Nemzeti Sport, 1932. augusztus (24. évfolyam, 149-170. szám)

1932-08-15 / 159. szám

!0 Miek­i/ w MWOSH Hétfő: Külföldön: Zsolna. Újpest—SK Zilina. Venlo: Bocskai vendégjátéka. Lodz: Attila—Hakoah. Kladno: Budai „11”—Kladno. Újvidék: Csabai Előre vendégjá­téka. Fülek: MILL válogatott—Füleki TC. Itthon: III. ker. FC—Tatabányai SC, Tata­bánya, fél 5. (A Magyar Kupa har­madik helyéért.) Budapest amatőr válogatott— KMTK, Erzsébet­ utca, 5. (Kísérleti mérkőzés.) Vác FC—Budatétény, Budaté­tény, 5. Kiskunhalason a Kiskun Kupa-mér­kőzések. Soroksár—Taxi, Soroksár, 5. Kispest—SzAC, Szentlőrinc, 5. Drasche—Etc, Kőbánya, 5. Szerda: Poznan (Posen), Attila—SK Poz­nan. Reichenberg: Budai „11” vendégjá­téka. Csütörtök: Eindhoven: Bocskai—Phillips. Szombat: A profi bajnoki idény rajtja Szeged: Szeged FC—Hungária, bajnoki mérkőzés. Kispest: Kispest—III. ker. FC baj­noki mérkőzés. Bécs: A Ferencváros négyes tor­nán. (Rapid, Austria, genfi Servette.) Ungvár: Budapest amatőr vál.— Ruszinszkói zsupa vál. Helmond: Bocskai vendégjátéka. Kattowitz: Attila vendégjátéka. Csepel: Körmérkőzés. (Debreceni MTE, CsTK, Etc, EMTK.) Vasárnap: Hungária-út: Hungária—WRC (Bécs). Budpesten: Budai „11”—Újpest bajnoki mérkőzés. Soroksár: Soroksár—Somogy baj­noki mérkőzés. Magyar Kupa mérkőzések: Eto FC—Bajai Turul SE, Püspöki­ MÁV—BSzKRT, Vác FC—Szolnoki AK, Diósgyőri VTK—Salgótarjáni SE, Törekvés—Postás, Bak TK—Ta­tabányai SC, Vasas—Szegedi REAC, Pécsi VSK—Nyíregyházi KISE. Békéscsaba: SK Bratislava—Bahn SC. Pesterzsébet: Körmérkőzés. (CsTK, DMTE, Etc, EMTK.) Bécs: Ferencváros négyes tornán. (Rapid, Austria, genfi Servette.) Ungvár: Budapest amatőr vál.— Ruszinszkói MLSz vál. Rumpen: Bocskai vendégjátéka.­­Kattowitz: Attila vendégjátéka. Csehszlovákiában: Kispest vendég­játéka. Fülek: Pálfalvai BÜSE—FTC. A Nyomdász TE tegnap este tartot­ta húszéves jubileumi közgyűlését. A BLASz részéről Steuer tanácstag üd­vözölte a III. osztályú bajnokcsapatot és kiosztotta az érmeket. Felszólalt még Eri elnök és Ruzics intéző. Soponyai is meghívást kapott az amatőr válogatott pesterzsébeti kísér­­leti mérkőzésére. Jól sikerült körmérkőzés keretében avatta fel tegnap az SzFC új miklós­­telepi pályáját. Részletes eredmények: SzAC—SzFC 1:1 (1:0). Bíró: Roz­­mann. Kiegyensúlyozott játék. Gól­lövő: Blankenstein és Linczinger. — SzFC ifj.—SzAC ifj. 6:3 (2:1). — Sz. Tör.—SzNSE 3:0 (1:0). Bíró: Mandl. Megérdemelt győzelem. Góllö­vő: Reisz (2) és Maletics. — SzNSE ifj.—SzRTC ifj. 2:1 (1:0). — SzRTC —Hálókocsi 1:1 (1:0). Bíró: Sallai II. Unalmas játék. Góllövő: Keresz­tes, illetve Fábos. Az ÉLASz tegnap tartotta Miskol­con évi rendes közgyűlését. A köz­gyűlést éles harcok előzték meg, ami­nek eredménye néhány régi, érdemes sportembernek a kibukása. A közgyű­lés a következő tisztikart választotta: elnök: Hónig Vilmos tábornok, társ­elnök: Matyasovszky Kálmán, Haran­­ghy Gyula, alelnök: Nagy Bertalan, Juhász Jenő, Bolner Pál, Bakó Osz­kár dr., Nagy Sándor dr., Stepniczky Sándor, Kálmán Ottó, Záhony János, főtitkár: Czeizler Sándor, titkár: