Nemzeti Sport, 1931. február (23. évfolyam, 20-38. szám)

1931-02-09 / 25. szám

Hétfő, 1931 február 9. M­­f ORI5 BARÁTSÁGOS MÉRKŐZÉSEK Ferencváros—­Újpest 9:5 (7:3) A két csapat találkozása nemcsak gólszüretet, de sokkal jobb játékot is hozott, mint amit várni lehetett Góllövő: Takács 11., Toldi, Takács 11., Avar, Berkessy, P. Szabó, Spitz, Takács I1., Takács 11., Szedlacsik, Avar,­­ Szabó, Takács 11., Takács II. Hungária­ út, 8000 néző. Bíró: Bíró Sándor. A szezon előtti barátságos mérkőzé­sekre mindig bizonyos tartózkodással megy ki az ember. S ez a tartózkodás annál erősebb, minél nagyobb, elis­mertebb csapatok kerülnek szembe egymással. Mert megszoktuk már, hogy az alakulatok tréningnek tekin­tik az ilyen játékot s a tréning arra való, hogy lehetőleg minden játékos részt vegyen benne. Rendszerint se vége, se hossza nem volt az ilyen találkozásokon a játéko­sok cserélgetésének, ami élvezhetet­lenné tette a mérkőzést. A játékosok pedig, éppen a tréningjelleg ilyen hangsúlyozása miatt, nem igen szok­tak komoly küzdelembe bocsátkozni. A tegnapi Ferencváros—Újpest ta­lálkozás örvendetes kivétel volt minden tekintetben. A két csapat alig válto­zott a két félidőben, a játék pedig egészen elfogadható, szép, nívós és élvezetes volt. Pompás iram, nagy igyekezet jellemezte mindvégig, sőt lehet mondani, hogy nyíltabb, bát­rabb, játékosabb volt, mint általában a nagycsapatok bajnoki találkozásai lenni szoktak.* Ezek a körülmények szülték részben a „vízipóló”-ered­­ményt, aminek azonban őszintén örült a nézősereg nagy része. Mert jó­­néhány pompás akció és élvezetes gól melegítette fel a télies hangulatot. A két csapat így állott fel: Ferencváros: Angyal — Takács I., Korányi — Laky, Bukovai, Berkessy — Táncos, Takács II., Toldi, Szedla­­csik, Lázár. Újpest: Huba — Ligeti, Fogoly III. — Szalay, Köves, Darmos — Tö­rök, Avar, Possák, Spitz, P. Szabó, csípi el. Közben Berkessy térdét fáj­lalva kiáll s a tíz emberre olvadt csa­pat ellen erőteljes rohamokat vezet az ellenfél. A 13. percben is Török fut el, beadása Angyal zsákmánya, majd újabb lerohanás után a szélső lövése balra tart. Spitz jól fut rá, de pár lé­pésről a kifutó Angyalba vágja a lab­dát. A 17. percben visszatér Berkessy, mire változatosabb a játék. Török jó helyzetet hagy ki s kimarad a 19. percben a Fradi kornere is, amit Tán­cos mögé küld. Ligeti Lázárt löki, Táncos Fogolyt ill.-at, míg a 21. percben Berkessy Szalaynak passzol. A „Jegenye” tétován megáll, a labda a kiugró Avar elé kerül Takács I. ráesik ugyan a lab­dára, de az ismét Avar é­s a csa­tár lába hat méterről nem hibáz. (3:1). A Ferencváros erősít. Lázár nagy lövését a kapufa segíti védeni Hubá­nak, a visszapattanó labdát pedig Ta­kács II. két lépésről a háló fölé emeli. Most Lázár, Táncos, majd újra Tán­cos rúg sorjában komért. A harmadik a 24. percben esik s Berkessy fejeli azt a kapura A labda elakad, Szedlacsik rúg bele, újra elakad s most Ber­kessy rúgja meg, hogy végre a hálóba jusson. (4:1). Újpest azonnal javíthatna az ered­ményen, de Török beadását Possák el­engedi, Spitz pedig négy méterről sem tud gólt lőni, a pompásan helyez­kedett Angyalnak, aki kornerre tolja a labdát. A sarokrúgás után Lázár szalad el, beadása szépen sikerül. Toldi fejelni akar, Huba öklöz, de szeren­csétlenül esik és megsérül. Ki kell ál­lania, míg közben csapata támad. Avar elpasszolja a labdát a félvonalnál Ko­rányi mellett. Török lefut, centerezését Spitz — nincs önbizalma — P. Szabó elé teszi, aki a túlsó sarokba lő. (4:2). 26. p. P. Szabó áll most be Huba helyére. Újpest tovább támad s a Ferencváros halfsor, de főleg Korányi, fáradtnak látszik. Angyal menti a helyzetet, a következő roham végén azonban Spitz irtózatos erővel találja el a labdát, mely a bal felső sa­rokba süvít a 16-osról. (4:3). Remek gól volt. (28. p.) A Ferenc­város erre már megembereli magát. A balszárny viszi a támadást, a labda a kapu elé kerül . P. Szabó vetődik rá, Takács II. azonban fürgébb s a hálóba gurítja. (5:3). 