Nemzeti Sport, 1931. április (23. évfolyam, 62-81. szám)

1931-04-24 / 77. szám

I ' rv­ l £ TM3,w?4- J Ára 20 fillér «»** ^rriT 10P XXIII. évf. Romániában IO lei ^||F Mogj.ianik: Ausztriában 30 Groschen­ir a^» csüttörtök és szombat kivételére! Németországban 20 pfennig h­fgt*|Tft| ilHlEWIIIIi minden nap Svájcban 20 centimé Franciaországban 1.50 franc Szerkesztőség és kiadóhivatal Olaszországban 1 líra liraPpfilk­a ottHonotf( Amerikában 6 cen, áWSS^k PjMf|| jji^i ... k.r!S,ca „,. Előfizetési dijak: (Podmaniczky utca sarok) Kettőidre egy negyedévre 12 P m^^SSS^SBK­S^Km HBmK—oSSB^SBíSKB^BíSK . .. (egy hónapra 4.50 P) Levélcím: Ausztriába egy negyedévre 15 P Budapest 62. postafiók 24. Csehszlovákiába és Romániába Távirati dm: 16 ** vjBHF Nemzeti Sport Budapest Eayéb külföldre 18 P T "• _ . . ... .. . ... o14 Telefon: 112—44 és 251—26 TRIBÜN A nem akar tavasz lenni! ra­nf Március havát, április csípős szelét szomorúan fogadta min­denki. Legszomorúbban talán a fut­ball világa, mely valósággal megbé­nult a zord idők hatása alatt. Csupa jaj, csupa siralom minde­nütt. Sehol sincs mosoly, sehol sincs megelégedés. Üresek, tartalmatlanok a fordulók, üresek tehát a nézőterek is nagyrészt. S alig akad valaki, aki észrevenné az orvosságot, még keve­sebb, aki alkalmazza. Az egyetlen Nemzeti kivétel csu­pán ! Esztendők makacs következetessé­gével viszi ellenfeleit a Millenárisra. Esztendők vesződségével, anyagi ál­dozatával igyekszik megteremteni a Millenáris és a Nemzeti közönségét. S most, hogy minden eszközt meg kell ragadni, nem irtózik attól sem, hogy a helyárakat leszállítsa, hanem állandóan mérsékelt helyárakkal ren­dezi mérkőzéseit. A Nemzeti példáját jó lenne észre­venni, jó lenne megszívlelni. Ha minden egyesületünk, ha maga a szövetség is ilyen céltudatossággal végezné feladatát, akkor más ta­vaszi programot láthatnánk, akkor a futballban bizonyára szebb lenne a tavasz. A zord napokból is kialakul­na a futballtavasz! J­ég diákfutballistákért annyi köny­vi­nget még soha nem hullattak, ■“■ mint az utóbbi pár év alatt. De olyan keveset sem tettek, mint ebben az időszakban. Már pedig régi dolog, hogy a sírás nem segít ott, ahol tenni kellene. Nemrégiben új gondolatok keltek szárnyra a diákfutball megmozgatá­sára s vártuk, egyre vártuk az új tetteket is. Úgy látszik, sokáig várhatunk. Minden eddigi eredmény az, hogy ki­látásunk van valami KISOK-bizott­­ságra, amit az MLSz hajlandó meg­alakítani. A bizottság majd tervet dolgoz ki — a tervek szerint — s a tervek majd idővel talán valóra vál­nak. Sivár jövő, szomorú kilátások. Hogy az MLSz még mindig nem tudja, mit jelent a bizottságalakí­tás? Megmondjuk. A kérdés elaltatá­­sát. Legjobb esetben messzetolását. De sohasem jelentett tettet. Itt pedig tettre volna szükség! A Bocskai tegnap vasárnapra le­kötötte a székesfehérvári DVE csapa­tát. A székesfehérváriak debreceni vendégjátéka azonban csak abban az esetben kerül sorra, ha a debreceni DVSC-pályára kitűzött három ama­tőr mérkőzés közül az egyiket sikerül átvinni másik pályára. Sátor’, viharkabát, hátizsák Vig~­o S. ,,,rt .