Nemzeti Sport, 1930. április (22. évfolyam, 63-83. szám)

1930-04-23 / 78. szám

4 Amatőrök körmérkőzés®! Szekszárdi Pal : győztes az USC 2. Uránia, 3. Jutagyár,­­­­ÜLI. Vasárnap: USC—ÜLI 2:1 (2:0). Bíró: Redlich. Az USC az első félidőben Neumann és Kohn révén ér el eredményt, amit az utolsó percekben Nedelkovics 11-esével szépít az ULI. Vass USC egy tizen­egyest mellé lőtt. Uránia—Jutagyár 6:0 (3:0). Bíró: Pohlenz. A Jutagyár súlyos veresége meglepetésszerű. Az Uránia pompás, gólratörő csatárjátékával teljes mérték­ben rászolgált szép sikerére. A mérkőzés góljait Tudela (2), Bozi (2), Gárdonyi és Richter lövi. A mezőny legjobbja Rich­ter (Uránia). — Uránia ifj.—Jutagyár ifj. 4:1 (1:1). Hétfő: USC—Uránia 1:0 (0:0). Bíró: Síkos. Az Uránia csapata a Jutagyáriak ellen elért szép sikere után nagy csalódást keltett. Ezzel szemben az USC végig nagy lelkesedéssel és igyekezettel ját­szott. A mérkőzés győztes gólját 9 em­berrel éri el az ÜLI Kahn váratlan sar­­kos lövéséből. Jó: Heves, Vass, Lengyel, illetve­ Sziráki, Gárdonyi és Tudela. A bíró Vasst és Illést USC kiállította. Jutagyár—Üli 6:3 (2:2). Bíró: Stei­­ner S. A homokos, nehéztalajú pályán az ÜLI csak az első félidőben állja az ira­mot, szünet után azonban visszaesik s nem­ tudja megakadályozni a Jutagyá­riak győzelmét. Góllövő: Pólyák (2), Mául (2), Szili és Stamreisz, illetve Nedelkovics, Tóth és Gyurita. A bíró Blumot (Jutagyár) és Sárkányt ÜLI ki­állította. Gyöngyösi­ út: győztes a TSC 2. NTC, 3..Főv. TKör, 4. Turul TE. Vasárnap: Főv. T. Kör—Turul TE 2:0 (1:0). Bíró: Borsos. A Főv. T. Kör kemény küz­delem után győzte le a tartalékosan ki­álló Turul TE-t. Az első percben lőtte Okom a Főv. T. Kör első gólját. A Tu­rul TE az első félidőben balszerencsével küzdött. Szünet után már jobban játszik a fővárosiak gárdája és Kaiser góljával kialakul a végeredmény. A meccs utolsó percében Brezsányi 13. (­Főv. T. Kör) Trc-cal (Turul TE) összefutva, boka­repedést szenvedett s a mentők a Glück­­szanatóriumba szállították. A Főv. T. Kör legjobbja Brezsányi I. és Pravács, míg a Turul TE-ben Bezdovics és Tan­­zin I. játszott jól. — Turul TE komb.— TSC komb. 6:1 (1:1). TSC—NTC 2:2 (0:0, 1:1, 1:1, 1:1,­­1:2). Kétszer 15, majd kétszer 10 perces meghosszabbítás után. Bíró:­ Gellért. A rendes játékidő első félidejében a TSC támadott többet, míg szünet után az NTC sok gólalkalmat elszalasztott. Gól­lövő a rendes játékidőben Kalkusz II, TSC, illetve Hupóczi. A kétszer negyed­órás meghosszabbítás nem hozott ered­­ményt, majd a kétszer tíz perces meg­hosszabbítás első hatodik percében ismét Hupóczi az NTC gólszerzője, majd Cza­­nik ,TSC góljával 2:2 lett az eredmény. Sorshúzás után a TSC lett a meccs győztese. — Főv. TKör II.—NTC II. 4:1 (2:0­). Hétfő TSC—Főv. TKör 2:1 (1:0). Bíró: Rot­­ter. Erős, végig szép mérkőzésben győzte le a TSC helyi riválisát, a fővárosiakat. A TSC támadósora sokkal egységeseb­ben játszott, mint ellenfele s így győzel­me megérdemelt. A gól Vitek fejeséből esett. Szünet után, ismét Vitek a TSC gólszerzője,, majd az erősen finiselő Főv. TKör Brezsányi góljával csak szépíteni tud az eredményen. Jól játszott a TSC- ben Vitek, Kalkusz H. és Winter, míg a Főv. TKör-ben Brezsányi és Bavlinka produkált elismerésre