Nemzeti Sport, 1930. augusztus (22. évfolyam, 148-169. szám)

1930-08-04 / 150. szám

Hétfő, 1930 augusztus 4. SSNA15 A Pécs-Baranya és a Somogy tréning­­mérkőzése, a Turul súlyos veresége Egerben, sok, meglepetéssel fűszerezett Magyar Kupa mérkőzés, nemzetközi meccs, s egész sereg , 1 barátságos mérkőzés V100KBU — Saját tudósítónktól Keleti alszövetség Mátészalka: MTSE—NyKISE 2:1 (1:1). Barátságos. Bíró: Földes. Az MTSE győzelme nagy meglepetés. Gól­lövő: Bálla (11-esből), Kun, illetve Hajdú. Derecske: D. Világítási SE—D. MOVE 4:1 (2:0). Barátságos. Bíró: Szántó. Góllövő: Erdei, Szabó, Ökrös, Gorzsás, illetve Fekete. Nyugati alszövetség Tatatóváros: TAC—Győrsziget 8:0 (4:0). Magyar Kupa. Bíró: Takács. A TAC végig nagy fölényben játszik és tetszés szerint éri el góljait. Góllövő: Gregor III. (5), Solymosi (2), Szalay. Jók: Johannesz, Takács, Gregor TAC, illetve Korpáczy és Szabó Győrsziget. Magyaróvár: Magyaróvári TE—Győri II. ker. SC 2:1 (2:1). Magyar Kupa. Bíró: Gray. A két rivális összecsapása az első félidőben szép küzdelmet hozott, míg a második félidő 11. percében a meccs a nagy zivatar miatt félbesza­kadt. Góllövő: Zsolnay, öngól (Schott), illetve Geiring. — Mosoni leventék— Avária 3:1 (1:1). Barátságos. Székesfehérvár: DVE—SzTC 4:1 (1:1). Magyar Kupa. Bíró: Ősz dr. A nagy meleg miatt gyengeiramú játék. Az első félidőben az SzTC jól védekezik, a másodikban azonban felülkerekedik a rutinosabb DVE és megérdemelten győz. Góllövő: Jónás, Pingiczer, Fehér (ön­gól), Kotrobay, illetve Tirk (öngól). — ARAK—V. MOVE 1:0 (1:0). Magyar Kupa. Bíró: Horváth. A stílusosabb fut­ballt játszó ARAK megérdemelten győz Raffay góljával. Zalaegerszeg: Zalaegerszegi TE— Celldömölki ESE 2:1 (2:0). Magyar Kupa. Bíró: Németh. Az állandó fö­lényben játszó helyi csapat igazságosan győzi le a több tartalékkal kiálló cellie­­ket. Góllövő: Hargittai, Dóczi, illetve Horváth. Pápa: Kinizsi—Perutz SC 8:0 (4:0). Magyar Kupa. Bíró: Kornfein. A Pe­­rutz-gyár csapata egyáltalában nem volt komoly ellenfele a Kinizsinek, mely ha komolyabban veszi a meccset, sokkal nagyobb arányban is győzhetett volna. Góllövő: Lang (2), Király (2), Patyi (2), Tóth (11-es) és Mika. Győr: GyAC—DAC 2:1 (1:1). Magyar Kupa. Bíró: Berger. A DAC veresége nagy­­ meglepetés. Az első gólt a DAC érte el Ruczek révén. Kuszter egyenlített és Stelczer szerezte meg a győzelmet s ezzel a továbbjutást jelentő gólt. — GyRAC—KSE 4:1 (1:1). Magyar Kupa. .Bíró: Parányi. Góllövő: Pöheim (3), Reitzinger, illetve Beck (11-esből). Körmend: Weisser Sport Club—KSE 3:2 (1:2). Nemzetközi. Bíró: Haffner. A körmendi csapat végig érezhető fölény­ben játszott s csak nagy balszerencsével vesztette el a mérkőzés''­ Az utolsó per­cekben egy 11-est sem tudtak a körmen­diek kihasználni. Góllövő: Rosmayer (2), Wéber, illetve Dörgő és Szabó. A bíró gyengén vezette a mérkőzést. Sopron: A kitűzött Sz. MÁV—SFAC és SVSE—S. MOVE Magyar Kupa mér­kőzéseket a délutáni nagy vihar és zápor elmosta. Északi alszövetség Jászberény: J. Lehel—Sátoraljaújhe­lyi MÁV 4:2 (3:1). II. osztályú döntő. Bíró: Adorján. A két II. osztályú cso­portgyőztes erős s, mindvégig teljesen kiegyensúlyozott küzdelmet vívott meg egymással. Az első gólt a Lehel szerezte Gerendássy révén, mit hamarosan köve­tett a Lehel második gólja Ossik révén. Ezután Gelb MÁV 2:1-re szépítette az eredményt, hogy azután Jankovics állít­sa be a 3 :1-es félideji eredményt. Máso­dik félidőben Dutkovics 3:2-re felhozza a MÁV-ot, melynek vereségét azután Káplár gólja pecsételi meg. Miskolc: MMTE—Újdiósgyőri TE 5:1 (1:1). Barátságos. Bíró: Kisgéczi. A debütáló UTE az első félidőben szépen tartotta magát. Góllövő: Hlavács (3), Csanya, Grossmann, illetve Molnár. Salgótarján: LSE II.