Nemzeti Sport, 1930. augusztus (22. évfolyam, 148-169. szám)

1930-08-18 / 160. szám

Hétfő, 1930 augusztus 18. A Somogy tegnap Dombóvárott meccseit Somogy—D. VOGE 6:0 (3:0). Dombóvár. Bíró: Morvay. Szombaton a késő esti órákban jött létre ez a mérkőzés, de így is szép­számú közönség előtt folyt le. A Somogy Kutasi — Miklós, Joós — Talján, Kárpáti, Györffy — Ga­­lamos, Pető, Jakube, Presovszky, Ehrenwald-csapattal állott ki. A pro­fik rögtön kezdés után támadólag lépnek fel , Pető már a 3. percben gólt helyez a dombóváriak kapujába. A 21. percben Ehrenwald beadásából Jakube fejel gólt, majd a 38. percben ismét Jakube eredményes. A második félidő 4. percében megint Jakube nyitja meg a gólok sorát. A 28. percben Pesovnik fejese ér hálót, majd a 39. percben Jakube állítja be a végeredményt. A Somogy játéka megnyerte a kö­zönség tetszését, főleg Joós, Jakube és Pető kapott sok tapsot. A VOGE-nál Újvári és Korpádi volt a két legjobb ember. Vasutasbajnokság Törekvés—Testvériség 6:2 (3:1). Bihari­ út. Bíró: Kohányi. t­örekvés: Kamanetzky — Gergely, Mé­száros I. — Készéi I., Regős I., Dezső — Nemes, Regős II., Készéi II., Déri, Ba­rátin Testvériség: Brinkus — Varga, Kras­­ser — Pénzváltó, Szűcs, Ottávi I. — Nagy, Gremen, Sarok, Keresztes, Ottávi III. A Törekvés kezd. Azonnal előrelendül s már az első percben Keszei II. fejese ad munkát Brinkusnak. Utána Déri lö­vése surran el a kapu mellett. A Törek­vés szél ellen is frontban van. Déri négy emberen átmegy s közelről belövi az első gólt. 1:0 (9 p.). Nyomban utána Nemes sarokrúgását Baráth a léc alá fejeli. 2:0. A gólra erőtlen Testvériség-támadás a válasz: Ottavi III. lövése magasan a ka­pu fölé jut. A 21. percben Keszei II. lab­dája kerül a hálóba. 3:0. A szél segített egy kicsit a lövésen. Keresztes közelről célozza a kaput, de Kamanetzky jól he­lyezkedik. Megállás nélkül rohamoznak a kőbányaiak. Ritkán jut csak szóhoz a Testvériség. Déli fölé bombáz, de a 40. percben a Testvériség jut eredményhez. Sarokba futó szép lövése után hiába ve­tődik Kamanetzki, 3:1. Az utolsó 5 perc a Testvériség. Szünet után mezőnyjáték folyik elein­te, majd ismét a Törekvés veszi át a játék irányítását. Baráth jó átadását Déri védhetetlenül ragasztja a sarokba. 4:1. Nemsokáig várat magára az ötödik gól: Regős II. pompás kiadásával Nemes elmegy s a lapos beadást a befutó Baráth vágja a hálóba. 5:1. A gól után Keszei II. megsérül s kiáll (22. p.), de 10 ember­rel is frontban marad a Törekvés. A 27. percben a csatársorba előrevont Ottávi 1. váratlan lövése az alsó fáról hálóba pattan. 5:2. Közben Regős I. is elhagyja a pályát s most már 9 emberrel küzde­nek a kőbányaiak, s igy csonkán szerzik a hatodik gólt. Nemes sarokrúgását Ké­szei I. magasan felnyúlva fejeli a sa­rokba. 6:2. A 30. percben Regős I. vissza­tér. Az utolsó negyedóra a Törekvés ál­landó támadásai jegyében telik el. A Testvériség gyenge összetételű együttese nem állította nagyobb feladat elé az országos bajnokot. Kiváló játékot produkált a győztes csapatban Déri, Ke­szei I., Baráth és Nemes, míg a Testvéri­ségben Kraisell, Brinkus és Ottávi I. érvekezett leginkább. A Fall River tegnap kiadós tré­ninget tartott Prágában és ma újabb tréninget vesz, hogy szerdán a Gla­­via ellen jól sikerüljön a bemutat­kozója. Elmarad a mára tervezett BLASz rendkívüli közgyűlés, helyette úgy a Nádas-párt, mint az amatőrkollégium pártértekezletet tart este, a börze után. A müncheni W­acker, Schaffer Alfréd csapata jugoszláviai túrája során tegnap Zágrábban a HASK ellen játszott és győzött 5:2 (0:1) arányban. Két vidéki I. ligabeli találkozóján kitűnt, hogy még mindkettőnek gyenge a fedezetsora, de azért a Sabaria már kezd tudni... » 9 Sabaria—Pécs-Baranya 3:0 (1:0) Revánsot vettek a szombathelyiek, akiknél az újonc Belkó sokat ígérő tehetségnek mutatkozott Góllövő: Iglódy, Borbély, Belkó (11-esből) — Telefonjelentésünk — („Duma” kifelé menet.)