Nemzeti Sport, 1931. február (23. évfolyam, 20-38. szám)

1931-02-03 / 21. szám

4" kitörő Ormos a döntő pillanatban csúszik el éppen. A kerületiek korne­­réből Lengyel lövését Gallina fogja. A 15. percben Biró rövidre fejel egy labdát, az első lövés a kapulcc tövébe vágódik, a pattanó labdát Vadas kö­zelről az üres hálóba teszi. 1:0. A Nemzeti fölénye három kornerben jut előbb kifejezésre, majd a 34. percben újabb gól esik. A Nemzeti kamerét Czétényi remekül íveli, Vadas fejese is mintaszerű, 2:0. Most a kerület jobban lendületbe jön, Borbély kitör, biztos helyzetben Gallinához gurítja a labdát. Szünet után a Nemzeti változatlan, a III. ker. FC így áll fel: Fehér — Warner, Biró — Király, Lutz, Ma­gyar —­­Györy II., Borbély, Rémay II., Zilahi, Lengyel. A kerületi csapat most még szinte-­­­lenebbül játszik, a Nemzeti fölénye kimondottabb, kapu előtt azonban ké­nyelmes a fekete-fehér csatársor. Nem is erőlteti meg magát nagyon a sárban, így azután a 38. percben egy korner után Lutz erős saroklövése utat talál a lábak közt a hálóba, 2:1. Még a Nemzeti ér el egy kornert, amit a bíró nem ad meg. Ez volt egyet­len hibája Mikolovitsnak, aki egyéb­ként nagyszerű szemmel, egész finom nüánszok jó meglátásával vezette a mérkőzést. Nyilatkozatok: Holits, a Nemzeti trénere: A mieink nagyobb játékintelligenciája rögtön alkalmazkodott a nehéz talaj­hoz. Kondíciónk is jobbnak látszott. Lenkey, a 111. ker. FC trénere: Sok a tartalék. Ilyen pályán a szélsőkre kell felépíteni a játékot, ilyenek pedig nem voltak nálunk. Kritika: a Nemze­t csapatában máris tip­top formában van a teljes­­ halfsor. Hátul Török vitézkedett, Gallina is jó. Élős Ormos volt a társaság feje. Czé­tényi is veszélyes, Rázsó fájós dere­kát erősen kímélte. Gross még fiatal, Bihárdy jobb lesz ezen a helyen. A III ker. FC-ben Biró és Lutz máris nagyszerű formában van. Egyébként még csak Fehér, Király és Magyar nyújtott elfogadhatót. A töb­biek gyengék. A kipróbált Borbélynak szerencsétlenül alakult a játék, pedig tehetsége, nem egyszer kicsillant. Nem szabad további próba nélkül el­ejteni. Rémay II-nek esze most is van, a sár azonban nem volt ínyére. Fekete igazolta a tételt, hogy hátvéd­ből nehezen lesz szélső csatár. Pécs-Baranya—Somogy 4:2 (4:2) A felkészültebb pécsi csapat győzelme könnyen nagyobb arányú is lehetett volna Góllövő: Kautzky, Halas, Csizi, Miklósi, Kautzky Foór (11-es) Pécs, 1000 néző. Bíró: Kaufmann. Pécs-Baranya: Biri — Iványi, Kő­vári — Palkó, Somogyi, Foór — Ko­vács, Teszter, Kautzky, Halas (Tritz), Kocsis (Halas). ■­­ • Somogy: Kutasi — Pető, Joós — Tallián, Péter, Győrffy — Galambos, Mészáros, Csizi, Miklósi, Kohut, II. A revánsjellegű mérkőzés ismét a pécsi csapat győzelmét hozta s mind­járt meg kell állapítani, hogy a győ­zelem teljesen reális körülmények kö­zött született meg, sőt a mutatott já­ték alapján a gólkülönbségnek na­gyobbnak is kellett volna lenni. Általában a pécsi együttes nagyobb fel­készültségről tett tanúbizonysá­got. Jobb tagja már egészen tip-top for­mában van, míg a kaposváriaknál ilyet alig lehet találni. Főleg a két csatársor között mutatkozott nagy tudásbeli különbség, de a többi részek összehasonlításáról is a pécsiek ja­vára mutatkozik plusz. Változatos támadásokkal indul a meccs. A 16-ik percben Kocsis elfut, centerét Halas Kautzky elé teszi s a center védhetetlen gólt lő. 1:0. Öt perc múlva már a második gól ül a kaposvári kapuban. Somogyi ki­adásával Kocsis szökik meg s lapos beadását Halas kapásból továbbítja a hálóba. 2:0. A 35-ik percben szép Somogy­­támadás­ fut végig a pályán. Galambos gurulós beadását Csizi átlépi s Mik­­■ lósi éles lövése nyomán a labda Biri kezéről pattan a kapuba. 