méltót. NTC—Turul TE 3:2 (rá). Bíró: Beregi A Turul TE erősen tartalékosan állt fel. Egyedül ez menti az éremmér­kőzéseken mutatott gyengébb játékát. Az NTC szerzi meg a vezetést Hupóczi 11-esével. Kutschera góljával egyenlít a Turul, majd Zsalezsák a második gólt is megszerzi. Szünet után már feljön az NTC is Hupóczi két góljával (az egyiket 11-esből érte el), megnyerte a meccset. Bezdovicsot Turul TE és Macejt NTC a bíró tiszteletlenségért, illetve utána­­rúgásért kiállította. Az NTC legjobbja: Hupóczi, Hármaim és Fogél, míg a Tu­rul TE-ben Bezdovics és Barna játszott jól. Az NTC a győzelmével, a vasárnapi megállapodás alapján a 2. helyre került. WekerleMep: győztes a MILL-ben szereplő Szondy 2. ETO, 3. WSC, 1. K. Törekvés. Vasárnap Szondy—K. Törekvés 3:0 (1:0). Bíró: Kissala. A MILL-bajnokságban szépen szereplő Szondy együttese megérdemelt győzelmet aratott az erősen tartalékos K. Törekvés csapata felett. Góllövő: Ha­­luska és Hiphen (2). Jók a védelemben Czeller, Raix és Zsó­finger, a csatársor­ban Haluska és Hiphen, Ragyákot (K. Törekvés) a bíró durvaságért kiállította. ETC—WSC 1:0 (1:0). Bíró, Kiss. Az ETO az első félidő 14. percében lőtt Kumor T. góljával nyeri a mérkőzést. A további idő alatt gólnélküli változatos, kissé lanyha mérkőzést játszottak a csapatok. Kiemelkedő játékot egyik csa­pat tagjai sem mutattak. Talán az egy Kovács György ETO kivétel. ■ MMI— Hétfő WSC—K. Törekvés 4:1 (1:0). Bíró: Grünbaum. A WSC fiataljai szép játék­kal győznek az előző napinál szebb já­tékot produkáló K­. Törekvés , csapata fe­lett. Góllövő: Pápay (2) és Majher (2) WSC, illetve Boté T. Szondy—ETO 2:2 (1:1). Bíró: Drex­­ler. Félidőig­ változatos szép játék, egyenlő erők küzdelme. Félidő után kissé eldurvult a mérkőzés, aminek Raix levá­gása és Dsumik (Szondy) kiállítása, lett az eredménye. Az éremmérkőzést külön­ben jobb gólaránnyal a Szondy csapata nyerte. Éremmérkőzés Cs: MOVE—CsTK 1:0 (0:0, 0:0, 1:0). Csepel.­ Bíró: Krupitzer. A két helyi csapat küzdelméből az...egységesebb és állóképesebb MOVE került ki győztesen. A mérkőzés döntő gólját a meghosszab­bított játékidőben Siidler beadásából Versic lövi. — Cs. MOVE old-boy—CsTK old-boy 2:1 (0:0). Éremmérkőzés. — Cs. MOVE II.—CsTK II. 5:3 (3:2). Amit csak lehetett, mindent megnéztek a bankválogatottak — Alkalmi tudósítónktól — Milánó, április 20. Bankválogatottainnk vasárnap játszották diadalmas mérkőzésü­ket Milánóban. Az alábbi levél, melyben Biemaczky Szilárd volt szíves elmondani a túra históriá­ját, még a mérkőzés előttről kelt. Huszonötórás út után 17-én hét órakor érkeztek meg Milánóba a Bankliga futballistái, kiket a pálya­udvaron Commendatore Dolcetta, a Banca Commerciale Italiana központi igazgatója üdvözölt. Az üdvözlést a liga elnöke köszönte meg és a vezény­szavára elhangzott háromszoros „huj, huj, hajrá” egyszerre nép­szerű lett a milánói bankfiúk között. A csapatot és a kíséretet az előkelő Touring-szállóban helyezték el. A ma­gyar és olasz csapatok ismerkedési vacsorája a barátkozás jegyében folyt le. Sok ismerőst láttunk a tavalyi csa­patból. Az olaszok végtelenül kedve­sek és olyan programot állítottak össze, hogy a pénteki és szombati nap eseményeiről csak táviratstílusban lehet beszámolni. Pénteken délelőtt: Brera-múzeum, amelynek gyöngye Raphael: . Mária eljegyzése. (Lombardiai festők gaz­dag gyűjteménye.) A dóm és a bel­város megtekintése után a polgár­­mester fogadta a csapatot. Ezután a város hősi halottainak emléktáblájára Némethy Kálmán társelnök helyezte el a Liga koszorúját, mint azt telefo­­non már jelentettük is. A­­magyar főkonzulnál tett rövid látogatás után ebéd. Ebéd után a ta­vaszi vásárt látogatták meg. A ma­gyar pavillonban a főkonzul­ frissítő­vel várta a csapatot. A vásár megte­kintése után látogatták meg a Popolo d’Italia szerkesztőségét­, ahol Arnaldo Mussolini, a Duce öccse, a lapnak 1922 óta főszerkesztője fogadott. Háromszoros haj, haj, hajrá Után be­vezette a magyar csapatot a Duce szobájába, ahol elhelyezte az íróaszta­lon a Liga jelvényét, amelyen ezzel együtt három, magyar emlék foglal helyet. Gróf Klebelsberg Kunó mi­niszter nemzeti színű szalagos csokra és Pekár Gyula ajándéka, arany­keretbe foglalt térkép. A szombati napot a Lago Maggiore­­nél töltötte a magyar csapat. Bejárták az Isola­bellát, ahol a Borromei herce­gek felbecsülhetetlen vagyont érő mű­kincsei vannak elhelyezve, a kastély kertjében pedig öt világrész legrit­kább fái és virágai a szabadiban vannak elültetve és­­színpompájukkal száz év óta gyönyörködtetik a látoga­tókat. A kastély érdekessége még Napóleon császár ágya, amelyben a marengói csatát megelőző éjszakát töltötte. Vasárnap reggel rövid kondíció­tréninget tartott a csapat, majd a dómban a hercegérsek által ponti­­fikált húsvéti­­nagymisét hallgatta meg. Ebéd után a Scala előadásán jelen­tünk meg, amikor Moszbrgski ope­rája, a Boris Godunov került elő­adásra Saljapinnal a címszerepben. Este korán tért pihenőre a csapat, hogy hétfőn a Stadio Civice-ban, egy régi római amfiteátrumban felújított nézőtere előtt vívja meg reváns­­meccsét. Az olasz csapat biztosra­­veszi győ­zelmét, de reméljük,, hogy a Baráti­ Zoltán szövetségi kapitány által ala­posan előkészített magyar csapat nem fog szégyent vallani. A mérkőzés után 100 terítékes bankett várja a résztvevőket, melyen a polgármester, a magyar főkonzul és a milánói bankvilág előkelőségei je­lennek meg. A csapat csütörtök délelőtt érkezik haza. • #*' Megvalósul a BEAC törökországi úttja — Saját tudósítónktól — Megemlékeztünk arról, hogy az egyetemisták együttesét Törökország­ba hívják három mérkőzésre. A BEAC a felajánlott feltételek gondos tanul­mányozása után a meghívás elfoga­dása mellett döntött s elküldte felté­teleit a meghívóknak. Tegnap már táviratválasz jelezte, hogy a feltételeket elfogadták, így tehát minden valószínűség szerint május elején Törökországot látogatja meg az egyetemisták gárdája A MOVE LL rendes évi közgyűlése szombaton este 7 órakor lesz. A jelölé­seket egy erre a célra választott öttagú bizottság csütörtöki ülésén ejti meg. A MOVE LL intézőbizottsága csü­törtökön rendkívüli ülést tart, mivel keddi ülése elmaradt. , Odry (Nemzeti) már­­labdatréninget tartott vasárnap... A fekete-fehérek ki­tűnő csatára már igen előrehaladt ,tré­­ningjében és előreláthatólag hamarosan sorompóba állhat. Előrehozott mérkőzés. Az NMSE— KTC meccset a kisorsolt május­ 11-i ter­minus helyett vasárnap,­­ április 27-én játsza le a két csapat. Sport érmek, plakettek és Ijf r f r | Budapest, szobrok, serlegek, zománc­ |V1 At*1* C fi VI fi rl I IV* kerV jelvények legolcsóbban i'JLUl /jjCUlj lUUll Esktt.