­­— Jó lenne visszaadni a Pécs-Ba­ranyának a múltkori kölcsönt. — Mennyire is kaptunk ki Pécsett? — 3:1-re, a szezon végén. — Hát ahogy pénteken játszott a Sabaria . . . alig tudta a bíró segít­ségével megverni a MÁV-ot .. . —• No-no! Majd meglátja! Pénte­ken nem járt prémium, de most kap­nak, hát sokkal jobban játszanak majd. Meglátja. És revánsot is akar­nak venni...­ (Jó a pálya, a honi csapat sem rossz...) mmm Borús az idő, van rie a pálya Jó­­fa W _ fi , nagyszerűen lehet­utballozni. A né­­zőtéren 2000 em­­ber lesi a csapá­gy­­yas pártokát. Németh Gef­­­­ry-i bíró a sípjába Sabaria: Vermes — Kovács, Jan­­zsó — Sárközy, Vámos, Bass — Ig­­lódy, Kovács II., Borbély, Hollós, Belkó. Pécs-Baranya: Biri — Iványi, Krebsz — Pal­kó, Halas, Foór — Tesz­­ler, Tritz, Kautzky, Erdélyi, Kocsis. A pécsiek kezdenek, de rögtön a Sabaria mutatja meg, hogy tudja az „úr” szerepét játszani: diktálja az ira­mot. Iglódy lefut, azonban Kovács II. és Borbély is elnézi a jó labdát. Újabb szép támadás, de Kovács II. többet szalad, mint kellene: orszájd. Most Belkó fut le: — Ezt jól kifogtuk! Ügyes gyerek, csak el ne bízza magát — hallani a nézőtérről. Belkó ügyesen ad be, Kovács II. fejjel továbbít Borbélynak, de annak a lövését Biri szépen fogja. Pécs sem hagyja magát és az 5. percben sarok­rúgást eredményez a rohama. Kovács véti a komért, Kocsis rúgja be, Er­délyi kapura fejel, de pont Vermes kezébe. 8. perc: Kovács I. újabb kor­­nert vét, de Tritz fölé lő. (A közönség erősen biztatja a Sabariát — nem hiába.) A 15. percben megint, csak Belkó jeleskedik, beadása a leg­jobban betálalt labda, Iglódy három méterről Biri keze között be is vágja. 1:0. (Megjön a tribün hangja.) A 17. percben Kovács N­.-t küldi előre Borbély és a lövés csak hajszál­nyira megy fölé. Most újra a pécsiek jeleskednek, egy kis csete­paté van a Sabaria kapuja előtt, de Vermes szé­pen tisztáz. A 18. percben azonban csak komerre tudja ütni Kocsis fejesét. A sarokrúgás után hirtelen ugrik ki a Sabaria csatársora, Borbély mint bal­szélső „lóg” meg, Belkó az összekötő, de nyolc méterről mellé céloz. A 24. ---- - percben mind a két oldalon sarokrúgás veszélyeztet, a Sabariáénál Biri szépen öklöz. — Belkó, Belkó! — ordít a tribün és az ifjú szélső remekül küldi be a labdát, de bent két paccer is van: Kovács II. és Borbély. A Sabaria fö­lényére már megembereli magát a Baranya is, de nagy „ellenmázlija” van. A 30. percben­ Vermes kifut, de Tritz nem hidegvérű és nagy bombája az üres kapu he­lyett a lécet találja. Kilenc perc múlva Kautzky szökteti Teszlert és ő is úgy találja, hogy a kapufát jobban lehet megcélozni: a második nagy kapufa. A 41. percben egy kis kellemetlen ese­mény történik: Biri és Iglódy össze­fut és az utóbbi ki is áll, nem jön vissza, csak szünet után. —­­Meg lesz a reváns — jósol szünetben a közönség.) Szünet után előbb a pécsiek roha­moznak, de Kautzky hiába szökteti Teszlert. A Sabaria válaszol, még­pe­dig kornerrel és itt Birinek alkalma nyílik megmutatni, hogy a fejek fö­lött szépem meg tudja kaparintani a labdát. Bass is csinál egy kornert... A 18. percben barátságtalan esemény hat zavarólag. Kocsis a nézők közé vágja a labdát dühében, mire Kautzky mint tréner lép föl: — Menj le! Kocsis lemegy, Sárosi befut az öl­tözőbe vetkőzni, illetve öltözni. Tíz emberrel küzdenek a pécsiek és ezt a szombathelyiek ki is használják. A 23. percben Hollós kiszökteti Belkót, az újra kitesz magáért, a jó helyzetben álló Borbélynak ad be, az pedig cse­kély öt méterről szerez gólt. 2:0. A pécsieknek sehogysem tetszik az eredmény, de hiába, csak két korner­rel tudnak válaszolni. Közben a 26. percben Sárosi beáll. Jó lenne cserél­getni, gondolják a pécsiek és a gon­dolatot már tett is követi. Halas cen­ternek megy, Foór behúzódik középre, Sárközi meg hátra. Az eredmény újra csak nulla és inkább a Sabaria jeles­kedik, de egyelőre csak Iglódy nagy kapufája az ese­mény. A szombathelyiek azonban nem en­gednek még most sem. Iglódy újra szökni akarnám Foór fölvágja. 