Nemzeti Sport, 1932. március (24. évfolyam, 43-63. szám)

1932-03-29 / 62. szám

Kedd, 1932 március 29. Issa Kettős vereség érte Budapesten belgrádi Jugosla­vijét III. ker. FC—Jugoslavija 1:0 (0:0) Nem volt nagy játék, egy góllal azonban feltétlenül jobb volt a Kerület Góllövő: Fenyvesi Hungária-út. Vasárnap. Bíró: Salgó. 20.000 néző. III. ker. FC: Biri — Werner, Biró­ — Beretvás, Lutz, Magyar — Fenyvesi, Győri, Zilahi, Len­gyel, Dömötör. Jugoslavija: Spasics — Dimit­­rievics, Lukics — Vasics, Bozsics, Gyukics — Nikolics, Milanovics, Milosevics, Giller, Zecsevics. Változatos játékot, helyenként kemény küzdelmet hozott a nagy mérkőzésnek ez a könnyebb faj­súlyú előjátéka, amely a III. ker. FC reális győzelmét hozta meg. A Jugoslavija egyszerű, inkább a lendületre felépített futballt ját­szik a naturburschok őszinteségé­vel és érdességével. Mindenesetre igazolva láttuk Belgrádot járt csapatainkat, mert hiszen az ide­gen környezet nyilván levett va­lamit ebből az érdességből. Van a jugoszláv csapatban egy-két ko­moly tehetség, egészben véve azonban technikai hiányosságok ütköznek ki a csapaton, amelynek a fejjátéka sem hibátlan. Érde­nak a kék-fehérek, amiből Spasics csak nehezen szerzi meg a labdát. A piros-kékek mindig jobban a vé­delembe szorulnak. Egy kiszabadu­lás közben szabadrúgáshoz jutnak a belgrádiak, Milanovics jól szúrja a labdát, de Biri szépen fogja. A 15. percben Spasics egymásután védi kapuja mindkét sarkát. Izgalmas jelenet volt. Fenyvesi éles beadását Lengyel nagy helyzetben fejeli kapu fölé. Most hullámzó játék kö­vetkezik, majd újra a kék-fehérek kerekednek felül. Beretvás váratlan labdáját Zilahi Lengyel elé fejeli, de az összekötő 10 méterről Spasics kezébe lövi a labdát. Az óbudaiak most már állandóan támadnak, de minden akcióba becsúszik egy-egy hiba. Végül a 30. percben Dömötör elfut, beadásáról a belső hármas lekésik, de Fenyvesit már helyén találja a szálló labda és a jobb­szélső éles lövéssel a felső kapufa alatt küldi a hálóba a labdát. 1:0. Magyarról kornert érnek el a bel­grádiak, majd Győri nehéz szöglet­ből kapu fölé lő. A küzdelem heves­­­kedik, Milosevics túl erősen megy Beretvásba, a bíró meginti. Még egy kerületi komor, sok fault és szabadrúgás, de az eredmény már nem változik. Nyilatkozatok: Komor Ödön, a III. ker. FC igaz­gatója: Idegesen, kapkodóan ját­szottak a fiúk. De azért a II. fél­időben nagy fölényben voltak. A­­belgrádiak most láthattak objektív játékvezetést. Kodzics mérnök, a Jugoslavija elnöke: A III. ker. volt a jobbik csapat, megérdemelten győzött. A bíró pártatlan volt, apróságokban ugyan tévedett, de ez nem volt je­lentős. (A kiváló sportvezér még bement az óbudaiak öltözőjébe és ott gratulált a győztes csapatnak és vezetőinek.) Bírálat A győztes csapatban a védelem jó munkát végzett. Biri nem csi­nált hibát Werner erélye és gyor­sasága, Biró technikája és bátor­sága változatlan. A fedezetsorban Lutz túl kemény, Magyar időnkint ingadozó volt. Beretvás tehetsége újra megmutatkozott. A csatársor gyenge. Csak Fenyvesi és néha Győri hozott színt e kvintett já­tékába. A vendégek csapata jól megter­mett, gyors és bátor játékosokból áll. Taktikájuk nem nagy skálájú, de akarásukkal és szorgalmukkal kiegyenlítik ezt a hiányt. Spasics vállalkozó kedvű kapus. A