Stit­­niczky Béla, pénztáros: Kovács Jó­zsef, ellenőr: Rázsó Gyula dr., ügyész: Rochlitz Dezső dr., háznagy: Lőrincz Sándor. A Hungária sok gólt hagyott Csepelen Hungária—Cs. MOVE 11:1 (3:1). Csepel, 700 néző. Bíró: Schlosser. Hungária: Újvári (Szabó) — Nagy (Mándi), Kocsis — Barátky (Sebes), Wéber, Szaniszló — Ot­­távi, Cseh II., Titkos, Kalmár, Szabó III. — Cs. MOVE: Vági (Takács) — Versit— Plattner — — Juhász, Berzéti, Légó (Lábl) — Uitz, Majevszky, Knerczer (Ti­hanyi), Lack, Polákovits. A mérkőzést ünnepség előzi meg. A csepeliek részéről Kruchic Albert­­üdvözli a vendégeket, akik nevében Rosenberg Emil dr. vála­szol. Majd zászlót cserél a két csa­pat. A Hungária nagy kedvvel fek­szik küzdelembe, mindjárt kez­detben néhány pompás támadást vezet, gól azonban csak a 15. perc­ben esik. Wéber kiugratja Titkost, akinek lövését Vági nem tudja vé­deni. Alig telik el fél perc, Uitzé a labda, váratlanul lő és a meglepett Újvári mellett a gólba száll a bőr. Ezután a csepeliek sokáig kemé­nyen ellenállanak. A Hungária csak a 42. percben ér el újabb eredményt. Cseh II.-t szöktetik, az összekötő nem habozik és 2:1. Majd Ottávi Kalmárnak ad és újabb gól születik 3:1. Fordulás után mindkét csapat szerepeltet néhány friss erőt. A Hungária jól kezd. Ottávinak be­adásra szánt labdáját Takács a saját kapujába öklözi. A 7. perc­ben Szabó is megcélozza a kaput , Takács a kapuját elhagyva a lö­vést nem bírja elérni. 5:1. A 8. percben Titkos lő, Takács kezében nem ragad a labda és Ottávi gólt fejel. Ezután a Hungária újabb góllövési szünetet tart. A csepeliek próbálkoznak néha-néha, de nem sok sikerrel. A 29. percben Szabó talál ismét a hálóba, majd Titkos egyéni kitörése hoz újabb ered­ményt. 8:1. A Hungária most fel­­tarthatatlan. Ottávi, Kalmár és is­mét Ottávi rúg gólt. lm®m Hétfő, 1932 augusztus 15.­ ­Szeged, Temesvári­ körút, 800 néző. Bíró: Frankel. Szegeden már készülődnek az első nagy bajnoki mérkőzésre. Az első ligabeli III. ker. FC-t látták tegnap vendégül. Szeged FC: Pálinkás — Sirály, Raffai — Pólyák (Tóth), Halas, Bertók — Korányi II., Gross, Lu­kács, Harmat, Havas (Harmath, Havas, Kiss). III. ker. FC: Biri — Werner, Biró — Steiner, Lutz, Beretvás — Fenyvesi, Blaskó, Győry, Hajós, Dömötör. Az első félidőben a szegediek nagy fölényben voltak s amíg bír­ták az iramot, nagyon jól játszot­tak. Szünet után a kerületiek tá­madtak többet, de ekkor nagyon csapkodó volt már a játék. Kölcsö­nös szögletrúgások után a 23. perc­ben Korányi II. vitatható szöglet­­rúgása után Lukács éri el a vezető gólt. 1:0. A folytatás újabb szög­letrúgások. A 43. percben Szeged csatárai a kapu előtt tologatnak . Harmat a bal alsó sarokba félma­gas gólt ragaszt. 