32. p. A játék nagy iramban folyik. A csonka Újpestet Kármán egészíti ki, de most a Ferencváros van elemében. A 34. percben Lázár nagy ívben vág­ja át a labdát jobbra, előre s a jó ér­zékkel kiugró Takács II. zavartalanul fejeli újabb gólját. (6:3). . Újpest erősen beverekszik, de Avar lövését Angyal védi. A zöld-fehérek jobbszárny-támadása jobban sikerül Táncos beadását Toldi átlépi. Ligeti megakasztja a labdát, de Takács gyorsan Szedlacsik elé ad, aki bevágja a félidő utolsó gólját. (7:3). 36. p. Percek alatt „megszökik”­ a Fradi s az Újpest nem tudja behozni A lilák kezdik a játékot s az első támadásokat Takács I. veri vissza. Bukovai lendíti támadásba csapatát, de még bizonytalanul mozognak a já­tékosok a keményre fagyott, csúszós pályán. Bukovai, Spitz, Takács II., Fogoly III. bizonyítja ezt sorjában , talán ez okozza, hogy Berkessy ponto­san Avar elé passzol, aki azonban háló mellé küldi a labdát. Az újabb Avar­lövés ott suhan el a felső sarok mel­lett, de ezután már megkezdi fel­göngyölítését a Ferencváros halftriója. Az 5. percben balról indult támadás végén Toldi átlépi a labdát s Takács II. fölényes rutinnal gurítja a bal sarokba az első gólt. (1:0). Újpest a kezdő labdával sem jut elő­re. Elakad az ellenfél halfsorán, mely jól passzol. Toldi is hátulról kapja a labdát, ballal laposan a háló sarkába is küldi. (2:0). 6. p. Újpest hallsora nem tudja, mit kezd­jen. Annál inkább tudja a másik és Szedlacsik. Ő vágja most jobbra a labdát. Táncos pompásan veszi át, Takács II. elé ad, aki megállítás nélkül továbbítja az ellenkező sarokba. (3:0). 7. p. Igazi Takács-gól! A Ferencváros fö­lénye tovább tart. Toldi fejesét Huba fogja, majd Takács II. lesállása sza­badítja fel a lilák kapuját a nyomás alól. Avart nehezen nyomja el a véde­lem s lövése így gyenge lesz. Török jól ad be, de Posák fejesét Angyal P. Szabó ofszájdot reklamált s el­fordult a rúgás elől. Kármán kornert rúg s most visszatér a kapuba Huba. Berkessy kapufáról pattanó szép lö­vése fejezi be a félidőt. Újpest egyenlítési tempót diktál, de negyedóra Idán a Fradi ellentámadásba kezd A két csapatban a következő válto­zásokat, látjuk szünet után: Bukovai helyére Tőrös, Újpest kapujába Gár­donyi állt be. Szalay balhalfot játszik, Darmos helyét pedig Kővágó tölti be Újpest nagy lendülettel támad s Tőrössel szemben egyszerre feltámad Köves. Az első nagy esemény mégis a ferencvárosi jobbszárny támadása. Táncos labdáját átlépi Takács II., test­csellel csapva be Ligetit, de Toldi és száj­ban kapja a biztos helyzetet. Possák elől az utolsó pillanatban rúg­ja el a labdát Laky, Szedlacsik fölé lő, Lázár kornere után pedig Takács II. ballal mellé. Újabb támadás végén is Takács II. hibáz, mert ballal csak ko­torni tudja a labdát. Korányi elvágja a rohanó Törököt, majd a 14. percben Tőrös mellett ki­ugrik Avar s gólba gurítja a labdát. (7:4). Kezdés után a Táncos—Takács-akció pompás. Takács Ligeti kezére emeli a labdát, a tribün, tizenegyest követel. Berkessy lövését védi Gárdonyi s a kirúgással Avar ugrik ki ismét, de mellé lő. A következő támadás végén is ő hibáz, de közben Angyal most egyre gyakrabban jut szóhoz. Állja a harcot, de a 17. perc újabb Újpest­­gólt hoz. Possák nagy lendülettel tör a kapum. Korányi utána ered s meg­löki a Centert, aki elveszti a labdát s Angyalba fut, hogy a kapust is fellöki. A gazdátlan labdát pedig P. Szabó a hálóba vágja. (7:5). Újpest úgy ostromolja most ellen­felét, hogy mindenki a kiegyenlítésre gondol. Angyal Spitz lábáról szedi le a labdát s ezzel a 20. percben meg­törik az ostrom, de csak pillanatokra. A gyors újpesti csatársor egyre­­másra a kapu előtt terem. Mégis a 24. percben Berkessy taccsdobása után a balra húzódott Takács II. kiugrik a védők közül s a sarokba gurítja újabb gólját. (8:5). Nagy iramban, igen változatosan folyik most a játék, melybe itt-ott ke­ményen lép bele Ligeti. Angyal re­mek védésekkel vonja magára a figyelmet. Avar sarokra tartó lapos labdáját is elcsípi, mire Táncos hagy ki jó helyzetet. Possák követi példá­ját, sőt meg is duplázza s így hiába minden újpesti támadás. Korner sem hoz sikert, pedig kettő