2:1. Most a Somogy van elemében s a 39-ik percben súlyos védelmi hibából Miklósi révén egyenlít. 2:2. Egy perc múlva azonban ismét a Baranya vezet. Kocsis száguld le a taccsvonal mellett s centerét Kautzky belövi. 3:2. A 44. percben Kautzkytól kapott labdával Kovács tör a kapu felé, Joós azonban a büntetőterületen belül fel­vágja. Jogos 11-es, amit a csapat ti­zenegyes lövője, Foór pontosan be is tesz. 1:2. A második félidőre a játék irama meglehetősen ellanyhul. Csak az el­ső percekben lángol egy kissé az aka­rás, de aztán egyre jobban kiütközik mindkét részről a kevés tréning ha­tása s a „küzdelem” bizony elég unalmassá válik. Némi fölényben most is a helyi csapat van, de ez mindössze egyetlen kapuralövésben nyilvánul meg, melynek dicsősége Kautzky nevéhez fűződik. A mérkőzés általános kritikáját már a bevezetésben elmondtuk, így csak a játékosokról szólunk pár szót. A pécsi csapat védelmében Kő­vári emelkedett az átlag fölé. A half­­sorban Palkó végig nagyon jó volt, elől pedig Kovács és Kautzky tün­tette ki magát, de jól mozgott Ko­csis is. Az összekötőkkel, ismét ba­jok lesznek. A Somogy védelmi triójában igen pompásan játszott Joós. A fedezetsorban Győrffy jelenleg a legértékesebb. A csatársor egészen gyengén játszott, senki sem érdemel dicsérő jelzőt. Jakube nagyon hiány­zott. Hogy a Somogy két gólt­ mégis tudott szerezni, azt a pécsi védelem könnyelműségének köszönheti. Futballfelszerelést legjob­ban és legolcsóbban szállít Macher Rezső­­és Társa, Budapest, VI., Podmaniczky­ utca 45. Árjegyzék ingyen és bérmentve. Tel.: A. 297-04 ­ Művészi kivitelű SPORTSZOBROK és CSILLÁROK bronz- és márvány versenyt díjak,, írókészletek és világítás r.-t. VII., Erzsébet­ körút 4. szájt SporT Kedd, 1931 február 3. Kispest—Maglód 9:1 (6:0) A Kispest lépésben verte a maglódiakat Góllövő: Steiner, Steiner, Krausz, Páli Páli, Purczeld, Schuck, Krausz, Krausz, Fürstner Kispest. Bíró: Deutsch Á. Kispest: Dénes — Rozgonyi, Csá­szár — Raix, Purczeld, Csendes — Lenkey NI., Paczolay, (Fürstner), Páli, Krausz, Steiner. Maglód: Kaszás­­r- Skarka, Linzer — Sebők, Basky II., Kollmann — Németh, Ferstl,­­Hamar, D’Alberto, Schuck. Bokáig érő sorban, melyet a pálya egyes helyein jégtükör váltott fel, kezdenek a csapatok. Rögtön Kispest lép fel támadólag és Steiner hama­rosan két pompás gólt küld a Mag­lód hálójába. —­ Ez igazán gyorsan ment — ál­lapítja meg a feltűnően nagyszámú nézősereg. A kispestiek csatársorának, de kü­lönösen a balszárnynak nagyon megy a játék. A 24. percben ismét Steiner fut a labdával és pontos be­adását Krausz nagy erővel a hálóba küldi. 3:0. A maglódiak sehol sin­csenek. Formális „egykapurajátszás” folyik és a kispestiek újonnan szer­ződtetett gólzsákja, Pali ismét ma­­gára vonja a figyelmet két ritkán lá­tott pompás góljával. 5:0. — Ilyen center kell nekünk, — mondogatják boldogan a tribünön. Kispest egy kicsit lefékez és Mag­lód is támadásba lendül, de komo­lyan nem tud veszélyes lenni. Annyi azonban meglátszik, hogy Dénes még nagyon szezon előtti formában van, mert a legtöbb labdát kiejti. A 38. percben­ Skarka kézzel üti le a labdát a 16-oson belül. A megítélt 11-est Purczeld nyugodtan behelye­zi. 6:0. ................ Szünet után a Kispestnél Paczolay helyén Fürstner játszik. Kispest fö­lényét csak ritkán szakítja meg egy­­egy Maglód-lefutás. Egy ilyen al­kalommal, a 20. percben D’Alberto­— Schuck akció végén Schuck lövése Dénes melléről a hálóba perdül. 