Nemzeti Sport, 1931. július (23. évfolyam, 124-145. szám)

1931-07-27 / 142. szám

Hétfő, 1931 július 2- igg A két csikó, Héjas és Rökk remek játékát végigtapsolta az ezer főnyi közönség a Hun­gária tegnap déle­lőtti, évad­nyitó kétkapus tréningjén Mándi is nagyon leiszett — Mit tudnak az új szerzemények — Mi a program Saját tudósítónktól —■ Tessék elhinni kedves olvasónk, hogy néha azért még a BSzKRT urai is helyesen rendelkeznek, így például tegnap délelőtt is nagyon meg volt elégedve az a sok ember, akinek a Teleki-téren, a kerepesi te­metőben, a józsefvárosi pályaudva­ron, a Hungária­ úton, az MTK-pá­­lyán, vagy a Kőbánya felé vezető út mentén volt dolga. Nagyon meg volt elégedve, amiért sűrű rajokban indí­tották el a Rókustól a 29-es ,,Új Ló­versenytérre” irányított különkocsi­­kat már délelőtt­­ a délutáni lóver­­senyre. Legalább kényelmesen utaz­gattak egyszer... Bezzeg, ha meccs­re kellene annyi különkocsi... De nem is erről akarunk mi beszá­molót adni olvasóinknak, hanem a Hungária első labdatréning­járul, amelyet tegnap délelőtt tartottak a kék-fehérek. 2x30 perces, komoly kétkapus játékból állt ez a tréning, amelyről az alábbiakat jegyeztük fel. Kazal 1000 néző a tréningen Még­ nincs 10 óra, amikor­ a pá­lyára lépünk, de a tribünökről tré­ningeken egészen szokatlan kép tá­rul elénk: sok a közönség. Meg is je­gyezte valamivel később a vörös Taki: „De örülnének a második ligá­sok, ha ennyi néző látogatná­­a mécs­eseiket!” Hát, mit tagadjuk, örülhetnének is... Kivonul a kék-fehér gárda Két perc hiányzik 10 órához, ami­kor kivonulnak a játékosok az öltö­zőből. Híres, Titkos, Barátky, Wéber, Kalmár, Újvári, Kocsis, Nagy, Sebes, Kompóti, Mándi, Varga, Szabó, Héjas, a régiek, de jönnek az újak is: Cseh II. és Rökk.­­Aztán egy csomó még ismeretlen nagyság: néhány MTK-játékos s né­hány próbára jelentkezett amatőr jobbra, balra adja remekül a labdá­kat és lő, mint egy ágya. Egyik nagy lövése, amelyet 25 mé­terről küldött kapura, az oldalkapu­fát találja. A mellettünk ülő — bizo­nyára Héjas-rajongó a közeli MÁV- telepről — nagy boldogan felkiált: — Tyúk, de nagy lövése van ennek a Héjasnak! Nézze meg, ha mégegy­­szer eltalálja a kapufát, két­ hétig hordják a forgácsot! Titkosra nem lehet ráismerni, ki­csit meghízott s mindenről lekésik. És Cseh II.? Még semmit sem mutat, pedig már jóideje folyik a játék. Közben Héjas három nagy lövése utat talál Újvári hálójába. A kék csatársor is sokat támadja Szabó kapuját, de a fiatal csatárok lövései erőtlenek. A szünet rövid ideig tart. Mándi és Kocsis Újvárit húzza: — Ilyen gólokat beszedni, majd­nem Zugligetből lőtte a Héjas. De Újvári sem hagyja magát: — Ja, ilyen gyenge bekkek mögött nem is lehet védeni. Szünet után 2:2 az eredmény A második félidőben sokkal lany­hább az iram. Nagy a meleg. De a közönség jobban mulat. Főleg Var­gán, aki egymásután hagyja ki a na­­gyobbnál nagyobb helyzeteket. Most Bekk véteti észre magát mind gyak­rabban. Gyorsasága nagyon tetszik a közönségnek, beadásai is, ebben a játékidőben a a legtöbb tapsot ő kapja. Titkos is elfut egyszer egyedül, el­veszti a labdát, majd megint