Nemzeti Sport, 1930. május (22. évfolyam, 84-104. szám)

1930-05-26 / 101. szám

i­ e­menjen futballmeccsre Leitz-Leica kamera nélkül! a jelenkor legideálisabb fényképezőgépe! 1:3,5 fény­erejű objektív! Egyszeri töltés =36 felvétel A gép súlya = 425 gramm! 1 felvétel kidolgozva 7 fillérbe szert el! Gyártja az Ernst Leitz, optische Werke, Wetzlar. Kapható­­ IV.VácxI-u.S. (ez Ibisolids asszonyok templomával szemben.) Calderoni MO­ss Tan­szervállalat Részvénytársaság a Lettz-KVár tudományos műszereinek magyar­­országi vezérképviselete. Alapítási év 1819. Ügyelünk a pontos címre! Prospektus, költségvetés díjmentes!_________ 8 A II. ligában: Utolsó meccsükön a szombathelyiek nem tudták megverni a Vasast Soroksáré a negyedik, a Bak TK-é az ötödik hely — Saját tudósítónktól — II- liga. * Visszalépett. Elmaradt mérkőzés: Zala-Kanizsa— Terézváros, Kossuth—Merkúr, Vasas—Sabaria 1:1 (1:0) Sok korner, kevés gól, egy-egy kiállítás Góllövő:­ Egri, Szabóki. Szombathely, 2000 néző. Bíró : vitéz Ka­rsay. Vasas: Bereczky — Szemere, Rott­ler.— Vági, Burger, Kiss — Brun­ecker, Jeckl, Egri, Schmidt, Stanczl. Sabaria: Vermes — Kovács, Prém­i—Sárközi, Vámos, Bakos — Kása, Borbély, Váry, Szabóki, Iglódy.­­A derbimérkőzésre nyugodtam ké­szülődnek az öltözőben a csapatok. A­­ Vasasnál az a tizenegy öltözik dressz­be, melyet kijelöltek, a Sabariánál azonban az utolsó palarmatban változ­tatnak az összeállításon, mert Hollós nem merte vállalni a játékot. Kivonulás után a pálya közepén kisebb ünnepség zajlik le, kölcsönösen zászlót cserélnek a csapatok.) A választásnál a Sabariának kedvez a szerencse s így a Vasas kezd­, nap­pal szemben. A pestiek mindjárt tá­madnak is. A 3. percben Egri jó hely­zetbe kerül a 16-oson, de rendszer vét s így elakad az akció. A Vasas to­vábbra sem hagyja magát s szorgal­masan támad. A 8. percben a Sabaria megváltoztatja csatársorát, mely ettől kezdve így fest: Kása, Iglódy, Bor­bély, Szabóki, Váry. A változtatás jó hatással van, mert mindjárt formás szombathelyi akció fut végig a pá­lyán, de a Vasas-védelem az utolsó pillanatban sikerrel lép közbe. Stand szép lövése veszélyeztet most, ott van azonban a kapuvonalon Bakos s ki­vágja a labdát. Még mindig a Vasas a veszélyesebb. Schmidt lő mellé, majd Prém hibájából Brunecker ke­rül nagyszerű helyzetbe, de Vermes kezébe teszi a labdát. Válaszul Váry küld váratlan lövést a szélről, mely a kapufáról pattan vissza. Ismét Va­sas-támadás következik, mit Sárközi csak korner árán tud tisztázni. A 31. percben a Vasas gólt rúg. Brunecker egyedül fut le a szé­len, nem zavarják, nyugodtan és szépen centerez. Egri fejjel fogja s a jobb sarokba továbbítja a labdát. 1:0. A Sabaria kornerral válaszol, de ez eredménytelen. A 34. percben Burger rendsze miatt mintegy 17 méterről szabadrúgás a Vasas ellen. Szabóki lövi s a labda csak centiméterekkel kerüli el a kaput. Kása lefutása után Szabókinak akad helyzete, de lecsú­szik lábáról a labda s Bereczky köny­­nyen véd. Újabb korner van soron, majd Szabóki fejesét Bereczky tolja kornerre. Az utolsó percekben me­zőnyjáték folyik. A második félidőt szombathelyi tá­madások nyitják meg. Szemere kor­­nert vét, Borbély mellé lő, utána is­mét a Sabaria rúg kornert, gól azon- 1. Sabaria 24212 182:1844 2. Vasas 24175 271:2339 3. Vác FC 24163 550:1935 4. Soroksár 24117 651:3629 5. Bak TK 24132 935:3128 6. Turul 2410­6 861:3626 7. Zala-Kanizsa 23 941038:3822 8. Megyer 2481 31336:6119 9. Rákospalota 24 581139,6618 10. Kossuth 287 41235,6018 11. Terézváros 237 11529,6515 12. Merkúr 235 31522,6413 13. Józsefváros* 241 12312,442 Sátor, viharkabát, hátizsák Mach­avloc! BERLINI-TÉR­SZÁM. I­lUSnU V­I/S, Tel­: Aut. 202-23, 213-38 ­­t Sporténnek, plakettek és szobrok, serlegek, toroéne- jelvények legolcsóbban ! 