Nemzeti Sport, 1930. március (22. évfolyam, 42-62. szám)

1930-03-26 / 59. szám

Szerda, 1930 március 26. 5. Szabadon maradt profi csapataink erős iramú barátságos meccseket játsztak tegnap . Saját tudósítónktól Attila—Diósgyőri VTK 3:0 (1:0) Miskolc. Bíró: Mátz. Attila, Szemző — Kuti, Dankó — Pogány, Miskolci, Bán — Murányi, Kiss, Ormos, Muhoray, Békési. DVTK: Czanik — Szabó, Posteiner — Chvojka, Baroch, Molcsány II. — Bova, Koss, Félkér II, Rácz, Kreutz. Az Attila végig fölényben játszott, de különösen a II. félidőben, amikor jóformán állandóan a DVTK térfelén folyt a játék, csatársora azonban olyan szánalmasan gyenge játékot produkált, hogy a nagy fölény mellett is csak nehezen születtek meg a gó­lok. A 15. percben Ormos 20 méteres éles lövését Czanik nem tudja fogni. A 44. percben Békési helyére Orosz áll be. A második félidőben Szemző helyett Kozma áll a kapuba, míg Orosz és Riff helyet cserél. Sorozatos csatárhibák után a 26. percben Grose éles, lapos lövése ér hálót, míg az utolsó percben kornerből Pogány fe­jeséből áll be a végeredmény. Az Attila közvetlen védelmének semmi dolga nem volt. A halfsor jól végezte dolgát, a csatársorból csak Ormos és Grosz játékát lehet di­csérni. A DVTK-ból elsősorban a Szabó, Posteiner hátvédpár játszott igen jól. A halfsorból Chvojka és Molcsány II., a csatársorból pedig Rácz játéka emelhető ki, és Schuck II .két szép góljával már 3:0-ra vezetnek. A végeredményt 11-es­ből Szabó állítja be. Jók: Varsányi, Kontra, Kemény és Schuck II., illetve Frész, Szabó, K­ovács és Mihályi. RUAC—VI. ker. SC 3:1 (1:1). Lehel­utca. Bíró: Bóka. RUAC: Reiter — Zu­­ber, Piaczki — Ötvös, Krebsz I., Tő­­rincsy (Luk­a) — Mendala, Reis,­Krebsz II. , Lakatos, Knapek. — VI. ker. SC: Welvárt — Ries, Schmelz — Zahl I. (Csulák), Tóth, Adler — Deutsch (Ba­logh), Lenhart, Zahl II., Büki, Nagy. A VI. ker. SC az első félidőben egyenrangú ellenfele a RUAC-nak, de szünet után kénytelen meghajolni a nagyobb tudás előtt. Góllövő: Knapek (2) és Krebsz II. RUAC, illetve Nagy VI. ker. SC. — RUAC II.—Folyamőrség légvédelmi osz­tálya 9:2 (5:0). — VI. ker. SC ifj.— VI. ker. SC II. 3:1 (1:0). Pénzügyminisztériumi TSC—Kiskun­­halasi AC 2:1 (1:0). Pasaréti­ út. Bíró: Juhász A. dr. PTSC: Hettyei — Korb, Rendesi ■— Farkas, Izák, Nagy — Ta­mási, Sztankovits, Rajnai, Ondrus III., Borbély. — KAC: Kónya — Balázs, Kristóf — Váradi, Vanyicska, Zseni — Kolozsvári (Hoffmann), Paor, Takács, Berzács, Sonkó, — Szép, fair és végig nyílt kimenetelű mérkőzés keretében győzött az egységesebb futballt játszó PTSC. A PTSC kezdi a játékot és már az, 5. percben Rajnai megszerzi a félidő egyetlen gólját. (1­0.) Az utolsó per­cekben a vendégcsapat egy 11-est ér el, amit Vajda mellé lő. Szünet után