megka­parintja, leszalad a hatosig, 16 — rosszul. Lenkey hangját­ hallani: — Pali, hányan legyenek a közé­pen, hogy beadd a labdát.!! A vezetőség az állóhely előtti pá­holyoknál ül, Lenkey Ica is itt van. Amikor Titkos közelükben ér, Lenkey az előttük a futópályát locsoló Rácz Gézára szól: — Tussz a Palinak! Rácz Géza nem szégyeli magát, Titkosra irányítja a vízsugarat. Tit­kos mérgesen elfut, Ráczra harag­szik, aki mentegető mozdulatot téve kiáltja Titkosnak: — Palikám, felsőbb parancsra tör­tént. Lanyha, unalmas a játék. Andro­­vits most jön csak be, a kékekhez áll jobbhalmnak. Jól mozog. A kékek 3:1-re javítanak, mire Héjas újabb góllal felel, majd nem sokkal később Cseh II. lövi a csíkosak ötödik gól­ját, melyre az­ utolsó pillanatban Rökk válaszol, úgyhogy a végered­mény: 5:2 a csíkosak javára. Kit mond a tréner A tréningmeccs végén Lenkey­vel beszélgetünk: — Nagyon jó tréning volt — mondja Lenkey. A fiúk legtöbbje a nagy meleg dacára egészen jól moz­gott máris, úgyhogy a legszebb re­ményekkel nézhetünk a jövőbe. — A további program? — A héten kedden kondíció­, szer­dán labdatréning lesz, majd­ pénte­ken ism­ét könnyű, gyakorlatok követ­keznek. Vasárnap, augusztus 1-jn minden bizonnyal Temesváron ját­szunk a Ripensia ellen, legalább is szombaton este ezt mondotta nekem Kisfalvy úr. főtitkár, aki Preisz­­mann távollétiben a külföldi meccs­lekötéseket intézi. Erős meccs lesz, de majd csak megbirkózunk a Riper­­­s­iával. Tat­ró, Újvári Tekintse meg Földes Béla Victoria BÚTOR- szalonját Vilmos császár­ út 5. Óriási választék Részletre, is! idegen egyesületből. Élénk taps fo­gadja a pályára lépő játékosokat, akiknek egyik részén csíkos a dressz, míg a többieken kékszínű. Kétkapura állnak fel, a kékek a klubház, a csí­kosak a remiz felőli kapuhoz. Szántó bíró sípjelére a következő összeállí­tásban játszik a két csapat: Csíkosak: Szabó — Nagy, Miszlik — Kompóti, MVéber, Sebes — Titkos, Cseh II., Héjas, Barátky, Híres. Kékek: Újvári — Mándi, Kocsis ■— Rebró, Kalmár, Turcsányi — Rökk, Varga, Ferenczy, Kövecs, Sem­­sei. Élénk iram, változatos játék, három Héjas-gól Mintha komoly tétért menne a já­ték, úgy kezdenek a csapatok. A csí­kos halfsor jól működik, jó labdák­kal látja el a csatárokat, de a kék hátvéd, Mándi és Kocsis is jól áll a lábán. Mándi friss, ruganyos, úgy lát­szik nagyon jót tett neki a nyári atlétizálás, de Kocsis is alig marad kondíció dol­gában mögötte. Kalmár közelharcba alig bocsátkozik, de a hozzákerülő labdákat nagyon jól megjátsza , hogy a levegőben ő az úr, nem mai keletű megállapítás. Híres nagyon jól, mozog a balszélen, Barátky is mellette, de ami a legszembetűnőbb: Héjas eddig a legjobb a mező­ny­­ben. MFm sportérmekI ISaN­ verseNtdnak H Megkezdődtek a körmérkő­zések az NMSE helyéért Saját tudósítónktól ZAC—NSC 2:0 (1:0). Szőnyi­ út. Bíró: Beregi. ZAC: Spindler — Schaffer, Linek — Blaskó, Menyász, Hatvani — Herbert, Novodranszky, Neubauer, Schlosser, Varga. — NSC: Sánta — Csillag, Pataki — Báry, Freund — Rozenberg, Deutsch, Weinberger, Hazai, Hacsik. A jobban játszó zuglóiak biztosan nyerték a mérkőzést a végig tíz em­berrel