1 Budapest, al Morzsányinál IHOR? Hétfő, 1930 május 16. ban még sincsen. Végre a 19. percben­­ ez is megszületik. Remek akció után Borbély vágja előre a labdát Szabókénak, aki nehéz helyzetből, éles szögből lő. A labda előbb a felső kapufát éri, majd onnan becsúszik a hálóba. 1:1. A gól utáni első esemény Rottler és Borbély párharca, mely azzal végző­dik, hogy a bíró mindkettőjüket ki­állítja. A Sabaria szorgalmasan tá­mad most, de csak kornerekre telik erejéből a nagyszerű Vasas-védelem­mel szemben. A percek fogytával a Sabaria egyre jobban erősít, de hiába! Újabb gólt nem tud elérni , döntetle­nül záródik a küzdelem. A mérkőzés nagyon szép volt. Az első félidőben a Vasas mutatott többet, a másodikban pedig a Sabaria­s így végeredményben az 1:1 reális­nak mondható. A Vasas várakozáson felüli jó játé­kot produkált. Különösen a védelme brillírozott, mellyel szemben a Hollóst nélkülöző szombathelyi csatársor nem tudott boldogulni. A három Vasas­­védő közül leginkább Rottler tetszett, kár, hogy keménysége néha durvaság­gal társul. A halfsor is jó munkát vég­zett Burgerrel az élén. A csatársor­ban Brunecker és Egri játéka tűnt ki. A Sabaria csatársora nagyon meg­érezte Hollós hiányát, nem volt irá­nyító. Váry centerbeállítása könnyel­mű dolog volt. Az öt csatár közül csak Borbély és Kása emelhető ki. A half­sor mindhárom tagja hasznosan ját­szott. Legtöbbet Sárközi ért köztük. A védelemben Kovács jeleskedett. Prémen a hosszú pihenő erősen meg­látszott s csak néha-néha adott ízelí­tőt régi tudásából. Vermes ellen nem lehet kifogás, a gólban nem volt benne. Soroksár—Megyer 7:0 (2:0) A Megyer tíz emberrel játszott Soroksár. Bíró: Auspitz. Soroksár: Szabó — Schweier, Lichtner — Elblinger, Talmács, Ko­­vacsics — Izsépy, Pflum II., Strimac, Pflum I., Zwick. Megyer: Karaszek — Platt, Mé­száros — Tóth, Szekeres, Szatur —­­Karazsi, Montes, Török, Kendik. __ A Megyer tíz emberrel, csonka csa­társorral áll ki. A Soroksár, hevesen támad, de eredményt csak a 15. perc­ben ér el Pflum I. közeli lövéséből (1:0). A 19. percben a kitörő Pflum II. kézzel teszi­ maga elé a labdát, a bíró azonban nem fújja le . Pflum II. két lépésről bepöcköli (2:0). Komoly helyzet mindkét kapunál adódik, de a csatársor nagyon puha mindkét he­lyen. A félidő vége felé ellaposodik a játék. Szünet után Kendik váratlan húsz­méteres bombáját a kapufa menti. Két perc múlva Pflum II. háromra növeli a gólok számát. A 6. percben nagy helyzetet hagy ki­ a Megyer : Karazsi lefutja a soroksári védelmet, de lö­vése az üres kapuba sem talál utat. Hosszú ideig változatos mezőnyjáték alakul ki. A megyeri kapu sokszori kerül veszélybe, Kareszek azonban mindig sikerrel lép közbe. A 30. perc­ben Pflum II. közeli lövését Karaszek meg sem kísérli védeni. A k0. percben Elblinger szép fejesgólja növeli az eredményt. Két perc múlva ugyanő 16 méterről lő védhetetlen gólt, míg a végeredményt Zwick közeli lövése ál­lítja be. A Soroksárban Lichtner, Talmács, Kovacsics, Izsépy és Pflum II., a Me­­gyerben Karaszek, Platt, Tóth és Szatur játéka dicsérhető. Bak TK—Turul 2:1 (2:0) Nívótlan játékban megérdemelten győzött a lelkes Bak TK Hungária-út. Bíró: Halász.