hátvé­dek közül Dimitrievics a nagyobb klasszis. A fedezetsorban a Monte­­videót megjárt Gyukics a legjobb. Bozsics idő előtt kifulladt. A csa­társor erősebb oldala a balszárny, Giller igen veszélyes a kapu előtt. Milosevics inkább a helyzetekre vadászik, mint irányít, segít magán s most a bíró megadja a 11-est. Takács II. a kapusnak lövi. Egy hang a B-középről: — Nem kell nekünk a 11-es! Szünetben a Jugoslavija vitatja a megadott 11-es jogosságát, viszont elismeri, hogy Gyokics rendszéért 11-es járt volna. A Ferencvárosban cserékre készülnek: Takács I-et Korányi, Bukovait Sárosi váltja fel. Gól­arányra mennek, meg akarják mu­tatni a belgrádiaknak! A kezdet és a vég remek s féltucat gól A Jugoslavija heves iramban kezd, de Sárosi fején megtörik a roham s — Sárosival mindjárt más a játék — Takács II. Kohutot futtatja, a beadást Toldi mellel maga elé ejti és a kapufa mellett laposan hálóba küldi. (2:0). Kezdetnek jó! A belgrádiak ellentá­madása azonban élénk s Milosevics oldalról — kapufát lő, majd Niko­lics beadásszerű lövését Angyal csak kinyúlva tudja kitolni a felső sarokból! A 15. perctől kezdve újra a Ferencvárosé a szó. Helyzetet azonban nem sokat hoz össze, annál több a korner. A 21. percben Gyo­kics, aki nagy előszeretettel akaszt­ja a labdát kézzel, újra hódol szen­vedélyének — félméterrel a 16-oson belül. Balszerencséjére most ott áll a bíró s megadja a büntetőt, bárhogy tiltakozik is a Jugoslavija. Turay ezt be is lövi a jobb­sarokba. (3:0). A Jugoslavija megint feljön és Lá­zár néhány kellemetlen helyzetben ment szépen. Azután elől is — Lá­zár! A 26. percben Toldit szökteti, Turay—Toldi összjátékba belelép ugyan a kapus, de a labda Toldinál marad és ő be is vágja. (4:0). A Jugoslavija most már egészen készen van s a Ferencváros teljesen kapujához szögezi, noha a sérült Milosevics helyett a friss Gyorgye­­vics áll be. Turay egy, Toldi két nagy helyzetet fejel fölé, azután jön a Fradi-hajrá és pompássá, izgalmassá emelkedik a játék. Toldi nagyon belelendül, a 37. percben a kornerzászlótól hozza be a labdát, Turay elé teszi s a center 14 méterről holt­biztosan lő a bal alsó sa­rokba. (5:0). Az iram most pompás. A 40. perc­ben Táncos bead, Toldi ráfut, a sa­rokba fejel, Spasics­ belenyúl, de hiába, mert­­ Toldi meg sem áll lendületé­ben , labdát, kapust hálóba sodor. (6:0). A közönség élvez, ujjong, hajrázik. A Ferencváros úgy mozog, mint egy jól olajozott gépezet. Néhány könnyebben vett perc után, az utolsóban megint jól ad középre Táncos, a felnyúló kapust a felugró Toldi megzavarja, a labda Turay elé esik, aki ágyúként lő az üres kapu felső sar­kába. (7:0). Ennyi azután már csakugyan elég­ hírű ellenfelét, hogy a legvérme­­sebb honfiszívek sem kívánhattak volna többet. A Jugoslavija nem lebecsülendő ellenfél, ezt meg­mutatta az első félidőben, amikor nyílttá tudta még tenni a játékot, noha a Ferencváros fölénye már ekkor is nyomasztó volt. Egy fél­idő kellett hozzá, hogy a Ferenc­­város-játékosok lábából kiálljon a zsibbadtság, de ennyi kellett ah­hoz is, hogy elfogyjon a belgrá­diak lélegzete. Sárosi csatasorba állása a végső döfést adta meg a Jugoslavijának, teljessé vált a fe­rencvárosi gépezet és az utolsó percig tartva az iramot, felőrölte egyre jobban lankadó ellenfelét. A Ferencváros