is akad gyors egymásutánban. Újpest valósággal odaszögezi ellenfelét a kapuhoz. Pos­sák kapufát lő, majd a balról jövő lab­dát Avar lövi remekül kapásból, de Ángyal ezt is védi. Nagy tapsot kap érte. Tőrös néhány jó passzot ad elő­re, mire a Ferencváros is vezet né­hány támadást. De fáradtnak látszik , így senki sem várja már az ered­mény változását. A 44. percben azon­ban Toldi elfut a balszélen, jól sike­rült centere Takács II. elé száll, akit Kővágó nem tud kellően meg­zavarni már s a kapásból kül­dött labda remek góllá csattan. , (9:5). Kezdés után már alig mozdul meg a két csapat. Futballfelszerelést legjob­ban és legolcsóbban szállít Macher Rezső és Társa, Budapest, VI., Podmaniczky­ utca 45. Árjegyzék ingyen és bérmentve. Tel.: A. 297-04 Nemzetközi női birkózóversen­y naponta este fél 11 órakor a PAPAGÁJBAN, Erzsébet­ körút 31. A Ferencváros játéka nagyon biztató, Újpest nem komplet A nagy eredmény láttán az ember önkénytelenül is azt kérdi: Mi tör­tént a Ferencvárossal? A kilenc gól többet mond, mint amit várni lehe­tett volna! Csakugyan többet is mond a kilenc gól, mint amit belőle következtetni szabad. Először is tudni kell, hogy a kilenc gól olyan ellenfél ellen szüle­tett, amelynek nem vét halfsora. Mert a fit Borsányi, Valentik, Víg­ trióval egészen másként mozgott volna az új­pesti csapat. Ez bizonyos. Ezen túl azonban az is bizonyos, hogy a ferencvárosi csatársor már ré­gen nem játszott ilyen jól, nem fut­ballozott ennyire igazán, mint ezen a mérkőzésen. Azt kell mondanunk, hogy a támadósor nemcsak nem érez­te meg Turay hiányát, hanem való­sággal jobb volt, mint amilyen, vele lehetett volna. A jobbszárny rácáfolt őszi gyengélkedésére, Szedlacsik sok ésszerűséget, taktikai okosságot vitt ebbe a sorba, Toldi , pedig sokkal ele­venebben mozgott, mint az elmúlt szezonban. Lázárról mai játéka alap­ján is el lehet mondani, hogy fényes futballista, aki azonban még­ egyik poszton sincs otthon igazán. A csatársor főleg az első félidőben volt, sokat játékban, akkor volt iga­zán elemében. Ennek kettős az oka. Az első félidőben komplet volt mö­götte a halfsor, egészen gyenge vele szemben az ellenfél halfsora. A­ má­sodikban viszont Bukovai kiválásával lényegesen gyengébb lett a zöld-fehér sor, a Dormos—Kővágó cserével pedig felfrissült, megerősödött a lila sor. Bukovai nagy ambícióval játszott s a félidőt meglehetősen bírta. Látszik azonban rajta a meccstréning hiánya. Berkessy nincs igazi formájában, Laky kielégített. Általában azt lehet mondani, hogy a Ferencváros kondí­ciója még nem tökéletes. Berkessyn, Bukovain kívül elsősorban Korányin látszott ez, aki nagyon ki-kihagyott. Annál jobban bírta Takács I., aki jó formában is van. A védelem oszlopa azonban Angyal volt, aki kiegyensú­lyozta azt a különbséget, ami a két csapat kondíciója között volt. Még akkor is, amikor Tőrös valóban nagy hátrányt jelentett csapatának. Újpest nem tudott olyan kompletten kiállani, mint ellenfele. Aknai, Dudás, az egész halfsor, de még Gárdonyi, Sáros is beteglistán volt pillanatnyilag s így nem állhatott ki jobb összeállí­tásban. A Szalay, Köves, Dormos half­­sorral pedig már eleve megpecsételte sorsát. Szalay figyelemreméltóan ját­szott ugyan, de Köves csak Tőrössel szemben boldogult a második félidő első felében, Dormos pedig nem tudta, hová lépjen, annyira idegen poszt ju­tott neki. Kővágóval lényegesen jobb volt ez a sor, de persze így sem kép­viselt igazi klasszist. A védelem is teljesen elromlott Huba kiválásával, bár az általa beszedett három gól már megpecsételte a játékot. P. Szabó is, Gárdonyi is fogott néhány labdát s főleg az utóbbinak volt helyén a szíve a kapuban. Ligeti a jobboldalon nem érvényesült eléggé, csak keménysége, gyorsasága, néhány szép rúgása tűnt fel. Fogoly egyre jobban rutinjával tűnik ki. Az újpesti csapat legkomolyabb ré­sze a csatársor volt. Possák még nem illeszkedett bele s nem is ő dirigálja. Avar a legfrissebb, leghatározottabb és legeredményesebb ember is ebben a sorban. Török kitűnő formában van máris, de jó Spitz és P. Szabó is.