—SPAC 5:0 (3:0). Barátságos. Bíró: Müller. Eger. MESE—Turul 5:0 (3:0). Barát­ságos. Bíró: Kerekes. MESE: Hi­cz — Vass, Szentgyörgyi — Pongor, Sztojka, Kádi — Pruzsinszky, Szabados, Takács, Molnár, Sipos. — Turul: Szabó — Polla­­csek, Reisner — Zsebeházi, Nadányi, Bednarik — Gergely, Kelemen, Pausz, Pirityi, Fischer. A Turul szinte szánal­masan gyenge játékot nyújtott, lendület még csak volt a csapatban, de az össz­­játéknak még a nyoma sem látszott. Általános egri vélemény szerint ezzel a játékkal még az északi I. osztályból is „játszva” kiesne. Ezzel szemben a MESE reorganizált, fiatal játékosokból álló csatársora a várakozást messze felül­múlóan pompásan játszott. A gólok eb­ben a sorrendben estek: 15. percben Ta­kács (fejelte), 20. percben Pruzsinszky, 42. percben Szabados, második félidő 28. percében Szabados, 29. percben Molnár. A 40. percben Takács még egy gólt lőtt, de ezt a bíró hendsz miatt nem adta meg. A Turul a második félidő 6. percében egy 11-est kapufának lőtte. Az utolsó percekben Reisnert a bíró kiállította. Déli alszövetség Kiskunfélegyháza: KTK—Kecskeméti TE 3:1 (3:1). Barátságos. Bíró: Blau. Az első félidőben szép játék folyt, de szünet után a KTE túlerélyes játékba csapott át, minek következménye Fejes és Sahin II. súlyos sérülése lett. Gól­lövő: Kern (2), Fejes, illetve Kovács. — KTE ifj. —VI. ker. 4:1 (2:0). Ba­rátságos. Mező­tur: M. MÁV—Szarvasi Zrínyi 6:0 (2:0). Barátságos. Bíró: Podani dr. Állandó fölény. Góllövő: Seres (2), Lechretter (2), Kiss és Szomorú. Szeged: Sírásók—Móraváros 5:0 (3:0). — PSC—Cserepessor 1:0 (0:0). — Vágóhíd—Húsos 2:1 (1:1). — SzVSE —SzTK Komb. 3:2 (1:0). Délnyugati alszövetség Kaposvár: Somogy—KAC 4:1 (3:0). Tréningmérkőzés. Bíró: Horváth. A Somogy Kutas­ — Szattyin, Joós — Pető, Somogyi, Győrffy — Galambos, Miklós, Jakube, Lovag, Egri összeállí­tásban játszotta végig a meccset, me­lyen az amatőrök nagyon szépen tartot­ták magukat. A Somogy játéka nem elé­gítette ki sem a híveit, sem a vezető­ségét. Néhány poszt, így elsősorban a jobbösszekötő és a teljes balszárnú megerősítésre szorul. A gólokon Jakube (2), Miklós, Egri Somogy és Bóna KAC osztozkodott. KTSE Komb.—Kér­­alkal­mazottak 3:0 (1:0). Barátságos. Bíró: Horváth. Góllövő: Adorján, Béres (11-esből) és Reinisch. Pécs: Pécs-Baranya—Pécsi 20-as FC 3:2 (1:1). 2x30 perces tréningmérkőzés. A profik László — Iványi, Krebsz — Palkó, Halas, Foór — Teszler, Tritz, Kautzky, Erdélyi, Kocsis összeállításban játszották végig a meccset. A játék nem volt kielégítő, a csapat több tagja még majdnem teljesen formán kívül van. A gólokat Tritz, Tritz, Erdélyi, illetve Binzsár és Mája lőtte. Középmagyar alszövetség Balassagyarmat: Balassagyarmati MOVE—Hatvani Vasutas SC 5:4 (1:2). Barátságos. Bíró: Schiller. Végig csap­kodó játék. A II. félidőben a hatvaniak erősen visszaesnek, a helyi csapat egyen­lít, majd a győzelmet is sikerül meg­szerezni. Góllövő: Illés, Laczky (2), Sebestyén, Ambrus (11-esből), illetve Glasz, Szikora NI., Tari. Dorog: Dorogi AC—Tatabányai SC 2:1 (0:0). Barátságos. Bíró: Vághy. 