játszó NSC ellen. A ZAC első gólját Herbert szerezte. Szünet után Novodranszky lövése végleg bebizto­sítja a győzelmet. Lineket ZAC a bíró kiállította. Kitűnt Menyász és Varga ZAC, Sánta és Pataki NSC. Feltűnést keltett, hogy a BLASz rendezésében lefolyt meccsen nem volt rendőri ké­szültség . Beregi bíró csak Czank in­tézőbizottsági tag és Pártos ellenőr közbelépésére vezette le a meccset. UMTE—KSSE 1:0 (1:0). Szőnyi­­út. Bíró: Bartók. UMTE: Czéh — Csábi, Paulik­— Szabó III., Gajdu­­sek, Réder — Lelkes, Ábrahám, Vár­­konyi, Vörös, Sebők. — KSSE: Riesz — Nádoba, Kautek — Dallimann, Skoda, Vass — Horváth, Gál, Kiss, Fischer, Kollár. Az erős mérkőzésen a KSSE volt a jobb, de balszerencsé­vel küzdött. A lelkesen játszó UMTE gólját jobbszárnyi támadás után Áb­rahám lőtte. Jól játszott Czéh, Csábi és Paulik UMTE, Nádoba és Kautek KSSE. Egyetértés SC—Nyomdász TE 5:0 (2:0). Kőbányai­ út. Bíró: Lengyel F.­ESC.: Schulek — Blázs, Rosenauer — Mázló, Szabó, Breitner — Barna, Dobó, Csizmazia, Pe­tykő, Engelmayer.­­— NyTE: Weisz — Wolfinger, Jusz­­tusz —G. Pista I., Czimek, Szabó I. — Klein, Szabó II., Jordán, Virág II., Brizsinszky. Az első félidőben a szél­ről támogatott ESC dörte fölényben játszik és két gólt­ ér el Petykó és Csizmazia révén. Szünet után az NyTE nagy lelkesedéssel küzd, de eredményt nem tud elérni. Ebben a félidőben a gólszerző Engelmayer (2) és Dobó. A bíró a Nyomdászból Czir­­neket, Brizsinszkyt és Szabó II.-t kiállította. Jók: Blázs, Rosenauer, Breitner és Zsizmazia, illetve Klein, Brizsinszky. Bajnoki döntő IV. osztály 1 Az ötödik helyért Az SzRTC bekerült a III. osztályba Cukrász—P. Törekvés 1:0 (0:0). Kőbányai­ út, Bíró: Kerényi. Cukrász: Marlasi — Fülöp, Baros — Janicsek, Nirsch, Szondy —­ Szakál, Lenkei, Petries, Czirusz, Bognár. — P. Tö­rekvés: Falk — Sándor,­Czinkota — Gombik, Tóth I., Farkas — Tóth II., Siba II., Gulyás II., Gulyás I., Nagy. Unalmas mérkőzés. A P. Törekvés jobb volt, de csatársora a kapu előtt csődöt mondott. A mérkőzés egyetlen gólját Petrics lőtte 11-esből. Czinko­ta (P. Törekvés) egy 11-est nem ér­tékesített. A Cukrászból Cziruszt, Bognárt és Lenkeit, a P. Törekvésből Czinkotát a bíró durvaságért kiállí­totta. Ifjúsági vasutasbajnokság Szombathelyi MÁV—Testvériség 1:1 (1:0). Amerikai­ út. Bíró: Grüh­­baum. Góllövő: Gazdag Sz. MÁV és Tamás TSE. Ifjúsági döntő III. osztály Az első helyért Még mindig nincs bajnok FSE—UTSE 2:1 (2:1). Kőbányai­­út. Bíró: Sólymossá Változatos já­ték. Góllövő: Szűcs és Kilián FSE, illetve Király I. (öngól). Az UTSE egy 11-est nem értékesített. Első al­kalommal az UTSE győzött 2:1-re és így még egy harmadik meccset kell játszani a két csapatnak. III. osztály A harmadik helyért A VI. ker. FC lett a harmadik VI. ker. FC—KAOE 4:1 (1:0). Kőbányai­ út. Bíró: Safir. Megérde­melt győzelem. Góllövő: Lelovics, Gazda, Kákonya, Prockow II. IV. ker. FC és Ampfer. Hidegkuthy vándordíj Pestszentlőrinc—Kispest 4:1 (1:1). Pestszentlőrinci Bíró: Béress. Pest­szentlőrinci Bodnár — Nagy, Sár­közi, Markovics, Torkos, Magyar — Búza, Varga I., Paksy, Mihalek II., Huszár. — Kispest: Szalai — Faith, Czunyi — Szűcs, Szalmaci, Angyási — Neuspieler, Keresztes, Almási, Kletti, Czumpft. Erős, durva mérkő­zés. A helyi csapat csak akkor tud felülkerekedni, amikor a Kispest já­tékosgárdája 8 főre apad le. Góllövő: Paksi (3) és Búza, illetve Kletti. — Pestszentlőrinc ifj.