átk. Szerda, 1060 április . *— Nagyon sietek, Szerkesztő Úri — Nagyon helyes, Tér cs­ere úr, így kevesebb ideje marad a pletykál­kodásra. És miért olyan sietős az útját — Keresek egy válogatott center­­csatárt. ■— Azt sokan keresnek mostaná­­ban. — De nem találnak. — Reméljük, a Pityke meg fogja találni, mert különben bajok lesznek május 11-én. És mi lesz Prágában? — Nem lesz baj,­­ Szerkesztő úr! Csupa nyugodt idegzetű ember kiséri el ezúttal a csapatot a moldvamenti fővárosba. — Hát ne­­is legyen még egy prágai incidens! — Most már megsúghatom Szer­kesztő úrnak, hiszen post festa va­gyunk, hogy az emlékezetes őszi prá­gai meccs előtt bizalmas kérés jött meccs előtt telefonon Prágából, hogy akárki jöhet hivatalos kísérő gya­nánt, csak egy bizonyos nem. És hajh! az illető mégis elment. De most nem ő megy. — Ne bántsa a külföldön szereplő magyar sportembereket. — Isten ments! Sőt, hogy igazol­jam fairségemet, itt ünnepélyesen le­szögezem, hogy Bíró Sándor szenzá­ciósan jól vezette Belgrádban a jugo­szláv—bolgár mérkőzést. A Parla­­ment-kávéház asztalánál próbálták húzni a derék bíró Bírót, de ered­ménytelenül, mert kiterítette az asz­talra az eredeti belgrádi kritikákat, amik agyba-főbe dicsérik Biró bírót. Az utolsó kétkedőt is leszerelte a bol­gár csapatkapitány nyilatkozata, amely szerint a bíró jó volt. — Hát akkor tényleg jó bíró kel­lett, hogy legyen ,Biró Sándor, ha a hat gólt beszedett bolgárok is dicsér­ték. — Bezzeg Kanizsán nem dicsérték húsvét hétfőjén a bírót. —Ugyan miért? — Félidőben kijelentette, hogy ad­dig nem vezeti tovább a mérkőzést, amíg ki nem fizetik a bírói díjat. Sőt a Merkúr is erre az álláspontra he­lyezkedett úgyannyira, hogy a szünet csekély huszonöt percig tartott. — És legalább megkapta a pénzét a Merkúr? — Dehogy. Mehet az intéző elé. Borzasztó ez a szegénység, Szer­kesztő úr! — De hiszen azt helyezte kilátásba, hogy rövid lesz, mert siet. — Sietek is, de most már bevallom őszintén, hogy miért. Egy női egyes tenniszmérkőzésre vagyok borzasz­tóan kiváncsi. — Melyik pályán lesz­ a találkozás ? — A Markó­ utcain. — Mióta van ott teniszpálya? — Hiszen én nem mondtam, hogy tenniszpályán fognak a hölgyek­­mér­kőzni. A büntető járásbíróság zöld asztala lesz a pálya és nem lesz ott sem labda, sem rákész. — Akkor privát ügy, ami bennün­ket nem érdekel. — De azért képzelem, milyen izga­tottan fog várni jövő héten Szer­kesztő úr, ha jövök majd az ered­ménnyel. — És ha nem jelenik meg valame­lyik fél a tárgyaláson? — Akkor — szkreccselni fogják. A Szombathelyi SE tisztviselő csapata húsvétvasárnap az osztrák területen levő Németújvárban mérkőzött s az ottani Güssinger Spv. ellen 4:1 (3:1) arány­ban győzött. A mérkőzésen végig élénk és élvezetes játék folyt. A szombathe­lyiek góljait Magyari, Lőwensohn és Weiner dr. lőtte, míg a helybeliekét Heisler­ Szabó, az FTC volt csatára a Tabáni ZTE csapatába gravitál. A Kisvárdai SE tragikus körülmények között elhunyt elnöke, György Sándor dr. emlékére, nagyobb szabású selséget fog kitűzni vándordíjképpen. A díj sza­bályzatán most dolgozik a kisvárdai egyesület vezetősége.