2:0. Szünet után ,a 17. percben Havas góljával már­­S­.O-ra vezet a Szeged. Most azon­ban visszaesik s a 19. percben Ha­jós közelről ér el gólt, majd a 26. ■percben Győry a jobbszélről labdát ad Blaskónak, aki bevágja az utol­sót. 3:2, a 37. percben Havas meg­sérül. Egyénileg Szeged közvetlen vé­delme nagyon jó. Fedezetsora előbb okosan játszott, szünet után azon­ban visszaesett. A csatársorban Korányi II., Harmat, Lukács,­­majd a második félidőben Kiss je­leskedett. A kerületieknél szintén a közvetlen védelem tetszett, külö­nösen a pompás formában levő Biró. A többiek közül Lutz és Stei­ner vált ki, Beretvás gyenge, míg a csatársorban csak a két szélső legénykedett. E­rőpróbák a bajnoki rajt hajnalán Kedvező előjelekkel várja a Szeged FC szombaton a Hun­gária ellen sorra kerülő első bajnokiját Szeged FC-Ill.ker. FC 3:2 (2:0) Már három góllal vezettek a tiszapartiak A Hungária jól mozgott. Főleg Szabó játékát illeti dicséret, aki a támadósor legjobbja volt. Kívüle még Titkos, Ottávi, Szaniszló és Nagy elégített ki. A csepeli együttesben Vági ját­szott elsőrendűen. Versitz, Plattner és Uitz is jó benyomást keltett. —————■■ Kispest könnyen bánt el a Vasassal Kispest—Vasas 4:1 (1:0). Kispest, 600 néző. Biró: Schreiber. Kispest: Dénes — Rozgonyi, Laki — Gálos, Purczeld, Keresz­tes — Szabó, Mick, Kormos, Sze­­pes, Serényi. Vasas: Bereczky — Szemere, Rózsa — Vági, Burger, Talmács — Bene (Gottlieb), Horváth, Shell, Brunecker, Eri. Az edzésnek szánt mérkőzésen ritkán látott szép és élvezetes küz­delem alakult. Kezdetben a Vasas játszik fölényben, majd mindin­kább felülkerekedik a kispesti half­­sor. A 21. és 28. percben a piros­kékek elleni két korner jelzi a kis­pesti fölényt, de gól csak a 42. percben esik: Serényi megfut és védhetetlenül küldi a labdát a hálóba. Szünet után az első tíz perc a Vasasé, de hiába, mert a kispesti védelem jól működik. Ismét a kis­pesti halfsoré a mezőny, elől a csa­társorban pedig Szepes firkálja nagyon a Vasas-halfsort és védel­met. Szepesnek most minden jól megy, még a lövéseit is szerencse kíséri a 15., 18. és a 27. percben és ezzel már négy góllal vezetnek a kispestiek! A 35. percben Gottlieb egyedül száguld a kispesti kapu felé, a kispesti védelem könnyelmű — 4:1! A 38. percben Gálos és Talmács egyszerre ugrik magas labdára, a kispesti hali altestére kapott ütéstől elszédül, a földre esik, fekve marad, többen bero­hannak a pályára, éles vita folyik. " Hogy nagyobb baj ne lehessen, Schreiber­­lefújja a meccset. Jó a kispestiek közül Rozgonyi, Purczeld, Serényi, de különösen Szepes, míg a Vasasból Rózsa, Burger, Horváth, Shell és Brun­ecker (a mezőny legjobbja) jeles­kedett. Egyéb tegnapi eredmények Nemzeti—Etc FC 4:3 (4:3). Erzsé­bet­ utca. Bíró: Denhoffer. Nemzeti: Vermes — Horváth (Monori), Szend­­rő — Hossó, Búza, Belcsik — Kolon­­tár, Vörös, Vadas (Horváth), Bi­­hámy, Szeder. — Etc FC: Rósa — Bereczky (Csóka), Fűrész — Szabó (Mayer), Sipőcz, Geguss — Mohácsi, Urbancsik, Létay, Pomázi, Mayer. A A 3. percben Mohácsi beadását Ur­bancsik bevágja. 0:1. A Nemzeti bal­­szárny támadását Bihámy góllá érté­kesíti. 1:1. A honi csapat a többet támadó és ennek megfelelően előbb Mohácsi, majd nem sokkal később Pomázi eredményes és már 3:1-re ve­zet a pesterzsébeti gárda. Most a Nemzeti erősít és Szedernek hamaro­san sikerül 3:2-re javítani, sőt Hor­váth két előretöréséből a Nemzeti a vezetést is megszerzi. 