csatársora egy félidőn át nem tetszett, később ez Vasárnap a Jugoslavija centere, Milosevics csúnyán elkente Zilahit. Valaki dühösen kiabált: — Na, majd visszaadja a Lutz! Ebben a pillanatban Lutz rámegy a centerre és általános csodálkozás­ra ez alkalommal tisztán, finoman szerelte. Az előbbi kiabáló mente­gette : — Most nem jött neki lábra a pasovics... a csapatrész is legjobb játékaira emlékeztetett. Toldi és Turay, ez a két kitűnő kondícióban és for­mában levő csatár lendíti a csa­társort. Toldi lendülete a kapu előtt megbecsülhetetlen, Turay nagyszerűen lő. Játszani a többi csatár is tud, de harcolni kevésbé. A hátsó részek a szokott jók. Bu­­kovai megmutatta, hogy komoly készüléssel újra kombattáns le­ Valevic . • mM Mandolin, gitár, havasgitár, banjo­, tenorgitár nyárig kisz Hegedű, zongora leggyorsabban Rökk Szilárd­ utca­­i., földszint 4. benne. Papp is jól belejött az első bizonytalan percek után. A Jugoslavija ereje a védelem. Spasics mestere a magas labdák­nak, Dimitrijevics a másik oszlop. A halfsorban Valek tetszett, Ko­hut nem igen bírt vele. A csatár­sor friss, lendületes, de nem volt benne semmi összhang. Pedig van tehetség a csatárokban, de nagyon imponált nekik a ferencvárosi vé­delem. A most, m­á­r­c­i­u­s 17-én befejezett 27. magyar királyi osztálysorsjáték V. osztályú fő­­házasain a nagy jutalmat 300.000 ar. pre tag­ot az 59531 sz. sorsjegy­­gyel ismét TÖRÖK szerencsés vevői nyertése. A legújabb 28. magy. kir. osztály­­sorsjáték húzásai nemsokára megkezdődnek. Hivatalosan Megállapított 1. osztályú bet­ét árak Égisz sorsjegy Fél sorsjegy Negyedsorsjegy ar. P 24 ar. P 12 ar. P 6 y -----—— ■ ............... Rendelésre levelezőlap elégséges TÖRÖK Budapest, IV., Szervita-tér 3. Lutz ÉBEL bőrcrúgyár a legjobb futball­­labdák készítője III., Zs­ipond­ u. 84. Telefon: 519­12 Kés, hogy a csapat milyen görcsö­sen ragaszkodik a W-alakú csa­társor-formációhoz, pedig a csa­tárok nem rendelkeznek teljes mértékben ehhez a stílushoz szük­séges egyéni képességekkel. Fő­ként ennek rovására kell írni, hogy a különben elég szép szám­ban vezetett támadásuk nem járt eredménnyel. A fot­ók lefolyása Fényképezés, zászlócsere után megindul a játék. Az első percek­ben a kerületiek vannak frontban, de rövidesen a belgrádiak is ve­szélyesekké válnak. Egy-egy kor­­ner mind a két oldalon jelzi az egyensúlyt. Még tíz perc sem telt el és máris békítőleg kell a bíró­nak közbelépni, Lutz és Milose­vics fog kezet egymással. Giller jó helyzetben erősen félre lő. Ze­csevics közeli lövését némi sze­rencsével rúgja ki Biri. A 16. percben Giller üres kapu fölé lő. Röviddel utána Spasics ment a kapuvonalon nem kis szerencsé­vel. Biri jó védése után egymás­után két kornert rúg a kerület. Sok a pontatlan passz, túlélőre adott labda. A Jugoslavija táma­dásai elritkulnak, de mindig ve­szélyesek. A 43. percben Fenyvesi szépen fut le, nehéz küzdelemből pompásan ad be, Zilahi ott áll tisztán a kapu előtt, de rosszul találja a labdát. Ez volt a félidő legnagyobb gólhelyzete. Röviddel azután vége is a félidőnek. Szünetben mind a két csapatot bőven ellátják jó tanácsokkal. Egyik csapatban sincs változás, marad az összeállítás. Giller éles lövését Biri szépen fogja. Zilahi fejese Spasicsé. Erős kerületi ostrom után komért rúg­ Ferencváros— Jugoslavija 7:0 (1:0) Kamarosan a Ferencváros a belgrádi vereségért Góllövő: Lázár, Toldi, Turay (11-esből), Toldi, Turay, Toldi, Turay Üllői­ út. Hétfő, 3500 néző. Bíró: Gombos. Ferencváros: Angyal — Takács I. (Korányi), Papp — Laky, Bu­­kovai (Sárosi), Lázár — Táncos, Takács II., Turay, Toldi, Kohut. Jugoslavija: Spasics (Kukics) — Dimitrjevics, Lukics — Valek, Bozsics, Gyukics — Nikolics, Mila­novics, Milosevics, Giller, Zecse­vics. (Meccs előtt Mailinger elnök pár szót szól a ferencvárosi fiúkhoz: — Ne feledjétek el, hogy tarto­zunk a Jugoslavijának. 3:1-re kap­tunk ki tőlük a télen Belgrádban. Komolyan kell venni a játékot és olyan vereséget kell rájuk mérni, amilyet csak lehet. Itt a nemzeti becsületről van szó! Kint a pályán kis ünnepség, zászlócsere, 3-szoros „zdravo” és „éljen".­ Érzi a Fradi a teg­napot, az egyetlen gólt is fedezet rúgja A Ferencváros jól indul. Spa­sics kapusnak van dolga bőven. El is szakad nagy igyekezetében a nadrágzsinórja s át kell adnia a helyét öt percre Kukicsinak. Jól, de kissé kényelmesen játszik a Ferenc­­város. Folyton támad. A Jugosla­vija a 13. percben jut először a fe­rencvárosi kapuig s akkor Lázár­ról komort is ér el, de Angyal ökle tisztáz. Újra sorozatos magyar ro­hamok jönnek. A 1­7. percben Gyö­kics a 16-os sarka táján, de tisztán a vonalon belül kézzel segíti maga elé a perdülő labdát. Szabályos 11-es: a bíró a vonalról rúgat sza­badrúgást. Egy hang: — Ezért Belgrádban két 11-est adnának nekünk! A Ferencváros langyos fölényé­nek egyetlen eredménye: ered­ménytelen komer. Viszont a 27. percben újra előre jön a Jugosla­vija, Angyal túlfut a 16-oson, de Lázárba rúgja a labdát, üres a kapu, de Nikolics jobbszélső nem lő, hanem bead és oda a jó alka­lom. Óriási a Ferencváros fölénye újra, néha már rendes akciót is látni, de a befejezések gyengék. A labda mindig magasan jár s a fej­játékban a belgrádi védelem fö­lényben van. A 34. percben végre Toldi lövőhelyzetbe jut: porzik a kapufa! Meddők a csatárok, jön tehát a halfsor: Lázár a 36. percben két csel­lel csinál helyet magának , — mikor senki sem várja — 25 méterről ballal pontosan a túlsó felső sarokba céloz. (1:0). Tovább is egyoldalú a Fradi­­fölény. A 45. percben komért rúg Kohut, ezt védik, de Bozsics kézzel MÁTRA SPORTING . --------5.50 PUPLINING srtutin gallérral) • • • 6.801 Fehér­nemű gyár, Andrássy­ út 0. 1 Nyilatkozatok Kodzics, a Jugoslavija elnöke: Ezek nem játékosok. Ezek gépek. Niederländer, a Jugoslavija ma­gyar pályaigazgatója: A gól­arány túlzott. Csapatomon lát­szott a tréninghiány. A bíró sok fesállást elnézett mindkét oldalon. Klement, a Ferencváros intézője: Nagyon kellett ez a verés a jugo­­szlávoknak a belgrádi rossz ered­mények után. Érdekes, hogy az otthoni rossz talajokon, hóban és sárban tudnak kombinálni és itt, a sima pályán nem tudtak. Lázár: Ha Toldinak egy kis szerencséje van, tízet is rúghat­tunk volna. A Ferencváros pompás egység Voltak, akik féltették a Ferenc­várost az előző napi nehéz mérkő­zés visszahatásaitól, de a Ferenc­város megbirkózott ezzel a hát­ránnyal is és úgy elintézte jó- 7 A TIZENEGYESHEL fő a nyugalom, i­g­y é­k ’TÍPNI HÁG KÁVÉT, teljesen ártalmatlan a szívre és idegekre­­ koffeinmentes babkávé. Kapható minden tészerz­és csem­egeüzletben