—Kispest ifj. 6:1 (3:1). Barátságos mérkőzés WSC—Soroksár 2:2 (1:0). Weker­­letelep. Bíró: Vachó. A Soroksár így állt fel: Szabó — Schweier, Licht­ner — Hoffmann, Illik, Kovacsics — Pflum II., Elblinger, Zwick, Pflum III., Mestyanek. A Soroksár nagyon könnyen vette a mérkőzést. A WSC már 2:0-ra vezetett. Az első gólt Szabó szerzi, a továbbiakban a so­roksári kapus remek védéssel parí­roz mindent. Szünet után Szabó, Mes­tyanek és Elblinger a gólszerző. Vidéken: Az ARAK nagy meglepetésre legyőzte otthonában a Soproni FC-t A debreceni villámtornát a DVSC nyerte Schlosser is játszott Hatvanban az NMSE színeiben — Saját tudósítónktól — Keleti alszövetség Püspökladány: P. MÁV—Biharke­­resztesi Viktória 7:1 (2:0). Barátsá­gos. Bíró­: Szabó. A B. Viktória csak az első félidő 30. percéig állt ellent. Góllövő: Ferenc (3), Sárszegi (3) és Ember, illetve Schmiedt. Kitűnt: Ferenc, Ulicska, Ember és Harcsa II., illetve Schmiedt és Hét. Debrecen: Villámtorna. 1. forduló: D.: Villanygyár—Székgyár 4:0. — DMTE—Textil 1:0. — DVSC—DTE 1:0. — DKASE—Bőrös 1:0. — II. forduló: DMTE—Villanygyár 1:0. — DVSC—DKASE 2:0. — Döntőben: DVSC—DMTE 1:0. — Harmadik helyért Villanygyár—DKASE 2:1. Nyugati alszövetség Siófok: „33” FC—Siófoki SE 2:2 (1:1). Barátságos. Bíró: Bruckner. Szép és élvezetes játékot hozott a két csapat, küzdelme. Az első félidőben a budapesti csapat támad többet, szü­net után a helyiek kerekednek felül. Az eredmény igazságos. Góllövő: Szabó, Juhász, illetve Kovács, Gu­lyás. Szombathely: Turul—Hangya 8:0 (4:0). Bíró: Deutsch. — SzTE— GyTE 7:1 (5:1). Bíró: Stelczer. — Levente Zenészek—II. kerület 5:1 (1:1). Bíró: Stelczer. Sopron: ARAK—SFC 3:1 (3:1). Bajnoki döntő. Bíró: Cray. 1000 fő­nyi közönség előtt, szép időben a sop­roniakra nézve nagy meglepetést ho­zott a mérkőzés. Az ARAK mindjárt az elején hatalmas iramba kezd és a 10. percben már 3:0-ra vezet. A he­lyi csapat idegesen kapkod, csak le­futásokkal operál. A 17. percben Ko­vács (ARAK) rendszet vét a 16-oson belül, ezt Neumann góllá értékesíti. A félidő végéig az ARAK támad többet. Szünet után változik a hely­zet. Az SFC állandóan az ARAK térfetén játszik, szinte egykapus já­ték folyik, de eredmény nem esik, mert a székesfehérvári csapat minden tagja védelembe vonul. Az ARAK gól­jait Kapocs (3. p), Kapocs (7. p), Ratheim (8. p) rúgja. Északi alszövetség Miskolc: DVTK—Előre 2:1 (1:1). Északi Kupa. Bíró: Tamás. — MVSC —DAC 3:3 (2:2). Északi Kupa. Bí­ró: Molnár. Eger: MESE—Jászberényi Lehel 2:1 (1:0). Barátságos. Bíró: Klein. Az első félidőben a MESE, szünet 5 Kellemes nyaralás FONYÓDON a Lajos-lak penzió­ban Árnyas erdőben 30 modern szoba, komforttal berendezve. Minden este Kóczé muzsikál. Tánc. Saját homokstrand. Csónakok! Sport­telep! Napi penzió főszezonban 6-7 pengőig. Utóidényben nagy árkedvezmény után a Jászberényi Lehel volt a töb­bet támadó fél. A