4:3. Szünet után változatos a küzdelem, mindkét csapatnak adódik több nagy helyzete, a csatárok azonban egyik oldalon sem tudják azokat értékesíteni. Vidéki eredmények Nyugati alszövetség Szombathely: Pápai Kinizsi—Sz. MÁV 2:1 (1:1). 500 néző. Bíró: Kiss. Meglepetés a szombathelyi vasuta­sok veresége. A Kinizsi négy tar­talékkal játszott, de így is megér­demelten győzött. Góllövő: Kiss MÁV, majd Tóth és Limberger. — Serlegmérkőzések: Sz. MÁV II.—I. kerület 21:0 (7:0). Bíró: Németh. — Attila—Zugló 7:1 (3:0). Bíró: Fü­­löp. — SzSE II.—Előre 2:0 (2:0). Bíró: Lisznay. Körmend: KTK—Grazi Hertha 3:3 (2:2). Nemzetközi mérkőzés. Bíró: Hucsku. 1000 néző. A KTK nemzet­közi mérkőzés keretében szépszámú nézőközönség előtt avatta fel új pá­lyáját. Góllövő: Szabó I. (2) és Szabó II., illetve Schwarcz, Glück és Takács (öngól). Fűzfő: FÁK—V. Unió 2:2 (1:0). Barátságos. Bíró: Kamarell. Gól­lövő: Yost és Molnár (öngól), illet­ve Szabó és Kovács. FÁK II.—V. Unió II. 5:1 (2:0). Déli alszövetség Szeged: HTVE—Móraváros 1:0 (1:0). Barátságos. Bíró: Faragó. A Móraváros csapata végig egyenran­gú ellenfél volt, de a góllövés nem sikerült a csatároknak. Góllövő: Gravácz. Móraváros II.—Felsőváros 7:1 (4:1). Varga cég—Téglagyár 3:0 (2:0). Mezőtúr: Szolnoki MTE—MAFC 4:2 (2:1). Barátságos. Bíró: Magyar. — Szezoneleji játék. Mindkét csapatban a csatársor játszott kiemelkedően. Góllövő: Kalocsai (2), Koháry és Kántor II., illetve Szarka és Bodorik (11-esből). Hódmezővásárhely: HMTE—UTC 5:3 (3:3). Barátságos. Bíró: Szij­jártó. Túl erélyes mérkőzés. Az első félidőben egyenrangú ellenfelek, szü­net után a HMTE csatársora gólké­­pesebb.­ Góllövő: Kovács (2), Csabai, S. Kiss és Vürten, illetve Jandari, Zsembery és Kiss. Elek: ETO—Gyulai AC 3:1 (2:1). Barátságos. Bíró, Veres. Meglepetés a GyAC veresége. A lelkes eleki csapat szép játék után megérdemel­ten győzött. Góllövő: Ruck II., Ris­­ler és Kukla, illetve Tasnádi. Békéscsaba: CsAK—Törekvés 4:3 (2:2). Barátságos. Bíró: Pataky. A CsAK jubileumával kapcsolatban tar­tott barátságos mérkőzésen a CsAK meglepő jól játszott és megérdemelten győzte le jóképességű ellenfelét. A vezetést Tomka szerzi meg 11-esből. Déri egyenlít. Némedi ismét a CsAK-ot juttatja vezetéshez. A Tö­rekvés második gólját Regős II. lövi. Szünet után Nemes eredményes. A CsAK most ismét Némedi révén jut eredményhez. A győzelmet jelentő gólt Tomka szerezte. Jó: Forschner, Balogh III., Tomka és Némedi a győztes, Gergely, Keszei II. és Déri a vesztes csapatból. — CsAK II.—Előre II. 1:1 (1:1). — CsAK oldboy—BSC oldboy 2:2 (2:1). Kalandos út után is hengerelt az Újpest Iglón 8:0-ra győzött — Távirati jelentésünk — Igló, augusztus 14. Vadregényes utazás után érkez­tünk meg Iglóra. Este hat órakor, éppen a mérkőzés kezdetére. Kas­sán ugyanis lekéstük a vonatcsat­lakozást s innen származott a baj. Kénytelenek voltunk két autóra felpakkolni, így is elég jókor ér­keztünk volna, ha útközben defek­­tet nem kapunk. Emiatt sokáig kellett állnunk. Ellenfelünk az Iglói AC volt. 5000 főnyi rekordszámba menő néző jelent meg a meccsen. 