a 8. percben nagy tumultus a PTSC kapuja előtt és a szemfüles Takács kiegyenlít. (1:1.) Rövid mezőnyjáték után Ondrus III. szökteti Borbélyt és ennek szép be­adását Rajnai kapufára lövi és a vissza­pattanó labdát Ondrus III. belövi. (2:1.) Kitűnt a győztes csapatból Farkas, Izák és a belső trió, míg a vesztesből Kónya, Berzács és Kolozsvári. KTK—Köztisztviselők SE 6:1 (1:0). Gyömrői­ út. Bíró:­­ Ivancsics I. A kőbá­nyaiak könnyen győztek. A gólokat Re­cés (2), Uhács (2), Meiszter és Szabó, illetve Punka I. rúgta. KTK Komb.—Schuller SE 2:0 (1:0). Gyömrői-út. Bíró: Iváncsics I. A KTK fiataljai iskolajáték után megérdemelten győztek. A gólokat Punka II. rúgta. Törekvés MILL—Kéve SE 8:1 (4:1). Bihari-út. Bíró: Neumann (Malek). A Törekvés könnyen győzött Grósz (3), Pachert (2), Magó (2) és Kardos góljá­val, míg a téve gólszerzője Pfandler volt. Szőke (Törekvés) a mezőny leg­jobbja. BASE—TITE 5:0 (2:0). Daróczy­ út, Bíró, Ács. A BASE szép csatárj­áték után biztosan­ győzött. Góllövő: Pausz (2), Sümeg (2) és Berger. Jól játszott a győztes csapatban Sümeg, Pávkovics és Bárány, míg a vesztes csapatból No­vák és Virbl játéka emelkedett ki. VI. ker. Turul TE—RSC 6:2 (2:0), Szőnyi­ út. Bíró: Szőke. Góllövő: Weisz (2), Gyula (2), Spitz és Berger, illetve Sallai és Simai. BVSC—Pénzügyminisztériumi TSC B) 3:2 (1:1). Pasaréti-út. Bíró: Mindgovits dr. Unalmas, nívótlan játék után győzte le a BOSC a PTSC B­ csapatát. Góllövő: Schmidt (2) és Karlesz, illetve Szerda­helyi és Karlesz (öngól). Szállítók—TSC 2:2 (1:0). Tomori-tér. Bíró: Csepregi. A tartalékos TSC első félidőbeni fölénye ellenére- sem tudta legyőzni a lelkes Szállítókat. Góllövő: Tauzin Ts. és Gerstenberger (11-esből) Szállítók illetve Hajcsák és Czanik TSC. ZSE öregjátékosok—Turul műkedve­lők 5:2 (2:0). Öv­ utca. Bíró: Polt. A mérkőzésen a ZSE öregjei bizonyultak jobbaknak, akik minden csapatrészükben felülmúlták ellenfelüket. Góllövő: Fézler I. (2), Weiner, (2) és Klábé, illetve Licht­­mann és, Skrabak (üresből.). Litzmann SC—Generáli SC 3:2 (1:1). Óhegyi­ út.Bíró: Weisz. Élénkiramú mér­kőzés. A gólképesebb Litzmann SC meg­érdemelt győzelmével. A gólokat Kris (2) és Walter, illetve Zélinger és Uxa rúgta. MÖSzTK—J. Remény 3:1 (0:1). Óhe­­gyi-út. Bíró: Tóth I. Az első félidőben a J. Remény, a másodikban a MÖSzTK játszott jobban. A gólokat Lehotzki, Gremen és Bartók, illetve Friedmann rúgta. Somogy—Kaposvári PAC 7:1 (3:1) Kaposvár: Bíró, Dezső. Somogy: Kutasi — Miklósi, Kár­páti — Pető, Blum, Győrffy — Egri, Jakube, Lovag, Somogyi, Presovszky. KPAC: Somogyi — Zonig, Krum­­pach II. — Goldstein, Böhm, Bók­a — Steiner, Berecz II., Krumpach I., Ta­­dics, Fuchs. A Somogy sérültjeit pihentetve, meglehetősen felforgatott csapattal játszotta a KPAC elleni mérkőzését. A csapat így is kielégítő formát mu­tatott és különösen a csatársor volt igen jó. Góllövő: Jakube (2), Lovag (2), Presovszky (2), Somogyi, illetve Ja­­dics (11-esből). A Somogy legjobbja: Pető, Blum, Egri, Jakube, Lovag, az amatőrök kö­zül pedig Krumpach II., Goldstein, Steiner, Tadics tűnt ki. ­ * ...............