­ Bak TK: Janits — SV­ánitz, Per­nesz — Pitzius, Buzássy, Pavnicza — Blaskó, Gombkötő, Becsey, Schrei­­ber, Satek. Turul: Szabó — Réder, Magó — Herzfeld, Senger, Pollacsek — Pa­taki, Szagán, Bednarik, Polt, Reisner. A Bak TK támadásával indul a já­ték s Gombkötő elől csak bravúros belevetésekkel ment Szabó. Reisner szabadrúgása surran el a kapu felett, majd Blaskó lövése kelt izgalmat a tribünön. A 20. percben Bednarik ki­ugrik, de tisztán állva kapu mellé gurít. A Turulban Pollacsek és Magó helyet cserél. A 25. percben a köny­­nyelműsködő Pollacsektól Blaskó el­veszi a labdát és a szélső éles lövése az alsó fáról pattan a hálóba 1:0. A 33. percben Sateknek a til­ osról küldött lövése Szabó kezéről a hálóba pattan 2:0. A gól után a Turul len­dül előre, de akcióiban nincs semmi tervszerűség. Szünet után a Turul változtat ösz­­szeállításán. Reisner hátramegy bekknek, míg Pollacsek balszélső lesz. A 7. percben Schreiber gyengén helyez egy tizenegyest, ami így a ka­pu mellé kerül. Satek átadását Schreiber tisztán állva az égbe lövi. Nagy helyzet volt! Néhány vérsze­gény Turul-előretörés után újra a Bak lendül előre. A 30. percben Rébert utánrúgásért a bíró kiállítja. Ezután ismét tizenegyeshez jut a Bak TK, de most Blaskó — a változatosság kedvéért — a felső kapufának lövi a labdát. Két perccel a befejezés előtt Pa­taki lövése a kapu bal sarkában köt ki 2:1. Turul-támadás közben ér vé­get a játék. Szövetségi serleg mérkőzés Nemzeti B)—Vác FC B) 2:0 (0:0) Bihari­ út. Bíró: Hummler. Nemzeti B): Goda — Stróbl, Kad­­leszovits — Odry, Tóth, Horváth I — Schell, Szepes, Rémay II., Schuch, Földi. Vác FC B): Lederer — Blau I., Rothschild — Kohn IV., Grü­nfeld, Kohn III. — Sárosi, Neumann, Blau II., Arató, Schwarcz. A Vác tartalékjai az első csapat egy-két erősségével állottak ki és még­sem tudtak ellentállni a nagyobb tu­dással rendelkező Nemzetinek. A­z első félidőben jobban mezőnyjáték fo­lyik, több Nemzeti-támadással. A má­sodik félidőben a nagy hőséget job­ban bíró Nemzeti biztosan nyeri a mérkőzést. Schell közelről kitör, lö­vése védhetetlen. Földi vezet táma­dást, beadását Blau I. kézzel fogja, a 11-est Respay beteszi (2:0). A győztes csapat haltsora, Rémay II. és Földi emelkedett ki. A Vác-ból Lederer, Grünfeld, Schwarcz és Blau II. vált ki. Románia nagy gólarány­­nyal verte Görögországot Romániai eredmények — Telefonjelentésünk — Bukarest: Románia—Görgország 8:1 (3:1). Balkáni Kupa. Bíró: Ru­­zsics (Jugoszlávia). A román csapat klasszisokkal múlta felül a görögö­ket s teljesen reálisan vívta ki nagy­arányú győzelmét. A román gólok közül négyet Wetzer, kettőt Rafiinsz­­ky és kettőt Vogl lőtt. Temesvár: Glória (Arad)—TMTE 1:0 (0:0). Országos elődöntő. Kolozsvár: Torda vár.—KAC, KMS Komb. 1:1 (1:0). Nagyvárad: Műves—Törekvés 1:0 (0:0). Arad: AMTE—ATE 5:2 (3:0). Brassó: IAR—Viktória 3:0 (1:0). — Brassovia—NSE 1:0 (0:0). Csehszlovákia Prága: I. oszt. bajnoki mérkőzé­sek: Slavia—Teplitzer FK 4:1 (3:1). — Csehie Karlín—Kladno 3:2 (2:0). — II. oszt. mérkőzések: Viktória Pil­­sen—Naselsky 4:2 (1:1). — Nachod— Csehie VIII. 3:2 (1:0). — Liben—Ra­­kovnik 7:1 (3:1). — Meteor VIII.— Slavoj Zsiskov 5:3 (3:1). Budweiss: DFC (Prága)—DFC (Budweiss) 2:0 (1:0). Pozsony: Bratislava—Florisdorf 2:1 (2:0). — Bajnoki mérkőzések: PTE—Duna­város 4:2 (2:0). — Ligeti —Makkabea 5:0 (4:0). — Húsos—Va­sas 3:1 (1:0). — Kábelgyár—KFG 2:2 (2:2). Érsekújvár: KSE—LTE 1:0 (1:0). Kassa: Kassai AC—Eperjesi TVE 3:2 (1:1). Bajnoki: Nagy Marcell gyásza. A BILASz alel­­nökének szombat este meghalt az édes­apja. A temetés kedden délután 3 óra­kor lesz a rákoskeresztúri szr. temető­ben. * Hyperből szájvíztabletta ideális száj- és torokfertőtlenítő. l­ aTTI Vegyen megbízható CSÓNAKOT motorcsónakot, Carlie-motort, gumicsónakot, Köfflg-oldalmotort kényelmes részletfizetésre Bergsmannál. VII., Peterdy-utca 14. Telefon: József 150—26