6:1. Autósok, sportemberek mindig tart­sanak maguknál valódi RÉTHY-féle Pemetefű-cukorkát. Kispest most ismét rákapcsol, de a maglódiak mos már sikersebben vé­dekeznek. A 30. percben Fürstner labdája nagy kavarodást kelt a mag­lódiak kapuja előtt és Krausz a há­lóba lő­. 7:1. Rögtön utána ugyan­csak Krausz váratlan 20 méteres bombája a bal alsó kapufáról bepat­tan. 8:1. A végeredményt Fürstner lövése állítja be. 9:1. A Kispest csapatát ezután a mér­kőzés után nem lehet megítélni. A védelemnek kevés dolga volt, de Dé­­nesnek a gólt feltétlenül védenie kel­lett volna. A halfsor legjobbja Pur­czeld volt, míg a csatársorban a két újonc, Páli és Krausz mutatta a leg­többet. Lenkey II. még teljesen for­­mán kívül van. A maglódiak nagyon vérszegény játékot mutattak. A védelemben mindössze Skarka érdemel dicsére­tet. A halfsor egészen szürke,­míg a csatársorban a balszárny a jobbik. Különösen D’Alberto játszott jól. Sabaria—Szombathelyi MÁV 6:3 (2:3) A szombathelyi profik formája még nem kielégítő, néhány pontjukon erősítésre szorulnak Góllövő: Gazdag, Németh, Iglódy, Gazdag, Marth (öngól), Kovács N­., Kovács N­., Szaniszló, Marth (öngól) Szombathely, 1000 néző. Bíró: Dénes. Sabaria: Nagy (Vermes) — Ko­vács I., (Janzsó), Janzsó (Prém) — Sárközi, Gábry, Vámos — Iglódy, Boda (Szaniszló), Kovács II., Kele­men, Belkó. Sz. MÁV: Sass — Borsodi (Nagy), Marth — Iván, Handler, Pekker­­— Hande, Kiss, Németh, Paar, Gazdag. A szombathelyi profik, még ha a szezon elejét vesszük is figyelembe, nicsenek kielégítő formában. Az első félidőben nagyon, de nagyon gyen­gécskén játszanak s a másodikban is csak alig valamivel jobban és ha az amatőrök halfsora nem fullad ki, talán fordított eredményről számol­hatnánk be. MÁV-támadások vezetik be a játé­kot s ennek eredménye már a 3. perc­ben mutatkozik is. Paar lövését Nagy csak kiütni tudja és a résen levő Gazdag a hálóba helyez. Rövid ideig változatos a játék, majd ismét a vasutasok vezetnek meleg támadá­sokat. A 17. percben Kiss lövését üti ki Nagy Németh elé, aki simán a ka­puba gurítja a labdát. Az eredmény cselekvésre készteti Lelovich trénert: Nagy helyett Vermest küldi a kapu­ba. A Sabaria most erősít és hama­rosan sikerül is szépíteni az eredmé­nyen. Kovács II. kiadásával Iglódy elfut és közelről gólt lő. Utána a vasutasok balszárnya vezet támadást , és a Kovács mellett elfutó Gazdag] 3:1-re javít. A Sabaria ellentámadá-­­sok egy ideig csak kornereket ered-­­­ményeznek, majd Kovács II. lövésé­be Martic rosszul teszibe a lábát, mert róla golba pattan, a labda. A 32. percben Gábry helyet cserél Vá­mossal, majd a 35. percben Kovács I. helyére Janzsó áll be, míg az ő he­lyét Prém foglalja el. Változatos a játék a félidő végéig. A másodig félidőt heves Sabaria támadások vezetik be. A vasutasok hatásora erősen visszaesik és a 7. percben már egyenlít is a Sabaria. Iglódy jó beadását Kovács II. közel­ről beteszi. A gól után is a profik a többet támadók és ennek megfelelően a 18. percben Kovács II., majd egy percre rá Szaniszló eredményes. Unalmas játék következik, a játé­kosokból sokat kivett a mély és ne­héz pálya. A 29. percben Kovács II. lövésébe Martic megint rosszul teszi bele a labdát s ebből születik meg a profik utolsó gólja. A Sabaria két kapusa közül Ver­mes bizonyult fittebbnek, bár sok dolga nem akadt. A három hátvéd közül Kovács I. igen messze van leg­jobb tudásától. A halfsor szürkén játszott, a csatársorból a két szélső és Kelemen mutatott még valamit. Szaniszlónak nagy a technikai tudá­sa, de kis fizikuma miatt aligha ér­vényesülhet komolyabban. Kovács II. összekötők nélkül nem fog tudni bol­dogulni. A MÁV legjobbjai Sass, Kiss, Gaz­dag és Handler. Utóbbi addig,­amíg ki nem fulladt, a mezőny legjobbjá­nak bizonyult.