■in——imnm .................. 9 Egyéb barátságos mérkőzések Postás kombinált—BSE kombinált 2:1 (1:0). Millenáris. Bíró: Mészáros. Változatos, élénkiramú mérkőzés. A BSE volt a többet kezdeményező, puha csatársora azonban nem boldogult a Postás-védelemmel. A Postás éri el a vezető gólt, Kalmár révén, amit Teleki egalizál. Majd Bódogh I. váratlan lö­vése meghozza a győztes gólt. A Pos­tásból Kalmár és Ileim, a BSE-ből Te­leki és Udvaros tűnt ki. Franklin—Magyar Távirati Iroda és Rádió SC 3:1 (1:0). Lágymányos. Bíró: Mikolovics .A Franklin fölénye mellett folyt le a mérkőzés. A nehéz talajt a nagyobb fizikumú nyomdász játékosok bírták jobban és végeredményben meg­érdemelten nyerték a mérkőzést. Góllö­vő: Habermann (2) és Schuck, illetve Grosz. Jól játszott a Franklin csatár­k sora és az MTI RSC halfsora. EMTK és ETC komb.—Kossuth 3:1 (0:0). Erzsébet­ utca. Bíró: Malatinszky. EMTK—ETC komb.: Árvai — Janus­­ka, Varsányi —­ Gremsbauer, Jókai, Kontra —­­Kovács, Schuck I., Schutte II., Breitner, Kemény. — Kossuth: Gei­­ger — Frész, Konka — Szabó, Ladányi, Gál I. — Zboray, Németh, K­ovács, Zse­­beházi, Mihályi. Az első félidőben mind­két csapat egyformán kiveszi részét a­ támadásokból, a védelmek azonban jól működnek. Szünet után a 3. percben Schuck II. labdáját Kovács belövi, 1:0. Az amatőrök tovább frontban maradnak Fischer SC—Kasznár sütöde 3:2 (1:1). Öv-utca. Bíró: Szetey. A szerencsésebb csapat győz. Góllövő: Urbancsik,­Kovács, Kiseli,,, illetve Langszeidl és Petrovich (1­-esbol). MOVE FKSE komb.—Vöröemarty SC komb. 3:0 (1:0). Góllövő: Rácz. KIT—BOSC MOVE 4:1 (1:0). (Va­sárnap.) Bemutató mérkőzés. A KIT állandó technikai fölényben volt ellenfe­lével szemben s kis szerencsével több gólt is rúghatott volna. A KIT játéka a legszebb reményekre jogosító. Góllövő: Gergits (2), Nachmayer és Orbán, illetve Mészáros (11-esből). ■ MOVE FKSE—Vörösmarty SC Komb. •2:0 (1:0). Rákospatak. Bíró: Him­ler. A mérkőzésen végig a MOVE csapat volt a többet támadó. Góllövő: Schaffer és Kiripanszki. BRSC—Üvegesek TK 2:1 (0:1). Rá­kosfalva. Bíró: Nyáry gróf. A mezőny­ben ügyesen játszó rákosfalvi csapat nehezen tudta legyőzni lelkesen játszó ellenfelét. A vezető gólt az Üvegesek TK éri el Tóth révén, majd Mayer (11-es­ből) kiegyenlít és Hochstein II. meg­szerzi a győztes gólt. A BRSC-ben a halfsor és Csizlinszky, az Üvegeseknél a közvetlen védelem és Tóth nagysze­rűen játszott. — BRSC komb.