül csak a Turul rohamozása s ekkor­­a Merkúr élvezetesen fejez be néhány kapu elé került támadást. Krumpach labdáját fogja először Spindler, majd Lackner 30 méterről rúgott, szenzá­ciós­­ szabadrúgását kell védenie. Krumpach beadása után Fieger feje­se is a kapus kezében akad meg, majd megint Lackner áll neki­ a szabadrú­gásnak. Nagy erővel rúgott, bámula­tosan jól eltalált bombája a léc alá csúszna, de Spindler lehúzza. Ezzel véget is ér a Merkúr lendülete. Va­czek fut el, beadását elluftolják. Sen­ger ravasz lövését Baloghy fogja el, de a 16-os körül folyó harc két sza­badrúgást hoz egymásután. A máso­dikat Reisner csodaszép rúgással kül­­di a bal felső sarokba a 26. percben. (2:0). A Turul most frontban ma­rad. Senger jó lövését elnyúlva védi Baloghy, de a 30. perc már újabb gólt hoz. Schmiedt fejese után Földi elfut s Mester hiába kergeti, a szélső jól ad be. Pontosan Vaczek elé esik a lab­da, aki könnyén-stoppolja — a­ sár is segít — és a hatosról, a bal sarokba gurítja a gólt. (3:0). Pomázi meg­hempereg a sárban, ami nagy kaca­gást kelt, de taccsdobás után olyan lövést küld kapásból, hogy Baloghy­nak becsületére válik a szép védés, amivel elhárítja az újabb veszélyt. Hangzik is , a taps a szép jelenetért. A 34. percben ismét Lackner bődüle­­tes bombáját csodáljuk meg, de a ka­pufa jobb, felső sarkáról pattan le a labda a rúgás nyomán. Az utolsó per­cekben a Turul szorongat, de a Mer­­kur-védelem most nem hibázik. Újrakezdés után hamarosan gól­helyzet támad. Földi elfut, szépen íveli a beadást, de Schuszter fölé küldi a labdát. A 6. percben azonban már gól esik. Pomázi átvergődik a védelmen, hogy Baloghy is eléje fut. Elrúghatná a labdát, de mellé rúg , A csatár a kapuba viszi a gólt. (2:0). A Turul ezután egyre lanyhább lesz. A Merkúr sokat támad, de teljesen meddő a csatársora. A 15. percben kornert rúg Reisner jóvoltából, majd Spindler­ is kornerre tolja Lackner újabb bombáját, amit szabadrúgás­ból küldött kapura. A 22. perc Turul­­kornert, utána szabadrúgást hoz, amit Reisner rúg bámulatosan, de a kapus védi. A játék egyre lanyhább — a kegyetlen talaj már mindent ki­vett a játékosokból —­ s egy-egy kor­­ner jelzi csak a játék hullámzását. A Turul a 37. percben rúg a sarokról, utána Váczek a kapu elé emeli a lab­dát, amit Baloghy elvét, mire, Senger a k­apufa , tövétől a hálóba vágja. (5:0). Egyre érdektelenebb a játék, armikor a 42. percben' Földi' és Fried­rich között ,nézeteltérés támad a sza­badrúgás körül. A vége az a dolog­nak,­­hogy a bíró Földit kiállítja.­­ Amint a csatár lefelé vonul, Perina ,­,megsimogatja”. A bíró a "befeket, is kiállítják Ez a mérkőzés utolsó ese­ménye. A Turul határozottan jobb volt el­lenfelénél. Különösen csatársora, Vit­­czek és Földi kitűnő tudása, a gyorsa­ság még ezen­ a talajon is érvényesült. A belsők g­yengébbek voltak. Pomázi­nak ment közülük legjobban A halfsor is felülmúlta az ellenfél ha­sonló sorát, a védelem pedig egészen szilárd. Reisner szabadrúgása­ .Ön rúgótechnikája csodálatos, de a nehe­zebb helyzetekben könnyen zavarba jön. Reder is figyelemre­ méltó ja,­i­kos, aki hamarosan­ kifejlődhetik. Spindler jól végezte dolgát. A­ csapat egészben véve frissen, jól mozgott,­­de a második félidőt még­ nem bírta eléggé. ■ A Merkúrnak csak a közvetlen '­vé­delme állta a harcot.