1000 főnyi közönség előtt szép, élveze­tes, fair játékot hozott a két csapat küz­delme, amely különösen a második fél­időben bővelkedett szép akciókban. Az első gólt a DAC szerzi meg a 18. perc­ben Szloboda révén, majd a 32. percben Prohászka újabb góljával már 2:0-ra vezet a helyi csapat. A TSC gólja a 40. percben esik Keleti lövéséből. A DAC az első félidőben egy 11-est nem tudott értékesíteni. Jók: Bárdos, Czéh, Prohászka, Szloboda, Varga a DAC-ból, Mahos, Horváth, Keleti, Zsíros és Pet­­rovits a TSC-ből. Vác: UTE—GSK 6:0 (3:0). Magyar Kupa. Bíró: Kondy. A VTE jó együtte­se könnyen bánt el gödöllői ellenfelével. Góllövő: Pásztor, Leopold (3), Steiner (2, mindkettőt 11-esből). Jók: Steiner, Glück, Pásztor, Bencsik, Leopold VTE, Kánai, Bátori és Nagy GSK. i Futsballlelszereléseket kedvező fizetési feltételek ^ melett szó!Sít HJB^CHER REZSŐ ÉS TÁRSA J* I Ü Budapest, VI., Podmaniczky­ utca 45. sz. W* BWIB Árjegyzék ingyen és bérmentve ^ Kispest komplett csapatával vereséget szenvedett Salgótarjánban SSE—Kispest 3:2 (1:1) Góllövő: Darvas, Dancsák, Márkus, Steiner, Ricó Salgótarján, 1500 néző. Bíró: Lőrincz. LSE: Gyala — Vics, Paskó —Jan­csi, Valet, Vieszt — Novoszeb­szky, Dancsák, Márkus, Rigó, Viroszták. Kispest: Dénes — Rozgonyi, Csesz­­mák — Magyar, Purczeld, Csendes — Lenkey II., Paczolay, Fürstner, Dar­vas, Steiner.­­Nagyszerű idő kedvezett a mérkő­zésnek, a kivonult közönség nagy száma azonban így is váratlanul, de annál kellemesebben érintette a sal­gótarjáni vezetőséget. A játék elkezdése előtt kölcsönös­­üdvözlés folyt le s ennek kapcsán a tarjániak virágcsokorral és egy pom­pás rézfokossal lepték meg a kispes­tieket.­ A helybeliek nagy kedvvel kezdik a meccset s már az első akciónál Dénes­­nek védenie kell. A Kispest sem hagyja magát, lábra kap és sokat ve­szélyeztet, sőt a 12. percben Steiner beadásából Darvas a vezetést is meg­szerzi. A gól védhető gól volt! 0:1. A kispestiek nem sosea örülhetnek a vezetésnek, mert a 18. percben Vi­roszták szép lövéssel kiegyenlít. 1:1. A játék változatos s meglehetősen kemény, de nem durva. Félidőig a kornerarány 2:2. Szünet után az LSE rákapcsol, a h­­percben Dancsuk szépen adja be a labdát Márkusnak, aki a 16-oson ,,megszúrja” és most már az LSE ve­zet. 2:1. A 12. percben Kispest kornerhez jut, Steiner lövi. A labda szépen ível­ve száll a kapu felé, rávágódik a túlsó lécre s onnan pedig beesik a sarokba. 2:2. A küzdelem most már nagyon he­ves s több erős fault is kicsúszik. — Lenkey II. meg is sérül, de nem sú­lyosan s tovább játszik. A 35. percben Viroszták ad magas labdát Rigónak, ki felugorva a hálóba fejeli. 3:2. A Kispest most teljes erővel fek­szik a küzdelembe, hogy a vereségét elkerülje, de nem sikerül neki még az egyenlítés sem. A Kispest, meglepetésszerű veresé­ge annak tudható be, hogy a kispes­tiek teljesen tréning nélkül állottak ki meccsre, míg az LSE jóformán egész nyáron tréningben volt s a múlt va­sárnap is meccseit. A mérkőzés végig meglehetősen gyors iramú s szép volt. A mezőny legjobb embere Rozgo­­nyi volt, rajta kívül a Kispestnél még Darvas, Steiner és Lenkey II. tüntet­te ki magát. Az LSE-ben mindenki megtette