—Üvege­sek TK kom­b. 5:0 (3:0). Vidéken: Pécsett az egyetemisták majdnem legyőzték a vasutasokat — Saját tudósítónktól — Miskolc: MVTK-MMTE 2:2 (1:0). Ba­rátságos. Bíró: Szlavkovszky. Az MVTK már 2:0-ra­ vezetett, ekkor egy embere kiállt és a 10 emberrel játszó MVTK el­len sikerül az MMTE-nek egyenlíteni. Góllövő: Rosenthal (2, az egyiket 11-es­ből), illetve Hlavács, Friedmann (11-es­­ből). Pécs: PVSK—PEAC 4:3 (0:1). Bajnoki. Bíró: Krebsz. Majdnem meglepetés tör­tént, amenyiben az autszeider PEAC a második félidő elején már 2:0-ra veze­tett, mire a PVSK mindent belead és si­kerül nagy nehezen egyenlíteni és a győ­zelmet kierőszakolni. Góllövő: Weckler (2), Putzer, Horváth L, illetve Talabér (2), Halas. Bátaszék: Bátaszéki TC—Szekszárdi Törekvés 3:1 (2:1). Barátságos. Bíró: Horváth. Az erősen tartalékos Törekvés ellen megérdemelten győz a helyi csapat. Simontornya: SBTC- BTC 3:1 (2:1). Bajnoki. Bíró: vitéz Adorján. Az ottho­nában játszó SBTC technikai fölényével megadásra készteti a lelkesen küzdő bá­­taszékieket. Jánoshalma: Bácsalmási SC—Jánoshal­mi TE 2:1 (2:1). Barátságos. Bíró: Mar­tinék. Erős küzdelem, nehéz győzelem. Góllövő: Orosz, Lajkó, illetve Tőlük. Hatvan: Füzesabony­ SE—Hatvani AC 1:1 (0:0). Barátságos. Bíró: Tóth. Nyolcvanöt percig a HAC van nagy fö­lényben, de csatársora tehetetlen. Egy lefutásból az FSE éri el a vezető gólt, amit az utolsó percben egyenlít a HAC. Góllövő : Dohai, i­lel­ve Fabriczky. — Polgári iskolai válogatott—HAC ifj. 1:0 (1:0). Barátságos. Bíró:­­Karácsony­. Gól­lövő: Horváth. Gyöngyös. Gyöngyösi AK—Jászberé­nyi Lehel 1:0 (1:0). Barátságos. Bíró: Adorján. Egyenlő ellenfelek erős küz­delme, a GyAK gólképtelen csatársora miatt cs­ak nehezen tudja megszerezni a győzelmet. A GyAK egy 11-est nem tud értékesíteni. Gólövő: Kurunczy. Jók: Studer, Liszka (GyAK), Bart­a, Fekete (Lehel). Eger: MESE—Egri Vasas 1:1 (0:0). Tréningmérkőzés. — Dobó István SE— Tanítóképző 3:1 (0:0). Tréningmérkőzés. Szeged: SzAK ifj.—Zrínyi ifj. 3:3 (2:1). ifjúsági díj. Bíró: Csonka. — SzAK II.—Zrínyi II. 0:0. Szövetségi díj. Bíró: Osztrogonácz. Szöveg: Felsőváros—Rákóczi 4:1 (1:1). Barátságos. Bíró: Sch­weiger. Makó: MTK—REAC 3:1 (1:0). Barát­ságos. Bíró: Oláh. Az erősen tartalékos REAC ellen megérdemelten győz az MTK Oppre, Szopoly és Kiss góljaival. Baja: BTSE—BMTE 2:1 (0:1). Ba­rátságos. Bíró: Wittenberger. Gyenge nívójú mérkőzésen az erősen tartalékos és fiatal játékosokkal kísérletező Turul csak nehezen győz a­ szívósan küzdő munkáscsapattal szemben. Góllövő: Karagity ,Czigány, illetve Csicskó. Dombóvár: Dombóvári VOGEL-Vesz­prémi Vasutas 5:0 (3:01. Vasutas-baj­nokság. Bíró: Láng. A dombóváriak elánnal kezdenek és már az első percben megszerzik a vezetést Bertha révén. Továbbra is a helyi csapat van fölény­ben és könnyen éri el góljait Böhm (2), Korpádi (11-esből) és Bertha révéin — D. VOGE komb.