reális eredmény döntetlen lett volna. Góllövő: Sipos és Lakatos,­­ illetve Jankovics (11-es­ből). Heves, V. ker. SC (Bpest)—MSE 3:2 (1:1). Barátságos. Bíró: Kirn­­bauer. Egyenlő ellenfelek küzdelme. Szünet után a helyi csapat sokkal jobb, de csatársora nem tudja kihasz­nálni a legnagyobb helyzeteket sem. Góllövő: Bodnár, Berecz, Csordás N­., illetve Varga, Bálint. Hatvan: HVSE—NMSE (Bpest) 2:0 (1:0). Barátságos. Bíró: Hart­­mann. Teljesen gyenge nívójú mérkő­zés, az NMSE-n még Schlosser já­téka sem segített. Az ilyen mérkőzé­sek nem valami jó szolgálatot tesz­nek a budapesti csapatoknak. Góllö­vő: Kovács (2). — HVSE II.—Aszódi SE 2:0 (0:0). Barátságos. Bíró: Bori. Góllövő: Pázsi és Fritz. — HISE —Újhatvani TE 2:1 (2:1). Barátsá­gos. Bíró: Tóth. Góllövő: Danyi, Fü­löp, illetve Tóth III. Pálfalva: PBüse—Füleki TC 1:0 (1:0). Nemzetközi. Bíró: Kerekes. Szép, izgalmakban bővelkedő mérkő­zés. A fülekiek tetszetős játékot mu­tattak és hogy nem tudtak eredmé­nyesek lenni, az a nagyszerűen mű­ködő pálfalvi csapat közvetlen védel­mének érdeme. A mérkőzés egyetlen gólját Herrich lőtte. — Pétervásárai TE—PROSE II. 4:3 (2:2). Barátsá­gos. Bíró: Vopicska. Déli alszövetség Kisújszállás: KTE—TISE 4:2 (3:2). Barátságos. Bíró: Fatonai. Nagy KTE-fölény, megérdemelt győ­zelem. Jó: Vigh, Asztalos, Barta és Túra. Szeged: SzAK—Zrínyi 3:1 (2:0). Barátságos. Bíró: Léb. Biztos győze­lem. Góllövő: Rosenberg (2), Pólyák II., illetve Réti II. — Törekvés— Zrínyi ifj. 1:0 (1:0). Barátságos. Bíró: Licht. Góllövő: Szabó. — Vá­rosi tisztviselők—Postás 1:0 (1:0). Barátságos. Bíró: Fürst. Góllövő: Jobb! Király. — Varga cég—Tápéi SC 13:0 (4:0). Barátságos. Bíró: Far­kas. Góllövő: Paulik (5), Korom (3), Wittmann I. (3), Wittmann II. (2). Középmagyar alszövetség Kecskemét: KAC—KTE 4:1 (1:0). Éremmérkőzés. Bíró: Horváth. A jó formában levő KAC nagy technikai fölényben volt. A KTE ezt csak lel­kesedésével tudta ellensúlyozni. Gól­lövő: Szabó (2), Aszódi és Sztanko­­vi­cs, illetve Prohászka. A mezőny legjobbja: Lego. A Pécs-Baranya Baráti Köre teg­nap tartotta a pécsi Vigadóban első összejövetelét. Közel 300 Pécs- Baranya-drukker jelent meg az össze­jövetelen, amelynek végén nagy lel­kesedéssel kimondották, hogy meg­indítják az akciót a Pécs-Baranya fenntartásához szükséges havi 1000—1200 pengők előteremtésére. Svédország legyőzte Lettorszá­got a svéd Westerradban 6:0 arányban. * Fonyód Béla-telep a Balaton legkeresettebb helye az idén. Külö­nösen azok nyilatkoznak elragadta­tással róla, akik a pompás Lajos lak­­penzióban töltik napjaikat. Ez a sze­rencsés helyen épült penzió ugyanis nemcsak a Balaton örömeit — nap­sütés, homok, víz — adja lakóinak, hanem valósággal pótolja egyben a hegyet is. Gyönyörű, árnyas erdő övezi, maga a penzió hegyen épült s körötte élvezetes sétákra kínálkoznak a hallgatag utak. A szinte legendás hírű verandáiról pedig a legszebb kilátásban gyönyörködhet az ember. S ami a legfontosabb, a főszezonban sem fizet az ember 6,7 pengőnél többet napi penzióként. SPORTHOZ-UTAZA'bHQ^ mJ&m­ujeekend­ing % VJiyJíLAf 39999 SZ.A. TÖ­RV. VÉDVE fjj­S­T­E­I­N, Teréz­ körút 62.