kö­telességét, de mégis ki kell emelni Vics, Márkus és Rigó nagyszerű tel­jesítményét. Avar tegnap játszott és hat gólt lőtt Aradon Romániai eredmények — Tele­fon jelentés­ünk — Arad: AMTE—AAC 8:1 (3:0). A meccsen játszott Avar is s egymaga hat gólt lőtt. Avar játéka hírére 3000 néző vonult ki a meccsre. — Vointa—Unirea 3:1 (2:0). Temesvár: Gyapjúipar—TAC 5:4 (3:2). A TAC-ban játszott Korong is, a Bástya volt játékosa. Nagyvárad: TMTE—Törekvés 4:4 (3:2)­. Szilágysomlyó: LSE—Viktória (Zilah) 3:1 (1:0). Gyulafehérvár: Unirea—Petro­zsényi CAMP 3:2 (2:2). Mármarossziget: Mármarossziget —Nagybánya 2:1 (0:0). A Bástya legénysége tegnap délután tartotta Szegeden első tréningjét, mely élénk érdeklődés mellett zajlott le. A tréninget Szedlacsik vezette s azon meg­jelent 14 játékos hosszabb ideig külön­böző kondíciójavító gyakorlatokat vég­zett csak. A tréningről hiányzott Fossák, ki még mindig Hévizen kuráltatja beteg lábát. A Bratislava meccse félbeszakadt. A Bratislava és az SK Zilina tegnap állott ki Pozsonyban a szlovenszkói cseh baj­nokság döntőjére. A Bratislava hamaro­san szerzett egy gólt, de a 38. percben akkora vihar tört ki, hogy a meccset félbe kellett szakítani. 110 perces gyilkos küzdelem után sem dőlt el a II. osztályú MILL bajnokság s így egy újabb, negyedik mérkőzés esedékes Postás—Hungária 0:0 (0:0, 0:0, 0:0) Üllői­ út. Bíró: Juhász dr. Postás: Varga — Szabó, Fábián — Sarlay, Kalmár, Weisz — Gonda, Bódog, Heim, Repcsik, Bogdán. Hungária: Jakobcsák — Kisiván, Do­mok — Kovács, Marth, Tóth — Heffler, Fábián, Gulyás, Kecskés, Petrás. A nagy melegben váratlanul nagy­számú közönség előtt csapott össze har­madízben a Postás és a Hungária. És ez a harmadik találkozás sem döntötte el a két egyforma erejű csapat között a II. osztályú MILL bajnoki címet. Végig változatos, nagyiramú volt a mérkőzés. Futballfelszerelések KERTÉSZ Tódor óa WESZELT István Rt. Váci utca 9 Árjegyzék ingyen amelyen mindkét együttes pompás küz­dőképességről tett tanúságot. Kitűnően funkcionált a két csapat közvetlen vé­delme, továbbá Kovács (Hungária) és Weisz (Postás). Az első félidőben mind­járt észrevehető a Postások nagyobb fizikuma, azonban ez a játékban nem nagyon jut érvényre. Repcsiknek van kitűnő helyzete, de bombáját a kapus kifogja. A második félidőben végig hul­lámzó játék folyik. A 43. percben Bó­­dogh szabadrúgását menti a kapufa, majd pedig Heim fejesét az alsó léc akasztja meg. A Hungária veszélyes támadását Varga bravúros belevetéssel parírozza. A kétszer 15 perces meg­hosszabbított játékidő első félideje meddő játékkal telik el, a második ne­gyed óra 5. percében pedig a bíró a beállott sötétségre való tekintettel le­fújja a játékot. Láb-, kéz- és hón­aljizzadás csak helyes testápolással szüntethető meg! E célra több mint húsz éve használják a legnagyobb sikerrel a Molnár-féle SUDORANt, amellyel nem felületes külső hatást érünk el, hanem a bajt alapjában gyógyítja, új bőrt képezvén. A testbőrt puhává, rugékonnyá teszi, bőrkeményedés képződést megakadályozza, ezért használják általá­nosan a sokat gyalogolók és sportolók télen is. Kapható patikákban és drogériákban. Ha ott besze­rezni nem tudná, azonnal postán küldi ára P 1.50 Molnár J. vegyészeti laboratórium Vasbozsok 4. - A „Su­doran“ nem por, semn folyadék. Véd­jegye: „Piros mezőben fehér galamb"*.