—Kaposvári Rákóczi 2:0 (0:0). Barátságos. Bíró: Morvay. Első félidő egyenlő ellenfelek küzdelme, a másodikban a VOGE nyomul fel és győz megérdemelten. Góllövő: Kovács és Polecsák. Kiskunfélegyháza: KTK—Kecskeméti AC 5:3 (2:1). Barátságos. Bíró: Dékány dr. Végig a KTK támad többet, az ered­mény igazságos. Góllövő: Kern (3), Sahin (2), illetve Csery, Doboneszky, Kerekes. Jók: Kern, Csery a KTK-ból, Veroszta a KAC-ból. Ercsi: Ercsi-­ Cukorgyári SE— Pusztaszabolcsi SE 1:1 (1:1). Gól­lövők: Déri, illetve Cza­palay, jók voltak Huszka Ercsiből, Szarka, Rigó PLE-ből. (Vasárnap). Kunszentmárton: Kunszentmár­toni TE—Törökszentmiklósi ISE 1:1 (0:0). Barátságos. Bíró: Wer­­ner. (Vasárrnap)­. Egyenlő ellenfelek küzdelme, döntetlen eredménnyel. A vezető gólt a KTE szerzi,meg Ha­rangozó révén, Hussi egyenlít. Ké­sőbb a meccs eldurvult, a TISE-ből 3, a KTE-ből 1 játékos kiállítva. STÜTPl?d­ílTGIT "jak. szabadonfutók, jelszere ausujieiwa és sevjótállással'P t a.-túl Használt kerékpárok P 55.­­töl. Varrógépek P 35.-től lótállással. Alkatrészek, gumik olcsón­ kaphatók. ESSEKFEI­D műszerésznél Vill., Dobozi­ utca 7—9 Nagy felzúdulás a Nádas-pártban a középpárt taktikázása ellen A „fenyegetés" visszafelé sült el — Saját tudósítónktól — A BLASz pénteki közgyűlése a budapesti alszö­vetség belső válsá­gának csúcspontját jelenti. Az ed­digi helyzet szerint úgy látszott, hogy amatőrkollégium fog­ja­­ meg­vívni harcát a­­Vadas-párttal, még­pedig­ a bizalmatlansági indítvány formalitása útján. Mióta azonban a Nádas-párt kö­zölte tagjaival a Zsarnóczay elnök­kel folytatott tárgyalások anyagát, azóta rendkívül nagy a felzúdulás a Valdu­s-párt tagjai között. Most már ugyanis tisztán látják a Nádas­­pártban, hogy­ a középpárt akciója önös érdekek védelmére alakult és nem veszi figyelembe a BLASz belső békéjét. Különösen nagy az el­keseredés amiatt a fenyegetés­­számba menő elnöki kijelentés miatt,­­hogy a középpárt kész szem­befordulni azzal a párttal, amely a megegyezésnek a középpárt által előírt formáját nem fogadná el Most már kinyíltak a szemek a­­Vadas-párdban és látják, hogy a középpárt minden skrupulus nélkül kész csatlakozni az amatőrkollé­­gium­hoz is, csakhogy pozícióit meg­mentse. A hangulat annyira a középpárt ellen fordult, hogy Nádas Ödön és Klein Aladár már a legmérsékelteb­bek közé számít a pártban. Annyi bizonyos, hogy a BLASz belső békéjét szolgálná, ha a két nagy párt, a Vadas-párt és az ama­tőrkollégium megtalálná azt a plat­formot, amely biztosítaná az alkotó munka lehetőségét a legnagyobb amatőr újszövetségben.