­­ Baloghy sok­­labdát védett, fie­ nagy hibákat' is-’­kö­­vetett’el. .Friedrich és Perina jól ját­szott, de nagyon sok munka hárult ,a két bekkre, ami megtörte tudásukat., A halfsor és a csatársor nagyon szür­­kén mozgott. Az­ előbbiből itt-ott Tim, az utóbbiból pedig Lackner tűnt ki, főleg szabadrúgásaival, amelyek bá­mulatosak voltak. Éppen úgy, mint Reisneréi. A két játékos rúgásai meg­érdemelték azt, hogy a nézők végig­­fagyoskodják a játékot ! A Turul egy napra feljött a má­sodik helyre. ,' ' A tegnapi mérkőzés eredményével. A kép, amelyen a hét folyamán meg­­fej­tőink a labdát keresik, az elmúlt év húsvéti serlegmér­kőzéseinek egyik jelenetét ábrázolja. A Ferencváros— Újpest mérkőzés egyik pillanatában­­—amint a kép mutatja — heves harc folyik a ferencvárosiak kapuja előtt. Valami magas labda veszélyeztette Angyal hálóját s a kapus kénytelen volt kirohanással elhárítani. A hely­zet veszélyes lehetett­, mert hiszen Angyal nem nagyon szívesen keve­redik harcba az ellenfél csatáraival. A jelenet legforróbb pontja a ha­toson az a hely, ahová Angyal kiro­hant és­­— úgy látszik — a labdát to­vább öklözi. Ketten szorongatják, de nem lehet kivenni, hogy ki a két já­tékos. Annyit a trikó karja elárul, hogy az egyik ferencvárosi védőjá­tékos s csak a másik lehet újpesti csatár. Látszólag Angyal fölényben van­­támadójával szemben, hiszen leg­magasabbra ugrott, kinyújtott karja pedig azt mutatja, hogy a labdát is ő érte el. Hárman figyelik ezt a fontos pil­lanatot. Kem­én­y-Krausz, a ferenc­városi bekk a csoport háta mögül nézi kapusa harcát s várja, mivé fejlődik a jelenet. A csoporttal szemben Lyka siet a­ tett helyéb­e, közben pedig fe­szült figyelemmel nézi a küzdelmet. Oldalról viszont Berkessy feje bukkan elénk s látható, hogy a jeles half is a pillanatoktól­ teszi függővé következő mozdulatait. A megfejtés könnyűnek látszik, hiszen minden jel arra vall, hogy a labda ott van Valahol Angyal és tár­sai körül. Lehet, hogy előttük, lehet, hogy mögöttük, lehet,­ hogy Oldalt tő­lük, szóval — szándékosan írtuk —• „valahol”. Ezt a valaholt megtalálni nem lesz egyszerű dolog, de bizonyos, hogy a megfejtők jó szerencséje ez,est ■/. a héten is segíti azokat, akiket ke­gyeibe fogad. • A megfejtés beküldésének határ­ideje és a díjak a szokásosak: .. M&l­or polícia? XXXIX. számú képrejtvényünk: Beküldő’ neve: -------——-----------—............________ ” Címe:---------------1.——_____________________A A képbe a labdát ceruzával bele kell rajzolni, a nevet és lakcímet alája írni és a lapból kivágott képet a Nemzeti Sport szerkesztőségébe (VI., Rózsa­ u. 111.) beküldeni. A helyesen megfejtők között­ az alábbi díjakat osztjuk ki:­­ ' 1. díj: 25 (Huszonöt) pengő. 2. díj: A Nemzeti Sport negyedévi előfizetése. 3. díj: A Nemzeti Sport egyhavi előfizetése­­k—10. díj: A Nemzeti Sportkönyvtár 1—1 könyve. Megfejtési határidő: 1930 február 20, csütörtök déli 12 órája. Csak eddig az időpontig, beérkező megfejtéseket vesszük figyelembe. Kérjük a megfejtés beküldőit, hogy­ a borítékra szíveskedjenek , ráírni­­- . Hol a labda?­­ . ..................... " ! e­l 3 Valódi amerikai Lygnum Sanctum golyók, sakkok, dominók, tor­naszerek, amerikai for­­makuglik legolcsóbbak PIF JElCHd­, VI., Kanymezo­ utca 37 5 A