‘C BERLINI-TÉR 3. SZÁM IVICSKOVICS, Tel.: Aut. 202-23, 213-38 A Nagyváradi AC idei első vereségét szenvedte el tegnap a miskolci profiktól Attila—Nagyváradi AC 3:2 (2:1) A miskolciak az első félidőben kitűnően játszottak, de szünet után kissé visszaestek Góllövő: Bodola, Rudas, Pomázi Rudas, Kocsis — Tele­fon jelenté­sünk — Nagyvárad, április 23. (2000 néző. Bíró: Flegmann Géza.) A román ünnep­nap­ 3­0­ VT- jára az Attilának hir­í­ tésén nyélbeütött ven­dégjátéka a miskolci Sitlr Profik győzelmével vég­ződött. A NAC ez idén még nem kapott ki, sőt a vasárnapi bajnoki meccsén például 9:1-re győ­zött s így a miskolci profik győzel­me értékesnek tekinthető. A mérkőzés előtt a NAC-nál azon szomorkodnak, hogy a csapat két ki­váló játékosa, a Déván katonáskodó Cincér és Mohos nem érkezett meg. A két csapat a következő összeállí­tásban áll fel: Attila, Németh —Vadász, Dankó — Pogány, Miskolci, Bán — Béres, Szabó, Rudas, Pomázi, Sziklai. NAC: Pülök­­— Kuszka, Stettner — Dézsi, Sternberg, Kádár — Glanz­­mann, Rónai, Török, Bodola, Kocsis. Az első percekben váltakozó játék folyik. Eleinte a nagyváradiak tá­madnak s ennek a 14. percben meg is van az eredménye. Bodola test­csellel igyekszik előre, majd hirtelen szökteti Kocsist. A szélső nem tartja, magánál a labdát, hanem beadja Bodolának, aki most már az ellenkező sarokba szép gólt lő. 0:1. Ezzel a góllal azonban mintha csak ellőtte volna a NAC a puskaporát, hirtelen visszaesik. Tetszetős Attila­­fölény alakul ki hamarosan, a nagy­váradi védelem sorra ejti a hibákat és a 31. percben Rudasnak a 16-osról küldött bombája a bal felső sarokban akad meg. 1:1. Most aztán még jobban vissza­esik a NAC, mindenhol miskolci já­tékosok vannak, sorra futnak az At­tila támadásai és a 39. percben Kuszka k­imért vét. Béres küldi be a labdát és a szabadonhagyott Pomázi a kapus mellett befejel a hálóba. 2:1. Szünet után az első percekben is az Attila támad, de hamarosan ma­gára talál a NAC s Kocsis 20 méter­ről küldött bombája belső kapujáról pattan gólvonalra. A NAC-isták gólt reklamálnak, de a bíró más vélemé­nyen van. Rögtön ezután az Attila vezet gyors és veszélyes támadást. Béres fut le és Rudas lő kapura, de Pülök bravúrosan védi hálóját. A kö­vetkező támadásnál Rónai megsérül, elhagyja a pályát, míg helyére Kar­­lah áll be. Az Attila támadásai so­rán a 31. percben nagy kavarodás támad a NAC kapuja előtt, összefu­tás következtében Béres elesik, el­ájul, kiviszik s közben a lesállással gyanúsítható Rudas gólt ér el, amit a bíró meg is ad. 3:1. A nagyváradiak tiltakoznak a gól el­len, de a bíró most is hajthatatlan. Két perc múlva Béres és Rónai is visszatér, mire a NAC talál újra magára. A 39. percben Kocsis a mis­kolci védőktől elveszi a labdát és 18 méterről lapos, ritkáig látható szép lövéssel küldi a hálóba. 