8:0 (5:0) arányban fölényesen győz­tünk. Hogy több gólt nem rúg­tunk, annak csak az az oka, hogy a késői kezdés miatt a II. félidőt meg kellett rövidíteni. Góljaink közül Jakube maga négyet, P. Szabó hármat, míg Avar egyet rúgott. A csapat óriási fölényben játszott s egész mérkőzés alatt iskola­játékkal szórakoztatta a ben­nünket ünnpelő iglói közönséget. Hétfőn Zsolnán játszuk máso­dik mérkőzésünket, Langfelder Ferenc. Délnyugati alszövetség Kaposvár: Budapesti Nyomdász­vál.—Kaposvári nyomdászok 4:2 (2:1). Barátságos. Bíró: Kanicska. A közelmúltban alakult kaposvári nyomdászcsapat szép játékot muta­tott és végig egyenrangú ellenfél volt. Góllövő: Gyepes (3) és Bursics (öngól), illetve Gáli és Kovács. — KRSC II—KTSE II. 1:0 (1:0). Jánoshalma: Bajai MTE—JTE 6:4 (3:1). Barátságos. Bíró: Fleischer. — A helyi csapat némi fölényben ját­szott, de a BMTE csatársorának minden támadása gólt eredménye­zett. Góllövő: Mayer (3), Nagy (2) és Pankovics, illetve Joób (2), Rep­­stock és Kecskés. Pécs: PSC—PAC 3:0 (0:0). Serleg­­mérkőzés. Bíró: Láng. Az első fél­időben egyenrangú ellenfelek, szünet után a jobb csatársorral rendelkező PSC megérdemelten győz. Góllövő: Halas, Nagy és Balogh (11-esből). — DVAC—DPAC 2:0 (1:0). Serlegmér­kőzés. Bíró: Rosenfeld E. A DVAC némi szerencsével vívta ki a győzel­met. Góllövő: Bragyás és Kotoes (ön­gól). PVSK ifj.DVAC ifj. 1:0 (1:0). Ma a két győztes és a két vesztes játszik. Középmagyar alszövetség Vác: VSE, VÁC—D. Magyarság 5:0 (4:0). Barátságos. Bíró: Kozma. Szép játék, fölényes győzelem. Góllövő: Csáki (2), Norik és Virág. Veres­­egyházi SC-VSE ifj. 2:1 (0:0). Egyéb vidéki mérkőzések Siófok: Balatonfüredi SC—LSE 3:1 (1:0). Barátságos. Bíró: Brueker. — Góllövő: Pataki (2), Nagy, illetve Harmat. Bicske: TSC II—BTC 6:3 (2:2).­­ Barátságos. Bíró: Klein. Góllövő: Takács (4), Németh és Konecsni, illetve Kelemen, Rudecs és Kókai. Diósgyőr: DVTK—PTK 5:0 (1:0). Körmérkőzés. Bíró: Tamás. Állandó fölény, biztos győzelem. Góllövő: Mitterbach (2), Koisch (2), Padányi. — DAC-DSE 3:2 (3:0). Bíró: Nepes. Nagy küzdelem, melyből a DAC csak szerencsével kerül ki győzelemmel. —a ibw Négy magyar játékos is játszott kedden Prágában az SC Montpellier csapatában. A marosvásárhelyi fran­cia válogatott Kulcsár-Kancsár volt a centerball, jobbszárnyon Varga (a szőke) és Semler-Szemes szerepelt, míg balszélsőt az MTK volt játéko­sa, Kalix játszott. A franciák a Spartával játszottak és 2:0-ás félidő után 3:1-re kaptak ki. A Sparta a következő összeállításban szerepelt: Klenovec — Burger, Czyroky — Dvorak, Madelon, Smrz — Silny, Braine, Nejedly, Koubek, Sokolar. A hétköznapi mérkőzésnek 7000 nézője volt. A bécsi Austria németországi ok­­tatótúrája során egy szász kombi­nált csapattól szombaton Halleben 5:2 (2:1) arányú meglepetésszerű ve­reséget szenvedett. Vasárnap Des­­sauban az Austria 5:4 (4:1) arányban verte a középnémet válogatottat. P"FÉNYES szakorvos vér-, bőr-és ne-Rákóczi-út 32.1. em. 1. a'jó Rókussal szemben 'e"vel egész