11-es! Az ifjú Belkó áll neki és most sem hagyja cserben a tudo­mánya. Csak úgy zúg a lövés a sarokba. 3:0. Ennyivel megelégszenek a szombat­­helyiek. Győztek. Most már azt sem bánják, hogy a korerarány 6:2 arányban a pécsiek mellett szól. (A fedezetsorokkal van még egy kis baj.) A Sabaria kel­lemes benyomást keltett. Sokkal jobban játszott, mint pénteken. Egyénileg Ver­mes még most is könny­el mosködik. Kétszer is kiro­hant a többiek remegése közben. A hátvédek kifo­gástalan játékot mutattak, nem úgy a fedezetek. Egy kissé még gyenge ez a sor. Annál jobban tetszett a csatárok teljesít­ménye. Különösen Borbély és Belkó érdemel elismerést. A pécsiek két hatalmas kapufájá­ról sokat beszélnek Szombathelyen. Biri nem védhette a gólokat, egyéb­ként kitett magáért. Kielsz­tői töb- A MEINL közismert kitűnő csokoládégyárt­mányairól MEINL világhírű a pörkölt­­kávé keverékei révén, ízlelje meg egyszer MEINL kávécsokoládéját bet­vártak, míg a Pécs-Baranya halfsora egyelőre ugyanolyan gyenge nívón mozgott, mint a szombat­helyieké. A csatársor jeleskedett, de szerencse nélkül. Kautzky sokszor használta az „eszét”. A többiek kö­zül­­Tritz és Teszlerben volt meg az igyekezet. (Mit mondanak a trénerek?) Lelovits Jenő: Nagyon örülök a csatársor forma javulásának. Még többet szeretnék kihozni belőlük. Megérdemeltük ezt a szép győzelmet. Kautzky József: (Nem tetszett neki az, hogy Kovács túl erősen ment bele a csatárokba. Mint mondja, ezt már Pécsett megígérte. Még ez volt a baj, meg az, de.) Erről inkább ne írjanak. Csak annyit, hogy a Saba­ria megérdemelten győzött. (Hazafelé.) — Hát mondtam. Most már jöhet az a Ferencváros, vagy Újpest! — Ugyan miért? Mert megver­tük a pécsieket? Ezeket a BSE is megverte. De azért nem volt rossz a csapat... Attila-DAC, PTK komb. 2:0(1:03 Miskolc. Bíró: Csapkay. Az Attila így állt fel: Kozma — Kati, Szidor (Király) — Pásztor, Miskolci, Bán — Pimpi, Simányi, Or­mos, Szabó, Gombos. A meccs folyamán végig a profik irányították a játékot s hogy mégis csak ilyen kisarányú győzelmet arat­tak, abban az egészen gyengén játszó csatársor a ludas. Az első gólt a 45. percben Gombos beadásából Simonyi lőtte, a másodikat szünet után a 33. percben Ormos szabadrúgásból. A má­sodik félidő 14. percében az amatőrök Kati rendsze miatt 11-eshez jutottak, de Ligeti lövését Kozma kornerre nyomta. Az Attila-csapatban csak a halfsor játszott jól. A védelmében Kozma, a csatársorban pedig egyedül Szabó ér­demel dicséretet. Az amatőröknél Matkó kapus, Na­­ter, Ligeti és Prokop tetszett. A Hyperol szájvíztabletta ideális száj- és torokfertőtlenítő. Ma délután j­át­szák a Megyeri­ úti pályán a Dumavár—BT „hangulat”­meccset. Láb-, Méz- és bánatfiznis csak helyes testápolással szüntethető meg! E célra több mint húsz éve használják a legnagyobb Molnár-féle SUDORAN-t amellyel nem felületes külső hatást érünk el, hanem a bajt alapjában gyógyítja, új bőrt képezvén. A testbőrt puhává, rugékonnyá teszi, bőrkeményedés képződést megakadályozza, ezért használják általá­nosan a sokat gyalogolók és sportolók télen is. Kapható patikákban és drogériákban. Ha ott besze­rezni nem tudná, azonnal postán küldi ára P 1.50 Molnár J. vegyészeti laboratórium Vashoz*ok 4. — A „Sutferavir* nem por, sem folyadék. Véd­jegye: „Piros mezőben fehér galamb*”.