3:2. Néhány perc van míg hátra, az Attila időt kezd húzni, ami­­a közön­ségnek nem tetszik. A miskolciak megérdemelték a győzelmet, még­pedig az I. félidőbeli játékuk alapján. Akkor olyan fölényben volt az Attila, hogy akár több gólt is rúghatott volna. Szünet után azon­ban a NAC kerekedett felül, de tel­jesen indiszponált jobbszárnya miatt nem sokra jutott. Egyénileg Németh és Dankó tűnt ki az Attila védelméből. A miskolci fedezetsor végig kitűnőnek bizo­nyult, különösen Miskolci tett ki magáért. A csatársorból Béres és Rudas vonta magára a közönség fi­gyelmét. A NAC csapatának nem volt jó napja. Különösen a csatársor jobb­szárnya mutatott gyenge játékot. Egyedül a balszárnyon szereplő Bo­dola és Kocsis játéka érdemelt fi­gyelmet. A csapat többi tagja közül is csak Sternberget illeti dicséret. Vasárnap lesz Aradon az Észak— Nyugat mérkőzés. Nyugat csapatát Kolozsvár és Nagyvárad játékosaiból állítják össze és a csatársort a NAC- ból akarják kivenni. Most aztán fő a szövetségi kapitány feje, hogy mi­ként alakítsa át a nyugati csatár­sort. Halász Mátyás Arad válogatottjai lemondtak a teg­napi meccset, mire Temesvár csa­patát Resica és Lúgos legjobbjaival egészítették ki Ripensia - Temesvár, Resica, Lúgos válogatott 3:1 (1:0) Góllövő: Schwarcz, Sepi, Rasinszky, Búza. — Telefonjelentésünk. — Temesvár, április 23. Szent György napjára nemcsak Nagyvárad, hanem Temesvár is ér­dekes programot dolgozott­ ki. Ám a Ripensia kontra Temesvár—Arad amatőr válogatott mérkőzésből Ri­pensia kontra Temesvár—Resica— Lúgos amatőr válogatott meccs lett, miután Arad válogatottjai váratlanul lemondták a meccset. A Ripensia két próbajátékossal állt fel a mérkőzésre. A kolozsvári Uni­­versitatea Sept­je és Deheleanu-ja­ mutatta be tudományát s ilyenfor­mán így állt fel a temesvári profi­ csa­pat: Zombory — Bu­rger, Hoksáry — Deheleanu, Hrehuss, Ciolac — Beke, Schwarcz, Sepi, Ras­inszky, Semler. A 14. percben Schwarcz szerzi meg a vezetést, majd a II. félidő 2. per­cében Sepsi és a 4. percben Rasinszky lő gólt. Az utóbbi 11-est értékesíti. Már 3:0-ra vezetnek a profik, amikor Búza berúgja az amatőrök becsület­gólját. A két próba­játék­os tetszett, de egyelőre vonakodik aláírni a szerző­dést. Egyébként Wetzer lábtörése nem súlyos, remélhetőleg hamar meggyó­gyul. Egyéb romániai eredmények Kolozsvár: Hagyibor—KMSC 2:0 (0:0). Bajnoki. Universitatea—KAC 3:0 (1:0). Bajnoki. Torda: Üveggyár—TMTE 8:1 (2:1). Bajnoki. Bukarest: Bukarest—Ploesti 5:1 (3:1). Városközi: Belvedere—Unirea 4:1 (2:0). Barátságos: Makkabi— Patria 2:1 (1:0). -Gaufensate 8 ó órakor profi kihívásos birkózómérkőzés a Beketow-cirkuszban J. Urbach Európa-bajnok és Czája József világbajnok, valamint három elsőrangú profipár között. Helyárak 80 fillértől 3 pengőig.1 Kispest csapata tegnap Raix ve­zérletével szokásos tréningjét tartotta. A hangulat nagyon lelkes volt s tré­ning után ugyanazt a csapatot jelöl­ték ki a III. ker. FC ellen, amely a Sabariától elvett egy pontot. Azaz: Dénes — Rozgonyi, Császár — Raix, Purczeld, Keresztes — Lenkey 11., Pa­­czolay, Kormos, Lukács, Steiner. A Sabaria május elsején, mához egy hétre Léván, május 3-án pedig Cseh-Komáromban játszik. Turcsán játszik hosszabb szünet után balhalfot vasárnap a BTC-ben. MODIAHU